9ο οδοιπορικο ιστοριας απο τη Μοτοπαρεα Λεωνιδιου-15 μαιου 2022

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ακόμα περιμένω την μετάφραση του ονόματος της ομάδας...:waiting:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ακολουθεί Unpopular opinion:

πυξιδας990 μετά την φετινή επιτυχία και επειδή το 10ο θα είναι το επετειακό θα συρρεύσει πολύς λαός.
Οπότε το πιο συνετό θα ήταν να βάλετε ένα όριο στις συμμετοχές που θα τηρηθεί αυστηρά. Ίσως και κάτω από τις 300 που ήταν φέτος.
Ξέρω ότι ίσως στεναχωρήσει κόσμο αλλά είναι θέμα ασφάλειας. Ευτυχώς φέτος όλα κύλησαν ομαλά, αλλά σε μια στραβή το νούμερο πρέπει να είναι διαχειρισιμο.
Το νούμερο θα το βρείτε εσείς ανάλογα τις δυνάμεις και τους πόρους σας.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πουλαρακι????
Μάλλον π@παράκι ήθελε να γράψει αλλά ποιος ξέρει που είχε το μυαλό του...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ακολουθεί Unpopular opinion:

πυξιδας990 μετά την φετινή επιτυχία και επειδή το 10ο θα είναι το επετειακό θα συρρεύσει πολύς λαός.
Οπότε το πιο συνετό θα ήταν να βάλετε ένα όριο στις συμμετοχές που θα τηρηθεί αυστηρά. Ίσως και κάτω από τις 300 που ήταν φέτος.
Ξέρω ότι ίσως στεναχωρήσει κόσμο αλλά είναι θέμα ασφάλειας. Ευτυχώς φέτος όλα κύλησαν ομαλά, αλλά σε μια στραβή το νούμερο πρέπει να είναι διαχειρισιμο.
Το νούμερο θα το βρείτε εσείς ανάλογα τις δυνάμεις και τους πόρους σας.
Όχι βρε Αντωνάκη μου, όλη η ουσία είναι να έρθουν όσοι περισσότεροι γίνεται! Δεν είναι αγώνας, μια βόλτα είναι, μια γιορτή! Δεν τίθεται θέμα ασφάλειας, τουλάχιστον όχι περισσότερο απο κάθε χιλιόμετρο που κάνουμε μόνοι μας.. Σε δημόσιους δρόμους πηγαίνουμε τηρώντας τον ΚΟΚ και έχοντας 100% ατομική ευθύνη για τον εαυτό μας και την μοτοσυκλέτα μας. Δεν είμαστε μωράκια. Όποιος δεν νιώθει άνετα μην έρθει!

Η στραβή αν εννοείς κάποιο ατύχημα δεν είναι κάν ευθύνη της λέσχης. Για μένα ας βάλουν και ένα χαρτί να υπογράφουμε πως δεν εχουν καμία ευθύνη. Άλλο αν μπορούν να έχουν ένα όχημα υποστήριξης και μια ομάδα υποστήριξης. Αν πέσεις θα βασιστείς στους συνοδοιπόρους σου, στην αστυνομία και το ΕΚΑΒ και την ασφάλεια σου και οδική βοήθεια.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Είχαμε φαει το Σάββατο για όλη τη βδομάδα και τη Κυριακή βελαξε πάλι μετά η ταβέρνα!!

Λοιπόν τέρμα οι χαρές, ο Γιάννης είναι πολύ χαλαρός.

Του χρόνου θα αναλάβω εγώ οι στάσεις θα είναι μόνο για φωτογραφία, θα έχεις ένα σάντουιτς για τη διαδρομή και άμα σου ρθει κατουρημα θα έχεις βάλει ένα σωληνάκι στο πουλαρακι να περνάει δίπλα από την υπερχείλιση του παραφλου!!

Και προτού φυγουμε το Σάββατο μπροστά μου θα σφίξεις όλες τις βίδες!!
Και μεις αυτό κάναμε και καταφέραμε μια τρύπα στο νερό , χωρίς να χαθούμε 1 ώρα και κάτι καπέλο.... Αντίο ζωή ....


Μην μας πεις Άργους θα προσβαλεις την Γερουσία

sugariasgeorge τιμοναραααα μου!!!!

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Συγχαρητήρια κ φετο για την άρτια οργάνωση στην αγαπημένη παρέα στο Λεωνίδιο, επίσης μπράβο σε όλους όσους συμμετείχαν στο γεγονός!
Τέτοια event δεν στήνονται εύκολα..


Δεν έχει τύχει να λάβω μέρος σε κανένα από αυτά για διάφορους λόγους κ όχι από προσωπική άρνηση.
Συνεπώς δεν γνωρίζω τα μέτρα ασφαλείας κ πρόληψης οπότε έαν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων.
Σκέφτομαι μήπως μια τέτοια δράση πλέον χρήζει υποστήριξης οχήματος α' βοηθειων (ενδεχομένως 1,2 μότο τύπου εκαβ πχ.) κ ενημέρωσης των κατά τόπου τροχαίων τμηματων.
300 μηχανακια σε κλειστούς κ επαρχιακούς δρόμους είναι μεγάλο νούμερο κ θέλει προσοχή τόσο των συμμετεχοντων όσων κ ενημέρωση των ντόπιων..
Μιλάμε για επαρχιακούς ορεινούς δρόμους κ ντόπιους οδηγούς που έχουν μάθει να κινούνται αλλιώς...αν με εννοείται..
Έτσι θα αναβαθμιστεί ακόμα περισσότερο το γεγονός κ σε συνδιασμο με κάποιο πακέτο εκδρομικό που θα περιλαμβάνει συμμετοχή, ύπνο, σιτηση να αποτελεί ετήσιο καθιερωμένο για πολύ κόσμο..
 

kavadias

Μέλος
Περιοχή
there and back again
Όνομα
Τάσος
Μοτό
KTM 1290 SA '15
KTM 690 Enduro '08
KTM EXC 250 '06
καλησπέρα και από μένα, Τάσος με ένα λευκό 1290 Super Adventure T, για όσους διασταυρωθήκαμε, παρέα με Mariner και @spyro.

Πέρασα καταπληκτικά. πυξιδας990 Μανώλη, ευχαριστώ και εσένα αλλά και ολα τα παιδιά που τρέχετε γι αυτό, η δουλειά που κάνετε είναι απίθανη. Η διαδρομή ήταν φροντισμένη και δουλεμένη με πολύ αγάπη, πραγματικά συγχαρητήρια. Υπέροχα μέρη, που περνάμε σπάνια, και 400χλμ διασκέδαση, ελάχιστες ευθείες, ελάχιστοι μεγάλοι δρόμοι. Και ωραίες φωτογραφίες, με νόημα για να κάτσεις να διαβάσεις και να δεις 2 πραγματα παραπέρα. Επίσης πολύ ωραία τα κομμάτια στο roadbook που επεξηγούσαν τα των φωτογραφιών.

Τώρα ο καθένας θα πει κάνε αυτό έτσι, κάνε το άλλο αλλιώς, ανάλογα πως γουστάρει ο καθένας. Μην ακούτε κανένα. Η καύλα σας τρέχει απ' τα αυτιά για τα μηχανακια και τη φάση και ειμαι σιγουρος ο,τι θα κάνετε το καλύτερο για το μέλλον. Όσους έβλεπα απ' τη διοργάνωση γουστάραν που ήταν εκεί, και αυτό ειναι απίστευτα σημαντικό.
Ραντεβού του χρόνου. :friendship:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Όχι βρε Αντωνάκη μου, όλη η ουσία είναι να έρθουν όσοι περισσότεροι γίνεται! Δεν είναι αγώνας, μια βόλτα είναι, μια γιορτή! Δεν τίθεται θέμα ασφάλειας, τουλάχιστον όχι περισσότερο απο κάθε χιλιόμετρο που κάνουμε μόνοι μας.. Σε δημόσιους δρόμους πηγαίνουμε τηρώντας τον ΚΟΚ και έχοντας 100% ατομική ευθύνη για τον εαυτό μας και την μοτοσυκλέτα μας. Δεν είμαστε μωράκια. Όποιος δεν νιώθει άνετα μην έρθει!

Η στραβή αν εννοείς κάποιο ατύχημα δεν είναι κάν ευθύνη της λέσχης. Για μένα ας βάλουν και ένα χαρτί να υπογράφουμε πως δεν εχουν καμία ευθύνη. Άλλο αν μπορούν να έχουν ένα όχημα υποστήριξης και μια ομάδα υποστήριξης. Αν πέσεις θα βασιστείς στους συνοδοιπόρους σου, στην αστυνομία και το ΕΚΑΒ και την ασφάλεια σου και οδική βοήθεια.
Υπάρχουν δυο διακριτοί ρόλοι σε όλο αυτό, εκείνος τους συμμετέχοντα και εκείνος του διοργανωτή.

Ως συμμετέχον έχω την ευθύνη του εαυτού μου και προσωπικά μπορεί να ερχόμουν ακόμα και αν ήταν άλλοι πεντακόσιοι,
Ως διοργανωτής; Στην στραβή συχνά κάποιοι παύουν να είναι καλοπροαίρετοι.




Αλλά μαζί σας yolo, έτσι κι αλλιώς απ' έξω είμαι, υγεία καύλα και επανάσταση. Τα λέμε στο 10ο :cool:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να τα πάρω με την σειρά σπουδαιότητας... Επιβεβαιωμένα θετικός κόβιντ. Από πολιτική προστασία είπαν "λογικά κολλήσατε Κυριακή" οπότε παίζει όλο το ΣΚ με πόσο κόσμο από όλη την χώρα. Καραντίνα ως την Δευτέρα, συμπτώματα ήπιου κρυολογήματος δηλαδή μόνο δέκατα και επειδή δεν τα αντέχω με ντεπονάκι ανά 6ωρο είναι όλα πρίμα.
Στον ίδιο χώρο κινηθήκαμε όλοι, είχα κάνει τεστάκι πριν και μετά αρνητικά, το λέω γιατί ξέρω 'γω, πλέον δεν είναι υποχρεωτικό τίποτα και είναι κρίμα να μεταδίδεται αυτή η βλακεία από άγνοια (να μην πω και αδιαφορία).


Σχετικά με την διοργάνωση... Μιά ιδέα λέω τώρα, η αφαίρεση του στοιχείου του ανταγωνισμού.
Θεωρώντας ότι το σημαντικό είναι να γίνει η διαδρομή και ενημέρωση σχετικά με τα δρώμενα του 1821 (όντως ενδιαφέρουσες οι ιστορίες στο roadbook) μπορεί απλά να μπει ένα όριο χρόνου τερματισμού και όσοι το πιάσουν να πάρουν έναν αρχαιοελληνικό κλάδο ελαίας... Αν πχ ο Μανώλης που ξέρει την διαδρομή κάνει 8 ώρες χωρίς σταματημό, ο τυχαίος εξ ημών που θα κάνει πλοήγηση και ψάξιμο για να μην πιέζεται και να έχει και χρόνο για στάση για νερό/σνακ/διάλειμμα να πούμε 9 ώρες λογική τερματισμού. Οπότε θα μπορούσε να αλλάξει το σύστημα σε "επιτυχόντες τερματισμού από 9 ως 11 ώρες, αν δείτε ότι δεν σας παίρνει και θέλετε ελάτε απλά στον τερματισμό από την πλησιέστερη διαδρομή" και να υπάρχει απλά η χαρά της ολοκλήρωσης για όσους, χωρίς άλλα στατιστικά. Εννοείται πως άτυπα όλοι θα συζητάνε ποιός "κέρδισε", αλλά αν δεν υπάρχει πίνακας νικητών κανείς δεν θα σκοτώνεται να φανεί σε αυτόν.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να τα πάρω με την σειρά σπουδαιότητας... Επιβεβαιωμένα θετικός κόβιντ. Από πολιτική προστασία είπαν "λογικά κολλήσατε Κυριακή" οπότε παίζει όλο το ΣΚ με πόσο κόσμο από όλη την χώρα. Καραντίνα ως την Δευτέρα, συμπτώματα ήπιου κρυολογήματος δηλαδή μόνο δέκατα και επειδή δεν τα αντέχω με ντεπονάκι ανά 6ωρο είναι όλα πρίμα.
Στον ίδιο χώρο κινηθήκαμε όλοι, είχα κάνει τεστάκι πριν και μετά αρνητικά, το λέω γιατί ξέρω 'γω, πλέον δεν είναι υποχρεωτικό τίποτα και είναι κρίμα να μεταδίδεται αυτή η βλακεία από άγνοια (να μην πω και αδιαφορία).


Σχετικά με την διοργάνωση... Μιά ιδέα λέω τώρα, η αφαίρεση του στοιχείου του ανταγωνισμού.
Θεωρώντας ότι το σημαντικό είναι να γίνει η διαδρομή και ενημέρωση σχετικά με τα δρώμενα του 1821 (όντως ενδιαφέρουσες οι ιστορίες στο roadbook) μπορεί απλά να μπει ένα όριο χρόνου τερματισμού και όσοι το πιάσουν να πάρουν έναν αρχαιοελληνικό κλάδο ελαίας... Αν πχ ο Μανώλης που ξέρει την διαδρομή κάνει 8 ώρες χωρίς σταματημό, ο τυχαίος εξ ημών που θα κάνει πλοήγηση και ψάξιμο για να μην πιέζεται και να έχει και χρόνο για στάση για νερό/σνακ/διάλειμμα να πούμε 9 ώρες λογική τερματισμού. Οπότε θα μπορούσε να αλλάξει το σύστημα σε "επιτυχόντες τερματισμού από 9 ως 11 ώρες, αν δείτε ότι δεν σας παίρνει και θέλετε ελάτε απλά στον τερματισμό από την πλησιέστερη διαδρομή" και να υπάρχει απλά η χαρά της ολοκλήρωσης για όσους, χωρίς άλλα στατιστικά. Εννοείται πως άτυπα όλοι θα συζητάνε ποιός "κέρδισε", αλλά αν δεν υπάρχει πίνακας νικητών κανείς δεν θα σκοτώνεται να φανεί σε αυτόν.
Εγώ θα έκανα το 8ωρο 7ωρο και θα επέτρεπα επιθετικές ενέργειες προς αλλες μοτοσυκλέτες. Πέταγμα λαδιού, καρφιά και ξύλα στη ρόδα. Mad max φάση να αποκτήσει ενδιαφέρον..:roflmao:

Περαστικά Γιάννη, πήραμε μια χαρά τώρα που ήρθαμε και μισό μέτρο απόσταση..:geek::geek:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το θέμα Βαγγέλη είναι με ποιον άρρωστο ήρθαμε στο μισό μέτρο, γιατί μεταδοτικός δεν γίνεσαι μόλις κολλήσεις αλλά κάποιες μέρες μετά.
 
Top Bottom