[Aττική -ΒΑ-] - Attika χώμtour #1 - χώμα

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Ημερήσια χωμάτινη βόλτα – περιήγηση στη ΒΑ Αττική, μήκους 140χιλ. με διαδρομή κυρίως να την αποτελούν χωματόδρομοι και δασικοί δρόμοι απολαυστικού χώματος αλλά και αρκετής φυτευτής πέτρας. Με βαθμό δυσκολίας 2/5 είναι βατή και από μεγάλα on-off, σε 3-4 δυσκολότερα σημεία όμως, ίσως κάποιοι χρειαστούν μικρή βοήθεια για να περάσουν.

Είναι βατή όλο το χρόνο και απαιτείται αυτονομία τουλ. 110χλμ., αφού βενζινάδικο βρίσκουμε στο Άνω Σούλι.

Στο σημείο «ρέμα» ίσως δε χωρούν κινητήρες boxer λόγω όγκου, οπότε προτείνεται η ανάλογη παράκαμψη.

Η διαδρομή πραγματοποιήθηκε στις 4/2/2018, σαν η πρώτη μιας σειράς τριών – τεσσάρων (ευελπιστώ) αντίστοιχων, χορταστικών σε χλμ, εντός της Αττικής. Με σκοπό να αποτελέσουν τη βάση για εύκολες κοντινές αποδράσεις χωρίς να υπολείπονται σε ομορφιά και ανάγλυφο τοπίου, παράλληλα βοηθούν να γνωρίσουμε το τι κρύβει η «άγνωστη γειτονιά» μας.

Ακολουθείστε τη προσπαθώντας να την ολοκληρώσετε, κάνοντας διαχείρηση του χρόνου και των στάσεών σας.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΣΧΟΛΙΑ – ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ – ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΤΙΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ. ΒΟΗΘΑ ΣΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ Η ΟΧΙ ΤΕΤΟΙΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ.
 

Attachments

Τελευταία επεξεργασία:

kavadias

Μέλος
Περιοχή
there and back again
Όνομα
Τάσος
Μοτό
KTM 1290 SA '15
KTM 690 Enduro '08
KTM EXC 250 '06
την έκανα το προηγούμενο σαββάτο με 690, κλασσική διαδρομή με πολλά κομμάτια απ' τα προηγούμενα trail ride και αγαπημένα photo-ops σημεία όπως την παρατημένη bentley και το vagoneto στο λιμνιώνα. Όχι ιδιαίτερα δύσκολη αλλά αν είστε απροπόνητοι ειναι αρκετά τα χλμ. και αρκετή πέτρα και θα κουρασεί. Περνάνε και μεγάλα, αλλά η εποχή ειναι δύσκολη, σε κάποια σημεία έχει και αρκετή λάσπη, και οι δρόμοι λογο εποχής έχουν αρκετά νεροφαγώματα, φερτό σαθρό κλπ.

@endtourista περιμένουμε και τις άλλες 2-3 διαδρομές εντός αττικής με ανυπομονησία :thanx:
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Πριν από λίγες μέρες κάναμε τα πρώτα 30 περίπου χιλιόμετρα της διαδρομής με τον jimmatas και τον Motorocker D.
Στο βίντεο έβαλα λίγο από την διαδρομή αλλά κυρίως τα περάσματα από τα ρέματα που βρήκαμε στην διαδρομή.
Να αναφέρω ότι τον χειμώνα με τις βροχές ίσως αυτά τα ρέματα να είναι πιο δύσκολο να τα περάσεις. Ειδικά αυτό στον χρόνο 3:50 του βίντεο. Εκτός αν περάσεις από εκεί που περπάτησα εγώ.
Όταν εμείς περάσαμε ήταν περίπου 30εκ βάθος.
Οπότε θέλει προσοχή.
Δεν θα συνιστούσα να γίνει solo βόλτα.

Περισσότερα για το κομμάτι που εμείς κάναμε θα πει ο jimmatas μιας και είχε αναλάβει χρέη πλοηγού.

Εμείς πάντως θα ξανά πάμε για να κάνουμε την υπόλοιπη διαδρομή. Ίσως σε δύο τμήματα.

 
Τελευταία επεξεργασία:

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Να αναφέρω ότι τον χειμώνα με τις βροχές ίσως αυτά τα ρέματα να είναι πιο δύσκολο να τα περάσεις. Ειδικά αυτό στον χρόνο 3:50 του βίντεο. Εκτός αν περάσεις από εκεί που περπάτησα εγώ.
Όταν εμείς περάσαμε ήταν περίπου 30εκ βάθος.
Κοσμά το σήμείο που αναφέρεις έχει τσιμέντο απο κάτω απο το χώμα, η στάθμή μόνο μετά απο μεγάλη βροχή ανεβαίνει αρκετά, αλλιώς και τον χειμώνα το περνάς ... αλλά έχει τρελή λάσπη μέχρι να φτάσεις σε αυτό το σημείο μετά απο βροχές ....
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Κοσμά το σήμείο που αναφέρεις έχει τσιμέντο απο κάτω απο το χώμα, η στάθμή μόνο μετά απο μεγάλη βροχή ανεβαίνει αρκετά, αλλιώς και τον χειμώνα το περνάς ... αλλά έχει τρελή λάσπη μέχρι να φτάσεις σε αυτό το σημείο μετά απο βροχές ....
Το ρεμα της ΕΥΔΑΠ ειναι απροβλεπτο.... Μπορει να εχει λιγο νερο, μπορει και πολυ. Στην φωτο δες μεχρι που εχει μπει το DR. Η εξατμιση ηταν μεσα στο νερο....


Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

KosmasKLE

KLEαρχος
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Kosmas
Μοτό
KLE 500
Κοσμά το σήμείο που αναφέρεις έχει τσιμέντο απο κάτω απο το χώμα, η στάθμή μόνο μετά απο μεγάλη βροχή ανεβαίνει αρκετά, αλλιώς και τον χειμώνα το περνάς ... αλλά έχει τρελή λάσπη μέχρι να φτάσεις σε αυτό το σημείο μετά απο βροχές ....

Το ρεμα της ΕΥΔΑΠ ειναι απροβλεπτο.... Μπορει να εχει λιγο νερο, μπορει και πολυ. Στην φωτο δες μεχρι που εχει μπει το DR. Η εξατμιση ηταν μεσα στο νερο....


Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στο βίντεο όπως ανέφερα στον χρόνο 3:50 περπάτησα το σημείο και δείχνω μάλιστα στον Δημήτρη με το CRF που είχε ήδη μπει μέσα στο νερό ότι μπορεί να περάσει από εκεί που ήμουν εγώ.
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό, αλλά είναι μια εναλλακτική αν το νερό είναι βαθύ στο ρέμα.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Τα λιγα χιλιομετρα που καναμε απο τη διαδρομη ειναι πολυ ομορφα και καποια στιγμη θα ηθελα να την κανω ολη τη διαδρομη.
Ψιλο ζοριστηκαμε στο σημειο που εχω βαλει στη φωτο επειδη δεν υπηρχε καποιο ανοιγμα να περασουμε κατι φραχτες και χρειαστηκε παρακαμψη.
Η απλα χτισανε και αλλους φραχτες η απλα ειμαι κακος πλοηγος και δεν ηξερα που να παω :p

 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Που ακριβώς ζορίστηκες ? Υπάρχουν είσοδοι στον πλευρικό της λίμνης τουλάχιστον σε 4 σημεία... (να έχω να πάω τόσο καιρό που να τα έχουν κλείσει? δεν νομίζω...)
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Το 2018 πεεασαμε με το trail ride και μετα απο 2 εβδομαδες τα ειχαν μαντρωσει.
Νομιζα οτι ειχα κανει λαθος τοτε.
Υπαρχει ενα σημειο μονο οταν γυρνουσαμε απο μια δικη μας βολτα, που ολο και χαλουσε γιατι περνουσε νερο τον χειμωνα.
Δεν ξερω τωρα σε τι καρασταση ειναι.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Που ακριβώς ζορίστηκες ? Υπάρχουν είσοδοι στον πλευρικό της λίμνης τουλάχιστον σε 4 σημεία... (να έχω να πάω τόσο καιρό που να τα έχουν κλείσει? δεν νομίζω...)
Το 2018 πεεασαμε με το trail ride και μετα απο 2 εβδομαδες τα ειχαν μαντρωσει.
Νομιζα οτι ειχα κανει λαθος τοτε.
Υπαρχει ενα σημειο μονο οταν γυρνουσαμε απο μια δικη μας βολτα, που ολο και χαλουσε γιατι περνουσε νερο τον χειμωνα.
Δεν ξερω τωρα σε τι καρασταση ειναι.
αυτο που ειπε ο Hawk, στον πλευρικο της λιμνης υπηρχε μονο 1 ανοιγμα σε μια μαντρα, τα υπολοιπα φαινοτανε οτι ητανε καποτε περασματα αλλα τα κλεισανε με τσιμεντο και συρματοπλεγμα.
 
Top Bottom