Adventure ποίο;

Ντίνελιας

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Adventure
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.Ειμαι σε διαδικασία αγοράς μοτοσυκλέτας και είμαι ανάμεσα σε Bmw f800 gs,Yamaha xtz 700 tenere, Triumph 800 xc,Ktm adventure 790 r θα ήθελα τη βοηθειά σας ποιό και γιατί; Όπως καταλαβαίνετε θέλω να έχει off καταβολές και να είναι αξιόπιστο,θα διαθέσω μέχρι 8000 ευρώ.Οποιαδηποτε πρόταση σας είναι καλοδεχούμενη!!!!
 

Akis laou

Μέλος
Όνομα
Ακης
Μοτό
KTM adventure 950
Το 790 που γράφεις είναι πολύ πιο ακριβό..το bmw είναι επίσης πολύ καλη επιλογή


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Akis laou

Μέλος
Όνομα
Ακης
Μοτό
KTM adventure 950
Για το bmw μιλάς;;δεν το έχω να σου πω συγκεκριμένα αλλά το έχω ακούσει και εγώ..βέβαια οτιδήποτε και να έχεις όταν το πας χώμα ζητάει..έτσι είναι..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ντίνελιας

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Adventure
Για το bmw μιλάς;;δεν το έχω να σου πω συγκεκριμένα αλλά το έχω ακούσει και εγώ..βέβαια οτιδήποτε και να έχεις όταν το πας χώμα ζητάει..έτσι είναι..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι για το bmw λέω, δυστυχώς και είναι πολύ ωραία μηχανή,μάλλον θα πρέπει να κοιτάξω κατά Triumph μεριά
 

Akis laou

Μέλος
Όνομα
Ακης
Μοτό
KTM adventure 950
Για το triumph δεν έχω ιδέα δε θα σου πω ψέμματα..από ΚΤΜ ρώτησε με ότι θες


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Ντίνελιας

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Adventure
Καταρχήν σ ευχαριστώ που μπαίνεις στον κόπο ν απαντήσεις.Εχω ψιλοφαει κόλλημα με Ktm 790 adventure r γιατί όπως είπα θέλω να έχει και off καταβολές,βλέπω ότι στα περιφερειακά είναι τοπ δεν ξέρω από μοτέρ τι λέει.Ποια είναι η γνώμη σου
 

Akis laou

Μέλος
Όνομα
Ακης
Μοτό
KTM adventure 950
Εγώ προσωπικά δε θα τα έδινα αυτά τα χρήματα,ξενερωνω με το μοτερ που είναι σε σειρά κυριότερα,σίγουρα τα περιφερειακά του είναι πολλά αλλά απλά κ μόνο για τον ανταγωνισμό των ημερών δηλαδή θέμα μάρκετιγκ..θα σου πρότεινα αυτό που είπα έξ αρχής το 990 το r .με περισσότερα άλογα από τα απλά..και το Τ7 είναι τρομερό αλλά μιλάμε για καινούριο πλέον..αν ήμουν σήμερα σε διαδικασία αγοράς θα κοίταζα το 990r στα λεφτά που λες..σε λιγότερα θα πήγαινα σε 950 (ότι έχω τώρα) και θα είσαι καλυμμένος σε όλα..η αξιοπιστία είναι υποκειμενική γιατί έχει να κάνει πολύ και με το προλαμβανειν σε μοντέλα που είναι ready to race όπως τα Κτμ..έχουν τερρρραστιο εύρος χρήσης..εγώ εκεί ρίχνω το βάρος της επιλογής μου..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Akis laou

Μέλος
Όνομα
Ακης
Μοτό
KTM adventure 950
Επίσης αφού σκέφτεσαι για off κ καλά κανεις θα πρέπει να υπολογίσεις και τι θα σπάσει όταν πέσει το μηχανάκι..στο 790 εγώ θα έτρεμα..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stefanos

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Honda Africa twin 750
Με 8.000€ ταβάνι, 790r & T700 δεν νομίζω ότι θα βρεις. Οπότε πας σε 800GS ή 800ΧC. Δύο σχετικά θεματα που ίσως σε βοηθήσουν:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Ντίνελιας

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Adventure
Εγώ προσωπικά δε θα τα έδινα αυτά τα χρήματα,ξενερωνω με το μοτερ που είναι σε σειρά κυριότερα,σίγουρα τα περιφερειακά του είναι πολλά αλλά απλά κ μόνο για τον ανταγωνισμό των ημερών δηλαδή θέμα μάρκετιγκ..θα σου πρότεινα αυτό που είπα έξ αρχής το 990 το r .με περισσότερα άλογα από τα απλά..και το Τ7 είναι τρομερό αλλά μιλάμε για καινούριο πλέον..αν ήμουν σήμερα σε διαδικασία αγοράς θα κοίταζα το 990r στα λεφτά που λες..σε λιγότερα θα πήγαινα σε 950 (ότι έχω τώρα) και θα είσαι καλυμμένος σε όλα..η αξιοπιστία είναι υποκειμενική γιατί έχει να κάνει πολύ και με το προλαμβανειν σε μοντέλα που είναι ready to race όπως τα Κτμ..έχουν τερρρραστιο εύρος χρήσης..εγώ εκεί ρίχνω το βάρος της επιλογής μου..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Σ ευχαριστώ πολύ για όλα. Είμαι κι εγώ της άποψης πως ότι προσέξεις θασε προσέξει.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.Ειμαι σε διαδικασία αγοράς μοτοσυκλέτας και είμαι ανάμεσα σε Bmw f800 gs,Yamaha xtz 700 tenere, Triumph 800 xc,Ktm adventure 790 r θα ήθελα τη βοηθειά σας ποιό και γιατί; Όπως καταλαβαίνετε θέλω να έχει off καταβολές και να είναι αξιόπιστο,θα διαθέσω μέχρι 8000 ευρώ.Οποιαδηποτε πρόταση σας είναι καλοδεχούμενη!!!!
Βαλε τα ακολουθα σε σειρα προταιρεοτητας:
Εμφανιση
Γκαζι
Αξιοπιστια και εξοδα συντηρησης
Ικανοτητες ον (φορτωμα, στριψημο κλπ)
Ικανοτητες οφφ (αλματα, ξεβραχωμα κλπ)
Κοστος αποκτησης

Αυτο θα μας δωσει μπολικο υλικο για ενα μακρυ και διασκεδαστικο νημα.
Μετα μαζεψε κατι τις παραπανω, η περιμενε να πεσουν οι τιμες και παρε το τενερε ;)
 

Ντίνελιας

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Adventure
Βαλε τα ακολουθα σε σειρα προταιρεοτητας:
Εμφανιση
Γκαζι
Αξιοπιστια και εξοδα συντηρησης
Ικανοτητες ον (φορτωμα, στριψημο κλπ)
Ικανοτητες οφφ (αλματα, ξεβραχωμα κλπ)
Κοστος αποκτησης

Αυτο θα μας δωσει μπολικο υλικο για ενα μακρυ και διασκεδαστικο νημα.
Μετα μαζεψε κατι τις παραπανω, η περιμενε να πεσουν οι τιμες και παρε το τενερε ;)
Βάσει όλων όσων προανέφερες πιστεύεις το Tenere είναι το καλύτερο;
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Βάσει όλων όσων προανέφερες πιστεύεις το Tenere είναι το καλύτερο;
Δεν υπαρχει ρε συ απολυτως καλλιτερο, αναλογα τι θες. Αλλα το τενερε ειναι μια πολυ ασφαλης λυση μεσης οδου. Θα ειναι το πιο αξιοπιστο απ ολα που αναφερεις, αυτο με τα πιο φτηνα σερβις, το πιο ελαφρυ απο ολα, το πιο συγχρονο οδηγικα και το πιο καλο/ευκολο στο χωμα. Επισης το πιο ευκολο να πουλησεις αν δεν σε ικανοποιησει για τον οποιδηποτε λογο. Για μενα ο δευτερος στη λιστα ειναι γουεεεεεη νταουν. Θα το απερριπτα μονο στην περιπτωση που θα ηθελα ντε και καλα κατι πιο δυνατο και σε εκεινη την περιπτωση θα κοιτουσα μονο για 950, το οποιο οδηγικα τουλαχιστον θα ειναι αρκετα πιο δυσκολο στο χωμα απο μη ραλιστα αλλα θα ειναι πιο διασκεδαστικο στο δρομο και πιο βαρυ με ο,τι αυτο σημαινει για τον καθενα.

Επειδη παντως σε κοβω να μη ξερεις ακτρβως τι θες και να μη γνωριζεις τι θεματα εχουν ολα αυτα τα μηχανακια, επιμενω σθεναρα στο τενερε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

N-gin76

KLEgend
Περιοχή
Κόκκινος Μύλος, Αχαρνές
Όνομα
Νίκος
Μοτό
KLE 500 '01
Βάσει όλων όσων προανέφερες πιστεύεις το Tenere είναι το καλύτερο;
Κωσταντίνε, αρχικά καλωσήρθες, καλές βόλτες (με οποία καταλήξεις) και πάντα όρθιος.
:welcome:
Από τα υποψήφια μηχανάκια σου, τα πιο οφφ είναι το ktm και το t7.
Το t7, όντας και το φτηνότερο, είναι το πιο σπαρτιάτικο (παλιάς σχολής), με μόνο ηλεκτρονικό βοήθημα το abs (που και αυτό έχει διακόπτη απενεργοποίησης)
Από την άλλη το ktm μακράν ακριβότερο με ένα σκασμό ηλεκτρονικά καλούδια και λίγο πιο ιδιαίτερη εμφάνιση.
Τα λεφτά σου δεν φτάνουν για κανένα από τα δύο.
Όμως. Φτάνουν για ένα ετοιμοπόλεμο φορτωμένο αφτερ μάρκετ πραματάκια, 990 adventure που θα σε βγάλει παντού ασπροπρόσωπο και....... αυτή είναι η άποψή μου:prft:
 

Ντίνελιας

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Adventure
Δεν υπαρχει ρε συ απολυτως καλλιτερο, αναλογα τι θες. Αλλα το τενερε ειναι μια πολυ ασφαλης λυση μεσης οδου. Θα ειναι το πιο αξιοπιστο απ ολα που αναφερεις, αυτο με τα πιο φτηνα σερβις, το πιο ελαφρυ απο ολα, το πιο συγχρονο οδηγικα και το πιο καλο/ευκολο στο χωμα. Επισης το πιο ευκολο να πουλησεις αν δεν σε ικανοποιησει για τον οποιδηποτε λογο. Για μενα ο δευτερος στη λιστα ειναι γουεεεεεη νταουν. Θα το απερριπτα μονο στην περιπτωση που θα ηθελα ντε και καλα κατι πιο δυνατο και σε εκεινη την περιπτωση θα κοιτουσα μονο για 950, το οποιο οδηγικα τουλαχιστον θα ειναι αρκετα πιο δυσκολο στο χωμα απο μη ραλιστα αλλα θα ειναι πιο διασκεδαστικο στο δρομο και πιο βαρυ με ο,τι αυτο σημαινει για τον καθενα.

Επειδη παντως σε κοβω να μη ξερεις ακτρβως τι θες και να μη γνωριζεις τι θεματα εχουν ολα αυτα τα μηχανακια, επιμενω σθεναρα στο τενερε.
Κοίτα όταν πας ν πάρεις μία μηχανή μεταχειρισμένη πάντα είναι ρίσκο,όλες οι μηχανές που προ ανέφερα είναι κοντά σ αυτό που θέλω εγώ αλλά με κάποιες διαφορές το ένα με το άλλο,αν δεν άκουγα για προβλήματα θα έπαιρνα το F800 gs με κλειστά μάτια αλλά.....Πάντως σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Κοίτα όταν πας ν πάρεις μία μηχανή μεταχειρισμένη πάντα είναι ρίσκο,όλες οι μηχανές που προ ανέφερα είναι κοντά σ αυτό που θέλω εγώ αλλά με κάποιες διαφορές το ένα με το άλλο,αν δεν άκουγα για προβλήματα θα έπαιρνα το F800 gs με κλειστά μάτια αλλά.....Πάντως σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!
Σε περιπτωση που δε βιαζεσαι ιδιαιτερα, ειμαι σιγουρος πως μεσα στους επομενους μηνες θα βρεις καποιο τ7 στα χρηματα σου. Σε περιπτωση που δε παρεις τ7, ειμαι 100% σιγουρος πως με οτιδηποτε αλλης μαρκας και χιλιομετρων ο,τι γλιτωσεις απο αγορα θα τα δωσεις πιο μακροπροθεσμα σε σερβις, καταναλωση κλπ
 
Top Bottom