ADAC διακοπή κάλυψης

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Αγαπητοί συμφορουμίτες!
Έλαβα πριν λίγο καιρό ένα υπέροχο γράμμα απο την ADAC, σε άπταιστα γερμανικά εννοείται (!!!), σύμφωνα με το οποίο με ενημερώνουν οτι σταματάει η κάλυψη που έχω στην Ευρώπη.
Πλέον ισχύει μόνο εντός Γερμανίας.
Αναρωτιέμαι αν έχει συμβεί και σε κάποιον απο εσάς.

Να σημειώσω οτι δεν ανήκω στις περιπτώσεις που την έχω χρησιμοποιήσει και με "κόβουν" λόγω κόστους (φαντάζομαι).
Δύο χρόνια τώρα τους έχω καλέσει (απευθείας στη Γερμανία) μόνο για να επιβεβαιώσω τις πληρωμές που έκανα.

Καμιά ιδέα?
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Mobile care bmw !!!! 80 euro yearly
Την είχα για δύο χρόνια μαζί με την αγορά της μηχανής. Να πω την αλήθεια μια φορά τη χρειάστηκα και δεν έμεινα και τελείως ευχαριστημένος.
Θεωρείς οτι αξίζει τη συνεργασία, σε σύγκριση πάντα με τις εγχώριες οδικές βοήθειες? Μιλάω για τις καλύψεις που σου προσφέρουν στο εξωτερικό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Την είχα για δύο χρόνια μαζί με την αγορά της μηχανής. Να πω την αλήθεια μια φορά τη χρειάστηκα και δεν έμεινα και τελείως ευχαριστημένος.
Θεωρείς οτι αξίζει τη συνεργασία, σε σύγκριση πάντα με τις εγχώριες οδικές βοήθειες? Μιλάω για τις καλύψεις που σου προσφέρουν στο εξωτερικό.
Εγω την χρειαστηκα μια φορα στην Τουρκια και με εσωσε!
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Εγω την χρειαστηκα μια φορα στην Τουρκια και με εσωσε!
Τελικά συνονόματε όλα είναι θέμα καλής ή κακής εμπειρίας απο κάποια υπηρεσία που δεχόμαστε.
Προφανώς και δεν έχω θέμα να της δώσω μια ευκαιρία ακόμα και μάλλον αυτό θα κάνω.

Απλά αναρωτιόμουν αν ήταν φυσιολογική η συμπεριφορά της ADAC
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Την είχα για δύο χρόνια μαζί με την αγορά της μηχανής. Να πω την αλήθεια μια φορά τη χρειάστηκα και δεν έμεινα και τελείως ευχαριστημένος.
Θεωρείς οτι αξίζει τη συνεργασία, σε σύγκριση πάντα με τις εγχώριες οδικές βοήθειες? Μιλάω για τις καλύψεις που σου προσφέρουν στο εξωτερικό.
Αν θες για πες ποια ηταν η ζημια που χρειαστηκε να την καλεσεις,εχει σημασια.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
την mobile care την εχω μονο για εξωτερικο ,ομως μια σαβουρδα γερη που εφαγα στο λιδωρικι ,ηρθαν σε ευλογο χρονικο διαστημα την πηραν την πηγαν σε εξουσιοδοτημενο μου στελνανε sms καθε 4 ωρες για την προοδο της διαδικασιας ,μια αλλη φορα που εσκασε λαστιχο στην εθνικη παλι ηρθαν γρηγορα την φορτωσαν και μου εδειναν και χρηματα για ταξι
εεξωτερικο δεν την εχω χρειαστη αλλα ειμαι πολυ ικανοποιημενος!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
πολυ μεγαλο δελεαρ για εναν μοτοσυκλετιστη που θελει να παρει μηχανη για ταξιδια μεσα εξω η bmw mobile care κατα την γνωμη μου παντα!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
NAI...αλλά ΔΕΝ τα λέτε αυτά...κ μετά λέτε ότι μόνο τα σΚαΤέΜ χαλάνεΝΑΙ...:waiting:
Άνοιξε το λαστιχο σαν τριαντάφυλλο 50 χλμ από την Σμύρνη.
Με φόρτωσαν σε 20 λεπτά, πήγαν στο εξουσοοδοτημενο τη μηχανή, μας έστειλαν σε ξενοδοχείο με πληρωμένο ταξί και την άλλη ημέρα μου είχαν βάλει νέο λαστιχο δωρεαν:eek:
Επειδή ήμουν με την κυρά λένη.... Δεν μου έδωσαν γκομενα:p

Αυτή είναι και η μοναδική φορά που έχω ανέβει σε οδική με την μαύρη θύελλα και έφταιγε ένα παλιοτουρανς μετζελερ;)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Άνοιξε το λαστιχο σαν τριαντάφυλλο 50 χλμ από την Σμύρνη.
Με φόρτωσαν σε 20 λεπτά, πήγαν στο εξουσοοδοτημενο τη μηχανή, μας έστειλαν σε ξενοδοχείο με πληρωμένο ταξί και την άλλη ημέρα μου είχαν βάλει νέο λαστιχο δωρεαν:eek:
Επειδή ήμουν με την κυρά λένη.... Δεν μου έδωσαν γκομενα:p

Αυτή είναι και η μοναδική φορά που έχω ανέβει σε οδική με την μαύρη θύελλα και έφταιγε ένα παλιοτουρανς μετζελερ;)
:ha:ha:ha
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Παιδιά επειδή είμαι πολύ κοντά σε όλα αυτά.. Μπορώ να μιλήσω με σιγουριά....Το 97++% έχει adac.. Τυχαίο? Δε νομίζω.... Απλά κάνουν και αυτοί τα δικά τους καμία φορά. Παράδειγμα χάλασε αυτοκίνητο φίλου πάνω στην ΕΟ και σταμάτησε δεξιά με αλαρμ έτυχε από πίσω μετά 1 λεπτό να περνάει περιπολικό και σταμάτησε αμέσως (έτσι κανουν αμα σε δουν με αλαρμ και ειδικά πάνω στην ΕΟ είναι υποχρεωμένοι να σταματήσουν) τον ρώτησαν εάν έχει καλέσει ήδη adac είπε όχι και του είπαν ασε να πάρουμε εμείς έρχονται πιο γρήγορα και έτσι έγινε...
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
Αν θες για πες ποια ηταν η ζημια που χρειαστηκε να την καλεσεις,εχει σημασια.
Λάστιχο στις Πρέσπες, Ιούνιο του 2015. Κυριακή...! Μικροζημιά.

Τους πήρε σε σύνολο ένα τρίωρο να έρθουν. Κατανοώ την απόσταση απο Φλώρινα, αλλά τρεις ώρες ήταν αρκετές.
Ήδη με τη βοήθεια των κατοίκων στους Ψαράδες (σύσσωμο το χωριό μαζεύτηκε να βοήθησει!!!) είχαμε μάθει οτι στη Φλώρινα δεν έπαιζε να το φτιάξουμε Κυριακή.
Μας ενημέρωσαν απο την οδική οτι αν θέλαμε να φύγουμε, θα το φόρτωναν σε μια εβδομάδα να το στείλουν Θεσσαλονίκη.
Δε μας κάλυπταν το ξενοδοχείο. Μόνο τα εισιτήρια του ΚΤΕΛ για επιστροφή Θεσσαλονίκη.
Βρήκαμε την άκρη για επισκευή στην Καστοριά. Τους ζητήσαμε, μια και οι Ψαράδες ισαπέχουν απο Καστοριά και Φλώρινα, να πάει το μηχανάκι εκεί.
Δεν μπορούσαν να το κάνουν λόγω άλλου νομού (δικαιολογημένα μάλλον), συνεπώς ξεμείναμε.

Πιστεύω οτι η συγκεκριμένη οδική θα έπρεπε να είναι πιο ευέλικτη σε θέματα που αφορούν τις μηχανές.
Για παράδειγμα στη Φλώρινα βρέθηκε ένα συνεργείο που αναλάμβανε την επισκευή του ελαστικού, αρκεί να το ξεμοντάραμε εμείς.
Εγώ είμαι κουλάδι, οπότε δεν έπαιζε! Μια οδική απο την BMW θεωρώ οτι θα έπρεπε να μπορεί να το κάνει αυτό.

Τέλος πάντων, η άκρη βγήκε (να 'ναι καλά η παρέα με τα Ducati!), χωρίς την οδική τελικά.

Πιθανόν να ήταν μια άτυχη στιγμή, απλά έτυχε να είναι η πρώτη φορά που τους χρειάστηκα.
Αυτό μου δημιούργησε ανασφάλεια για τα ταξίδια στο εξωτερικό.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
κοιτα για τα εισητηρια/ξενοδοχεια κτλ οκ δεχομαι οτι δεν τα καλυπταν,για τα υπολοιπα ομως κ δεδομενου οτι μιλαμε για μοτοσυκλετα μαλλον το χειριζονται σκληρα..κ κακως.
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
κοιτα για τα εισητηρια/ξενοδοχεια κτλ οκ δεχομαι οτι δεν τα καλυπταν,για τα υπολοιπα ομως κ δεδομενου οτι μιλαμε για μοτοσυκλετα μαλλον το χειριζονται σκληρα..κ κακως.
Γερμανία-Ελλάδα 10-0..... :mad: νομίζω ξέρεις καλά τι θέλω να πω..!












Βρίσκουν και τα κάνουν...! ΕΝΝΟΕΊΤΕ ότι δεν μιλάω υποτιμητικά είναι όμως η ευθεία αλήθεια :(
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Το έχω ξαναγράψει κάπου αλλού που μιλούσαμε για την οδική της ακατανόμαστης (εδώ είμαστε οφ τόπικ) αλλά το ξαναγράφω.

Κυριακή απόγευμα προ 5 χρόνια, πατάω με το μπροστινό του 800 καρφί στην Πλάκα Λασιθίου, απέναντι από τη Σπιναλόγκα.
Με κάνα δυο τηλέφωνα σε φίλους στον Άγιο Νικόλαο μαθαίνω πως δεν παίζει να αλλάξει στον Άγιο Νικόλαο που απέχει 15 χλμ.
Έτσι παίρνω την μομπάιλ κέαρ που ούτε λίγο ούτε πολύ μου λέει πως συνεργάτης της εταιρίας θα έρθει να φορτώσει τη μηχανή και θα την πάει σε αποθήκη στην Ιεράπετρα (45 χλμ) και την άλλη μέρα θα την ξαναφορτώσει για να την πάει στον Άγιο Νικόλαο να την πάει σε βουλκανιζατέρ να αλλάξουμε σαμπρέλα. Από εκεί θα έπρεπε να πάω να την πάρω από το Ηράκλειο (75 χλμ). Το τι θα έκανα εγώ και η φίλη μου μέχρι την άλλη μέρα ήταν δικό μου θέμα... :punch::punch::punch:

Ήρεμα και ωραία ζήτησα να μιλήσω με τον όποιον πιο υπεύθυνο που θα μπορούσα να βρω εκείνη την ώρα και τους είπα πως αν τυχόν γίνει κάτι τέτοιο, το ίδιο βράδυ η ιστορία μας θα δημοσιευόταν στο gsforum (που τότε μεσουρανούσε) ώστε να μάθουν όσοι τα έχουν σκάσει αγοράζοντας την γερμανική μάρκα τι ακριβώς τους πρόσφερε με το δωρεάν 5ετές συμβόλαιο οδικής βοήθειας.

Εννοείται πως σε 10 λεπτά με ξαναπήραν, ήρθαν σε καμιά ώρα, με φόρτωσαν, με πήγαν μέχρι Μάλια (35 χλμ από Ηράκλειο) που αλλάζει ο νομός, εκεί περίμενα το άλλο αυτοκίνητο από Ηράκλειο, με φόρτωσε κι αυτό και πήγαμε τη μηχανή σπίτι μιας και η επίσημη αντιπροσωπεία δεν αλλάζει λάστιχα (αρχικά ήθελαν να αφήσουν τη μηχανή έξω από την αντιπροσωπεία).

Πολύ ταλαιπωρία και εννοείται πως μόλις έληξε δεν ανανέωσα...



Και θέλοντας να μείνουμε οντόπικ, νομίζω πως πρόσφατα ξαναγράφτηκε πως η ADAC ασφαλίζει πλέον μόνο οδηγούς μόνιμους κατοίκους Γερμανίας.
 
Top Bottom