9ο οδοιπορικο ιστοριας απο τη Μοτοπαρεα Λεωνιδιου-15 μαιου 2022

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Εγκαταληψη, λευκή σημαία και προβατο και για εμάς......
Ο συνδιασμός βροχής, αδυναμου κρικου στην ομάδα και εκκίνησης πολυ αργά (11:32)
Δεν μας έδωσαν την ευκαιρία να απολαυσουμε αυτό το όμορφο κατά τα άλλα event. Αντε και του χρόνου.


Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγκαταλείψαμε και εμείς λόγω βλάβης.
Μας κέρδισαν και τα αμνοεριφια



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Ο εγκαταλείψας του εγκαταλείψαντος ω τρισμέγιστε εγκαταλείψαντα.
Η σφαγη των αμνοεριφιων
 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
9 ώρες και 15 λεπτά!!!! Άντε και του χρόνου γεροντιαααααα


Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ποιος ξεπλένει τους υπόλοιπους από τον sugariasgeorge
:D:D:D
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Στο δρόμο αναμένοντας για συνοδεία τις τελευταίες ομάδες που κατεβαίνουν από Καλάβρυτα..4 συνολο..
Πρόχειρα έχουν τερματίσει καμιά 50αρια ομαδες...
Επίσης για όσους δεν με είδαν ήμουν στο τσεκ2 μετά την ευρωστινα και στο τσεκ 3 που με τραμπαραν πριν την Περιστέρα που ανεβαίνει χιονοδρομικό


Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να πούμε ότι η διοργάνωση φάνηκε ότι είναι σωστά δουλεμένη. Το roadbook ωραίο, έγιναν λάθη λόγω garmin (κρατάω επιφύλαξη αν φταίει το μια γενιά πίσω ή η βλακεία που δέρνει προγραμματιστές, μάνατζερ αλλά και την πενφέ που ανέχεται β διαλογής λογισμικό) και λόγω απροσεξίας, η οποία οφείλεται στο ότι την περισσότερη ώρα ήμουν πάνω στο wonderwheel κάνοντας ζουμ μέσα έξω να δω αν όντως πάμε καλά. Δεν πήγαμε.


Η διαδρομή στην αρχή της ήταν η ανάποδη από το 36ωρο και ναι δεν είναι για το XR.

Δεν είχα περάσει από πολλά από τα κομμάτια που κάναμε σήμερα. Χαρούμενος για αυτό.

Χώμα μπήκαμε γιατί το roadbook έλεγε μέσα από ένα χωριό, εγώ το διάβασα μετά την διασταύρωση, γυρίζω πίσω λέω παιδιά το και το, είπαμε δεν πειράζει, μετά κατάλαβα ότι η διαδρομή πάει αλλού και για να βγούμε εκεί έπρεπε να μπούμε χώμα, κατηφορικό, μεγάλη χαρά βλέπουν τα άστρα για το ζώδιο μου (καλά όχι ακριβώς). Ο Παντελής ευγενεστστος αναλαμβάνει ρόλο πλοηγού. Δεν με έπιασε πανικός με την κατηφόρα. Ηταν όλα οκ.

Τα παιδιά έφυγαν την καλύτερη ώρα. Γλίτωσαν από καταιγίδα καλή. Το enduroguard είναι τανκ, ήταν ανεκτό στους 30 βαθμούς, ήταν στεγνό στην βροχή ακόμα και με ανοιχτά τα φερμουάρ. Το έκλεισα όσο περιμέναμε να κόψει η βροχή.

Κάπου εκεί παλεύει το πείσμα με την πραγματικότητα. Θέλω να τελειώσω την διαδρομή, βλέπω όμως ότι θα είναι ταλαιπωρία αν συνεχίσει έτσι. Το συζητάμε λίγο με Παντελή, δεν είμαι ακριβώς σε φάση να σκεφτώ σωστά, λέω πάμε και βλέπουμε. Η βροχή κόβει, ο δρόμος δεν είναι σαν το πρωί αλλά δεν είναι και καλός. Φτάνουμε στην Γκούρα, το παιδί της διοργάνωσης είναι χαμογελαστό, είναι ευγενικός, έχει διάθεση να παίξει (γιατί κάνει ένα παιχνίδι του οδοιπορικού), το δικό μου μυαλό είναι αλλού. Δεν ξέραμε την απάντηση, αλλά δεν έχει σημασία.

Σημασία έχει ότι άναψε ένα λαμπάκι... Που πετάς πετσέτα; Εκεί που δεν περνάς καλά πια. Ε. Δηλαδή τώρα. Έπρεπε να έχω το κέφι αυτού του ανθρώπου (δεν ξέρω ποιος είναι, χρωστάω μπύρα, τσίπουρο, κάτι). Είναι και ο σογκουν μέσα στην καλή χαρά... Εμένα τι μου φταίει;

Δεν έχω φάει σωστά. Και έχω μείνει από καύσιμα και από καλή διάθεση. Περίμενα επίσης ότι θα έχουμε μια πρόοδο συγκεκριμένη, ούτε καν κοντά, οκ έφταιξε το χάσιμο (στο πρόγραμμα είναι) και η βροχή.

Οπότε τερματίζω μόνο από πείσμα και δεν περνάω καλά η...


"Προβατίνα τρως" ρωτάει ο Παντελής. Εντάξει τις μονές μέρες του μήνα μόνο, τι τύχη, 15 σήμερα, πάμε. Ένα κιλό πρόβατο μετά, ένα λουκάνικο, πατάτες, σαλάτα, τζατζίκι και τυροπιτάκια... Στανιαρα. Είχα στείλει μήνυμα στον Μανώλη να μην μας ψάχνουν, να πάμε στο τέρμα η όχι,, κέρδισε το όχι.

Περάσαμε καλά; Ναι.

Παράπονα; Όχι.

Μπράβο για την δουλειά που έχουν ρίξει και φαίνεται. Ευχαριστώ πολύ στο παιδί της Γκούρας για το "λαμπάκι", ξανά.

Την επόμενη φορά καλύτερο προσωπικό μάνατζμεντ.


Αν είχα πάει με το 950 θα είχα ανοίξει εφαρμογή για δωμάτιο κάπου και θα γυρνούσα Αθήνα αύριο.
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
9 ώρες και 15 λεπτά!!!! Άντε και του χρόνου γεροντιαααααα


Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μπράβο ρε με το καλό, να μας πείτε τι θέση βγήκατε.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μια ιδέα από την γιορτή...

.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Όπως αναφέρθηκε πριν ειμασταν ομάδα εγώ Aldebaran Doc.DD @και ChristosGR

Ξρκινησαμε 10.24 ο ρυθμός ήταν καλός αλλα ομολογω ήταν από τα δύσκολα και πολύ σφιχτά σε διαδρομή οδοιπορικά δεν το περίμενα!!

Αν και απροπονητοι όπως λέει ο gsmaniac τελευταία σε πολλά ασφάλτινα χλμ πηγαίναμε με ένα ρυθμό να τερματίσουμε όπως περίπου η ομάδα με τον apos.zeitou και sugariasgeorge με καμιά ώρα καπέλο. Είχαμε δηλαδή περίπου χρόνο άφιξης εκτιμώμενο 7.30 με 7.45μμ στο Αίγιο.

Πριν το χιονοδρομικό το gs του doc αποφάσισε να χάσει ένα παξιμάδι Μ8 (νόμιζε ήταν ιταλικό) και έχασε τον μοχλισμο στον λεβιέ ταχυτήτων. Το ξάπλωσαμε κάτω και εφόσον δε βρίσκαμε μια M8 (ρώτησα και παιδιά που πέρναγαν αλλά οκ ποιος κουβαλάει παξιμάδια!!) κάναμε μια πατέντα με το γνωστό εργαλείο (Tyre up) με το οποίο τελικά γύρισε σπίτι ο doc όμως χάσαμε γύρω στα 45 λεπτά και λουστηκαμε επιπλέον κούραση και ο χρόνος άφιξης πήγε περίπου 8.30μμ Αίγιο και με ένα λεβιέ ταχυτήτων στερεωμένο με Tyre up.

Λευκη πετσέτα δυστυχώς αναγκαστικά να μην ρισκάρουμε και να μ ην πάμε και σπίτι 1.00 το βράδυ αλλά κανένα πρόβλημα απολαύσαμε τη διαδρομή, όλο το κλίμα στο Λεωνίδιο που αξίζει πιο πολύ και από τη διαδρομή. Είδαμε φίλους και πήραμε αγάπη και δώσαμε και ήταν ένα σκ μαγεία.

Ευχαριστούμε πολύ Μανωλακη πυξιδας990 εισασταν όλοι εξαιρετικοί, να δώσεις την αγάπη μας σε όλους σας δεν μπόρεσαμε να πούμε ένα ευχαριστώ και ένα εις το επανιδειν, πήρα μονάχα τον Σωτήρη να του πω την πατήσαμε να μην μας ψάχνετε!
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Πίσω κι εμείς αποφασίσαμε κι εμείς επιστροφή πριν τα Καλάβρυτα πήραμε το δρόμο του γυρισμού στο μικρό Παρίσι.
Σφιχτό το φετινό δεν συγχωρούσε αργοπορίες και καθυστερήσεις.

Μέχρι πριν την βροχουλα μετά την Βλαχέρνα πήγαιναμε ψιλό σβέλτα.... Μετά έγινε της Πόπης....
Δε πειράζει υγεία να έχουμε να κατέβουμε στο 10ο το επετειακό....
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Οταν στην ομαδα υπαρχει συνολική εμπειρία 300.000+ χιλιομετρων πανω σε 990, τότε ο τερματισμος ειναι αναπόφευκτος ο,τι ναζια και να κανει το ΚΤΜ..

Ενα τεραστιο μπράβο στη διοργάνωση για την φοβερη διαδρομη και στον Σπυρο και τον Καβαδία που με ξεκουνησανε.. τα υπολοιπα αύριο :)
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Τερμάτισα στις 10 το βραδυ με 4 ώρες καθυστερηση, κάτι χαζοκαθυστερησεις, ένα χαμένο μοναστήρι που όταν το πήρα χαμπάρι ήμουν 5 χλμ μπροστά αλλά γύρισα πίσω και το φωτογράφισα!

Ή Αγία Λαύρα μας παίδεψε κι αυτή αλλά την καταφέραμε κι αυτήν οπότε ο τερματισμός ήταν επιβεβλημενος κι ας πήγαινε και μεσάνυχτα.
Ευχάριστη έκπληξη ο Μάνος πυξίδας που μας περίμενε υπομονετικα στο Διακοφτο και μας πήγε συνοδεία στο Αίγιο!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καφεδάκι στον Τυρό, καλημέρα άπαντες και καλό δρόμο.







Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καπετάνιε καλημέρα. Ρίξε καμιά πληροφορία για τον Τυρο ,γιατί έχει ένα κάμπινγκ εκεί δίπλα και σκέφτομαι να το επισκεφτώ με την οικογένεια τον Ιούλιο...
 
Top Bottom