Acerbis Adventure vs Motokorp Baggy

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Είμαι σε αναζήτηση παντελονιού, η χρήση θα είναι αποκλειστικά για onoffαδες (travel enduro, advriding κτλ). 'Έχω καταλήξει σε δυο συγκεκριμένα (εννοείται κάθε άλλη πρόταση δεκτή & επιθυμητή):
Acerbis Moto Korp Baggy (κατόπιν & σύστασης μέλους του forum)
&
Acerbis Adventure
Tο ερώτημα είναι πιο από τα δύο είδη παντελονιού είναι πιο κατάλληλο για την συγκεκριμένη χρήση;
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
το adventure(με εκπτωση στα 90ε στο motomarket) το δοκιμασα πριν παρω το nordcap dakar και ειχε πολυ ωραια εφαρμογη και μεγαλους αεραγωγους που σιγουρα θα κανουν δουλεια, αλλα προτιμησα το 2ο λογω απουσιας προστασιας στους γοφους στο 1ο
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Στο Κορπ, χρειάζεσαι οπωσδήποτε προστατευτική επιγονατίδα...
Όσον αφορά την χρήση και τα δύο πιστεύω θα σε βολέψουν, απλά το adventure θα είναι δροσερότερο το καλοκαίρι, αλλά σε περίπτωση βροχής πρέπει να βάζεις την αφαιρούμενη μεμβράνη αδιοβροχοποίησης συν ότι έχεις εξτρά προστασίες και θερμική επένδυση.
Τέλος, δεν ξέρω πόσο άνετο είναι το adventure στο να χωρέσουν οι εντουρομπότες σε σχέση με το korp, που έχει φυσικά μεγάλο άνοιγμα.
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
το adventure(με εκπτωση στα 90ε στο motomarket) το δοκιμασα πριν παρω το nordcap dakar και ειχε πολυ ωραια εφαρμογη και μεγαλους αεραγωγους που σιγουρα θα κανουν δουλεια, αλλα προτιμησα το 2ο λογω απουσιας προστασιας στους γοφους στο 1ο
Για χωματινή χρήση πως είναι;
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Στο Κορπ, χρειάζεσαι οπωσδήποτε προστατευτική επιγονατίδα...
Όσον αφορά την χρήση και τα δύο πιστεύω θα σε βολέψουν, απλά το adventure θα είναι δροσερότερο το καλοκαίρι, αλλά σε περίπτωση βροχής πρέπει να βάζεις την αφαιρούμενη μεμβράνη αδιοβροχοποίησης συν ότι έχεις εξτρά προστασίες και θερμική επένδυση.
Τέλος, δεν ξέρω πόσο άνετο είναι το adventure στο να χωρέσουν οι εντουρομπότες σε σχέση με το korp, που έχει φυσικά μεγάλο άνοιγμα.
Επιγονατίδες, ισοθερμικό & αδιάβροχο έχω ήδη. Το ενδεχόμενο να μην χωράνε οι εντουρομπότες, δεν το είχα σκεφτεί... Αν το Korp είχε αεραγωγούς δεν θα έμπαινα καν στο δίλημμα. Το ερώτημα είναι εαν το adventure -& όλα τα dual purpose όπως π.χ. το nordcap dakar που ανέφερε o Kaf- είναι άνετα για εκτός δρόμου χρήση, όπου με ενδιαφέρει κυρίως....
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
επιπλεον το adventure μεγαλο ανοιγμα κατω και ρυθμιζομενο κλεισιμο με velcro
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Επιγονατίδες, ισοθερμικό & αδιάβροχο έχω ήδη. Το ενδεχόμενο να μην χωράνε οι εντουρομπότες, δεν το είχα σκεφτεί... Αν το Korp είχε αεραγωγούς δεν θα έμπαινα καν στο δίλημμα. Το ερώτημα είναι εαν το adventure -& όλα τα dual purpose όπως π.χ. το nordcap dakar που ανέφερε o Kaf- είναι άνετα για εκτός δρόμου χρήση, όπου με ενδιαφέρει κυρίως....
Εχω το revit sand και μπορώ να πω ότι είναι άνετα για εκτός δρόμου!
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Μέτα από δοκιμή του Nordcap Dakar (το μόνο που μπόρεσα να δοκιμάσω), η ζυγαριά έκλινε προς το Moto Korp Baggy, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μέτα από δοκιμή του Nordcap Dakar (το μόνο που μπόρεσα να δοκιμάσω), η ζυγαριά έκλινε προς το Moto Korp Baggy, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Καλες και ανετες βολτες:)
 
Top Bottom