Acerbis Reactive

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
REACTIVE HELMETS | Acerbis

REACTIVE GRAFFIX HELMETS | Acerbis


Υπάρχει κάποιος που το έχει να μας πει τις εντυπώσεις του?
Το σκέφτομαι για δεύτερο μιας και έχει αρκετά θετικά πραγματάκια και βάρος 1350+-50gr για S/M και 1400+-50gr για L
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
REACTIVE GRAFFIX HELMETS | Acerbis


Υπάρχει κάποιος που το έχει να μας πει τις εντυπώσεις του?
Το σκέφτομαι για δεύτερο μιας και έχει αρκετά θετικά πραγματάκια και βάρος 1350+-50gr για S/M και 1400+-50gr για L
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το έχει ο Κώστας @el-Gatto ...
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Acerbis Reactive λοιπόν , 2 κελύφη μεγεθών, υλικό fiberglass ,Medium στα 1350gr.
Προχώρησα σε αγορά μιας και το MT dual sport που έχω εδώ και 3 χρόνια εχει γίνει πλέον για κεφάλι Large, μιας και τα μαξιλαράκια έχουν πιεστει, και η αντικατάσταση τους κοστίζει περίπου 30€ με άγνωστη άφιξη έπειτα από παραγγελία,το οποίο θα παρέτεινε για άλλα 3 χρόνια τη χρήση.Και αφού έχει φάει και τις πτώσεις του και έχει εκτεθεί στον ήλιο για εκατοντάδες ώρες από τις βόλτες, έκανα την κίνηση στις black friday μέρες από motoin στα 135€!!!


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Δεν το βρήκα πουθενά εδώ για δοκιμή, παρά μόνο το εταιρο καινούργιο μοντέλο της acerbis το flip 606., Το οποίο κέλυφος παρεπιπτόντως βγαίνει και υπό άλλη μάρκα όπως CGM ,Shot, και άλλες...
Κατά την αναζήτηση αγοράς δοκίμασα το Acerbis flip 606 ,το Caberg Xtrace, το LS2 Pioneer, το Scorpio,και το Bell Mx9 mips.
Στη κασιδα μου έκατσε τέλεια το acerbis flip, και το Bell . Το Caberg Xtrace ήταν απαράδεκτης εφαρμογής,το LS2 με κτυπούσε μια λωρίδα στο μέτωπο, το Scorpio ήταν αρκετά σφιχτό με περίεργα σημεία πιεσεως. Το bell αποκλείστηκε λόγω απουσίας ζελατίνας ηλίου το οποίο θεωρώ σημαντικό αξεσουάρ ενεργητικής ασφάλειας.επιπλεον ήταν εμφανής η διαφορά βάρους σε σχέση με το MT .
Κατόπιν επικοινωνίας με την Acerbis με βεβαιωσαν ότι εχει ίδια εφαρμογή με το flip, μιας όπως είπα δε το έβρισκα πουθενά εδώ και σκεφτόμουν την παραγγελία.Επισης με ενδιέφερε το LS2 metro EVO αλλά δεν έτυχε να το δοκιμάσω καθόλου.


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Η Ζελατίνα έχει δύο "θέσεις ασφάλισης" μεταξυ της τελείως κλειστης και ανοικτης, ενώ στη κλειστή θέση εφαρμόζει όμορφα μπροστά από το επιρηνιο


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Το ζελατινακι ηλίου με με λεπτομέρεια γωνίας στη βάση της..ίσως έχει αεροδυναμική λειτουργία για να μη στροβιλίζει ο αέρας από κάτω προς τα μάτια(εν καιρώ Review για αυτό).
Το ζελατινακι ασφαλίζει με μαλακο κλικ στην ανοικτή και κλειστή θεση


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Υπογάστριο χωρις δικτυωτό (mesh) υλικό , καλό για το χειμώνα.
Απουσία ανακλαστικου σε σύγκριση με το ΜΤ. Λεπτομέρεια οι οδηγίες χρήσεις που ήρθαν αποκλειστικά στα Ελληνικά


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Χειριζομενος αεραγωγός μόνο ο μπροστινός ,ενώ οι άλλοι δύο επάνω είναι υπό γωνία σε σχέση με τη φορά εμπρός.
Εξαγωγή πίσω.


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ωραίο το ακερμπις
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ωραιο ρεβιου.
τελικα σε τι μεγεθος το πηρες και μια περιμετρο κεφαλης αν ειναι ευκολο,μιας και δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσω να δοκιμασω καποιο πριν την παραγγελια.
να χω ετσι ενα μετρο συγκρισης μηπως αποφυγω επιστροφες-καταστροφες.

απο ποιοτητα κατασκευης σε τι επιπεδα κυμαινεται?
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Οι βίδες φαίνονται πλαστικές αλλά είναι μεταλλικές . μειονεκτημα το οτι δεν παρέχεται ανταλλακτική σε σχέση με το MT , όμως έχει καλύτερη κεφαλή και δεν παθαίνει ζημιά εύκολα σε σχέση με τις αλουμινίου του mt που είναι πολύ μαλακές.


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Συναρμογή γενικά πολύ καλή και ποιότητα υλικών ,εφάμιλλη του LS2 Pioneer και του Bell. .τα μαξιλαράκια όπως επιτάσσει πλέον η αγορά, και πολύ μαλακη και απαλη αφιδρωτικη επενδυση.
Η μέσα πλευρά του υπογαστριου.και του υπολοίπου.
Επιπλεον.ΔΕΝ έχει "σκαμμένη" θέση για ενδοεπικοινωνια όπως κάποια άλλα κράνη, αλλά έχει ένα κενό στα μαξιλαράκια που λογικά θα χωρέσει λεπτό ακουστικό.


Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom