Adventure Borders

Gmal

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
Yamaha Wrf450 2015
λογο φορτο εργασιας, δεν ασχοληθηκα καθολου με δωματια. Το σιγουρο ειναι οτι θα ειμαι παρων την παρασκευη το απογευμα.
εαν καποιος γνωριζει τιποτα μου λεει, αλλιως μονος μου θα ειμαι , θα την πεσω στο Βανακι μου;):p
695 1692294 hotel Filoxenia έκλεισα μόλις αν θες πες της για δίκλινο δεν έχω θέμα. 30€ τη βραδιά
 

nickpyrgos

On The Road
Περιοχή
ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Όνομα
NIKOS
Μοτό
BMW GS 1200 triple black 2016
ΥΑΜΑΗΑ tenere 700 World Rally
695 1692294 hotel Filoxenia έκλεισα μόλις αν θες πες της για δίκλινο δεν έχω θέμα. 30€ τη βραδιά
σε ευχαριστω γιαννη μου πηρα τηλ. το πρωι και εκλεισα στο Villa Rustica . θα τα πουμε απο κοντα.
 

Orestis

Μέλος
Όνομα
Orestis
Μοτό
Yamaha XT660z
+1 από εμένα για το χωμάτινο κομμάτι.


Οι διαδρομές φαίνονται πολύ καλές! Μπράβο και ευχαριστώ για τον κόπο όσων ασχολήθηκαν.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Φιλες και φίλοι!

Το καλοκαίρι σιγα σιγα μας αφήνει και η προετοιμασία των μηχανών για το Adventure Borders ήρθε η ώρα να ξεκινήσει! Όπως ήδη ξέρετε το Σαββατο και την Κυριακή 3 - 4 Οκτωβρίου η Κονιτσα θα μας καλως ορίσει και τα μονοπάτια διπλα απ τα ελληνο-αλβανιλα συνορα θα μας περιμένουν!!

Συνοπτικά το προγραμμα θα έχει ως εξής:

Μερα 1η : Συνάντηση στην πλατεία της Κονιτσας ωρα 7:30. οπου θα γίνει εγγραφή των αναβατών και των μοτοσυκλετών. Θα ακολουθήσει ένα mega test αντοχής καθως η κυκλική διαδρομή της πρωτης μερας θα αγγίξει τα 230km με τα 45 απ αυτα να ναι αναγκαστικά ασφαλτινα και θα κινηθεί στη περιοχή των Μαστοροχωριων και του Γραμμου συμπεριλαμβάνοντας και την λίμνη Αρρενων (Μουτσάλια). Επιστροφή απόγευμα στην πλατεια της Κόνιτσας για σχολιασμό "επιδοσεων" και κέρασμα.

Η μεγάλη στάση φαγητού προγραμματιζεται να γίνει στο Γράμμο.
Όχημα ανεφοδιασμού θα μας περιμένει περιπου στη μέση της διαδρομής έχοντας βενζίνη με κόστος 2€ το λίτρο.
Επίσης θα υπάρχει όχημα μεταφοράς ακινητοποιημενης μοτοσυκλέτας.

Η δευτερη μερα θα ξεκινήσει απ το ιδιο σημείο και ώρα 8:00 ενώ η διαδρομή όντας πιο μικρή ώστε να διευκολυνθεί η επιστροφή των αναβατών θα κυκλώσει την περιοχή του Πωγωνίου και το σύνολο της θα είναι 130 km.
Οχημα ανεφοδιασμού εκεινη τη μερα δεν θα υπάρχει αλλα θα υπαρχει το οχημα οδικής βοήθειας.

Η διαδρομες θα πραγματοποιηθουν με πλοηγό ενώ το gpx της διαδρομής θα είναι διαθέσιμο εκεινη τη μερα.

Οι διαδρομες στο σύνολο τους είναι μέτριας δυσκολίας με κάποια ανηφορικά-κατηφορικα κομματια να είναι πιο τεχνικά.
Ο ρυθμός που θα προσπαθήσουμε να ακολουθήσουμε, η μέτρια δυσκολία της διαδρομής αλλα σιγουρα και η διάρκεια της πρωτης μερας ΔΕΝ προτείνονται για αναβατες που δεν έχουν προηγούμενη εμπειρία στο χώμα.
Ο κάθε αναβατης φέρει την ευθύνη της καλής λειτουργίας της μοτοσυκλέτας του ενώ αυτή θα πρέπει να είναι εξοπλισμένη με χωματινα ελαστικά και να έχει μαζί τα εργαλεία αλλα και ενα κιτ επισκευής ελαστικών ή δευτερη σαμπρέλα.
Ο ατομικός εξοπλισμός προστασίας θα πρέπει οπωσδήποτε να περιλαμβάνει κρανος, μποτες,4 επιγονατίδες και θώρακα ή μπουφάν με προστασίες. Στην περίπτωση έλλειψης εξοπλισμού ο αναβάτης θα ζητηθεί να απολαύσει τη μαγεία της ασφαλτινης διαδρομης που θα πραγματοποιηθεί παράλληλα με την χωμάτινη.... (συμμετοχές στο ανάλογο post)
Θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι οι διαδρομές γίνονται σε αρκετά απομακρισμενα από τον πολιτισμό σημεία, οποτε η όσο το δυνατόν καλύτερη ατομικη κάλυψη ειναι απαραίτητη!!
Η δημιουργία μικρών ομάδων που τυχών προκύπτουν θα καταγραφεί την ώρα της εκκίνησης.
Όσον αφορά τη διαμονή στην Κονιτσα αρχικά να πω πως δεν υπάρχει κάποιο σημείο για οργανωμένο camping ενώ λόγω κοροναιου κανένα ξενοδοχείο που να διαθέτει υπαίθριο χώρο δεν δύναται να φιλοξενήσει σκηνές. Η διαμονη ειναι μέλημα του κάθε αναβατη. Παρ όλα αυτά ύστερα από συνεννόηση με τοπικές δομές για τους αναβάτες της διοργάνωσης ισχύουν οι παρακάτω προσφορές στα ακόλουθα ξενοδοχεία:

Villa Rustica 25€ το άτομο με πρωινό στα ακολουθα σπιτάκια
5 δίκλινα (δυο ημιδιπλα ενωμένα) + 1 καναπές
2 τετράκλινα + 1 καναπές
Στην τιμή περιλαμβάνεται το αποστακτήριο τσίπουρου για να ψήσει αν επιθυμεί κάποια ομάδα
Τηλ επικοινωνίας 6974873433 Ελένη

Γερακοφωλια 13€ άτομο χωρίς πρωινό σε
5 δίκλινα
5 τρίκλινα
Τηλ επικοινωνίας 2555022168

Konitsa Mountain Hotel
57€ δίκλινο
Τηλ επικοινωνίας 2655029390

Να σας ενημερώσω ότι εκείνο τον καιρό στην Κόνιτσα θα υπάρχει κίνηση λόγω κάποιον ντοκιμαντέρ που γυρίζονται στην περιοχη οποτε η αναζήτηση καταλύματος καλο θα ήταν να ξεκινούσε από τωρα.

Τέλος, για την μεταφορά των μοτοσυκλετών από Αθήνα για όποιον επιθυμεί υπάρχει συμφωνία με μεταφορική εταιρεία με κόστος 40€ ανά μοτοσυκλέτα (ενα δρομολογιο). Όποιος επιθυμεί επικοινωνεί μαζί μου.




Καλη προετοιμασία και καλή αντάμωση!

Ακολουθεί λίστα συμμετοχών που θα ανανεώνεται.
Υ.Σ. από ένα κεράκι όλοι μας μην αλλάξει γνώμη ο Χαρδαλιας....

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Kυριακή τι ώρα υπολογίζεις να τελειώσουμε?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
+1 από εμένα για το χωμάτινο κομμάτι.


Οι διαδρομές φαίνονται πολύ καλές! Μπράβο και ευχαριστώ για τον κόπο όσων ασχολήθηκαν.
Εσύ γύρισες ή θα έρθεις απευθείας απο το λιμάνι?!
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Ανεβαίνω με κλουβα από Χανιά. Θα είμαι Πειραιά Παρασκευή πρωί. Έχω χώρο για ένα άτομο και ένα enduro. Όποιος θέλει ευπρόσδεκτος.
Αρχηγέ μου χαίρε.

Θα ανέβεις από Πάτρα ή από Λαμία;
 

Gmal

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
Yamaha Wrf450 2015
Αρχηγέ μου χαίρε.

Θα ανέβεις από Πάτρα ή από Λαμία;
Από όπου είναι πιο κοντά.... Δεν έχω ξαναπάει θα βάλω GPS και όπου με πάει. Αν είναι μικρή παράκαμψη θα τη κάνω Δεν έχω θέμα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Από όπου είναι πιο κοντά.... Δεν έχω ξαναπάει θα βάλω GPS και όπου με πάει. Αν είναι μικρή παράκαμψη θα τη κάνω Δεν έχω θέμα.
Από την Πάτρα θα σε βγάλει, είναι πιο κοντά.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Οι διαδρομές σε μορφή για GPS
Για ένα περίεργο λόγο το παραπάνω αρχείο gdb δεν το διαβάζει το Oregon 300 μου.
Πρέπει να βρω κάποιον μετατροπέα από gdb σε gpx ή είναι προτιμότερο να κάνω την μετατροπή από τα αρχικά αρχεία kml;
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Για ένα περίεργο λόγο το παραπάνω αρχείο gdb δεν το διαβάζει το Oregon 300 μου.
Πρέπει να βρω κάποιον μετατροπέα από gdb σε gpx ή είναι προτιμότερο να κάνω την μετατροπή από τα αρχικά αρχεία kml;
Μπορώ να τα ανεβάσω σε gpx μόλις γυρίσω από την δουλειά.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

TOUFast_950

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
KTM 950 adv
Ενα γρήγορο update.
Το σαββατο θα βρεθούμε αυστηρά 7:30 στην πλατεια της Κόνιτσας κι εκεί επίσης θα κλείσουμε την πρωτη μας μερα.
Η δευτερη μερα θα εκκινήσει απ το πετρινο γεφύρι της Κονιτσας στις 8:30. Η τοποθεσία φαίνεται στην παρακάτω εικόνα με κόκκινη τελεία. Η πρόσβαση στο σημείο γίνεται απ τον δρόμο που φαίνεται κι ΟΧΙ πανω απ το γεφύρι.
Τελος το βραδυ της Παρασκευής θα έχουμε συνάντηση στην ταβέρνα Μύλος



Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_GEO

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS
Την διαδρομή μπορεί ενα GS1200 να την βγάλει με anakee adv ή πρέπει να φορέσω anakee wild. Το λέω γιατί θα με διευκολήνει να ανέβω με το μηχανάκι.
 

TOUFast_950

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
KTM 950 adv
Φιλε καλησπέρα.ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ wild (ή οποιο αλλο χωμάτινο με τακούνι). Υπάρχει και η επιλογή της on-road διαδρομής σε κάθε περίπτωση που ειναι εξίσου εντυπωσιακή.

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

George_GEO

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS
Υπάρχει Βαν για αναχώρηση από αθήνα. Χωράει θαρώ το GS μου και μάλλον αλλο ένα ... υπάρχει άλλος "καθυστερημένος" σαν εμένα.... να ανέβουμε παρέα....
 
Top Bottom