71ος Παράλληλος: Η μοναξιά του αναβάτη…

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εξαιρετικος και χορταστικος στην αφηγηση φιλε Νικο, και θελει κοπο και χρονο για ν'ανεβει τετοια περιγραφη! :yew: :friendship:

Πρεπει ναναι καποια χρονια που εγινε το ταξιδι αν κρινω απο την προτελευταια φωτο στην οποια βλεπω φατσα καρτα στην παραλια Κατερινης τον φιλτατο συνοδοιπορο George george_pan και τον συνΒιΕφΑροβιο Κωστα-Verbal. Η δε τελευταια φωτο με την ανατελουσα πανσεληνο ολα τα λ7 :cool:

Και η Αυρα εξαιρετικο μηχανακι για τετοιο ταξιδι, οπου χρειαζεται κανεις αξιοπιστια, προστασια, ανεση και κερασακι αγωνιστικα γονιδια για κανενα περιστασιακο κυνηγημα σε στροφιλικια :ok: Ευχομαι να κανεις μαζι της κι'αλλα τετοια ταξιδια.
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Φίλε μου σε ευχαριστούμε για την υπέροχη εξιστόρηση ενός απίθανου ταξιδιωτικού.
Ένα ταξίδι μεγάλων αποστάσεων που είχες να διανύσεις σε καθημερινή βάση δοκιμάζοντας τα όρια κάποιες φορές με μικρές κ μεγάλες περιπέτειες, ταξίδι χωρίς περιπέτειες είναι σαν να λείπει το κερασάκι από την τούρτα.
Αλήθειες χωρίς υπερβολές για το πώς είδες κ έκανες κάποιες συγκρίσεις για κουλτούρα κ νοοτροπία των λαών.
Μέχρι πριν κάνα 2 χρόνια ήμουν αυτός που έλεγε ότι σαν την Ελλάδα πουθενά κ είμαι 40 χρονών, μέσα από αυτά που διάβασα κ τις εικόνες που είδα μου υπενθύμισες οτι
σαν την Ελλάδα πουθενά θα είμαστε όταν αλλάξουμε εμείς οι Έλληνες λίγο με ότι συνεπάγεται αυτό σε κάποιες λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.
Εύχομαι εσύ κ η όμορφη Αυρα σου να πατήσετε κ σε πολλούς άλλους δρόμους κ να έχουμε την χαρά να σας απολαύσουμε.

Υ.Γ
Τέλειες φωτογραφίες.
 

Desmorider

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000 DS 2006
Εξαιρετική κατάθεση ψυχής μέσα από ένα υπέροχο ταξιδιωτικό που σε μεταφέρει και σε έλκει με τρόπο μαγικό να κανείς το δικό σου ταξίδι.Μεσα από αυτό το οδοιπορικό ακόμη κι αν ξεκάθαρα υπήρχε ο στόχος του Nordcap επαληθεύθηκε άλλη μια φορά ότι σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός.Η καταγραφή αποκαλύπτει τόσο καλά τον άνθρωπο που προσωπικά νιώθω να σε ξέρω και ότι αν βρεθούμε κάποτε θα είσαι ήδη ένας φίλος.Ευχαριστουμε Νίκο
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μου κράτησε συντροφιά 3 βράδια αυτό το καταπληκτικό οδοιπορικό μαζί με τα μουσικά σφηνάκια του Νικόλα...!
Καθηλωτικο μπορώ να πω τόσο συγγραφικά όσο και φωτογραφικά.
Θα ήθελα κάποια στιγμή να κάνω κάτι αντίστοιχο αλλά το βλέπω δύσκολο...
Ευτυχώς που υπάρχουν τέτοια άτομα ανάμεσα μας που μοιράζονται τις βόλτες τους και παιρνουμε και μεις μερικές τζουρες ζηλευτών ταξιδιών.
Ευχαριστούμε Νίκο...! :friendship:
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Για μια ακόμα φορά, σας ευχαριστώ όλους για τα καλά λόγια. Όταν βλέπεις τέτοια θετική ανταπόκριση, όταν καταλαβαίνεις ότι μπόρεσες να αγγίξεις έστω και στο ελάχιστο κάποιους συνοδοιπόρους, συνταξιδιώτες, συνάδελφους ονειροπόλους, τότε αξίζει κάθε λεπτό και κάθε ημέρα που χρειάζεται να κάτσει κάποιος και να γράψει για όλα όσα είδε και ένοιωσε.

Εύχομαι από καρδιάς σε όσους θέλουν να κάνουν αυτό το ταξίδι να βρουν κάποια στιγμή το χρόνο/χρήματα/διάθεση/παρέα και να το κάνουν. Οι καιροί είναι δύσκολοι για ...πρίγκηπες και δεν δείχνουν να καλυτερεύουν. Χρήματα λίγα, χρόνος μηδενικός, υποχρεώσεις βουνό και όσο περνάνε τα χρόνια και κάνουμε οικογένειες, όλο και περισσότερη η ανηφόρα.
Οπότε τι; Το ξεχνάμε; Όχι. Βρείτε τα βασικά (λίγο χρόνο και χρήμα) κλείστε μάτια και αυτιά στις κακές σειρήνες και βάλτε τη μπροστινή ρόδα να δείχνει το Βορρά. Αυτό που κατάλαβα στα ταξίδια μου είναι ότι όταν θες κάτι πραγματικά, τότε όλα τα άλλα θα βρεθούν στο δρόμο.


Υπεροχο ολο το ταξιδιωτικο....η τελευταια φωτο ολα τα λεφτα,την κοιταξα και ολα αυτα που διαβαζα τοσες μερες ξαναπερασαν με τη μια μπροστα απ τα ματια μου
Αυτή η τελευταία φωτό με το φεγγάρι να ανατέλει πάνω στη θάλασσα τραβήχτηκε στη παραλία της Κατερίνης, και αν και δεν είμαι θρήσκος, με έκανε να νοιώσω αληθινά οτι κάποιοι ταξιδιωτικοί άγγελοι με πρόσεχαν σε αυτό το ευλογημένο ταξίδι.


αμα γραψεις και λιγα λογια για την μηχανη θα ειναι πληρες .ΥΠΕΡΟΧΟ.
Τι να γράψω για την πολυαγαπημένη μου Αύρα που να μην ακουστεί ως φρικτό κλισέ... Με έχει ταξιδέψει σε κάθε γωνιά της γηραιάς Ηπείρου, από την Αλβανία μέχρι το Ακρωτήρι και από την Ιρλανδία μέχρι την Ιβηρική χερσόνησο, και όλα αυτά χωρίς να κάνει κιχ.

Διέσχισε 14 χώρες σε ένα ταξίδι, πέρασε τα μεγαλύτερα πάσα των Άλπεων με κάθε δυνατή συνθήκη... ομίχλη, βροχή, χιόνι, καύσωνα, μέρα και νύχτα, έκανε σκληρό εντούρο με πλήρες φορτίο νύχτα στα βουνά της Αλβανίας μέχρι που έκοψε τις βίδες του τριβάλιτσου, μου την έκλεψαν στην Ιρλανδία και κατέληξε στο πάτο του ποταμού του Cork, μπήκε στο πίστες ξεβρακώνοντας χιλιάρια τελευταίας εσοδίας με όλα τα κομφόρ, με ακολούθησε σε κάθε μου τρέλα, με φρόντισε και με φύλαξε σε κάθε στραβοτιμονιά, με παρηγόρησε σε χωρισμούς και πανηγύρισε χαρμόσυνα νέα, όμως πάνω απ' όλα ΠΑΝΤΑ ήταν, είναι και θα είναι η πιστή μου σύντροφος.

Ζηλεύω τα νέα μοντέλα που πλέον έχουν γίνει σκέτα διαστημόπλοια με οθόνες, κουμπάκια και δυνατότητες κίνησης από κακοτράχαλα μονοπάτια μέχρι τις καλύτερες autostrada; Βεβαίως.
Θα αντάλλαζα την Αύρα με ένα από αυτά; Ποτέ.

ΥΓ. 25 χρονών ήδη αλλά στο δρόμο ακόμα με ρωτάνε αν είναι νέο μοντέλο της Χόντα!


Πρεπει ναναι καποια χρονια που εγινε το ταξιδι αν κρινω απο την προτελευταια φωτο στην οποια βλεπω φατσα καρτα στην παραλια Κατερινης τον φιλτατο συνοδοιπορο George george_pan και τον συνΒιΕφΑροβιο Κωστα-Verbal. Η δε τελευταια φωτο με την ανατελουσα πανσεληνο ολα τα λ7
Το ταξίδι όντως έγινε το 2012 φίλε Γιώργο. Πότε πέρασε ο καιρός... Σχεδόν δεκαετία πάει!
Χαίρομαι που σου άρεσε και ακόμα περισσότερο που κάποιος αναγνώρισε κοινά φιλαράκια, όπως το George_pan και τον φοβερό Κώστα. Το μόνο κρίμα που πλέον έχουμε χαθεί, αλλά οι μνήμες παραμένουν...


Μέχρι πριν κάνα 2 χρόνια ήμουν αυτός που έλεγε ότι σαν την Ελλάδα πουθενά κ είμαι 40 χρονών, μέσα από αυτά που διάβασα κ τις εικόνες που είδα μου υπενθύμισες οτι σαν την Ελλάδα πουθενά θα είμαστε όταν αλλάξουμε εμείς οι Έλληνες λίγο με ότι συνεπάγεται αυτό σε κάποιες λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά.

Εύχομαι εσύ κ η όμορφη Αυρα σου να πατήσετε κ σε πολλούς άλλους δρόμους κ να έχουμε την χαρά να σας απολαύσουμε.

Υ.Γ Τέλειες φωτογραφίες.
Φιλε Λεωνίδα, έχοντας ταξιδέψει αρκετά και έχοντας ζήσει στο εξωτερικό ακόμα περισσότερο, είπες μια μεγάλη αλήθεια: σαν την Ελλάδα πραγματικά δεν υπάρχει (σχεδόν) πουθενά από πλευράς "υλικού". Έχουμε βουνά και πάσα να ανταγωνιστούν τις Άλπεις. Έχουμε παραλίες να ζηλέψει η Καραϊβική. Έχουμε νησιά να κλαίνε οι Βαλεαρίδες. Έχουμε δάση και εθνικούς δρυμούς αξιώσεων. Έχουμε τοπογραφικό ανάγλυφο μοναδικό.
Όμως έχουμε και πολλούς ασεβείς, αγενείς, απαίδευτους, εγωπαθείς, αδιάφορους, απροβλημάτιστους και αδιάφορους, που χαλάνε τη "μαγιά". Αν καταφέρουμε λοιπόν και εμείς ως Έλληνες να αλλάξουμε λίγο όπως λες τότε πραγματικά το αποτέλεσμα θα είναι μοναδικό...

Υ.Γ Δεν ήταν ο φωτογράφος καλός αλλά τα ...μοντέλα! Ευχαριστώ για τα καλά λόγια! :)


Εξαιρετική κατάθεση ψυχής μέσα από ένα υπέροχο ταξιδιωτικό που σε μεταφέρει και σε έλκει με τρόπο μαγικό να κανείς το δικό σου ταξίδι.Μεσα από αυτό το οδοιπορικό ακόμη κι αν ξεκάθαρα υπήρχε ο στόχος του Nordcap επαληθεύθηκε άλλη μια φορά ότι σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός.Η καταγραφή αποκαλύπτει τόσο καλά τον άνθρωπο που προσωπικά νιώθω να σε ξέρω και ότι αν βρεθούμε κάποτε θα είσαι ήδη ένας φίλος.Ευχαριστουμε Νίκο
Εγώ ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια φίλε Δημήτρη και με μεγάλη χαρά να βρεθούμε και από κοντά και να βολτάρουμε μαζί. Ούτως ή άλλως, ως πρώην συνάδελφος Ντουκατίστα (999s) έχουμε πολλά να πούμε. :)

Μου κράτησε συντροφιά 3 βράδια αυτό το καταπληκτικό οδοιπορικό μαζί με τα μουσικά σφηνάκια του Νικόλα...!
Καθηλωτικο μπορώ να πω τόσο συγγραφικά όσο και φωτογραφικά.
Θα ήθελα κάποια στιγμή να κάνω κάτι αντίστοιχο αλλά το βλέπω δύσκολο...
Ευτυχώς που υπάρχουν τέτοια άτομα ανάμεσα μας που μοιράζονται τις βόλτες τους και παιρνουμε και μεις μερικές τζουρες ζηλευτών ταξιδιών.
Ευχαριστούμε Νίκο...! :friendship:
Τo περίμενα με μεγάλη ανυπομονησία αυτό το review φίλε Θανάση και χαίρομαι που σου άρεσε τόσο. Σου εύχομαι να το κάνεις και εσύ αν όχι αυτό το ταξίδι, κάτι παρόμοιο και μάλιστα με εκλεκτή παρέα. Και αν δεν γίνει σύντομα δεν πειράζει. Όπως λέω και στον εαυτό μου για παρηγοριά, οι δρόμοι δεν φεύγουν. Είναι πάντα εκεί και μας περιμένουν.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
– Και το χειμωνα; Δεν λειτουργει η εγκατασταση;

Με κοιταξε και χαμογελασε με κατανοηση. Εδειξε τα μικρα παραθυρα του πανω οροφου και ειπε: «Το χειμωνα το χιονι φτανει εκει. Εμεις περιμενουμε την ανοιξη που το ξεθαβουν για να ξεκινησουμε τη λειτουργια του...»
Διαβάζοντας θυμήθηκα μια βολτα στο ίδιο μερος μια άλλη εποχή.
Τέλος γενάρη και η ανατολή αρχιζει στις 10. O δρόμος απο το Τροντχαημ ίδιος και απαράλλαχτος : 600 χλμ βαθύ μπλέ φιδοτού τοπίου χωρίς πολλές παραλλαγές. 14ώρες στο δρόμο με καραβίσιο φραπέ σε μπουκάλι.Μαξ 60χαω, με το τακτακ από τα καρφιά για συνοδία 4 μάτια στο δρόμο και 2 στο τζι πι ες. Και σιγά σιγα έρχεται η ανατολή. Το μπλέ δίνει χωρο στο λευκό και η προσμονή για ένα ζεστο καφέ και γλυκό πάνω στον αρκτικό κύκλο μεγαλώνει. "Ρε μαλάκα το πέρασες!" "Που?" "Εδώ δεξιά" "Τι λες ρε? Εδώ δεν έχει τίποτα."
Τα παράθυρα ισα που φαίνονταν απο το χιόνι και η στεγη από το στιβαγμενο χιονι και τον αέρα δεν διακρινοταν καν.
Απογοήτευση. Ξανά καφε στο μπουκάλι... Μια φώτο απέξω ισα πριν φύγουμε. Eνα Ιveco διασχίζει τις παγωμένες εκτάσεις με προορισμό τη ρωσία.

https://flic.kr/p/2miyiHg
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Ισως ένα από τα αγαπημένα μου ταξιδιωτικά κείμενα που έχω διαβάσει. Μας έκανες να το ζήσουμε μαζί σου... Με έκανες να αισθάνομαι οτι έχω ηδη κάνει το ταξίδι αυτό! Μπαίνει στο μπάκετ λίστ αυτό το ταξίδι, και σαν μόνος καουμπόι, μάλλον θα προτιμούσα και εγώ να γίνει μοναχικό το συγκεκριμένο.

Το ευχαριστώ για αυτό που διάβασα ειναι λίγο...

Να είσαι καλά.
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Το πρώτο ταξιδιωτικό που διάβασα για εκεί επάνω και το ταξιδιωτικό που θυμήθηκα όταν περνούσα το τελευταίο τούνελ πριν το τέλος του δρόμου

Αν δεν έγραφες αυτό το ταξιδιωτικό μπορεί και πότε να μην έφτανα εκεί

Μπράβο για μένα το καλύτερο ταξιδιωτικό που γράφτηκε ποτέ για το nordkapp
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Το πρώτο ταξιδιωτικό που διάβασα για εκεί επάνω και το ταξιδιωτικό που θυμήθηκα όταν περνούσα το τελευταίο τούνελ πριν το τέλος του δρόμου

Αν δεν έγραφες αυτό το ταξιδιωτικό μπορεί και πότε να μην έφτανα εκεί

Μπράβο για μένα το καλύτερο ταξιδιωτικό που γράφτηκε ποτέ για το nordkapp
Νικολα δεν ξερω τι σταθηκε αφορμη για να φτασεις εκει πανω,αλλα το δικο σου ταξιδιωτικο εκανε πολυ κοσμο να δει τα ταξιδια με μηχανη με αλλο ματι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ΙΕΡΑΞ

Μέλος
Όνομα
ΓΕΡΑΚΗΣ
Μοτό
HONDA TRANSALP XLV 650 2007
...ευχαριστώ παλικάρι μου για το ότι μοιράστηκες απλόχερα μαζί μας αυτό το υπέροχο ταξίδι.....στα χνάρια σου ήρθα από άλλο ένα υπέροχο ταξιδιωτικό, του Μερκούρη, "Σα βγείς στον πηγαιμό για το North Cape"........σιγά σιγά μαζεύω τσιμπράγκαλα, χαράζω διαδρομές και αν όλα πάνε καλά το καλοκαιράκι θα τραβήξω προς βορρά...Νικόλα να είσαι γερός να ταξιδεύεις και να μοιράζεσαι τέτοιο πλούτο...
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Τι να πει κανείς για κάτι τέτοια ταξιδιωτικά? Φτωχές λέξεις εμπρος σε όλο αυτό τον πλούτο που κατατέθηκε εδώ μέσα.
Να είσαι καλά να ταξιδεύεις φίλε!!

R E S P E C T !
 

Dimisgs

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1200GS 2009
Θα μπορούσες να τό γράψεις και σε βιβλίο... πραγματικά υπέροχο..με τόσο όμορφη περιγραφή για το κάθε μέρος πού βρέθηκες... ήταν σαν να ήμουν εκεί μαζί σου φίλε Νίκο. φυσικά εγώ θα εμένα εκεί πάνω.. κάπου μεταξύ Πολωνία και Σλοβακία...με αυτά πού είδα από τίς φωτογραφίες σού.... Εύχομαι να έχεις υγεία και να ξανακάνεις κάποιο άλλο μεγάλο ταξίδι...αααα κι αν ξανά βρεθείς Θεσσαλονίκη.. μήν διστάσεις...
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ενα απο τα ταξιδιωτικά που διάβασα προν παω στο νορτνκαπ και ισως το καλυτερο


Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι εποχή πηγές και πέτυχες τέτοια ωραία μέρα;;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom