Aυγουστιάτικος Απόπλους.......Σποράδες!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα ξεκινήσω την αφήγηση της βαρκάδας μας, με ενα ποίημα ενος Καπετάνιου που δεν ειναι πια μαζι μας και ο γιος του, που εχουμε την τυχη να ανηκει στην παρεα μας, μας εκανε την τιμη να μοιραστει μαζι μας!
Ευχομαι να μας προσεχει απο εκει που βρισκεται και σιγουρα θα χαιρεται που θα το διαβασουμε ολοι!


Aυγουστιάτικος απόπλους...' Φύσσα ευλογημένε.Φυσσάς δυνατά,το κατέχω. Άλλωστε γι' αυτό σε λένε Αυγουστιάτικο μελτέμι. Εγω δεν θα σταθώ απέναντι στο σφρίγος σου οχτρός. Δεν κρατώ όπλα να σε πολεμήσω. Δεν το θέλω εξάλλου γιατί θα με νικήσεις. Θα χρησιμοποιήσω τα σύνεργά μου και θα βάλω κάτω όλη τη γνώση που συνέλλεξα στα ατέρμονα μίλια τις ώρες της μοναξιάς. Θα φορέσω σφιχτά τη νιτσεράδα μου,θα πάρω πρώτη, μπορεί αν χρειαστεί και δεύτερη μούδα στα πανιά μου, θα σε κρατήσω δευτερόπριμα και θα καργάρω ίσια το τιμόνι απάνω κατά την Ανατολή. Θα γελάσεις το ξέρω... -Σαν τι θέλει τούτο το καρυδότσουφλο μωρέ μέσα στα πέλαγα που διαφεντεύω; Όμως θα φουσκώσεις τα πανιά και το γέρικο σκαρί θα πάρει μίλια. Και νωρίς το μεσημεράκι θα ρίξει άγκυρα στο απάνεμο ορμάκι στη ''Συκιά του Γέρου'',όπου η μάνητά σου ξεφτίζει. Και τότες,θα βγουν τα κουμάντα, φρέσκα κηπευτικά απ' το περιβολάκι μου, θα τσιτσιρίσει το τηγάνι με τα ψάρια, στο ψυγειάκι θα παγώνει το κρασί και μέχρι να στρωθεί το τραπέζι,θα πέσω στα καθάρια τυρκουάζ βαθειά νερά,να πάρω ανάσες για το χειμώνα πούρχεται. 'Από Αύγουστο χειμώνας', που λέγαν και οι παλαιοί. Κι από κοντά, κι η μικρή μας βιβλιοθήκη να γεμίσουν οι ώρες νοσταλγία και ρομαντισμό... Καλές θάλασσες καπεταναίοι μου!


 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο καιρος ηταν μπουνατσα και τιποτα δεν εδειχνε αυτο που ερχοταν.
Πορεια για Σκιαθο και την Τσουγκρια, ενα νησακι 2 μιλια απο το λιμανι!





 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εκει που παιζαμε το ταβλακι μας ο καιρος εκλεισε και αρχισε μια μπορα με δυναμη αερα 35-40 κομβους, οποτε λυσαμε και μπηκαμε στο λιμανι της Σκιαθου.



 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αρχισε και μια βροχη που δεν σταματησε για 2 μερες και αναγκαστικα μειναμε δεμενοι και σουλατσαραμε στο πιο κακογουστο νησι που εχω δει, σε θεμα αναρχης αρχιτεκτονικης!




 
Top Bottom