Adventure Borders

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Κάτι νεώτερο από τους διοργανωτές της βόλτας...;

Οι διαδρομές που θα εκκινούν από την Κόνιτσα θα αφορούν τον ορεινό όγκο του Γράμμου κατά κύριο λόγο;
Ρωτάω γιατί είναι ένα βουνό που χρόνια θέλω να επισκεφτώ αλλά για διάφορους λόγους δεν το έχω καταφέρει ακόμη...
Διαβάζοντας δε το story του τελευταίου Mega Test του ΜΟΤΟ που έλαβε χώρα και εκεί, γράφουν για έναν ξεχασμένο χωματόδρομο που συνδέει το χωριό Γράμμος (Γραμμούστα) στη ΒΑ πλευρά του βουνού με την Αετομηλίτσα και το Πληκάτι στη ΝΔ πλευρά κυκλώνοντας το βουνό, και μου άνοιξαν την όρεξη για μια πολύ ωραία βόλτα!!!:yew:


Όχι οτι αν δεν πάτε Γράμμο τον Οκτώβρη δεν θα ρθω....
:friendship:
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
... παίρνω πάσα από τον Juohmaru! να ρωτήσω κ εγώ.
Βουλκανιζατέρ, που να μην κόψει τις σαμπρέλες δηλ. να μην δουλεύει μόνο φορτηγά, έχουμε στην Κόνιτσα ή τουλάχιστον στα Γιάννενα ;
Γιατί από Αθήνα θα χορτάσει η άσφαλτος γόμα
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Κάτι νεώτερο από τους διοργανωτές της βόλτας...;

Οι διαδρομές που θα εκκινούν από την Κόνιτσα θα αφορούν τον ορεινό όγκο του Γράμμου κατά κύριο λόγο;
Ρωτάω γιατί είναι ένα βουνό που χρόνια θέλω να επισκεφτώ αλλά για διάφορους λόγους δεν το έχω καταφέρει ακόμη...
Διαβάζοντας δε το story του τελευταίου Mega Test του ΜΟΤΟ που έλαβε χώρα και εκεί, γράφουν για έναν ξεχασμένο χωματόδρομο που συνδέει το χωριό Γράμμος (Γραμμούστα) στη ΒΑ πλευρά του βουνού με την Αετομηλίτσα και το Πληκάτι στη ΝΔ πλευρά κυκλώνοντας το βουνό, και μου άνοιξαν την όρεξη για μια πολύ ωραία βόλτα!!!:yew:


Όχι οτι αν δεν πάτε Γράμμο τον Οκτώβρη δεν θα ρθω....
:friendship:

Την έχω κάνει αυτή την διαδρομή και πράγματι αξίζει πολύ. Και μάλιστα την μισή την κάναμε βράδυ. Ο Γράμμος είναι πολύ όμορφο βουνό και για μοτοβόλτες.
 

TOUFast_950

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
KTM 950 adv
Ρε ανυπόμονα ζαγαρια!! Κάντε λιγο υπομονη ακομα... πολυ λιγο!! Έρχονται ολα τα νέα εντός της βδομάδας.... θα πω μόνο να οπλιστείτε με αντοχές!!

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
... παίρνω πάσα από τον Juohmaru! να ρωτήσω κ εγώ.
Βουλκανιζατέρ, που να μην κόψει τις σαμπρέλες δηλ. να μην δουλεύει μόνο φορτηγά, έχουμε στην Κόνιτσα ή τουλάχιστον στα Γιάννενα ;
Γιατί από Αθήνα θα χορτάσει η άσφαλτος γόμα
Και απ αυτα εχουμε.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Τον Ιούλη που ήμασταν Γράμμο μετά από ψάξιμο δεν βρήκαμε στα Γιάννενα ένα πίσω χωμάτινο για 990adv 18".

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Την επομενη παρε με τηλ.Οχι οτι ντε και καλα θα βρουμε αλλα αυξανονται οι πιθανοτητες.
 

TOUFast_950

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
KTM 950 adv
Φιλες και φίλοι!

Το καλοκαίρι σιγα σιγα μας αφήνει και η προετοιμασία των μηχανών για το Adventure Borders ήρθε η ώρα να ξεκινήσει! Όπως ήδη ξέρετε το Σαββατο και την Κυριακή 3 - 4 Οκτωβρίου η Κονιτσα θα μας καλως ορίσει και τα μονοπάτια διπλα απ τα ελληνο-αλβανιλα συνορα θα μας περιμένουν!!

Συνοπτικά το προγραμμα θα έχει ως εξής:

Μερα 1η : Συνάντηση στην πλατεία της Κονιτσας ωρα 7:30. οπου θα γίνει εγγραφή των αναβατών και των μοτοσυκλετών. Θα ακολουθήσει ένα mega test αντοχής καθως η κυκλική διαδρομή της πρωτης μερας θα αγγίξει τα 230km με τα 45 απ αυτα να ναι αναγκαστικά ασφαλτινα και θα κινηθεί στη περιοχή των Μαστοροχωριων και του Γραμμου συμπεριλαμβάνοντας και την λίμνη Αρρενων (Μουτσάλια). Επιστροφή απόγευμα στην πλατεια της Κόνιτσας για σχολιασμό "επιδοσεων" και κέρασμα.

Η μεγάλη στάση φαγητού προγραμματιζεται να γίνει στο Γράμμο.
Όχημα ανεφοδιασμού θα μας περιμένει περιπου στη μέση της διαδρομής έχοντας βενζίνη με κόστος 2€ το λίτρο.
Επίσης θα υπάρχει όχημα μεταφοράς ακινητοποιημενης μοτοσυκλέτας.

Η δευτερη μερα θα ξεκινήσει απ το ιδιο σημείο και ώρα 8:00 ενώ η διαδρομή όντας πιο μικρή ώστε να διευκολυνθεί η επιστροφή των αναβατών θα κυκλώσει την περιοχή του Πωγωνίου και το σύνολο της θα είναι 130 km.
Οχημα ανεφοδιασμού εκεινη τη μερα δεν θα υπάρχει αλλα θα υπαρχει το οχημα οδικής βοήθειας.

Η διαδρομες θα πραγματοποιηθουν με πλοηγό ενώ το gpx της διαδρομής θα είναι διαθέσιμο εκεινη τη μερα.

Οι διαδρομες στο σύνολο τους είναι μέτριας δυσκολίας με κάποια ανηφορικά-κατηφορικα κομματια να είναι πιο τεχνικά.
Ο ρυθμός που θα προσπαθήσουμε να ακολουθήσουμε, η μέτρια δυσκολία της διαδρομής αλλα σιγουρα και η διάρκεια της πρωτης μερας ΔΕΝ προτείνονται για αναβατες που δεν έχουν προηγούμενη εμπειρία στο χώμα.
Ο κάθε αναβατης φέρει την ευθύνη της καλής λειτουργίας της μοτοσυκλέτας του ενώ αυτή θα πρέπει να είναι εξοπλισμένη με χωματινα ελαστικά και να έχει μαζί τα εργαλεία αλλα και ενα κιτ επισκευής ελαστικών ή δευτερη σαμπρέλα.
Ο ατομικός εξοπλισμός προστασίας θα πρέπει οπωσδήποτε να περιλαμβάνει κρανος, μποτες,4 επιγονατίδες και θώρακα ή μπουφάν με προστασίες. Στην περίπτωση έλλειψης εξοπλισμού ο αναβάτης θα ζητηθεί να απολαύσει τη μαγεία της ασφαλτινης διαδρομης που θα πραγματοποιηθεί παράλληλα με την χωμάτινη.... (συμμετοχές στο ανάλογο post)
Θα πρέπει να καταλάβουμε όλοι ότι οι διαδρομές γίνονται σε αρκετά απομακρισμενα από τον πολιτισμό σημεία, οποτε η όσο το δυνατόν καλύτερη ατομικη κάλυψη ειναι απαραίτητη!!
Η δημιουργία μικρών ομάδων που τυχών προκύπτουν θα καταγραφεί την ώρα της εκκίνησης.
Όσον αφορά τη διαμονή στην Κονιτσα αρχικά να πω πως δεν υπάρχει κάποιο σημείο για οργανωμένο camping ενώ λόγω κοροναιου κανένα ξενοδοχείο που να διαθέτει υπαίθριο χώρο δεν δύναται να φιλοξενήσει σκηνές. Η διαμονη ειναι μέλημα του κάθε αναβατη. Παρ όλα αυτά ύστερα από συνεννόηση με τοπικές δομές για τους αναβάτες της διοργάνωσης ισχύουν οι παρακάτω προσφορές στα ακόλουθα ξενοδοχεία:

Villa Rustica 25€ το άτομο με πρωινό στα ακολουθα σπιτάκια
5 δίκλινα (δυο ημιδιπλα ενωμένα) + 1 καναπές
2 τετράκλινα + 1 καναπές
Στην τιμή περιλαμβάνεται το αποστακτήριο τσίπουρου για να ψήσει αν επιθυμεί κάποια ομάδα
Τηλ επικοινωνίας 6974873433 Ελένη

Γερακοφωλια 13€ άτομο χωρίς πρωινό σε
5 δίκλινα
5 τρίκλινα
Τηλ επικοινωνίας 2555022168

Konitsa Mountain Hotel
57€ δίκλινο
Τηλ επικοινωνίας 2655029390

Να σας ενημερώσω ότι εκείνο τον καιρό στην Κόνιτσα θα υπάρχει κίνηση λόγω κάποιον ντοκιμαντέρ που γυρίζονται στην περιοχη οποτε η αναζήτηση καταλύματος καλο θα ήταν να ξεκινούσε από τωρα.

Τέλος, για την μεταφορά των μοτοσυκλετών από Αθήνα για όποιον επιθυμεί υπάρχει συμφωνία με μεταφορική εταιρεία με κόστος 40€ ανά μοτοσυκλέτα (ενα δρομολογιο). Όποιος επιθυμεί επικοινωνεί μαζί μου.




Καλη προετοιμασία και καλή αντάμωση!

Ακολουθεί λίστα συμμετοχών που θα ανανεώνεται.
Υ.Σ. από ένα κεράκι όλοι μας μην αλλάξει γνώμη ο Χαρδαλιας....

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

TOUFast_950

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
KTM 950 adv
Γιατι 4 επιγονατιδες ; Ποσα γονατα εχεις μικρε μου εξωγήινε ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τυπογραφικά δαιμόνια

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τυπογραφικά δαιμόνια

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ελπίζω να μην έχει κάποιο βαθύτερο νόημα...
Να μας πας στα τέσσερα πχ...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Τέλος, για την μεταφορά των μοτοσυκλετών από Αθήνα για όποιον επιθυμεί υπάρχει συμφωνία με μεταφορική εταιρεία με κόστος 40€ ανά μοτοσυκλέτα (ενα δρομολογιο). Όποιος επιθυμεί επικοινωνεί μαζί μου.
Λίγες παραπάνω πληροφορίες plz.... Από που θα παραληφθούν, που θα ξεφορτωθούν και πως θα επιστρέψουν.
 

TOUFast_950

Μέλος
Όνομα
dimitris
Μοτό
KTM 950 adv
Λίγες παραπάνω πληροφορίες plz.... Από που θα παραληφθούν, που θα ξεφορτωθούν και πως θα επιστρέψουν.
Παράδοση σε μεταφορική εταιρεία στην Ορφεως και παράδοση στα Ιωάννινα στο αντίστοιχο γραφείο

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom