ADVonRIDE 2019 βορεια.. εσχατια του Μεγα αλεξανδρου

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Μια πολύ ωραία εκδρομή με μια υπέροχη παρέα ολοκληρώθηκε και παρόλο που αναγκαστήκαμε να μπούμε στους ρυθμούς της καθημερινότητας μέσα σε ελάχιστες ώρες το μυαλό μας (τουλάχιστον το δικό μου) ακόμα ταξιδεύει και προσπαθεί να αφομοιώσει τις εικόνες στο σκληρό δίσκο. Παρασκευή απόγευμα κατά τις 6:00 αναχώρησα από Αθήνα μην γνωρίζοντας ότι μάλλον θα ταξιδέψω μόνος μου μέχρι Καλαμπάκα. Αμ δε... Μετά την έξοδο για Λαμία σταματάω για βενζίνη και να' σου ο Phoenix μόνος του να πίνει καφέ. Κοιτάω γύρω, λέω δεν μπορεί κάπου θα είναι και οι υπόλοιποι κρυμμένοι αφού θυμάμαι ότι ήταν πλοηγός του γκρουπ. Τελικά καλά είχα δει. Είχε μπλέξει κι αυτός με τη δουλειά όπως κι εγώ κι ο Γιώργος Τσακάλι τον οποίο περιμέναμε και ξεκινήσαμε παρέα για Καλαμπάκα. Χαλαρή βολτιτσα για φαγητό και ποτάκι με τα παιδιά στο κέντρο της πόλης και ξενοδοχείο για ύπνο.
Παρασκευή πρωί ξύπνημα και ωραία θέα από το μπαλκόνι του ξενοδοχείου.

Καφεδάκι και αναχώρηση για πάνω. Στάση στον ποταμό Βενετικό


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μια πολύ ωραία εκδρομή με μια υπέροχη παρέα ολοκληρώθηκε και παρόλο που αναγκαστήκαμε να μπούμε στους ρυθμούς της καθημερινότητας μέσα σε ελάχιστες ώρες το μυαλό μας (τουλάχιστον το δικό μου) ακόμα ταξιδεύει και προσπαθεί να αφομοιώσει τις εικόνες στο σκληρό δίσκο. Παρασκευή απόγευμα κατά τις 6:00 αναχώρησα από Αθήνα μην γνωρίζοντας ότι μάλλον θα ταξιδέψω μόνος μου μέχρι Καλαμπάκα. Αμ δε... Μετά την έξοδο για Λαμία σταματάω για βενζίνη και να' σου ο Phoenix μόνος του να πίνει καφέ. Κοιτάω γύρω, λέω δεν μπορεί κάπου θα είναι και οι υπόλοιποι κρυμμένοι αφού θυμάμαι ότι ήταν πλοηγός του γκρουπ. Τελικά καλά είχα δει. Είχε μπλέξει κι αυτός με τη δουλειά όπως κι εγώ κι ο Γιώργος Τσακάλι τον οποίο περιμέναμε και ξεκινήσαμε παρέα για Καλαμπάκα. Χαλαρή βολτιτσα για φαγητό και ποτάκι με τα παιδιά στο κέντρο της πόλης και ξενοδοχείο για ύπνο.
Παρασκευή πρωί ξύπνημα και ωραία θέα από το μπαλκόνι του ξενοδοχείου.

Καφεδάκι και αναχώρηση για πάνω. Στάση στον ποταμό Βενετικό


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
....μόνος του πλοηγος και σκουπα και απ ολα!! :muted::laugh:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Mπράβο σας Κυρίες & Κύριοι.
Μόλις το διάβασα ,κ χάρηκα με την χαρά σας.
Να είστε όλοι κ όλες πάντα καλά κ να ταξιδεύετε όπου κι όπως γουστάρετε.



ΥΓ.1: Πολύ θα το ήθελα να έρθω(ουμε) μαζί σας ,μα το κενό μου(μας) είναι αυστηρά Σ-Κ ,χωρίς δυνατότητα επέκτασης ούτε μιας μερας πρίν ή μετά ,οπότε δεν γινόταν ,ούτε γίνεται...

ΥΓ.2: Πουλή....σ'ωραίος...

ΥΓ.3: Γιατρέ μου...χαθήκαμε...χάρηκα που σε είδα στη μοτο"γύρα" πάλι...κανόνισε να τα πούμε από κοντά με καφέ.
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Η επόμενή μας στάση δύο χωριό Βλάστη Κοζάνης. Ένα όμορφο γραφικό χωριό στα 1180 μέτρα υψόμετρο που κέρδιζε τον επισκέπτη του και τον έπειθε έστω στο να καθίσει και να απολαύσει ένα καφεδάκι κάτω από τον γέρικο πλάτανο.

Μετά από έναν μικρό κύκλο υποχρεωτική στάση στο χωριό Φαρμάκι για ανασυγκρότηση....
και κατεύθυνση προς τα σύνορα της Νίκης.


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Μετά από μια όμορφη διαδρομή, όχι όμως ομορφότερη από της επιστροφής, φτάνουμε στην τελευταία διασταύρωση πριν τον τελικό προορισμό μας, το Mavrovo.

Φτάνοντας στο Mavrovo κάποιοι, συμπεριλαμβανομένου και εμού, φοβούμενοι ίσως το ρίσκο της ταλαιπωρίαςψαξίματοςεύρεσηςδωματίουτηςτελευταίαςστιγμής, είχαμε κλείσει έγκαιρα κάποιο δωμάτιο στην περιοχή. Ο Γιώργος Τσακάλι που με εμπιστεύτηκε για την επιλογή μου έκλεισε κι αυτός στον ίδιο ξενώνα με εμένα. Όταν το είδε απ' έξω
τρόμαξε λίγο, όπως μου εξομολογήθηκε αργότερα, θυμίζοντάς του μάλλον κάτι σε στοιχειωμένο. Προσπαθούσε όμως επιμελώς να το κρύψει ποζάροντας χαρούμενος

Τελικά δεν ήταν κακό. Ήταν ένας νοικοκυρεμένος απλός ξενώνας με μια συμπαθέστατη οικοδέσποινα η οποία μας κέρδισε με την ευγένειά της.

Οι πιο τολμηροί που είπαν πάμε και βλέπουμε ίσως τελικά στάθηκαν πιο τυχεροί βρίσκοντας κατάλυμα σε ένα πολύ όμορφο ξενοδοχείο της περιοχής το Hotel Bistra, στο εστιατόριο του οποίου καταλήξαμε όλοι για το βραδινό τσιμπούσι και το κλείσιμο του βραδιάς.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Ξύπνημα κατά τις 6:30 το πρωί και αφού ετοιμαστήκαμε σιγά σιγά, ένας μικρός παραλίμνιος περίπατος επιβάλλεται πριν πάμε στον μπουφέ το ξενοδοχείου για πρωινό.

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Μάζωξη λοιπόν στο ξενοδοχείο και καφεδάκι με κουβεντούλα κάτω από τον λαμπερό ήλιο στο μπαλκόνι έξω από το εστιατόριο.

Κάποιες τελευταίες αποχαιρετιστήρια φωτογραφίες πριν αποχωριστούμε το Mavrovo
και ξεχυθήκαμε στην απίστευτη διαδρομή του R1201 παραπλεύρως του ποταμού Black Drim. Εκεί ένιωσα πραγματικά την ανάγκη να έχω μια κάμερα. Ελπίζω κάποιοι να είχαν και να μας μεταφέρουν την εικόνα του τοπίου.
Μια τελευταία στάση κάπου στη μέση της διαδρομής πριν πάμε Οχρίδα.


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Φτάνουμε Οχρίδα για καφεδάκι και κάτι για την όρεξη ( μια πίτσα ο καθένας ), αλλά και βολτίτσα στα ηλιόλουστα πλακόστρωτα της αγοράς για χάζι και "ανταποδοτικά" δωράκια.

Αναχώρηση για τον τελικό προορισμό του Σαββάτου, τα Λουτρά Πόζαρ μέσα από μια ορεινή διαδρομή προς Άγιο Αθανάσιο και Καϊμακτσαλάν. Διαδρομή που σε χορταίνει φύση, αλλά με μελανό σημείο το καλό οδόστρωμα το οποίο θεωρώ ότι ζόρισε πολύ τους μη έχοντες on-off μηχανή.

Λίγο πριν σκοτεινιάσει φτάνουμε στα Λουτρά όπου με συνοπτικές διαδικασίες τακτοποιηθήκαμε στα δωμάτια και τρέξαμε να ζήσουμε απόλυτες στιγμές χαλάρωσης σε ένα μέρος μαγικό...

Η βραδιά κλείνει με καλό φαγητό σε ένα πολύ ωραίο μαγαζί της περιοχής με κουβεντούλα και χαβαλέ. (Φωτό από το φαγητό γιοκ).

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Η επόμενη μέρα είχε πολύ χαλαρό πρόγραμμα καθότι η εκδρομή ουσιαστικά θα τελείωνε στη Βεργίνα, με ελεύθερη επιστροφή.
Πρωινό καφεδάκι στην πλατεία και αναχώρηση χαλλλλαρά κατά τις 11:30.

Εγώ εδώ αποχωρίστηκα την παρέα (και ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα), αλλά δεν ήθελα να χάσω την ευκαιρία να γυρίσω και κάποια άλλα μέρη του βορά που ήθελα πολύ να επισκεφτώ και δεν ήξερα πότε θα μου ξανά δινόταν η ευκαιρία να τα δω. Για να μην βγαίνω εκτός θέματος θα την παρουσιάσω όμως σε κάποιο άλλο post.
Χάρηκα πολύ για τους καινούριους φίλους που γνώρισα, αλλά και για όσους ξαναείδα! Με το καλό και στην επόμενη...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αγαπώ τον Νίκο γιατί είναι μαχημι της ζωής παράδειγμα προς μίμηση και όχι να χαμε να λέγαμε για να λέμε..
Αφτα!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Ενα βιντεάκι ΨυχαγωτουριστικοφουτουριστικοχιουμριστικοADVE χαρακτήρα
Εξαιρετικός Νικόλα...!!!:like:
 
Top Bottom