AdvONride 2017.....the road story!

S.P

Μέλος
Περιοχή
ιλιον
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
Ttr 250
Ειχα εναν φοβο για το πως θα μπορεσουν 70+ ατομα να οδηγησουν σχεδον ολοι μαζι στους επαρχιακους αλλα ολα καλα.Η φιλοξενια στην ελατη ηταν απιστευτη ο ξενωνας το ιδιο,ενα μπραβο σε οσους ασχοληθηκαν για την βολτα..Αντε τωρα στις επομενες!!!
Ο πλοηγος μας @thenos o katemis

Και σε ρολο μηχανικου!!!


Εγω μετα απο τον μπαρο χαθηκα και πηγα στο ματσουκι αντι για την πραμαντα μαζι με το κοπελι με το tenere 1200..το περιεργο θα ηταν να μην χανομουν...μετα στην πλατεια τις πραμαντας συναντηθηκα με τον @pan dvs χαρηκα που τα ειπαμε εστω και για λιγο..
Την κυριακη δεν καταφερα να ειμαι στην ωρα μου στον ευηνο για να κολησω στο γκρουπ και να βολταρουμε παρεα αλλα δεν πειραζει..

Λιγο πριν τον (βατο χωμα)στην αρχη βατο ηταν προς το τελος δεν το ελεγες και βατο το τρανσαλπ δεν ειχε προβλημα αλλα ουτε και το Tmax enduro....

Μετα βρεθηκαμε στην ανω χωρα οπου βρηκαμε τον @Nick_990 με την παρεα τους ευχηθηκα καλη συνεχεια..
Να ειμαστε καλα και να βολταρουμε οσο πιο πολυ μπορουμε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

BillyGs

Μέλος
Περιοχή
Lagonisi
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200 GS
Να πω κι εγώ με την σειρά μου ότι επιτυχία μιας βόλτας είναι τα χαμόγελα όλων και οι αναμνήσεις που παίρνουν μαζί τους όταν τελειώνει κάθε εκδρομή!! Την Κυριακή που επέλεξα να είμαι μαζί σας η που με άφησε η παντόφλα (κρατήστε ότι θέλετε) χάρηκα πολύ που είδα φίλους που είχα καιρό να δω από κοντά και ποσό μάλλον να ταξιδέψω μαζί τους ή ακόμη και να βολτάρω μέσα σε δρόμους και δάση που είχα να τα επισκεφτώ αρκετό καιρό.. Ο καιρός μας έκανε τρελά χατίρια.. Οι συνταγές του advride είναι γευστικές πολύ και όταν πετυχαίνουν ακόμα καλύτερα!! Πολλά μπράβο κυρίως στον @forester και στον @thenos o katemis για τον χρόνο που αφιέρωσαν για όλους εμάς καθώς και σε όλους τους υπόλοιπους που ανέλαβαν να συντονίσουν την παρέα! Προσωπικά επίσης θα ήθελα να ευχαριστήσω τον @ilai για την προτροπή του να παρευρεθούμε και ας χαθήκαμε στις μετακινήσεις και τον @staga1200 που ξεκινήσαμε μαζί από την Αθήνα!!! Χαίρομαι πολύ που ανήκω στην παρέα αυτή και όσο μπορώ θα παρευρίσκομαι και θα συνταξίδευω μαζί σας!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μέρος Βού απο μένα με μερικές σκόρπιες φωτό...!!!
Η γέφυρα Μπανιά απο ψηλά και με τον ήλιο κόντρα...!!!:)


Και είπα αυτή τη φορά να μην πάρω σκηνή...:muted::muted::muted:


Πρωϊ Κυριακής λίγο πριν το ξεκίνημα της βόλτας.




Άνω Χώρα.


Εδώ ο Πέτρος @Simitis δείχνει να αναρωτιέται...
Πού παω ωρέ με το Multi...???:p:p:p


Να ευχαριστήσω όλους τους συμμετέχοντες,την ομάδα μου,τα φιλαράκια που είχα καιρό να δώ αλλά ιδιαίτερα αυτούς που ήρθανε απο πολύ μακριά,τον @Nick_990 με την παρέα των Κρητικών και του Δημητρη @KORAX απο την Μεσσηνία αλλά επίσης και αυτούς που ταλαιπωρηθήκανε στο χωμάτινο κομμάτι μη έχοντας On-Off μοτοσυκλέτα αλλά δεν άκουσα την παραμικρή γκρίνια...:yew:'
RESPECT σε όλους...!!!:hlb:
Να 'μαστε καλά να γυρνάμε και να βρισκόμαστε!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους μέσα από την καρδιά μου και με πάσα ειλικρίνεια, διότι ΠΕΤΥΧΑΜΕ το σκοπό μας!!!!!

Γυρίσαμε όλοι αγρατζούνιστοι και σήμερα Δευτέρα, όλοι είμαστε εκεί που μας καλεί η βιοπάλη, το καθήκον, η οκογένεια, η ζωή μας!

Δεν είχαμε ούτε λάστιχο σκασμένο κι είναι και θέμα τύχης, όπως είπε κι ο αδερφός @staga1200 Σταυράκος. Αλλά την τύχη ή την προκαλείς, ή τη βοηθάς!
Εμείς, όλοι χωρίς εξαίρεση, είχαμε άψογη συμπεριφορά σε κάθε στιγμή της βόλτας!!!
Κι η αμοιβή μας γι αυτό, είναι το χαμόγελο από αυτί σε αυτί, σε όλα τα μουτράκια, σε όλες τις φώτο και φυσικά σε όσα γράφονται εδώ, από χθες το βράδυ.

Πολλά ευχαριστώ στο Θάνο μας, το @thenos o katemis που έκανε την υποδοχή μας στην Ελάτη αξέχαστη, με τη συνδρομή του Παναγιώτη βέβαια , που τον είχαμε μαζί μας μέχρι τέλους στο Λιδωρίκι. Φυσικά ο Θάνος έχει πλήρη εμπλοκή από την 1η μέρα γι αυτή τη βόλτα και η συνεργασία μας ήταν συνεχής και άψογη! Κι η επιλογή της ταβέρνας, super επίσης!!!!
Ευχαριστώ από εδώ μέσα - κι ας μην το μάθουν- τους οικοδεσπότες μας στον Εύηνο, που κι εκεί μας υποδέχθηκαν σαν μέλη της οικογένειάς τους. Κος Γιάννης και Κα Ανθή του evinos village, και η Κα Βάσω από το Χάνι. Παρεμπιπτώντος, και εκεί το φαγητό τέλειο!!!
Σε ότι αφορά τον αποχεραιτισμό στο Λιδωρίκι, υπεύθυνος ο Γιώργης @Gio_Diego_950_ADV και σ' αυτόν ένα μπράβο και τον ευχαριστούμε για την επιλογή και το κλείσιμο της ταβέρνας Κυριακάτικα ;)

Edit: Σιγα μην ξεχνουσα...... Γιωργος @Goukos ...Φιλε τα μπλουζακια ηταν θεμα που επωμιστηκες πληρως και μονος σου. Σ ευχαριστουμε ολοι και γι αυτο ;)
Τέλος, πολλά οφείλω στο Advride Team, που πάντοτε συμβούλεψε/πρότεινε τα καλύτερα , όταν υπήρξε "ζόρι" ή δίλημμα κατά τη διάρκεια της σχεδίασης.

Πάμε στα της βόλτας.

Ο καιρός όπως είχα πει, γιατί έτσι το αισθανόμουν, ήταν Ο Ιδανικός!!!!
Ξεκινήσαμε μούσκεμα, μουδιασμένοι, ζοριστήκαμε στα βρεγμένα στεναδούρια, "την ακούσαμε" με 4°C στο Μπάρο, αλλά.......
Μόλις καβατζάραμε και ροβολήσαμε δυτικά, ήρθε το πονηρό χαμόγελο στα χείλη ;) Όντες/ούσες ζεσταμένοι οδηγικά στη βροχή, η στεγνή άσφαλτος έμοιαζε πίστα! Κι άρχισε το πανηγύρι μέχρι την Αμφιλοχία και τον Εύηνο!

Ομάδες καθώς είμασταν χωρισμένοι, όλοι οδήγησαν με το ρυθμό που αγαπούν κι όλοι το χάρηκαν. Συνάμα, κανείς δεν έμεινε μόνος, κανείς δεν αιστάνθηκε ανασφάλεια. Με χαμόγελο άπαντες στον Εύηνο και τριγύρω, με γέλια το βράδυ στο Χάνι και στο "Μπαρ το Ναυαγιο" να πίνουμε ούζα/τσίπουρα/ουίσκια συνοδεία "γλυκό κεράσι/γλυκό καρυδάκι".... αξία ανεκτίμητη με το Πλι μας να δίνει ζεστασιά στο παρεάκι.

Κυριακή πρωί κι ο καιρός μας κάνει υπέρτατο δώρο ;)
Τυχερότεροι όλων, η παρέα του @Goukos Γιώργη κι όσοι τους ακολούθησαν στα πλατάνια μέσα στην κοίτη του Εύηνου!!!

Tο γεγονός της ημέρας βέβαια, ήταν η έλευση του @staga (που είχα να τον δω σε βόλτα πολύ καιρό, γνωρίζοντας πόσο το ήθελε) του Ηλία και του Βασίλη (@BillyGs & @ilai ) που όντας νέοι μπαμπάδες έχουν τρεχάματα όμορφα και χαρούμενα τούτη της εποχή, και φυσικά του Στράτου μας @sliv με την Ελένη του κι άλλων 2 ζευγαριών από Πάτρα. Σίγουρα πρέπει να ήρθαν κι άλλοι, αλά αδυνατώ να θυμηθώ τώρα.

Ξεκινώντας μετά την ομαδική φώτο στη γέφυρα, κανείς δεν επέλεξε τη διαδσρομή 100% άσφαλτο για Άνω Χώρα κι αποδείχθηκαν άπαντες σκληρά καρύδια ;) Advride λέμε!!!!:ok::ok::ok::ok:

Εκεί τα 2 τελευταία χλμ ήταν λίγο χαρτν κορ για τα στριτ, κανένα θέμα για τα υπόλοιπα μηχανάκια. Μας ζέστανε το χωματάκι κι ύστερα γίνανε ΤΑ πανηγύρια στις πίστες της Ναυπακτίας, μέχρι το Λιδωρίκι!!!! Όσους είδα, τους χάρηκα όλους!!!
Σβέλτα, συνετά, όμορφα με τέχνη! Τίποτα "αλλοπρόσαλλο" και παρακινδυνευμένο!

Ο καθένας θα βάλει τις φώτο και τα βιδεάκια του και δούμε μέσα από τη ματιά σας την ίδια εκδδρομή, "αλλιώς"

Λιδωρίκι το τέλος για τη βόλτα μας κι από εκέι ο καθένας στον τόπο του.....


Το AdvONride 2017 πέρασε στην ιστορία! Στο μυαλό μας ήδη τρέχουν τα επόμενα!!!!!!!!!!


Παραλειπόμενα
* η ομαδάρα που τυχαία επέλεξα, απλά πετούσε!!! Γιώργης @erpeto .... καμιά σχέση ρε φίλος. Άλλαξε νικ νέιμ:D, εσύ πετάς ρεεεε!!!! Τάσος @tamanaco respect φίλος! Άψογος και στο 80% ακούραστος ουραγός! @KORAX Μήστο φοβερό το παρεάκι σου, χαρήκαμε που γνωρίσαμε την Αντρέα, και του φίλους σας από Γερμανία, ο ένας δικάβαλος με το γιο του και το άλλο κουλούρι κι ο άλλος με το Goldwing +καλάθι κι άνεμος!!! Αεροπορία ο τύπος!

*Το σύστημα "ομάδες" αλά Τρόφυ, δούλεψε και μάλιστα άψογα. Σε διαφορετικό στυλ τώρα, πιο χαλαρά, αφού ήμασταν άσφαλτο με ταμπέλες κλπ.

* Οι γραπτές οδηγίες βόηθησαν επίσης.

* Ο καφές σε 2 τουλάχιστον χωριά για τα 80περίπου άτομα, επίσης πήγε άψογα. Γεμίσαμε μέρη , που χωρίς εμάς θα ήταν άλλη μια Κυριακή του Φθινοπώρου γι αυτούς! Αφού μπορούσαμε να δώσουμε χαρά σε παραπάνω από έναν, γιατί όχι??? Θεωρώ επιτυχία και την επιλογή αυτή.

* Ο αδερφός μ' @giannisgs ζευγαράκι με τον Κωστή μας @gsmaniac φρόντισαν να έχουμε όλοι φωτο-υλικό και τους ευχαριστούμε για αυτό !!! Κωστής, όπως πάντα, πανταχού παρών και τα πάντα πληρών ;) Προπομποί όλου του team κι έπαιξαν και ρόλο συνδέσμου/ενημέρωσης σε πολλές περιπτώσεις.

* Το Lelos Team σύσσωμο την Κυριακή τουλάχιστον (έλειπε ένας, ξενιτεμένος.... στην επόμενη Γιάννο @giamil )

* θα κλείσω με την αμφιλεγόμενη επιλογή για τη διαδρομή που περιλάμβανε χώμα, περίπου 10-12 χλμ.
Ήταν μονόδροος, εφόσον από Δυτική θέλεις να πας στην Ανατολική Ναυπακτία και τούμπαλιν. Με επαλήθευσαν και 3 κρητικοί φίλοι, που ήθελαν να πάνε σύντομα προς Αθήνα και βρεθήκαμε στο χωματόδρομο (αφού θέλατε σύντομα, έπρεπε να πάτε προς Ναύπακτο:D. Από την κατεύθυνση που φύγατε μετά τη φώτο, στον ίδιο δρόμο πέσατε, δεν πάει τίποτα άλλο Άνω Χώρα, από εκεί που ξεκινήσαμε).
Θεωρώ ότι το Ριγάνι ήταν ένα μέρος που έπρεπε να το περάσουμε σ' αυτή τη βόλτα, γιατί ακόμα κι οι ντόποιοι ή οι κοντινοί το αποφεύγουν, εκτός αν είναι πάνε για Καρπενήσι έπειτα.
Οι δρόμοι ανήφορος/κατήφορος με τις απανωτές φουρκέτες, ήταν εντυπωσιακοί και τους ήθελα 100% μέσα!!! Ελπίζω κάποιος να τα έχει σε κάποια φώτο από ψηλά! (θα χλωμιάσουν πολλά "πάσα" ;) )
Τα 2 δύσκολα τελευταία χλμ, ειλικρινά δεν τα είχα υπόψη μου, είχα να περάσω πολλά χρόνια από εκεί. Εδώ ζητάω τη συμπάθεια των streetαδων που παίδεψα, αλλά πιστεύω μου το συγχώρησαν ήδη κι αποζημιώθηκαν μετά!



Πάμε γι άλλα και μην ξεχνάτε....
Πρωταγωνιστής είναι ο άνθρωπος!!!! Όλα τα άλλα έπονται ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

bloodm4g3

Μέλος
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
1290 Super Adventure S
Επιστροφη στη βαση μας για την πρωτη "Light" τριαδα των κρητικων (οι υπολοιποι "Hardcores" συνεχιζουν ακομη)!!!

Το κοντερ εγραψε 1185 χλμ γεματα αναμνησεις , εικονες , νεους φιλους , αφθονο γελιο και εξαιρετικη οργανωση.

Πολλα μπραβο σε ολους οσους κοπιασαν για την πραγματοποιηση του AdvONride 2017. Το αισθημα ευθυνης,αλληλεγγυης,ασφαλειας και παρεας ηταν σε υψηλο επιπεδο.

Για εμας ηταν η πρωτη μας βολτα με το ADVride.gr και μειναμε με τις καλυτερες εντυπωσεις. Ελπιζουμε και στην επομενη βολτα που θα κανονισετε με το καλο να μπορεσουμε να σας ακολουθησουμε.

Εως τοτε , να ειστε καλα απαντες , παντα ορθιοι !
 

tamanaco

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι - Αγία Παρασκευή - Ηράκλειο
Όνομα
Τάσος
Μοτό
R1200GSA
Να υποβάλλω και εγώ με την σειρά μου τα σέβη μου στον Θοδωρή (forester) και στον Θάνο thenos o katemis και σε όσους βοήθησαν και κόπιασαν στην πραγματοποίηση αυτού του φοβερού τριημέρου έτσι ώστε άλλα 70 περίπου άτομα να απολαύσουν αυτήν την βόλτα.
Να δώσω επίσης τα συγχαρητήρια μου στην Advride Team καθώς έχει δημιουργήσει έναν χώρο στον οποίο χαίρεσαι να βρίσκεσαι και να είσαι μέρος του.
Πρώτη επαφή και βόλτα και για εμένα με το advride.gr και σίγουρα θα ακολουθήσουν και άλλες. Γνώρισα αξιόλογους ανθρώπους με τους οποίους θα ξαναβρεθούμε σίγουρα.
Θοδωρή ευχαριστώ τα μάλα!
Να στε καλά όλοι και καλούς δρόμους να χουμε.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και δυο τελευταίες...
Μια για τον Δήμο @dimos47ki7


και μια για το παλικάρι με το KTM.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το βραδυ ηταν αρκετα δυσκολο για οσους κοιμηθηκαμε στις σκηνες, με συνεχης βροχη και αρκετο κρυο!
Μαζεμα το πρωι με ψιλοβροχο και πολυ ομιχλη και παμε να οδηγησουμε!!
Ξεκινημα με τον @giannisgs .....για να ανεβουμε πρωτοι στο περασμα του Μπαρου και να φωτογραφησουμε οσους μπορουμε, κατω απο πραγματικα ζορικες συνθηκες οδηγησης!
Εδω να ευχαριστησω τον Γιαννη για την παρεα και την υπομονη του, για τις συχνες φωτο-στασεις...
Προσπαθησα οσο οδηγουσαμε να ειμαστε ρυθμικα σβελτοι ....





 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετα απο λιγο αρχισαν οι πρωτοι να φαινονται και να πυροβολανε .....
Επρεπε να ειναι οι γληγοροι με τα ΚΤΜ.....αλλα φυσικα χαθηκαν σε καποια διασταυρωση:friend:









 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπαρος......εχω περασει καμμια δεκαρια φορες και μονο μια τον ειδα χωρις ομιχλη και βροχη!!
Ολες ομως θα μου μεινουν αξεχαστες



Φυσικα εδω εγινε της selfie το καγκελο

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ξεκινησαμε παλι πρωτοι και κατεβαινοντας προς Καλαρρυτες η ατμοσφαιρα αρχισε να αλλαζει προς το καλυτερο!
Σταματησε η βροχη και αρχισε δειλα δειλα να εμφανιζεται ο ηλιος
Στο διδυμο με τον Γιαννη κολλησε πολλες φορες και ο πετσακιας....











 
Top Bottom