7o Mountain Enduro Camp 6-7-8 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
Λοιπόν και τώρα που πέρασε μια βδομάδα + κάτι και ηρεμήσαμε πάμε να αρχίσουμε να βάζουμε κανά βίντεο και καμιά φωτό....
Πρίν ξεκινήσουμε όμως επιτρέψτε μου να σας πω τελικά τι είναι το Mountain Enduro Camp...

Αυτό είναι....


Μια παρέα, που μερικά χρόνια πριν, βάλθηκε να κοινωνήσει στον υπόλοιπο κόσμο, τις ομορφιές του δάσους της Μαμαλής...

Ακολουθεί ένα "μυθιστορηματικής" αφήγησης κείμενο το οποίο περιγράφει το πώς ξεκίνησαν όλα αυτά...

"1424… Μαγικός αριθμός. Τόσα είναι τα μέτρα που χρειάζεται η γη για να ξεπροβάλει μέσα από το πυκνό δάσος οξιάς της Μαμαλής και να αρχίσει να αγκαλιάζει τον ουρανό, τόσες είναι οι δυσκολίες που παρουσιάστηκαν όλο αυτό τον καιρό σε μια μικρή Παρέα, τόσα όμως είναι και τα χαμόγελα που έχει χαρίσει η Μαμαλή στην Παρέα αυτή αλλά και στους επισκέπτες της! Πάμε, όμως λίγα χρόνια πίσω…

Ένα Σαββατοκύριακο, νομίζω το πρώτο του Ιουλίου, ένας γεροπλάτανος χάριζε απλόχερα τη δροσιά του, καθώς η λάβα του Θεσσαλικού κάμπου, άρχισε να εξαπλώνεται προς τα ορεινά. Καλοί οι μεζέδες, άλλα εκείνες τις ζεστές μέρες, η δροσιά αυτή ήταν το καλύτερο συνοδευτικό για τον γλυκάνισο του τσίπουρου και για τον λυκίσκο της μπύρας.

Ήταν και αυτό το αναπάντεχο του καθολικού ανταμώματος της Παρέας. Κάποιοι από αυτούς, μόνιμοι κάτοικοι του χωριού, άλλοι ξενιτεμένοι στα γύρω αστικά κέντρα και άλλοι πιο μακριά, σε άλλες Ηπείρους. Θες η τύχη, θες ότι οι Θεοί του Βουνού τους προόριζαν για ένα σκοπό, αυτοί οι άνθρωποι σύντομα θα έγραφαν ιστορία.
Όλοι τους είχαν ένα κοινό, την αγάπη τους για το βουνό και το δάσος του. Βλέπεις η Μαμαλή μοίρασε απλόχερα στη Βερδικούσσια τα αγαθά της, ξύλα για υλοτομία, λιβάδια για κτηνοτροφία και εύφορη γη για τη γεωργία. Κάπως έπρεπε να της το ξεπληρώσουν. Και μιλώντας για αγάπες έρχεται και το καμένο βενζινόλαδο, να μπλεχτεί σα θυμίαμα, μέσα στις εικόνες του δάσους που περνάνε σαν φιλμ πάνω στη σέλα κρατώντας σφιχτά το τιμόνι.
Από την εφηβεία το δάσος ήταν η απόδραση, το καταφύγιο και εννοείται χαραγμένο στη παλάμη του χεριού τους. Κάθε πιθαμή, κάθε ρυάκι, κάθε παχύ πέπλο από φύλλα οξιάς είχε αποθηκευτεί στους νευρώνες του εγκεφάλου τους. Ήταν τόσο μεγάλο αλλά και ταυτόχρονα τόσο μικρό. Χρόνο να έχεις να το γυρνάς, μου λέγανε…

Ξαναγυρνώντας στη πλατεία και στο δροσερό αεράκι που χάριζαν οι αφράτες φυλλωσιές του αιωνόβιου, ανάμεσα στα λόγια για δουλειές, οικογένειες και τα άλλα συναφή, η φωνή του Γιώργου έμελλε να γίνει η απαρχή των "βασάνων" που θα ακολουθούσαν:
- "Ρε, δε τα αφήνετε αυτά, να πάμε καμιά βόλτα να καθαρίσει το μυαλό;"

Και ξαφνικά, οι αποθήκες άνοιξαν, τα αγροτικά αντί για αχυρόμπαλες κουβαλάγανε δίτροχα μηχανοκίνητα, οι μανιβέλες δοκίμαζαν τις αντοχές του ποδιού και εκείνος ο οξύς ήχος της εξάτμισης έσπαζε την ησυχία του καλοκαιρινού μεσημεριού. Πενήντα σουβλάκια, λίγα κάρβουνα, ένα καφάσι μπύρες και το κασετόφωνο που πήραν δανεικό από το καφενείο, αφήνοντας τα γερόντια να παίζουν πρέφα χωρίς την υπόκρουση των ειδήσεων από τον κρατικό σταθμό, θα ήταν η ανταμοιβή τους στο τελείωμα της βόλτας αλλά και η μαγιά για αυτό που κάποια στιγμή θα αποκαλούσαν αργότερα Mountain Enduro Camp.
- "Πόσο καιρό είχα να το κάνω!"
- "Τι ωραίο που είναι το δάσος!"
- "Με είδες πως πήγαινα, τελικά δε ξεχνιέται!"

Δέκα άνθρωποι με λιγοστά πράγματα κατάφεραν να διοργανώσουν για τους εαυτούς τους μια μικρή φιέστα. Όταν ο ιδρώτας σταμάτησε να ρέει στα πρόσωπα τους, όταν τα πυρωμένα μοτέρ καταλάγιασαν και όταν οι τελευταίες παγωμένες μπύρες άφηναν τη δροσιά τους στους διψασμένους ουρανίσκους, η μουσική από μια ξεχασμένη κασέτα των Pink Floyd τους έφερνε σε μια συναισθηματική νιρβάνα.
- "Μήπως είμαστε εγωιστές;" αναφώνησε ο Τάκης. "Τι εννοείς;" ψέλλισαν οι περισσότεροι, αρνούμενοι να διαταράξουν την απόλαυση της στιγμής.
- "Αυτό που θέλω να πω είναι πως όλα αυτά που ζούμε και με τον τρόπο που τα ζούμε είναι πολύ όμορφα για να τα κρατάμε μόνο για την πάρτη μας. Πρέπει να τα κοινωνήσουμε και σε άλλους, πρέπει αυτό το βουνό, αυτό το δάσος να γίνει βιωματική εμπειρία για τους πολλούς." Γέλια, ξεφυσήματα, λοξές ματιές ακολούθησαν από τους υπόλοιπους. Και τι άλλο να έκαναν άλλωστε αφού ο συνδετικός τους κρίκος δεν ήταν αλλός παρά το δίπτυχο μηχανή-βουνό.
"Για καθίστε ρε παιδιά", είπε ο Γιάννης, "σα να έχει δίκιο ο Τάκης, γιατί δε κάνουμε μια συνάθροιση μηχανόβιων, εδώ στο βουνό, να φανεί και η Μαμαλή, να δείξει τις ομορφιές της!"
- "Ναι ρε σιγά μη κάνουμε και φεστιβάλ… Αυτό έλειπε να βάλουμε "βάσανα" στο κεφάλι μας", αποκρίθηκε ο Δημήτρης.

Έτσι από κάτι τόσο απλό γεννήθηκε κάτι τόσο σπουδαίο. Το όνομα αυτού Mountain Enduro Camp. Τρείς λέξεις, τρεις ιδέες που περιλάμβαναν όλα που γούσταραν και αγαπούσαν. Δεν έχει τη μουσική, αλλά τη μουσική την έχουν όλοι οι άνθρωποι μέσα τους.

Κανείς τους δεν ήξερε από διοργανώσεις. Έμαθαν, και ακόμα μαθαίνουν. Μαθαίνουν από τις συμβουλές των φίλων, μαθαίνουν από τα χαμόγελα των επισκεπτών αλλά και από τα ιδρωμένα πρόσωπα των εθελοντών που τόσο απλόχερα θέλουν να προσφέρουν. Ο φίλος τους ο Γιατρός που τον είχαν μαζί τους στις πρώτες βόλτες, εξελίχτηκε σε ομάδα διάσωσης, τα λοφάκια που έχασκαν στην κορυφή σε πίστα προπόνησης, το δανεικό κασετόφωνο σε μια μεγάλη σκηνή που φιλοξενεί Μουσικούς απ’ όλη την Ελλάδα.

Σε αυτό το εγχείρημα δεν έμειναν μόνοι τους. Το χωριό, η Βερδικούσια τους, τους αγκάλιασε. Από τα μικρά παιδιά, τα κούτσκα που λένε, τα οποία κουβαλάνε πράγματα με όση δύναμη έχουν, μέχρι τις γιαγιάδες που ολημερίς πλάθουν πίτες για να μη μείνει κανένας πεινασμένος. Κάθε χρόνο αυτό το γαϊτανάκι ανιδιοτελούς προσφοράς όλο και μεγαλώνει. Λογιών-λογιών άνθρωποι έρχονται και προστίθενται προάγοντας τον αγνό εθελοντισμό. Οι δυσκολίες πολλές, οι ατυχίες της τελευταίας στιγμής ακόμα περισσότερες, ξεπερνιούνται όμως με χαμόγελο, το χαμόγελο αυτό που χαρίζει η μαγεία της φύσης. Η πίστη στις ιδέες είναι η κινητήριος δύναμη, αυτό που τους πεισμώνει κάθε φορά να πάνε ένα ακόμα βήμα παραπέρα.

Τι άλλο μένει λοιπόν, από το να γίνεις μέρος αυτής της γιορτής ή ακόμα καλύτερα μέρος αυτής της παρέας, γιατί όπως λέει και ο Διονύσης την Ιστορία την φτιάχνουν οι Παρέες…"



Και πάμε τώρα από το μυθιστόρημα στην πραγματικότητα ή μήπως τελικά αυτές οι δύο έννοιες μπλέκονται μεταξύ τους?
Η αλήθεια είναι ότι στο 1o Mountain Enduro Camp δεν ήμουν παρών καθώς αγνοούσα την ύπαρξη του, στο 2ο ήρθα σε επαφή μαζί του προσκεκλημένος από τον φίλο @Dinos MEC που ήδη αποτελούσε βασικό στέλεχος της παρέας που το διοργάνωνε. Εμπειρία ζωής η συμμετοχή μου ως επισκέπτης βλέποντας λόγω της φιλίας μας από πρώτο πλάνο όλα αυτά που χρειάζονται για να γίνουν όλα αυτά. Η απόφαση άμεση, από του χρόνου είμαι μαζί σας.

Τα χρόνια που πέρασαν, μου χάρισαν ένα διπλό όφελος, την ενσωμάτωση μου σε αυτή την παρέα που τη θεωρώ πλέον οικογένεια μου, και την αίσθηση του να θεωρώ "δικό μου" αυτό το πανέμορφο δάσος Οξιάς..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
:hlb: RESPECT στην παρέα και στους υποστηρικτές της ιδέας...!!!
Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά που μοιραστήκατε και μας γνωρίσατε το χώρο σας!
Η Μαμαλή πλέον είναι απο τις μοτοσυγκεντρώσεις που δεν πρέπει να χάνονται...!!!
 
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
Κάθε χρόνο οι προετοιμασίες για το επόμενο ξεκινάνε σχεδόν με την λήξη του προηγούμενου...( Κάτι σαν το Πατρινό Καρναβάλι ένα πράγμα).
Τροχοπέδη για τον @Dinos MEC και για εμένα είναι η απόσταση από την ευρύτερη περιοχή του νομού Λάρισας, βέβαια το διαδίκτυο και τα τηλέφωνα έχουνε λύσει εν μέρει το πρόβλημα αυτό, έχουν δημιουργήσει άλλα όπως π.χ. την γκρίνια που δημιουργείται όταν κάποιος μιλάει 6-7 ώρες την ημέρα στο τηλέφωνο.

Το κυρίως στήσιμο του φεστιβάλ ξεκινάει μία εβδομάδα πρίν, και εδώ είναι που ξεκινάνε οι φωτό...

Με την ευκαιρία της απόκτησης της λευκής Αυστριακιάς από τον @Dinos MEC από τον φίλο Θανάση @allen έπρεπε η άνοδος μας από την Πάτρα στη Βερδικούσια να συνδυαστεί με μια στριφτερή ΑΣΦΑΛΤΙΝΗ διαδρομή ώστε να ανακαλύψει τις χάρες της στο κλειστό ορεινό στροφιλίκι. Ο αρχικός σχεδιασμός ήταν για Θέρμο-Προυσσό-Καρπενήσι-Φουρνά-Ρεντίνα-Λουτρά Σμόκοβου.
Θες όμως ένα "λάθος" δικό μου, θες το πεπρωμένο κατάλήξαμε να κάνουμε χώμα τον παλιό δρόμο από Θέρμο για Προυσσό. χεχεχεχε




Εδώ φαίνεται η διαφορά μεταξύ στυλατου βαλιτσομένου Ευρωπαίου και παρταλοσαμαριασμένου Γιαπωνέζου...




Μετέπειτα άσφαλτος και hard ρυθμοί για να τιθασεύσουμε το λευκό άτι. Εννοείται πως έγινε ανταλλαγή μηχανοκίνητων μέσων για να γευτώ και γω για λίγο την "Ευρωπαική" κουλτούρα. Πώς μου φάνηκε????? Θα χρησιμοποιήσω κάποιους στίχους του Παύλου........." Θέλει χρυσάφι και κάποια υποταγή,αγάπη,μεταχείριση στα μέτρα τα δικά της....

Υ.Γ. Ωδή στα τελειωμένα ANLAS που με εντυπωσίασαν με την πρόσφυση τους η οπόια ήταν αντιστρόφως ανάλογης της κατάστασης του...
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα χρησιμοποιήσω κάποιους στίχους του Παύλου........." Θέλει χρυσάφι και κάποια υποταγή,αγάπη,μεταχείριση στα μέτρα τα δικά της....
Μόνο και μόνο για αυτό...!!:friendship::friendship::friendship:
 
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
Συνεχίζουμε με το backstage.....
Άφιξη στο πανέμορφο δάσος της Μαμαλής, ακολουθία τελετουργικού, πέταμα του εξοπλισμού και βαθειές ανάσες και ματιές για να γεμίσουν τα πλεμόνια οξυγόνο και ο νους εικόνες. Στήσιμο σκηνών και μετά ενσωμάτωση στο δάσος ως άλλοι σύγχρονοι Μόγληδες....



Εδώ ο χώρος στην "παρθένα" του μορφή πριν οι ορδές των δίχρονων και τετράχρονων κανίβαλων αμοληθούν και γίνουν ένα με την Οξιά...






Εδώ η πίστα Motocross μόλις έχει στρωθεί από την μπουλντόζα...




H πίστα motocross θα μας απασχολησει σε επόμενο νήμα καθώς κάποιοι φρόντισαν να μας την μολύνουν με παξιμάδια και ρεγουλατόρους....
 
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
Προετοιμασιών συνέχεια......
Προφανώς όσοι μας ξέρετε έχετε διαπιστώσει ότι είμαστε ρομαντικοί ερασιτέχνες και όχι επαγγελματίες, ως εκ τούτου, τα μέσα πενιχρά και το κουβάλημα πολύ για να στηθεί όλο αυτό στα 1424μ. υψόμετρο. Δανεικά φορτηγά, δανεικά αγροτικά, δανεικές αποθήκες.... Έχουμε όμως εξαγοράσει κάτι όλα αυτά τα χρόνια, την αγάπη για αυτό που κάνουμε.



@Dinos MEC


Στήσιμο του stage ή αλλιώς στέιντζ στη τοπική διάλεκτο



Και κατόπιν soundcheck δια βοής για να δούμε αν ακούνε καλά στο βάθος οι λύκοι και οι αρκούδες....



Μπλούζα από την Enduro βόλτα του 2013, συλλεκτική πλέον για όποιον την κατέχει.....:cool::cool::roflmao::roflmao:


@Dinos MEC σε συνδυαστική κίνηση απλώματος καλωδίου ρεύματος και ταυτόχρονης συνέντευξης σε τοπικό ραδιοφωνικό μέσο, μουλτιτάσκινγκ ένα πράμα...




Τα μεσημέρια παρέχεται ανθρωπιστική βοήθεια από τις Γιαγιάδες του χωριού που φροντίζουν τα cheap labour hands να ντερλικώσουν πάνω στην κορυφή. Το φαγητό έρχεται delivery συνήθως "ανακατεμένο" καθώς οι άδειοι δασικοί δρόμοι προσφέρονται για ακροπολικές αναβάσεις και δίνει την ευκαιρία σε κάποιους να νιώσουν λίγο Ιαβέρηδες.....:yew:



Το μεγαλείο της παχειάς Οξιάς....



Και εδώ το μεγαλείο της τσικνοκαπνισμένης Οξιάς.....



EnduroΨησταριές

 
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
Πυρετώδεις προετοιμασίες όλη την εβδομάδα και ΝΑΙ Παρασκευή πρωί είμαστε ON AIR ή μήπως ON MOUNTAIN τέσπα είμαστε έτοιμοι να υποδεχθούμε κόσμο και ντουνιά!

Handmade Wooden Art ή αλλιώς στήσε δυό κούκλες με Οξιά για να βάλουμε τα μπλουζάκια....



Παρασκευή απόγευμα και τσουπ ένα γυαλισμένο κόκκινο crf1000 βαλιτσωμένο κάνει την εμφάνιση του στην κορυφή... Δεν μπορεί λέω αυτό είναι.
@rodouma Μάνο χάρηκα πολύ που σε γνώρισα από κοντά και δικαιολογισέ με για τον λίγο χρόνο που περάσαμε μαζί αλλά όπως κατάλαβες οι υποχρεώσεις που έτρεχαν ήταν πολλές, ελπίζω να πέρασες καλά.

Ξέροντας ότι έρχονται και ο @achalatsis με τον @KORAX έχω το νου μου για να τους υποδεχθώ. Κάτι η απογευματινή πτήση του @achalatsis κάτι τα κουσούρια της πορτοκαλί ομάδας και η νυχτερινη περιπλάνηση με το τρέιλερ, φέρνει το ρολόι να δείξει 02.00 του Σαββάτου. Μαζί τους και ο Στέλιος, ο Χαλάτσης ο senior δηλαδή. Τα live της Παρασκευής έχουν τελειώσει, οι κουζίνα έχει κλείσει και τα πρώτα μελωδικά ροχαλητά πλημμυρίζουν την ατμόσφαιρα. Νο προμπλέμο, τα κάρβουνα αναζοπυρώνονται, οι παγωμένες βεργίνες βγαίνουν από το ψυγείο και ένα after τσιμπούσι καλωσορίσματος στήνεται στο λεπτό.

Ξημερώνει Σάββατο,έχω πάει για ύπνο στις 05.00 και το μικρό μου "αγγελούδι", ο γιος μου ο Χρήστος, που τον έχω μαζί μου στη σκηνή, αποφασίζει να ξεκινήσει την ημέρα του στις 06.30, έχοντας ρουπώσει ύπνο από τις 23.00 της προηγούμενης. Τέσπα....

Ξεκινάμε δυναμικά με όλες τις δραστηριότητες του Σαββάτου να τρέχουν....

Την εμφάνιση του κάνει και ο @Carooly Αποστόλης με τον φίλο του τον Δημήτρη από την Θήβα..

@KORAX και @achalatsis αρματώνονται και ξεκινάνε να κάνουνε ένα κομμάτι της αυριανής εντουροβόλτας. Δέκα χιλόμετρα εντουροζεστάματος, το πιστάκι δίπλα από το χώρο του φεστιβάλ και η πρότερη μοτοκροσσοκαριέρα του @KORAX, έκαναν την είσοδο στην πίστα ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ....



@achalatsis εν δράσει στην πίστα.......






Προσπαθώ να βρώ να φωτογραφήσω και τον @KORAX αλλά πουθενά. Τι στο διάολο λέω τόσο μεγάλο άλμα κάνει και έφτασε Τρίκαλα?????
Εντοπίζω τον @KORAX στο parking και με αγωνία να μου ζητάει μια τσουγκράνα! Σκέφτομαι από μέσα μου Motocross + Τσουγκράνα πως συνδυάζονται? Μα καλά τι κόλπα θα μας κάνει τώρα,θα τρελάνει κόσμο???
Οι απορίες μου λύθηκαν όταν μου έδειξε τον πίσω τροχό από το ktm.



Το παξιμάδι συγκράτησης και ο ρεγουλατόρος αποφάσισαν να μείνουν κάπου μες στην πίστα και να μην ακολουθήσουν. Τι στο καλό και ήταν Σάββατο όυτε καν ΤΕΤΑΡΤΗ.

Ο @KORAX ήθελε την τσουγκράνα για να "χτενίσει¨την πίστα και να βρεί τα απωλεσθέντα, του είπα Μήτσο εαν τα βρούμε φεύγουμε καρφί για χωριό που έχει πρακτορείο και παίζουμε τζόκερ.....

Στη φώτο με Σαρδώνιο χαμόγελο ο @achalatsis που δεν έκανε αυτός την ζημιά και ως εκ τούτου δεν θα τον φωνάζουμε Χαλάσει και ο @KORAX με το special tool έτοιμος να "οργώσει" την πίστα...


Περτικαλί ομάδα σου λέει μετά τι περιμένς? Αν και σε αυτό το τριήμερο δημιουργήθηκε καινούρια ομάδα,πιο μάχιμη, ladies and gentlemen υποδεχτείτε την ΣΥΝΤΡΙΜ TEAM, λογότυπο και τα σχετικά αργότερα.....

Eδω το φεστιβαλ είχε την ευκαιρία να κάνει προώθηση της πίστας mx διαφημίζοντας ότι την προσέχουμε τόσο πολύ που μετά από κάθε χρήση βάζουμε παλιούς μοτοκροσάδες να την χτενίζουν με το χέρι. Όλα στο χέρι,παραδοσιακά πράματα....



Για την ανεύρεση των σκορπισμένων επιστρατεύτηκαν, μικροί και μεγάλοι, πεζοί και μηχανοκίνητοι....





Ερώτηση μικρού Χρήστου:
-Μπαμπά τι ψάχνουμε?
- Μια βίδα αγόρι μου που λάσκαρε από τον κύριο Δημήτρη...
- Από το κεφάλι του Μπαμπά?
- Όχι αγόρι μου απο το μηχανάκι του, από το κεφάλι του έχει λασκάρει καιρό τώρα....:p:cool:o_O:roflmao:

Προφανώς δεν βρέθηκε κάτι, άλλωστε εαν είχε βρεθεί θα ήμασταν και πλούσιοι αφού θα είχαμε πιάσει στα σίγουρα το τζόκερ, και την λύση έδωσε ο Δημήτρης, ο φίλος του @Carooly που ήρθε αργότερα από την Θηβα...

Το ευχάριστο αυτό γεγονότο εορτάσθηκε με οινοποσία αφού ο @KORAX θα μπορούσε να συνεχίσει απρόσκοπτα πλέον την αυριανή εντουράδα... Δυστυχώς στην φωτογραφία ήθελε να μπει και το δάχτυλο του κυρίου που έδωσα το κινητό για να μας βγάλει....:photo::yes:

 
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
Τι να πω δεν έχω λόγια, ακόμα έχω το χαμόγελο τής ευτυχίας στα χείλη μου!
Ελάχιστη φταταδούρα, και ατελείωτα μονοπάτια!!!!!
Η παιδική χαρά του Εντούρα!!!!!!!!
Μετα την Entouromania η καλύτερη εντουραδα μακράν.......................
Τα συγχαρητήρια μου και πολλά μπράβο σε όλους!!!!!!!!!!!!
Φίλε μου δυστυχώς δεν καταφερα να σε γνωρισω. Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Εαν θυμάσαι πες μου τον αριθμό που πήρες στο enduro για να μπορέσω να βρω και φωτογραφίες απο την εντουράδα..
 
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
Κυριακη πρωί και ξεκινάει η εντουράδα...
Η αφεντιά μου διατάχθηκε να στηθώ για φωτογραφίες στο 15χλμ της διαδρομής όπου ήταν και το πρώτο κομμάτι PRO. Τα χλμ ηταν συνολικά 75.



@KORAX






@achalatsis



@Carooly




Δημήτρης





 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ενα ακομα εξαιρετικο -υποθετω- θεμα που παει απατο λογω μη προσαρμογης μεγεθους των φωτογραφιων...στην σελιδα 6
μεχρι κ το καπνισμα σκεφτηκα να ξαναρχισω μεχρι να φορτωσουν 3-4....

ελπιζω να περασατε καλα....χαιρετισμους!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
ενα ακομα εξαιρετικο -υποθετω- θεμα που παει απατο λογω μη προσαρμογης μεγεθους των φωτογραφιων...στην σελιδα 6
μεχρι κ το καπνισμα σκεφτηκα να ξαναρχισω μεχρι να φορτωσουν 3-4....

ελπιζω να περασατε καλα....χαιρετισμους!
:secret: Μας προειδοποιησαν.
Οταν τελειωνει το Πατρινο καρναβαλι (η αναγνωση) εχει αρχισει το επομενο!! :wacky:

Πολλα μπραβο σε ολους τους συντελεστες.
:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπράβο για όλη την προσπάθεια που έχετε κάνει.... Συνεχίστε έτσι!


Εμένα άνοιξαν μια χαρά οι φώτο.... Μήπως παίζει ρόλο η ταχύτητα σύνδεσης?
 
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
Γιωργος σωστα. :like:
Ooooops sorry..........!!!!
Τελικά Γιώργο τον λέγανε ε???
Δεν πειράζει εγώ θα τον φωνάζω Δημήτρη!!!!!:pointu:
Μπορεί να μην κάνω RESIZE τις φωτογραφίες κάνω όμως RENAME τους ανθρώπους.....:he
 
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
ενα ακομα εξαιρετικο -υποθετω- θεμα που παει απατο λογω μη προσαρμογης μεγεθους των φωτογραφιων...στην σελιδα 6
μεχρι κ το καπνισμα σκεφτηκα να ξαναρχισω μεχρι να φορτωσουν 3-4....

ελπιζω να περασατε καλα....χαιρετισμους!
Αγαπητέ φίλε @George_M. καλημέρα και συγγνώμη για τον χρόνο που ξόδεψες για να βρείς τον "πάτο" του θέματος...
Θα κάνω κάθε δυνατή προσπάθεια για τις επόμενες φωτογραφίες ωστέ να μην ξανακαταστρέψουν νευρώνες του οφθαλμικού ιστού των ενδιαφερόμενων αναγνωστών του θέματος....
Παρόλαυτα η επανεκκίνηση της διαδικασίας του καπνίσματος δεν είναι άσχημη ιδέα, σκέψου πόσες οικογένειες ζουν από την καπνοβιομηχανία,ο Καρέλιας π.χ. κλέφτης θα γίνει???
Επίσης η κακή ταχύτητα σύνδεσης είναι μεγάλο πλήγμα εν έτει 2018, με μια γρήγορη έρευνα αγοράς σίγουρα θα βρεθούν εταιρίες με καλύτερο σήμα και πλεονεκτικότερα πακέτα όπως π.χ. συνδρομητική tv.

Η αλήθεια είναι ότι δεν περάσαμε καλά γιατί δεν είμαστε resized τύποι αλλά πληθωρικοί, ένα πράμα σαν τις φωτογραφίες ας πούμε..
:friendship:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Αγαπητοι φιλοι του ADVride.
Εγω και ο φιλος Γιωργος @George_M. δεν εχουμε γρηγορη συνδεση.
Απ το κινητο παει σφαιρα, αλλα η 6η σελιδα εδω, καθως και ολες οι σελιδες στην Καλιακούδα μου ''ετρωγαν'' γυρω στα 120ΜΒ η καθε μια, αν ημουν με 4G και οχι με wifi.
Γι αυτο θα σας παρακαλουσαμε, μερικοι που δεν εχουν γραψει ακομα, να βαλουν ενα :friendship: ή ενα :brv: για να 'πηδηξουμε' επιτελους στην 7η σελιδα!!
:ha
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Αγαπητέ φίλε @George_M. καλημέρα και συγγνώμη για τον χρόνο που ξόδεψες για να βρείς τον "πάτο" του θέματος...
Θα κάνω κάθε δυνατή προσπάθεια για τις επόμενες φωτογραφίες ωστέ να μην ξανακαταστρέψουν νευρώνες του οφθαλμικού ιστού των ενδιαφερόμενων αναγνωστών του θέματος....
Παρόλαυτα η επανεκκίνηση της διαδικασίας του καπνίσματος δεν είναι άσχημη ιδέα, σκέψου πόσες οικογένειες ζουν από την καπνοβιομηχανία,ο Καρέλιας π.χ. κλέφτης θα γίνει???
Επίσης η κακή ταχύτητα σύνδεσης είναι μεγάλο πλήγμα εν έτει 2018, με μια γρήγορη έρευνα αγοράς σίγουρα θα βρεθούν εταιρίες με καλύτερο σήμα και πλεονεκτικότερα πακέτα όπως π.χ. συνδρομητική tv.

Η αλήθεια είναι ότι δεν περάσαμε καλά γιατί δεν είμαστε resized τύποι αλλά πληθωρικοί, ένα πράμα σαν τις φωτογραφίες ας πούμε..
:friendship:
φιλε Θεμη καλημερες,
ουδεποτε θεωρησα τον χρονο συνδεσης στο φορουμ ''χαμενο'',το αντιθετο μαλιστα,
εχω μαθει/δει κ ''θελω'' να βλεπω τετοια θεματα διοτι πραγματικα μου ανοιγουν τα ματια σε τεραιν κ δρασεις που ειμαι παντελως ασχετος.
χωρις ιχνος προσωπικης αντιπαραθεσης θα πω/απαντησω σε οσα γραφεις κ (με λιγη ειρωνια) προτείνεις.

-οσα παρομοια ποστ/θεματα εχεις ανεβασει παντα εχουμε το ιδιο προβλημα,φωτο δεκαδων ΜΒ χωρις καμια μεταβολη μεγεθους,μαλλον κουραζεσαι τοσο στην δραση κ θεωρεις οτι την υπολοιπη κοπωση ''πρεπει να την επωμιστούμε εμεις...
-το καπνισμα το κοψα σε μια νυχτα μετα απο 19 ετη κ δεν δισταζω να κοψω ο,τι με χαλαει οταν αυτο κρινω οτι πλεον ενοχλει.
-η ποιοτητα συνδεσης ηταν εξαιρετικη και οι εκει σερβερς/δυκτια πανε σφαιρα λογω χωρου...ειδικα σε εμας που δεν αποτελουμε το κοινο αλλα ειμαστε εκει για να εξυπηρετουμε το κοινο η γρηγορη συνδεση μας κανει πιο ανταποκρισιμους...(πολλοι απο εδω ξερουν που αναφερομαι)
-τελος να ξερεις οτι το ''μπουγιο'' που λεμε εμεις εκει χαμου (καθοτι ειμαστε κοντοχωριανοι), η μαζα δλδ ποτε δεν αντιπροσωπευει την ποιοτητα,αντιθετα υποδηλωνει ποσοστητα η οποια ανεκαθεν υποβιβαζει οποια καλη προσπαθεια....
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Πιστευω οτι Μελατος εγραψε με χιουμορ και οχι ειρωνια και οτι ηδη εχει παρει τηλεφωνο τον Χαλασει για το αν γινεται να υπαρχει ενα ειδος προεπισκοπησης στις φωτο και οποιος επιθυμει να 'ανοιγει' οποια φωτο θελει με επιπλεον 'ενεργεια'.
:friendship:
...αργει η 7? :cool:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
καρgioliΘεμη @#melatos_kariolis (MisThe) εδωσες ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ feedback του ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥ χωματινου 3ημερου στα Βαρδικουσια και στο πανεμορφο δασος της Μαμαλης!!!Πραγματικα κανω σχεδια για του χρονου να ερθω με οτι μεσο βρω για να αποτελεσω ενα κομματι ολης αυτης της παρεας και του γλεντιου πραγματικα....Χαιρομαι ιδιαιτερα οταν μια χουφτα ανθρωποι,νεοι ανθρωποι,με μερακι κ αγαπη για τον τοπο τους τρεχουν ΑΜΙΣΘΙ και με δικο τους ΧΡΟΝΟ και ΚΟΠΟ για να ξεσαλωνουν και να γλεντανε στα βουνα 1500 ανθρωποι....πραγματικα πολλα RESPECT στο παρεακι της διοργανωσης....:hlb:
Το ADVride ειναι εδω ενωμενο δυνατο(κατι σαν το ΠΑΣΟΚ ακουσθηκε ρε πστη μου :laugh::p)και στο δασος της Μαμαλης με αξιους εκπροσωπους και φατσες...Μπραβο ρε παιδια!
Πολυ το χαρηκα το οδοιπορικο του 3ημερου και γουσταρα να διαβαζω και να ρουφαω τζουρες απο πανεμορφα μερη που-για την ωρα-μου ηταν αγνωστα σχεδον παντελώς!Αλλά αποτελεσαν αφορμη για να με τρωει ο κ@λος μου να τα δω και ζησω απο κοντα :happy:
 
Top Bottom