Adventure Borders photo story!

TOUFast_950

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
KTM 950 adv
Όπως ίσως μάθατε το κινητό μου βοήθησε τη μηχανή μου να μην χτυπήσει αλλά δυστυχώς δεν έζησε να μας πει την ιστορία.
Ξεκινήστε να χτυπάτε αλύπητα με φωτογραφίες κι απ' τα δύο γκρουπ
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Όπως ίσως μάθατε το κινητό μου βοήθησε τη μηχανή μου να μην χτυπήσει αλλά δυστυχώς δεν έζησε να μας πει την ιστορία.
Ξεκινήστε να χτυπάτε αλύπητα με φωτογραφίες κι απ' τα δύο γκρουπ
Παλίκαρε σε ευχαριστούμε πολύ για όλα όπως και όλα τα παιδιά που βοήθησαν για να στηθεί η βόλτα, μάλλον

Η ΒΟΛΤΑ !

:friendship::prft::hlb:

Έχουμε πάθει σοκ από τις ομορφιές που είδαμε. Εκεί που έλεγα τι είδα πάλι, στο επόμενο κομμάτι είχε πάλι κάτι γ@μ@το.

Κάποια κομμάτια της πρώτης μερας τα είχα κάνει αλλά ο τρόπος που τα συνδέσατε ήταν φοβερός και κοντέψαμε να τρελαθούμε από υπερβολική δόση off road πρέζας.

Και οι 2 μέρες ήταν φανταστικές. Να είστε καλά να το ξαναστήσετε το σκηνικό.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Μπράβο Δημήτρη, εκπληκτικό το 2ήμερο, πανέμορφα μέρη, ευχαριστούμε κι εσένα και όσους βοήθησαν!

Προσωπικά οδηγικά ενθουσιάστηκα ακόμα περισσότερο απο την δεύτερη μέρα με τα τεχνικά κομμάτια που είχε. Για την ομορφιά που έχουν τα μέρη τα λόγια είναι φτωχά, θα μιλήσουν οι φωτογραφίες και τα βίντεο!

Άσχετο, να πω ένα ευχαριστώ στον Spyrious που προς το τέλος της πρώτης μέρας μου δώρισε 2 λίτρα βενζίνης απο ένα δοχείο που είχε spare και με αυτά έφτασα οριακά ως την Κόνιτσα, καθότι είχα χάσει τον ανεφοδιασμό στην Αετομιλίτσα.
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Ένα μπράβο κ ευχαριστώ σε όσους βοήθησαν να στηθεί αυτή η βόλτα κ όπως είπε ο Δημήτρης κ ήταν πίσω από την σκηνή.

Για εμένα ήταν αμφίβολο για τον αν συμμετέχω στην βόλτα.
Έχω το οκ από την αρχηγό αλλά κ πάλι το σκέφτομαι.
Οχτώ παρά κάτι περνει ο Sevax τηλ.
Το τηλ αυτο για κάποιο λόγο ήταν κ το κουμπί της εκκίνησης μου.
Ετοιμάζομαι σβέλτα πρίν αρχίσω να σκέφτομαι.
Ραντεβού Ερυθρές κ το ταξίδι μου φαίνεται απίστευτο αλλά ναι ξεκινάει. ειμαι πάνω στην μηχανή και συνταξιδευω με φίλο.
Ευχαριστώ Γιώργη.
Κινούμαστε εθνική κ μια ώρα περίπου μετα βλέπω στο είδωλο μηχανή να πλησιάζει κ κάτι μου λέει ότι οι δύο θα γίνουν τρεις.
Rangos μετά τις απαραίτητες χαιρετουρες με τα χαμόγελα να έχουν βγει κ να φαίνονται έξω από τα κράνη συνεχίσαμε μαζί κ αφού ήμασταν όλοι φλου από δωμάτιο συγκατοίκησαμε κ όλας.
Φτάσαμε Κόνιτσα κ όλα πήραν την ροή τους.
Τα παιδιά ήταν τέλειοι για συγκατοίκηση,δεν ροχαλιζαν κοιμούνται σαν μωρά.
Χάρηκα απίστευτα που ήμουν εκεί πάνω, κομμάτι της αγέλης των βουνών κ των δασών,της φύσης γενικοτερα.
Εις το επανιδείν με όλους σας.

Λίγες φώτο μια κ το πρόγραμμα ήταν σφιχτο κ γεμάτο από εικόνες κ χιλιόμετρα..
Για εμένα το χώμα ήταν την πρώτη μέρα την δεύτερη ακολούθησα τους ασφάλτινους για τον δρόμο της επιστροφής μέχρι μετά το κατέβασμα του Μπαρου.
Από Ελάτη κ μετά έγινα κομμάτι δύο φορές μιας παρέας από Χαλκίδα που έρχονταν από Πρέσπες.
Αυτό είναι η μηχανή.

Έρχονται κ οι φώτο κ κάποια στιγμή κ βίντεο.
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Φίλε thenos ο μικρός βλέπω να μας συντροφεύει σε λίγα χρόνια.
Να είστε καλά.
Την επόμενη θα πιουμε κ τσιπουράκια.














Στάλθηκε από το J5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου, όλους όσους συνέβαλαν σ αυτη τη φοβερή βόλτα. Ήταν πραγματικα όλα υπέροχα και αξίζουν πολλα συγχαρητήρια.
Είδα και πολλα παιδια που είχα γνωρίσει στο trophy και για μένα ήταν μεγάλη η χαρά να ξαναβολταρουμε μαζί. Εις το επανηδειν, και παντα όλοι ορθιοι
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Πάρτε λίγες για αρχή και στήνω το βίντεο ήδη
@Toufast σε ευχαριστουμε για όλα!
Ήταν μια φανταστική εμπειρία, με το καλό και στα επόμενα!












 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Την Παρασκευή παρέα με τον Τίμο και τον Παντελή ανεβήκαμε ασφάλτινα ως την Κρανιά και το Μικρολίβαδο, ανατολικά της Βάλια Κάλντα και κάναμε χωματάκι ως το Περιβόλι. Μετά από εκεί τραβήξαμε ασφάλτινα ως τη Βοβούσα και από εκεί πιάσαμε τα χώματα ως τη Λαΐστα που είναι από τις πιο ωραίες διαδρομές που έχω κάνει ποτέ.

Στην Κόνιτσα φτάσαμε αργά το βράδυ και γι' αυτό το λόγο δεν μας είδατε στην μάζωξη.

Το Σάββατο το πρωί, πουρνό πουρνό κατεβήκαμε στην πλατεία όπου τα παιδιά τα είχαν οργανώσει όλα άψογα. Εντύπωση μου έκανε πόσο πολύ η τοπική κοινωνία στήριξε την διοργάνωση. Για τα παιδιά της οργάνωσης όλοι μιλούσαν με τα καλύτερα λόγια.

Μπήκαμε στην διαδρομή στην ομάδα Γ με άλλους 13. ΟΝΣΓ προληπτικός δεν είμαι αλλά 13?

Τελικά όλα πήγαν καλά, ούτε ζημιές είχαμε ούτε πτώσεις. Όπως είναι λογικό στο βουνό και σε τόσα km έγιναν αυθόρμητα γρουπάκια ανάλογα τις μηχανές, τις οδηγικές ικανότητες κτλ. Ήταν όμορφο να βλέπεις πως βοηθούσε ο ένας τον άλλο. Και ξεμπαρκος να περνούσε όλοι θα τον βοηθούσαν σε μια δύσκολη στιγμή.

Το μεγαλύτερο κομμάτι το έκανα με την παρέα και από την Αετομηλίτσα και μετά κόλλησε στην παρέα ο Παύλος με ένα 990.

Κάναμε ολοκληρωμένες όλες τις χωμάτινες διαδρομές και των δύο ημερών χωρίς να αφήσουμε τίποτα εκτός. Είχα ένα φόβο αν θα αντέξω με το θηρίο να βγάλω τα km της πρώτης μέρας που ήταν πολλά αλλα ευτυχώς βγήκαν μια χαρά.



Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Να ευχαριστήσω τον Παντελή και τον Τίμο για τις πολύ ωραίες φωτογραφίες. Εγώ έβγαλα ελάχιστες γιατί χρησιμοποιούσα το κιν για πλοήγηση και δεν ήταν εύκολο το βάλε - βγάλε στη βάση.

Οδηγήσαμε σε ότι τερέν μπορεί να βρει κανείς και είδαμε μέρη με φοβερή φυσική ομορφιά. Ο Γράμμος άλλωστε είναι από τα αγαπημένα μου βουνά (και είχα χρόνια να τον δω).

Η διαδρομή της πρώτης μέρες ήταν ιδιαίτερα χορταστική. Λίγο πριν φτάσουμε στο χωριό Γράμμουστα είχα κουραστεί αρκετά όπως και τα υπόλοιπα παιδιά στην παρέα και χρειάστηκε διατήρηση δυνάμεων. Ρίξαμε λίγο τον ρυθμό και με τις απαραίτητες στάσεις συνεχίσαμε ως το τέλος.
Όμως αυτό που με εντυπωσίασε ήταν η εναλλαγή των διαδρομών. Εκεί που είμασταν σε αλπικό σε μερικά km χωνόμασταν σε σκοτεινά δάση, σε δρόμους πασπαλισμενους από τα φύλλα των δέντρων.

Μπράβο και πάλι για τον σχεδιασμό της διαδρομής.





Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Αυτή είναι έξω από το χωριό Μικρολίβαδο μετά την Κρανιά, την Παρασκευή στο ανέβασμα.

Κάπου είχα διαβάσει για ένα σημείο ενδιαφέροντος που λέγεται τρύπιος βράχος. Οπότε αφήσαμε την άσφαλτο και μπήκαμε στο χώμα για να το βρούμε. Όμως έπρεπε να κατέβουμε ένα αρχικά κατηφορικό δευτερεύοντα χωματόδρομο που ήταν καταλασπωμένος, δηλαδή παταγες και βούλιαζε...

Κάναμε μια προσπάθεια να πλησιάσουμε αλλά ο δρόμος γινόταν ανηφορικός και η λάσπη τραγική και επειδή είχαμε δρόμο ως την Κόνιτσα αποφασίσαμε να γυρίσουμε πίσω.

Στον κεντρικό χωματόδρομο πετύχαμε τον τύπο που ήταν τύφλα στο μεθύσι και ψιλορετάριζε. Ρωτήσαμε πληροφορίες κτλ αλλά επέμενε να τον βγάλουμε φωτό για να τον ανεβάσουμε στα facebook.

"Να βγάλετε και την γκόμενα την γυμνή που 'χω κολλήσει στο παράθυρο" :sneaky:.:ha

Ορίστε λοιπόν να του κάνω τη χάρη.



Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
TOUFast_950 Συγχαρητήρια για το τρεξιμο και την οργάνωση!
Επίσης συγχαρητήρια στα παιδιά που βοήθησαν στην χαρτογράφηση τις προηγούμενες βδομαδες ,καθώς και στα Λοκαλια που ήταν εκεί στα δυσκολα έτσι ώστε να κυλήσουν όλα με τις λιγότερες επιπλοκές ...

Πολύ καλή η συγκατοίκηση με
Λεω και Χρήστο !

Η πρώτη μέρα βρήκε εμενα και τον Λεωνιδα να παλεύουμε να προλαβρούμε τους Περτικαλιούς , καθως μας προσηλυτίσαν :secret:σαν αθώα κοριτσάκια του κατηχητικού :rolleyes: το βράδυ της Παρασκευής στην ταβέρνα όπου γινόταν η προσπάθεια για δημιουργία ομάδων ...
Δυστυχως Περτικαλής γεννιέσαι δεν γίνεσαι ....

Όποτε το μεγαλύτερο κομμάτι της πρώτης μέρας το έβγαλα μαζί με τον Λεω που ταιριάζουν οι ρυθμοί μας ...

Η διαδρομή ήταν χορταστική από χλμ αλλά και από εναλλαγές τερέν και εικονες , χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες εάν εξαιρέσεις το μαύρο χαλίκι, καθώς η πρόσφυση ήταν ανύπαρκτη ... αλλά ήταν διασκεδαστική η αίσθηση , αφού εν τέλη δεν φάγαμε καμία σαβούρα ...









Το μόνο θέμα ήταν ότι ξεκινήσαμε αργά, όποτε φτάσαμε και στην πλατεία αργά το απόγευμα , καθώς είχαμε πολλές στάσεις για παροχή βοήθειας σε διαφορες αναποδιες που τύχαιναν...
Εύχομαι περαστικά στα παιδιά που είχαν ατυχήματα .


Την Κυριακή αφού ο Λεω δεν θα ακολουθούσε την χωματινη, δέσαμε πολύ ωραία με τον Χάρη jocker-t τον Ζήση zilver και αλλά δυο παιδιά απ τα Ιωαννινα με μονοκύλινδρα και κρατήσαμε ωραιο ρυθμό .
Πολύ ωραιο το ζουγκλοειδές κομμάτι !!!
Ο κοτρονοπόταμος ήταν μια έκπληξη...
Μπαινει στην λίστα με πιο απαιτητικά κομμάτια που έχω συναντήσει .
Φθηνα την βγάλαμε και εκεί ... με μια ψηλή σουπίτσα 100 μέτρα πριν τελειώσει το βασανιστήριο ...
Ζητώ συγνώμη αλλά δυστυχως ντεν έκο φωτογκραφιες ...

Το απόγευμα της Κυριακής έφυγα από Κόνιτσα και διανυκτέρευσα στο ξύλινο καταφύγιο Σμόλικα οπου συνάντησα παιδιά από την ομάδα του φβ Enduro Channel Epirus οι οποίοι κάλυψαν και το Adventure Borders .
Πάλι καλά που τα παιδιά είχαν φροντίσει για ένα ελαφρό βραδινό γεύμα , γιατί θα την έβγαζα με σοκοφρετες ,ξηροκαρπια και τοπικό τσίπουρο ...
Τους ευχαριστώ και από το βήμα του Advride για την παρέα και το τσιτσί!










Η επιστροφή μου στην έδρα ξεκίνησε το πρωί της Δευτέρας αφού δεν με πίεζαν επαγγελματικοί λόγοι ...
Οποτε και έβαλα στόχο Μπαρο-τσαρκα ...
Κοιτάω χάρτη και βάζω και λίμνη Βερλιγκα κάπου εκεί στη μέση του προγράμματος
....
Βάζω μπρος και βουρ για Λακμο , διάσχιση Μπαρου, Καλαμπακα !
Οι εικονες απίστευτες !











Χαρηκα πολύ που βρέθηκα και που είδα γνωστούς και αγνώστους στο event και ποσο μάλλον σε έναν τόπο με απίστευτες ομορφιές !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom