A41 bridgestone battlax

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η μία επιλογή του εργοστασίου για τη νέα Africa CRF 100L D II (όπου D: το dct και II : το adventure).
Η άλλη είναι ένα Dunlop που δε βρίσκουμε στην αγορά κι έχει γίνει κουβέντα εδώ:https://advride.gr/threads/dunlop-trailmax-d610-africa-crf1000-απόψεις.8338/

Πάμε στα Μπρίτζε τα Α41.
Νέο λάστιχο, παρουσιάστηκε στο τέλος του 2017.
Έχει μεγάλη διαφορά με τον προκάτοχο κυρίως στη γεωμετρία της κορώνας του, όπου πλησιάζει σε φιλοσοφία το ΝΕΧΤ και το trailsmart της Dunlop. Πλέον δεν "τελειώνει" εύκολα το πλαϊνό, κι έχεις πάντα περιθώρια κλίσης ακόμα και στη γρήγορη οδήγηση.
Στο στεγνό κι αφού έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας, δίνει ωραία αίσθηση και καλό γκριπ τόσο στο γκάζι, όσο και στα φρένα.
Έχει άριστη διάρκεια σε πίεση! Όσο και να το ζορίσεις δε χάνει σε αίσθηση κι έχει πολύ καλή κατευθυντικότητα, πολύ καλύτερο από το προηγούμενο που έδινε μια ασάφεια.
Σε σχέση με το αγαπημένο μου Dunlop Trailsmat II, είναι παντού ένα κλικ κάτω, ενεργοποιώντας το ABS πιο νωρίς και θα σπινάρει πιο εύκολα την ώρα που το Ντανλοπ θα κάνει σούζα ! (δοκιμή με διαφορετικό μηχανάκι το κάθε λάστιχο αλλά αντίστοιχου βάρους και δυνατοτήτων, στους ίδιους ακριβώς δρόμους, την ίδια στιγμή).

Πάμε τώρα στη μεγάλη πίκρα....

Βρεγμένο.

Απλά το τραγικότερο λάστιχο που δοκίμασα ever!!!!
Δεν έχω άποψη για το Α40 , γιατί το φόρεσα για 20 μέρες και 2500-3000 χλμ κατακαλόκαιρο και δε βρήκα βροχή πουθενά.
Σε σχέση με ότι άλλο φόρεσα σε όλα μου τα ον/οφ μέχρι τώρα, είναι μακράν το χειρότερο στη βροχή!!!
Ενεργοποιούσε το ABS για πλάκα, το traction δούλευε υπερωρίες, είχα υδρολίσθηση με 150-160 χαω στην ΕΟ στο κομμάτι Μεγαλόπολη-Τρίπολη στα τούνελ, από όπου με τα Dunlop περνάω με 180+ στο βρεγμένο !
Για να δώσω μια εικόνα, αποφεύγοντας τα δεκάδες περιστατικά γλιστήματος που είχα την Κυριακή, θα πω ότι σήμερα που ξαναπήρα το GS κι έβρεχε στην Αθήνα, ένιωσα πολύ πιο άνετα με το Dunlop των 14000 χιλιομέτρων στους βρεγμένους δρόμους της Αθήνας, από ότι με το Α41 στους καλούς επαρχιακούς την Κυριακή!

Προσοχή, δεν αναφέρομαι σε δρόμους - καθρέφτες, εκεί δεν κρατάει τπτ. Αναφέρομαι σε δρόμους που είναι καλοί, συνηθισμένοι και πήγαινα όπως έχω συνηθίσει με τα Dunlop, στην αρχή βέβαια... Μόλις έφαγα τα 2 - 3πρώτα τσουληθράκια, έγινα κοτούλα λυράτη....:D

Αυτά.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
140-160 με λάστιχα που δεν εμπιστεύεσαι σε βροχή...180+ σε βρεγμένο...μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?

εγώ και αυτά των motogp να φόραγα ετσι δε θα πηγαινα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
140-160 με λάστιχα που δεν εμπιστεύεσαι σε βροχή...180+ σε βρεγμένο...μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?

εγώ και αυτά των motogp να φόραγα ετσι δε θα πηγαινα
Στην ΕΟ φίλος!
Ασφαλτος άψογη, δοκιμασμένη. Τα δοκίμασα να δω τι κάνουν στην άριστη άσφαλτο. Στη μέτρια και στην καλή ήταν κακά έως τραγικά. Αλλά δεν ήταν καλά ούτε στην άριστη άσφαλτο.
Τα 180+ στη βροχή με τα Dunlop (στην ΕΟ πάντα) είναι μια χαρά! Και στην Αττικη οδο. Για μένα δεν είναι υπερβολή σε τέτοιους δρόμους. Ο καθένας μπορεί να το δει όπως θέλει, δεν είναι το ζητούμενο αυτό. Τα λάστιχα δοκίμασα και λέω τι είδα. Αυτό.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Στην ΕΟ φίλος!
Ασφαλτος άψογη, δοκιμασμένη. Τα δοκίμασα να δω τι κάνουν στην άριστη άσφαλτο. Στη μέτρια και στην καλή ήταν κακά έως τραγικά. Αλλά δεν ήταν καλά ούτε στην άριστη άσφαλτο.
Τα 180+ στη βροχή με τα Dunlop (στην ΕΟ πάντα) είναι μια χαρά! Και στην Αττικη οδο. Για μένα δεν είναι υπερβολή σε τέτοιους δρόμους. Ο καθένας μπορεί να το δει όπως θέλει, δεν είναι το ζητούμενο αυτό. Τα λάστιχα δοκίμασα και λέω τι είδα. Αυτό.
δεν στην λεω απλα μου φαίνονται παρα πολλα να εμπιστευτείς 2 λάστιχα...
και εμενα τα 40 στο νερό μου δίνουν περισσότερη ανασφάλεια...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
δεν στην λεω απλα μου φαίνονται παρα πολλα να εμπιστευτείς 2 λάστιχα...
και εμενα τα 40 στο νερό μου δίνουν περισσότερη ανασφάλεια...
Μα αυτό σχολιάζω. Πώς είναι τα λάστιχα στις διάφορες συνθήκες. Το πώς αυτό το διαπιστώνει ο καθένας, είναι άλλο καπέλο. Αν πας με τα όρια, όλα δουλεύουν σε δρόμους σαν τις νέες ΕΟ. Πιο πάνω ζορίζονται ;)
Στον επαρχιακό άλλο καπέλο πάλι! Εκεί τα συγκεκριμένα δε δούλευαν στο βρεγμένο , ούτε εντός ορίων ταχύτητας.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Με τα Α40 δεν ειχα θεμα στο βρεγμένο πουθενά αλλα με το 1150 που ειναι πιο βαρυ και ίσως τα ζεσταινει πιο γρηγορα. Xτες Κατεχακη - Ηλιουπολη με πολυ βροχή όλα καλά, με λαστιχα που εχουν κανει πανω απο 20000 km.


Με προβληματησες τωρα για τα 41, είχα αποφασίσει να τα βαλω απο βδομαδα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με τα Α40 δεν ειχα θεμα στο βρεγμένο πουθενά αλλα με το 1150 που ειναι πιο βαρυ και ίσως τα ζεσταινει πιο γρηγορα. Xτες Κατεχακη - Ηλιουπολη με πολυ βροχή όλα καλά, με λαστιχα που εχουν κανει πανω απο 20000 km.


Με προβληματησες τωρα για τα 41, είχα αποφασίσει να τα βαλω απο βδομαδα.
Στο στεγνό το είπα, μου άρεσαν κιόλας.
Στο βρεγμένο έκανα κακάκια....:D
Και προς επιβεβαίωση, ήρθε η σημερινή βρόχα και πήγαινα καλύτερα στους δρόμους - πίστες πατινάζ της ΑΘήνας με τα παλία μου Ντάνλοπ, από ότι στους καλούς επαρχιακούς την Κυριακή με τα Α41!!!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
.....Xτες Κατεχακη - Ηλιουπολη με πολυ βροχή όλα καλά, με λαστιχα που εχουν κανει πανω απο 20000 km.
πανω απο 20.000?? :eek:

ε γι αυτο σε κανεναν δεν αρεσουν, αυτα μονο για να βγαζουν χλμ πρεπει να ειναι :D
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
πανω απο 20.000?? :eek:

ε γι αυτο σε κανεναν δεν αρεσουν, αυτα μονο για να βγαζουν χλμ πρεπει να ειναι :D

Κι ομως εχουν το κοινο τους. Το 2ο σετ το ευχαριστηθηκα πολύ. Ισως να ταιριαζουν καλυτερα σε βαρια ον/οφ.

Αμα γραφεις 20.000 με 25.000 το χρονο μια χαρά είναι. :yew:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
.
Αμα γραφεις 20.000 με 25.000 το χρονο μια χαρά είναι. :yew:
Σε αυτό συμφωνώ!
Aλλά ειδικά για Κρήτη δεν κάνουν με τπτ (είχα τα bw501 502 όταν αγόρασα την μηχανή) έβγαλαν πολλά χλμ αλλά εδώ που οι δρόμοι είναι άστα να πάνε πήγαιναν με τις μπαντες, ευτυχώς που έχουμε traction :D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κι ομως εχουν το κοινο τους. Το 2ο σετ το ευχαριστηθηκα πολύ. Ισως να ταιριαζουν καλυτερα σε βαρια ον/οφ.

Αμα γραφεις 20.000 με 25.000 το χρονο μια χαρά είναι. :yew:
Τα gs 1200 ελαφρα ειναι Κωστη;
Κι η Αφρικα με 253 κιλα βαρος τι ειναι...;
Μαλλον ειναι πως το βλεπει και πως το νιωθει ο καθενας.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
253 κιλα το άφρικα? Δεν το ήξερα πως είναι τόσο βαρύ.

Ξέρει κανείς, έτσι απο περιέργεια,ωτο απλό gs 1150 πόσα κιλά είναι γεμάτο?




Θοδωρή το 1150 ειναι πιο αδυναμο απο τα μηχανάκια σου και ισως γι αυτό να μην γλυστράω με τα Α40. Ισως να οδηγάω και πιο συντηρητικά. Με τα λάστιχα βέβαια ολα σχετικα ειναι, αν δεν το δοκιμασεις ο ϊδιος να δεις αν σου κανει...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
253 κιλα το άφρικα? Δεν το ήξερα πως είναι τόσο βαρύ.

Ξέρει κανείς, έτσι απο περιέργεια,ωτο απλό gs 1150 πόσα κιλά είναι γεμάτο?




Θοδωρή το 1150 ειναι πιο αδυναμο απο τα μηχανάκια σου και ισως γι αυτό να μην γλυστράω με τα Α40. Ισως να οδηγάω και πιο συντηρητικά. Με τα λάστιχα βέβαια ολα σχετικα ειναι, αν δεν το δοκιμασεις ο ϊδιος να δεις αν σου κανει...
Τα Α40 δε μου έδιναν καλή αίσθηση για να τα εμπιστευτώ πουθενά. Τα έβγαλα αμέσως πέρσι και γύρισα στα γνωστά μου Dunlop.
Τα Α41 αντίθετα, μου άρεσαν στο στεγνό , τόσο που να τα σκεφτώ σαν επιλογή. Μέχρι που πάτησα βρεγμένο.... Εκεί με τρόμαξαν, καθώς πηγαίναμε σιγά, όλοι μαζί πολύ συντηρητικά στους επαρχιακούς μετά την Τρίπολη προς Λιμποβίτσι. Και με λίγα χλμ ένιωσα μικρά γλιστρήματα στο μπροστινό αρχικά, μπαίνοντας σε φουρκέτες. Δοκίμασα στις ευθείες λίγο το γκάζι και το αντισπίν έπιανε υπερωρίες. Μετά στα Λαγκάδια μπαίνοντας στο χωριό, ακούμπησα το φρένο σε μια κατηφορίτσα, όντας με 1η και 7-8 χλμ ταχύτητα και πήγα ευθεία!!! Δε σταμάταγε με τίποτα! Οι άλλοι πίσω έβλεπαν κι έπαθαν πλάκα. Εκεί τα χρειάστηκα! Τέτοιο πράμα, δεν έχω πάθει ούτε στο χώμα. Μόνο σε λάσπη έχω νιώσει αυτό το άδειασμα και το πάγωμα στο αίμα! Ακραία κατάσταση και δε βγαίνει από το μυαλό μου με τίποτα!
Στη διαδρομή από Κοπανάκι προς Καλό Νερό (λέω το δρόμο γιατί πολλοί τον ξέρουν) που είναι μέτριος σε ποιότητα αλλά μέρος του κεντρικού επαρχιακού δικτύου, το Multi επιτάχυνε κανονικά και το Άφρικα σπινάριζε αμέσως μόλις ρόπιαζε με όλες τις σχέσεις μέχρι την 4η! Και μιλάμε για ταχύτητες από 40 έως 90 χαω. Τραγικό στη βροχή το λάστιχο!!!! Για να στρίψω κρατούσα όρθιο το μηχανάκι κι έβγαινα τελείως στα πλάγια...
Γι αυτό και ήθελα να το δοκιμάσω σε καλή ασφαλτο , να δω τι κάνει. Και πάνω από τα 140 είχα υδρολίσθηση και στην Εθνική οδό Τριπόλεως, στις μικρές συγκεντρώσεις νερού, που μέχρι τώρα δεν είχα ποτέ με κανένα λάστιχο! Δεν τόλμησα να περάσω τα 160 πουθενά, υπήρχαν προειδοποιήσεις κι έκοβα. Με τα Ντάνλοπ έχω κάνει με συνεχή βροχή από το Αργος έως το Σκαραμαγκά, ταξίδι που δεν έπεφτα ποτέ κάτω από τα 140! Με πλήρη αίσθηση κρατήματος και κανένα γλίστρημα, ή ελάφρωμα.

Χθες στην Αθήνα με τη βροχή, με το gs και τα ντανλόπια ήταν όλα αλλιώς! Ξαναήρθε η γνωστή αίσθηση κρατήματος και μαζί της ξανάρθε και η αυτοπεποίθησή μου στο βρεγμένο. Τα ντάνλοπ έχουν σαφέστατα πιο υψηλά όρια πρόσφυσης στο νερό και προειδοποιούν! Δεν είναι απότομα, μπαμ και κάτω!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
253 κιλα το άφρικα? Δεν το ήξερα πως είναι τόσο βαρύ.

Ξέρει κανείς, έτσι απο περιέργεια,ωτο απλό gs 1150 πόσα κιλά είναι γεμάτο?

Θοδωρή το 1150 ειναι πιο αδυναμο απο τα μηχανάκια σου και ισως γι αυτό να μην γλυστράω με τα Α40. Ισως να οδηγάω και πιο συντηρητικά. Με τα λάστιχα βέβαια ολα σχετικα ειναι, αν δεν το δοκιμασεις ο ϊδιος να δεις αν σου κανει...
249 κιλα με 22αρι τεποζιτο (η Αφρικα adventure εχει 24αρι)

Η Αφρικα 253 κιλα ειναι το DCT μοντελο, χωρις DCT ειναι 243
 
Τελευταία επεξεργασία:

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Με αυτά που διαβάζω και για το A41 γιατί ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το road 5 trail είμαι καρφί για το δεύτερο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Διχασμένη προσωπικότητα θα καταντήσεις στο τέλος.
Σταμάτα να αλλάζεις κάθε μέρα μηχανάκι, γιατί στο τέλος θα το βγάλεις άχρηστο το αφρικανακι:D... Και ότι έχει επάνω του.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
να βάλω στην εξίσωση μονάχα ένα θέμα που ίσως δεν εχει βάση αλλά εγώ ας το αναφέρω.

¨Εχουν αναφερθεί στο παρελθόν λάστιχα πρώτης εργοστασιακής τοποθέτησης ακόμα και επώνυμα και γνωστά να μην αποδίδουν καλά. Και κάποιος που έβαλε μετά τα ίδια λάστιχα εμποριου είχαν άλλη συμπεριφορά. Δεν έχει απόλυτα λογική αλλά μήπως απο το εργοστάσιο βάζουν και λίγο Β λάστιχα?! Ξέρω γω, μ'αυτούς όλα να τα περιμένεις για εξοικονόμηση χρημάτων.

θα είχε πολύ ενδιαφέρον κάποιος που έβαλε τα Α41 εκ των υστέρων να συμπληρώσει εδώ την δική του γνώμη.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Διχασμένη προσωπικότητα θα καταντήσεις στο τέλος.
Σταμάτα να αλλάζεις κάθε μέρα μηχανάκι, γιατί στο τέλος θα το βγάλεις άχρηστο το αφρικανακι:D... Και ότι έχει επάνω του.
Καμια σχεση.
Ξερω που οφειλεται το καθε τι. Για τα λαστιχα λεμε τωρα οχι για το μηχανακι.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
να βάλω στην εξίσωση μονάχα ένα θέμα που ίσως δεν εχει βάση αλλά εγώ ας το αναφέρω.

¨Εχουν αναφερθεί στο παρελθόν λάστιχα πρώτης εργοστασιακής τοποθέτησης ακόμα και επώνυμα και γνωστά να μην αποδίδουν καλά. Και κάποιος που έβαλε μετά τα ίδια λάστιχα εμποριου είχαν άλλη συμπεριφορά. Δεν έχει απόλυτα λογική αλλά μήπως απο το εργοστάσιο βάζουν και λίγο Β λάστιχα?! Ξέρω γω, μ'αυτούς όλα να τα περιμένεις για εξοικονόμηση χρημάτων.

θα είχε πολύ ενδιαφέρον κάποιος που έβαλε τα Α41 εκ των υστέρων να συμπληρώσει εδώ την δική του γνώμη.
Αυτο συζητιεται γενικως και πολλα χρονια ακομα και για τα αυτοκινητα.
Δεν ξερω αν μπορει να αποδειχθει με καποιο τροπο.
Ο μονος τροπος ειναι 2 ιδια μηχανακια στον ιδιο δρομο με τις 2 εκδοσεις του ιδιου ελαστικου. Μια της 1ης τοποθετησης και μια αγορασμενα. Μονο ετσι ισως βγει ασφαλες συμπερασμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καμια σχεση.
Ξερω που οφειλεται το καθε τι. Για τα λαστιχα λεμε τωρα οχι για το μηχανακι.
Ναι.... Αλλα μπαίνει και το μηχανακι στην εξίσωση, γιατί κατεβαίνεις από το gs και ανεβαίνεις στο africa.
Με το ένα έχεις 100000 και με το άλλο 1000....και μετά σου φταίνε ολα:cool:
Δώσε λίγο χρόνο και στο αφρικα και στα λάστιχα...
 
Top Bottom