AdvHike Υμηττός

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εγώ λέω να κάνω βουτιά σε κάτι λάσπες....γιατί αύριο μεθαύριο βγαίνει ο Γκαντις.
Θαμμένο τον έχεις...? :p
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εχω σκεφτει να κανω με τα ποδια, τα εντουρομονοπατια στην Βαρυμπομπη που καναμε παλια και είναι κλειστα από κορμους κυριως.
Δεν εχουν θεα όπως πιθανως στον Υμηττο, αλλα εχουν το στοιχειο της εξερευνήσεις και του δασους, παρολο που εχουν καει τα περισσοτερα και φυσικα το αποτρεπτικο αισθημα του καμένου, αν και τωρα είναι σχετικα ανεκτα. Εχει αρχισει να φυτρωνει το πρασινο ξανα.
Το θεμα είναι ότι πρεπει να παω με οχημα για να το κλειδωσω καπου και όχι με το XR. Δεν είναι θεμα το περπατημα εως την αρχη του μονοπατιιου, ~5'.
Και το βασικοτερο οι ωρες που μπορω εγω είναι Κυριακες εως της 12:00 περιπου και όχι παντα.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Εγώ είμαι μέσα αν κανονιστεί κάποτε. Δεν είναι ανάγκη να είναι αποκλειστικά Υμηττός.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Επειδή δεν βλέπω να το αποφασίζει κανένας και τον Υμηττό δεν τον έχω περπατήσει

Την Κυριακή το πρώι λέω να πάω μια βόλτα στους πρόποδες της Πάρνηθας


Ευκολο μονοπάτι και όμορφο, μέρος του οποίου το έχουμε ξαναπερπατήσει με τον amyroukai και τον antsoar
και αρκετός χώρος για παρκάρισμα.

αν φτάσουμε μέχρι την εκκλησακι και γυρίσουμε θέλουμε 2-3 ώρες ανάλογα τον ρυθμό και τις στάσεις αν θυμάμαι καλά.

Οπότε αν ξεκινήσουμε το περπάτημα στις 09:00 στις 12:00 θα είμαστε σπίτια μας (HAWK_46 )
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Επειδή δεν βλέπω να το αποφασίζει κανένας και τον Υμηττό δεν τον έχω περπατήσει

Την Κυριακή το πρώι λέω να πάω μια βόλτα στους πρόποδες της Πάρνηθας


Ευκολο μονοπάτι και όμορφο, μέρος του οποίου το έχουμε ξαναπερπατήσει με τον amyroukai και τον antsoar
και αρκετός χώρος για παρκάρισμα.

αν φτάσουμε μέχρι την εκκλησακι και γυρίσουμε θέλουμε 2-3 ώρες ανάλογα τον ρυθμό και τις στάσεις αν θυμάμαι καλά.

Οπότε αν ξεκινήσουμε το περπάτημα στις 09:00 στις 12:00 θα είμαστε σπίτια μας (HAWK_46 )
Το 12:00 (να ξεκινησω να επιστρεφω), το εγραψα για μενα. Οποιοι ακολουθησουν, μπορουν να συνεχισουν οσο θελουν.
Και φυσικα να ξεκινησουν και λιγο αργοτερα για την υγρασία.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
R.E.H η διαδρομή που προτείνεις είναι η εύκολη από ότι αντιλαμβάνομαι; Γιατί στο site έχει δυο, ανάλογα που διαλέξουμε να πάμε στη διασταύρωση.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
R.E.H η διαδρομή που προτείνεις είναι η εύκολη από ότι αντιλαμβάνομαι; Γιατί στο site έχει δυο, ανάλογα που διαλέξουμε να πάμε στη διασταύρωση.
Νατάσα, η διαδρομή είναι εύκολη, έχει κάποιες ανηφοριές που μπορεί να κουράσουν αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο, είναι αρκετά βατό !!!
Απο την άλλη βόλτα είναι όταν κουραστούμε σταματάμε, για την κουβέντα και την παρέα το κάνουμε ...

Περπατάμε μια ωρίτσα και μέχρι όπου φτάσουμε και άλλη μια ωρίτσα να επιστρέψουμε ...

και έτσι προλαβαίνει και ο Λευτέρης :D
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ωραία. Εγώ είμαι μέσα. Με επιβεβαίωση ξανά το Σάββατο, γιατί άνθρωποι είμαστε.

Αν θες πόσταρε το σημείο πάρκινγκ και συνάντησης.
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
από προηγούμενη βόλτα στο ίδιο μονοπάτι



και το σημείο συνάντησης
Google Maps

Θα είμαι εκεί στις 09:00 αν δεν αλλάξει κάτι και μάλλον θα είναι και η κόρη μου μαζί.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Κυριακή έχει δώσει (μέχρι στιγμής )χιόνια ως χαμηλά !
Αν έρθετε προς Πάρνηθα να εξοπλιστείτε καλά και με αρκετή υπομονή μιας και όλη η Αθήνα θα είναι εκεί και αν χρειαστείτε τίποτα βάλτε μια φωνή ....στη παραπάνω κορφή θα είμαι !!
Θα με αναγνωρίσετε από το βαρελάκι !!!


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Κυριακή έχει δώσει (μέχρι στιγμής )χιόνια ως χαμηλά !
Αν έρθετε προς Πάρνηθα να εξοπλιστείτε καλά και με αρκετή υπομονή μιας και όλη η Αθήνα θα είναι εκεί και αν χρειαστείτε τίποτα βάλτε μια φωνή ....στη παραπάνω κορφή θα είμαι !!
Θα με αναγνωρίσετε από το βαρελάκι !!!


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν δινει χιονια διαβασα το πρωι.
Θα φτιαξει και λιγο η θερμοκρασια, αλλα με συννεφια.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
...

Περπατάμε μια ωρίτσα και μέχρι όπου φτάσουμε και άλλη μια ωρίτσα να επιστρέψουμε ...

και έτσι προλαβαίνει και ο Λευτέρης :D
Εγω σιγουρα δεν μπορω να ειμαι 09:00 εκει.
Εχουν λιγο συναχι οι μικρες και δεν κοιμομαστε καλα το βραδυ.
Οποτε θα τις προσεχω οταν ξυπνησουν για να κοιμηθει και λιγο η γυναικα μου.
Αν μπορεσω για καμια βολτα, θα ειναι αργοτερα, αλλα δυσκολο.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Δεν δινει χιονια διαβασα το πρωι.
Θα φτιαξει και λιγο η θερμοκρασια, αλλα με συννεφια.
Τα κρατάει για το βράδυ....να μη σχολασουμε σαν άνθρωποι μια φορά ....πάλι οχταρια θα κάνω :ha:ha
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Δεν θα μπορέσω να πάω αύριο, όχι λόγω του καιρού αλλά κρυολογήσε η σύζυγος και θα πρέπει να κάτσω να φροντίζω και αυτήν και τον μικρό ...
Ίσως τα καταφέρουμε μια άλλη Κυριακή ...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έπεσε το μάτι μου σε αυτό στο Fb και χάζεψα με τις φωτογραφίες από τις στοές!!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Είναι στην γειτονιά μου και τα έχω περπατήσει πολλές φορές. Να πάτε είναι πολύ ωραία βόλτα.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Ξεκίνησα για περπάτημα σήμερα και έφτασα στον Υμηττό οπότε μια και υπάρχει ανάλογο θέμα λέω να το βάλω εδώ !! Έφτασα ποδαράτο μεχρι την πανεπιστημιούπολη και μετά την πλαϊνή πύλη έπιασα τα μονοπάτια ,αρχικά από την Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου Προδρόμου βγήκα στο πυροφυλάκιο Καισαριανής και από το μονοπάτι ανέβηκα μέχρι το αναψυκτήριο της Καλοπούλας
Πέρασα απέναντι την άσφαλτο και ξαναμπήκα στο μονοπάτι πίσω από τους ξύλινους πάγκους πικ Νικ που έχουν εκεί
Πιο πάνω έφτασα και διέσχισα κάθετα το ποδηλατικό μονοπάτι ponstan με τη προϋπόθεση να το κόψω ευθεία επάνω όπως έβλεπα στο χάρτη ότι έχει διαδρομή και ανέβαινε για κεραίες...μάταια !!!
Κοντά στα 800 μετά υψόμετρο,έμπλεξα σε κάτι σάρες και δεν κατάφερα να βρω ποτέ το μονοπάτι απ' κει και πάνω !!
Από απλή πεζοπορία κατέληξε σε αναρρίχηση και σε ένα σημείο ήταν ψηλοί οι βράχοι που με έβγαλε σε αδιέξοδο Ξαναγύρισα λίγο πίσω κατεβαίνοντας μέσα από τη πλαγιά ,έπεσα και σε ένα αυτοκίνητο που είχε φύγει? το είχαν στείλει? στο γκρεμό , φαινόταν να έχει κάμποσο καιρό εκεί , διαλυμένο από την πτώση, άδειο μέσα !!! Κατέβηκα λίγο πιο κάτω έπιασα το ποδηλατικό μονοπάτι προς τα επάνω ,έκαναν και εργασίες συντήρησης σήμερα μερικά παιδιά εκεί με φτυάρια και βγήκα άσφαλτο πιο πάνω από το διάσελο ΟΤΕ
Πίσω από κει ξεκινάνε μονοπάτια που σε πάνε ή για Αγία Παρασκευή ή Παπάγου /Καισαριανή ! μονοπάτι με σήμανση αυτή τη φορά
Μονοπάτι "5" και επιστροφή προς τα κάτω ,
κατέληξα να βγω κάτω στο πυροφυλάκιο Καισαριανής πάλι και πήρα το δρόμο της επιστροφής για το σπίτι!!




Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom