7+1 Info για τον μοτοταξιδιωτη Εξωτερικου!

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Μονο οι κάρτες ανάληψης μετρητών (cash card)της alpha bank ,είναι χωρίς προμήθεια συναλλάγματος ανεξάρτητου συναλλαγής ,η Πειραιώς χρεώνει κάποιο μικρό ποσοστό ανάλογα του ποσού συναλλαγής και η eurobank 2,50 ευρώ κάθε συναλλαγή ανεξάρτητου κόστους (παράδειγμα ένας καφές ένα ευρώ στην Βουλγαρία ,θα κοστίσει 1+2,50=3,50 !! Για την εθνική τράπεζα δεν γνωρίζω
Οντως;
Ειμαι τυχερος που εχω alpha!!!
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Οντως;
Ειμαι τυχερος που εχω alpha!!!
Ναι δοκιμασμένο χρόνια και στις 3 τράπεζες από εμένα ,η alpha bank είναι ΔΩΡΕΑΝ σε οποιοδήποτε νόμισμα και να γίνει η συναλλαγή !!!
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Αλλα δεν λες τι εχεις στο μυαλο κ για ποτε.... :friend:
Λέω μια χαρά απλά εσύ δεν τα βλέπεις αφού είσαι αλλού...:allk:
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Στην Πειραιώς ισχύει ποσοστό 2% επι του ποσού συναλλαγής (πάντα σε τοπικό νόμισμα και όχι ευρώ)
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Η μόνη κάρτα που δεν έχω είναι της Alpha....:dnl:
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Σε συμφέρει να κάνεις συνάλλαγμα αλλά πάντα σε τράπεζες και όχι σε καταστήματα συναλλάγματος (απαγορευτικό ΔΕ στα σύνορα χωρών)εκεί η προμήθεια γδέρνει και δεν συμφέρει με τίποτε
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια μια ερωτηση. Η ασφάλεια μου εχει αλλη ημερομηνία γέννησης απο την δίκη μου.
1.Η πράσινη κάρτα θα εχει πανω την ημερομηνία γέννησης οδηγού;
2.Στα σύνορα ζητάνε το ασφαλιστήριο;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παιδια μια ερωτηση. Η ασφάλεια μου εχει αλλη ημερομηνία γέννησης απο την δίκη μου.
1.Η πράσινη κάρτα θα εχει πανω την ημερομηνία γέννησης οδηγού;
2.Στα σύνορα ζητάνε το ασφαλιστήριο;
Τι εννοείς Κωστή?
Η πράσινη κάρτα έχει τις ημερομηνίες του ασφαλιστηρίου!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
@gsmaniac . Εννοω οτι εχω ασφαλιστήριο με ημερομηνία γέννησης 1975 για κάποιο λογο, και εχω γεννηθεί 1990.
Θα ρωτησω και τον ασφαλιστή αυριο.

Αρα εφόσον η πράσινη κάρτα δεν αναφέρει ημερομηνία γέννησης δεν θα εχω προβλημα στα σύνορα;
 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Μονο οι κάρτες ανάληψης μετρητών (cash card)της alpha bank ,είναι χωρίς προμήθεια συναλλάγματος ανεξάρτητου συναλλαγής ,η Πειραιώς χρεώνει κάποιο μικρό ποσοστό ανάλογα του ποσού συναλλαγής και η eurobank 2,50 ευρώ κάθε συναλλαγή ανεξάρτητου κόστους (παράδειγμα ένας καφές ένα ευρώ στην Βουλγαρία ,θα κοστίσει 1+2,50=3,50 !! Για την εθνική τράπεζα δεν γνωρίζω
Προσοχη σε οσους εχουν καρτα της eurobank.Εφετος σε μοτοταξιδι στα βαλκανια καθε συναλλαγη μου χρωνοταν και με 2.50+ ευρω!!!Σε δεκα καφεδες που ηπιαμε 13 ευρω κοστος σε 10 διαφορετικα μερη χρεωθηκα με 37!!!ευρω προμηθεια.Οταν το πηρα χαμπαρι αλλαξα την καρτα στις συναλλαγες μου με visa της Alphabank.Οταν ηρθα Ελλαδα πηγα στον διευθυντη της eurobank στην Πατρα και διαμαρτηρηθηκα εντονα και με γραπτη διαμαρτυρια.Με πηραν τηλ απο τα κεντρικα μετα απο 2 ημερες και μου ειπαν πως εχω δικιο και το ποσον της προμηθειας θα μου επιστραφη.Ετσι κι εγινε.Αμεσως ειδα το ποσο των 37 ευρω στον λογαριασμο μου να μου επιστρεφεται.Προσοχη με τις συναλλαγες σας λοιπον.Να ελεγχετε τις χρεωσεις της τραπεζα σας και παντα να εχετε και απο αλλες τραπεζες καρτες μαζι σας.Καλα ταξιδια σε ολους.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Προσοχη σε οσους εχουν καρτα της eurobank.Εφετος σε μοτοταξιδι στα βαλκανια καθε συναλλαγη μου χρωνοταν και με 2.50+ ευρω!!!Σε δεκα καφεδες που ηπιαμε 13 ευρω κοστος σε 10 διαφορετικα μερη χρεωθηκα με 37!!!ευρω προμηθεια.Οταν το πηρα χαμπαρι αλλαξα την καρτα στις συναλλαγες μου με visa της Alphabank.Οταν ηρθα Ελλαδα πηγα στον διευθυντη της eurobank στην Πατρα και διαμαρτηρηθηκα εντονα και με γραπτη διαμαρτυρια.Με πηραν τηλ απο τα κεντρικα μετα απο 2 ημερες και μου ειπαν πως εχω δικιο και το ποσον της προμηθειας θα μου επιστραφη.Ετσι κι εγινε.Αμεσως ειδα το ποσο των 37 ευρω στον λογαριασμο μου να μου επιστρεφεται.Προσοχη με τις συναλλαγες σας λοιπον.Να ελεγχετε τις χρεωσεις της τραπεζα σας και παντα να εχετε και απο αλλες τραπεζες καρτες μαζι σας.Καλα ταξιδια σε ολους.
Θυμαμαι πριν φυγω για εξωτερικο ειχα παρει τηλεφωνο να μαθω για τις χρεωσεις.
Οταν τις ακουσα πηγε να μου πεσει το ακουστικο..Θα ηταν λες και θα κουβαλουσα αλλο ενα ατομο μαζι..
Εκανα μια revolut και ησυχασα...Με τους κλεφτες ποτε δεν τα ειχα καλα...
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Με πηραν τηλ απο τα κεντρικα μετα απο 2 ημερες και μου ειπαν πως εχω δικιο και το ποσον της προμηθειας θα μου επιστραφη.Ετσι κι εγινε.Αμεσως ειδα το ποσο των 37 ευρω στον λογαριασμο μου να μου επιστρεφεται.Προσοχη με τις συναλλαγες σας λοιπον.
Δεν κατάλαβα δλδ ,δεν σου χρέωσαν τελικά τα 2,50 ευρώ σε κάθε συναλλαγή που είναι για μετατροπή συναλλάγματος ;(μιλάω για την eurobank) και τι ποσό σου επέστρεψαν ,τα 13 + τα 25 που είναι τα έξοδα ;ΓΙΝΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ
Από όσα γνωρίζω :Η Πειραιώς χρεώνει 1% σε κάθε συναλλαγή με ξένο νόμισμα και η alpha bank είναι ΔΩΡΕΑΝ .Για την εθνική τράπεζα δεν γνωρίζω δεν την χρησιμοποιώ
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Δεν κατάλαβα δλδ ,δεν σου χρέωσαν τελικά τα 2,50 ευρώ σε κάθε συναλλαγή που είναι για μετατροπή συναλλάγματος ;(μιλάω για την eurobank) και τι ποσό σου επέστρεψαν ,τα 13 + τα 25 που είναι τα έξοδα ;ΓΙΝΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ
Από όσα γνωρίζω :Η Πειραιώς χρεώνει 1% σε κάθε συναλλαγή με ξένο νόμισμα και η alpha bank είναι ΔΩΡΕΑΝ .Για την εθνική τράπεζα δεν γνωρίζω δεν την χρησιμοποιώ
2% ειναι η Πειραιως, φετος το καλοκαιρι που βγηκα εξω, για την alpha δεν γνωριζω, δυσκολο παντως να ειναι δωρεαν στις εκτος ευρω συναλλαγες.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
2% ειναι η Πειραιως, φετος το καλοκαιρι που βγηκα εξω, για την alpha δεν γνωριζω, δυσκολο παντως να ειναι δωρεαν στις εκτος ευρω συναλλαγες.
Ναι από την alpha είχα ρωτήσει και είχαν πει ότι δεν χρεώνουν έξοδα ,ευχαριστω για την ενημέρωση σε Πειραιώς ..
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Δεν κατάλαβα δλδ ,δεν σου χρέωσαν τελικά τα 2,50 ευρώ σε κάθε συναλλαγή που είναι για μετατροπή συναλλάγματος ;(μιλάω για την eurobank) και τι ποσό σου επέστρεψαν ,τα 13 + τα 25 που είναι τα έξοδα ;ΓΙΝΕ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ
Από όσα γνωρίζω :Η Πειραιώς χρεώνει 1% σε κάθε συναλλαγή με ξένο νόμισμα και η alpha bank είναι ΔΩΡΕΑΝ .Για την εθνική τράπεζα δεν γνωρίζω δεν την χρησιμοποιώ
Φιλε καλησπερα και καλα Χριστουγεννα.Μου επεστρεψαν ολο το ποσο των προμηθειων και τα 37 ευρω!!!
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Φιλε καλησπερα και καλα Χριστουγεννα.Μου επεστρεψαν ολο το ποσο των προμηθειων και τα 37 ευρω!!!
Χρόνια πολλά με υγεία !!! Super αποτέλεσμα είχες ,οπότε μια χαρά
 

johni41

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Honda CB500X 2016
καλησπερα σε ολους! τελη μαϊου θα παμε για πρωτη φορα με αλλους 2 φιλους στα βαλκανια 10μερες. συγκεκριμενα θα διασχισουμε την αλβανια και θα διανυκτερευσουμε σε μαυροβουνιο, κροατια,σερβια,βοσνια και σκοπια.
ειναι κατι που πρεπει να προσεξουμε για αυτες τις χωρες οσον αφορα διπλωματα,ασφαλειες, βινιετες κλπ? ξερω οτι με την ταυτοτητα περνας κανονικα αρκει να ειναι απο τις τελευταιες.
θα ενημερωθουμε απο τις ασφαλιστικες μας τι γινεται με την καλυψη τους σε αυτες τις χωρες. υποθετω οτι αν δεν μας καλυπτουν ειναι μονοδρομος η adac που αναφερθηκε παραπανω?
 
Top Bottom