AdvHike Υμηττός

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Όποιος ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με την πεζοπορία καλό είναι να γνωρίζει κάποια βασικά πράγματα και κυρίως να μην υποτιμά ποτέ κάποια διαδρομή επειδή κάποιος την χαρακτηρίζει εύκολη ,βατή κατάλληλη για αρχαρίους κλπ. Στην Πάρνηθα και τον Υμηττό έχει ωραιότατα κυκλικά μονοπάτια , με καλή σήμανση και βαθμό δυσκολίας μικρό. Ξεκινήστε πρώτα από αυτά την κατάλληλη εποχή (άνοιξη-καλοκαίρι-φθινόπωρο) για να μην χρειαστεί να ξοδέψετε και χρήματα σε εξειδικευμένο εξοπλισμό και αν δείτε ότι θέλετε να μπλέξετε με τα δύσκολα (χιόνια-πάγους μεγάλα υψόμετρα και extreme συνθήκες , ψάξτε για μία από τις πολλές σχολές αρχαρίων ορειβασίας χειμερινού βουνού της Ε.Ο.Ο.Α για να μάθετε τα βασικά που πρέπει να ξέρετε σωστά και έγκυρα από κάποιον που κάνει αυτή την δουλειά. Γίνετε μέλη στον ορειβατικό σύλλογο της περιοχής σας και ακολουθείστε εύκολες εξορμήσεις για να δείτε και να ζυγίσετε τις δυνατότητές σας. Φιλικά πάντα ...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Περίπου αυτός είναι και ο λόγος που και εγώ το πήρα το πράγμα στην πλάκα, γιατί ξεκίνησε από το παμε μία χαλαρή βολτούλα 2 ώρες πού βγαίνει και με απλά αθλητικά και να πιούμε ένα καφέ μετά και έκανε μία κορύφωση στο πάμε με ειδικό εξοπλισμό να σκαρφαλώσουμε... Το οποίο ακούγεται πάρα πολύ όμορφο και ενδιαφέρον αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι όσο απλό το περιγράφουν και έτσι απλά προσβάσιμο από τον οποιονδήποτε.
 

Defsta

Ο ιπτάμενος...
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000
950 Adventure
Διαβάζω τα παραπάνω και βλέπω ότι πάει αλλού το θέμα οπότε νιώθω την ανάγκη να εξηγήσω λίγο...
Πήρα το θάρρος να προτείνω μια βόλτα στα μέρη μου στα παιδιά που αγαπούν το βουνό όπως και εγώ για να γνωριστούμε και από κοντά να κάνουμε και καμιά βόλτα με τα μηχανάκια. Η αναφορά μου σε ειδικό εξοπλισμό δεν ήταν για να προτρέψω κάποιον να κάνει κάτι για το οποίο δεν έχει γνώσεις, ίσα ίσα ήταν για να επισημάνω ότι αυτήν την χρονική περίοδο ίσως είναι δύσκολη μια ανάβαση στην κορυφή ανάλογα τις συνθήκες. Το τι είναι τα κραμπον πιολε το εξήγησα διότι το ζήτησε ο φίλος ο Βασίλης παραπάνω.
Η πρόθεση μου δεν ήταν να σας δέσω σε σχοινοσυντροφια και να πάμε αποστολή αυτοκτονίας, εγώ είμαι ο πρώτος που δεν θέλει να μπλέξει σε τέτοιες καταστάσεις.
Kardabix συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου. Με τον ίδιο σεβασμό βλέπω και εγώ τα βουνά γι'αυτό και εκπαιδευτικά. Δεν έχω προθεση θα φτιάξω σχολή ορειβασίας από το φορούμ, ωστόσο μπορεί να υπάρχουν και εδώ φίλοι ορειβάτες που θα ήθελαν να πάμε καμία βόλτα.
amyroukai οι διαδρομές που πρότεινα δεν είναι κάτι εξειδικευμένο η extreme. Μπορεί να μην τα έγραψα καλά αλλά δεν ήθελα να σας κρεμάσω σε σχοινιά. Αν θέλεις μπορείς να έρθεις καμία βόλτα από τα μέρη μου να σε ξεναγήσω και να τα πούμε.
Η πρόταση μου ισχύει και για όλα τα παιδιά!
Νατάσσα συγνώμη να χάλασα το θέμα σου...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Διαβάζω τα παραπάνω και βλέπω ότι πάει αλλού το θέμα οπότε νιώθω την ανάγκη να εξηγήσω λίγο...
Πήρα το θάρρος να προτείνω μια βόλτα στα μέρη μου στα παιδιά που αγαπούν το βουνό όπως και εγώ για να γνωριστούμε και από κοντά να κάνουμε και καμιά βόλτα με τα μηχανάκια. Η αναφορά μου σε ειδικό εξοπλισμό δεν ήταν για να προτρέψω κάποιον να κάνει κάτι για το οποίο δεν έχει γνώσεις, ίσα ίσα ήταν για να επισημάνω ότι αυτήν την χρονική περίοδο ίσως είναι δύσκολη μια ανάβαση στην κορυφή ανάλογα τις συνθήκες. Το τι είναι τα κραμπον πιολε το εξήγησα διότι το ζήτησε ο φίλος ο Βασίλης παραπάνω.
Η πρόθεση μου δεν ήταν να σας δέσω σε σχοινοσυντροφια και να πάμε αποστολή αυτοκτονίας, εγώ είμαι ο πρώτος που δεν θέλει να μπλέξει σε τέτοιες καταστάσεις.
Kardabix συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση σου. Με τον ίδιο σεβασμό βλέπω και εγώ τα βουνά γι'αυτό και εκπαιδευτικά. Δεν έχω προθεση θα φτιάξω σχολή ορειβασίας από το φορούμ, ωστόσο μπορεί να υπάρχουν και εδώ φίλοι ορειβάτες που θα ήθελαν να πάμε καμία βόλτα.
amyroukai οι διαδρομές που πρότεινα δεν είναι κάτι εξειδικευμένο η extreme. Μπορεί να μην τα έγραψα καλά αλλά δεν ήθελα να σας κρεμάσω σε σχοινιά. Αν θέλεις μπορείς να έρθεις καμία βόλτα από τα μέρη μου να σε ξεναγήσω και να τα πούμε.
Η πρόταση μου ισχύει και για όλα τα παιδιά!
Νατάσσα συγνώμη να χάλασα το θέμα σου...
Να το κανονίσουμε και αυτό, ευχαριστούμε για την πρόσκληση.
Το μόνο που δεν έχουμε κάνει στην Εύβοια είναι πεζοπορία.

Έχουμε έναν βαρεμενο ορειβάτη εδώ μέσα....τον Μήτσο τον Μπουραζανη.
 

Defsta

Ο ιπτάμενος...
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Multistrada 1000
950 Adventure
Να το κανονίσουμε και αυτό, ευχαριστούμε για την πρόσκληση.
Το μόνο που δεν έχουμε κάνει στην Εύβοια είναι πεζοπορία.

Έχουμε έναν βαρεμενο ορειβάτη εδώ μέσα....τον Μήτσο τον Μπουραζανη.
Μετά χαράς να βρεθούμε και εδώ στα μέρη μου.
Και εσείς ότι οργανώσετε από βόλτες στο βουνό θα ήθελα, αν το επιτρέπουν οι υποχρεώσεις, να συμμετάσχω.
Το κοντοσούβλι μην ξεχάσουμε ε;
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Γεια σε όλους!
Μετά από πολύ καιρό απών λόγω πολλών θεμάτων, άρχισα να μπαίνω πάλι στο φόρουμ δειλά δειλά.
Είδα στο θέμα μια ευκαιρία να συνδυάσω κάτι που αγαπώ (μοτό) με κάτι που σκεφτόμουν να αρχίσω(trail πεζοπορία).
Νομίζω η σιγά -σιγα προσέγγιση είναι και η πιο safe.
Έτυχε χθες μια συζήτηση για την Δίρφυ, μου περιγράφηκε σαν πολύ δύσκολη φάση.

Γράφω για να πω ένα γειά και για να παρακολουθω το θέμα.
Μακάρι να μας κάτσει η πεζοπορία, ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εκμεταλλευόμενος την προσοχή των hikers στο νήμα...

Τα κορδόνια από τις μπότες, βγαίνουν σε "υψηλής αντοχής σε τριβή" υλικό;

Η ερώτηση μπορεί να ακούγεται αφελής σε πρώτη ανάγνωση αλλά οι tcx x-blend μου κόβουν τα κορδόνια συνεχώς λόγω τριβής με τον μεταλλικό κρίκο από τον οποίο διέρχονται, κοντά στο σημείο που τα δένω. Όταν λέω συνεχώς, δεν βγαίνει χειμώνας και δεν τις βάζω κάθε μέρα.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Καλημέρα,αν και είμαι άσχετος απο πεζοπορία κτλ δοκίμασε κορδόνι αρτανη(paracord) που ειναι πιο ανθεκτικό το χρησιμοποιούν σε στρατιωτικά, ορειβατικα κτλ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εκμεταλλευόμενος την προσοχή των hikers στο νήμα...

Τα κορδόνια από τις μπότες, βγαίνουν σε "υψηλής αντοχής σε τριβή" υλικό;

Η ερώτηση μπορεί να ακούγεται αφελής σε πρώτη ανάγνωση αλλά οι tcx x-blend μου κόβουν τα κορδόνια συνεχώς λόγω τριβής με τον μεταλλικό κρίκο από τον οποίο διέρχονται, κοντά στο σημείο που τα δένω. Όταν λέω συνεχώς, δεν βγαίνει χειμώνας και δεν τις βάζω κάθε μέρα.
Γιάννη προφανώς είναι κακής ποιότητας. Στις δικές μου μπότες (2 διαφορετικά ζευγάρια) και σε παλιότερα που είχα δεν είχα παρατηρήσει τέτοια φθορά. Στα ορειβατικά μποτάκια των παιδιών, που τους παίρνω πιο φθηνά, έχω παρατηρήσει ότι τα κορδόνια δεν είναι τόσο εύκαμπτα αλλά και πάλι κόψιμο δεν έχει τύχει...
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Εκμεταλλευόμενος την προσοχή των hikers στο νήμα...

Τα κορδόνια από τις μπότες, βγαίνουν σε "υψηλής αντοχής σε τριβή" υλικό;

Η ερώτηση μπορεί να ακούγεται αφελής σε πρώτη ανάγνωση αλλά οι tcx x-blend μου κόβουν τα κορδόνια συνεχώς λόγω τριβής με τον μεταλλικό κρίκο από τον οποίο διέρχονται, κοντά στο σημείο που τα δένω. Όταν λέω συνεχώς, δεν βγαίνει χειμώνας και δεν τις βάζω κάθε μέρα.
Αν κόβονται σε συγκεκριμένο κρίκο, μήπως είναι εκεί το πρόβλημα?
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Αν κόβονται σε συγκεκριμένο κρίκο, μήπως είναι εκεί το πρόβλημα?
το πρόβλημα δεν είναι στον κρίκο αλλά στις υψηλές ΜΩΤ που διατηρεί ο κύριος amyroukai για μεγάλα διαστήματα...πόσο να αντέξει αυτό το κορδονι;
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Εκμεταλλευόμενος την προσοχή των hikers στο νήμα...

Τα κορδόνια από τις μπότες, βγαίνουν σε "υψηλής αντοχής σε τριβή" υλικό;

Η ερώτηση μπορεί να ακούγεται αφελής σε πρώτη ανάγνωση αλλά οι tcx x-blend μου κόβουν τα κορδόνια συνεχώς λόγω τριβής με τον μεταλλικό κρίκο από τον οποίο διέρχονται, κοντά στο σημείο που τα δένω. Όταν λέω συνεχώς, δεν βγαίνει χειμώνας και δεν τις βάζω κάθε μέρα.
Έχω μια κάπως ανορθόδοξη και πανάκριβη λύση στο πρόβλημα. Αν το σημείο στο οποίο περνάει το κορδόνι έχει κάνει δόντι και το ροκανίζει μπορεί να πάρεις σκοινί marlow formuline 3.8mm διάμετρο.


Τα χρησιμοποιούμε στο windsurf για να τριμάρουμε (τεντώσουμε) τα πανιά και στην ιστιοπλοΐα γενικά, γιατί έχουν πολύ πυκνή πλέξη και καλή ολίσθηση. Αντέχουν τεράστια φορτία (600κιλα βάρος) και δε κόβονται με τίποτα. Με κοφτερό μαχαίρι κουράζεσαι για να το κόψεις. Κόστος 5,5 - 6 €/μέτρο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
το πρόβλημα δεν είναι στον κρίκο αλλά στις υψηλές ΜΩΤ που διατηρεί ο κύριος amyroukai για μεγάλα διαστήματα...πόσο να αντέξει αυτό το κορδονι;
Επειδή είσαι γατάκι .....ακολουθε του πουλιού, ρίξε μια ματιά γιατί σκίζονται τα κορδόνια του αμιρου.

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
μόνο το formuline θα κρατήσει με τόσους κόφτες :cool:
Που τους είδες???
Δεν υπάρχουν κόφτες καρντια μου....τα πέταξε όλα ο αμιρου και πάει πάνω κάτω την Επίδαυρο, ψάχνοντας ss και rr
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Αν κόβονται σε συγκεκριμένο κρίκο, μήπως είναι εκεί το πρόβλημα?
Aκριβώς,
μ' έχει τύχει ίδια περίπτωση και ο κρίκος είχε ένα "δόντι" που "φυτίλιαζε" το κορδόνι σε dt.
Μια λίμα έδωσε τη λύση...
/// Β
 
Top Bottom