ADVride Gallery

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ελεύθερα βουνά...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Στα όρη Βάλτου που πήγαμε πριν 2 εβδομάδες πήγα μία βόλτα σε ένα από τα 3 αιολικά πάρκα που έχουν φτιάξει εκεί και με έπιασε θλίψη. Μπήκαμε με δική μάς ευθύνη όπως ξεκαθαριζε και η πινακίδα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στα όρη Βάλτου που πήγαμε πριν 2 εβδομάδες πήγα μία βόλτα σε ένα από τα 3 αιολικά πάρκα που έχουν φτιάξει εκεί και με έπιασε θλίψη. Μπήκαμε με δική μάς ευθύνη όπως ξεκαθαριζε και η πινακίδα...
Στην τοποθεσία Τύμπανος απέναντι από την Καζάρμα έχουν μπει ήδη έξι...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραία μηχανάκια έχετε...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και σας περιμένουν άλλες 3... Γιατί η αποκεντρωμένη διοίκηση θεσαλλίας γουστάρει ανεμογεννήτρια...
Νομίζω 2...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μνημείο Εμφυλίου Πολέμου “1947”

Το μνημείο αυτό αποτελεί τόπο θανάτωσης δεκάδων ανθρώπων κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες στις 12 Απρίλη του 1947.

Πέρα από τη λιτότητα που διαθέτει, κρύβει μια συγκλονιστική και πραγματική ιστορία ανθρώπων, οι οποίοι βρήκαν βίαιο θάνατο στην περίοδο του εμφυλίου πολέμου.

Πάνω σε ένα πέτρινο χτιστό τοιχίο υπάρχουν δυο μαρμάρινες πλάκες, εκ των οποίων η μια έχει σκαλισμένο ένα ποίημα προς τιμή των πεσόντων: «διαβάτη που περνάς άφησε εδώ ένα λουλούδι για όλους τους αδικοχαμένους του εμφυλίου».

Η άλλη πλάκα αναφέρει το γεγονός συνοπτικά «ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΑΥΤΗ ΕΠΕΣΑΝ ΧΤΥΠΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΦΟΒΕΡΗ ΧΙΟΝΟΘΥΕΛΛΑ ΑΝΤΑΡΤΕΣ ΤΟΥ Δ.Σ, ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΚΑΙ ΑΜΑΧΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΙΣ 12/4/1947.

Σύμφωνα με τις ιστορικές πηγές, οι Αγγλο-Αμερικάνοι εξουσιαστές και ο Κυβερνητικός Στρατός ήθελαν να συντρίψουν οριστικά τον Δημοκρατικό Στρατό Ελλάδος, στην περιοχή των Αγράφων. Το βάρος ανέλαβαν τρεις καλά εξοπλισμένες Ταξιαρχίες από την Άρτα, το Καρπενήσι και την Καρδίτσα. Στην περιοχή των Αγράφων δρούσαν μικρές ομάδες ανταρτών, καθώς και το τάγμα του Σοφιανού. Οι πρώτες σκληρές μάχες ανάμεσα στον Κυβερνητικό στρατό, τους αντάρτες και τον Δημοκρατικό στρατό δόθηκαν στην περιοχή της λίμνης Πλαστήρας και στα βουνά των Αγράφων. Για να καταφέρουν να ξεφύγουν από τον κλοιό, το τάγμα του Σοφιανού και εκατοντάδες καταδιωκόμενοι πολίτες αποφάσισαν να προχωρήσουν προς τη Σάικα και το Καροπλέσι και από εκεί θα έφταναν στη περιοχή της Βουλγάρας, όπου βρίσκονταν το Αρχηγείο της Θεσσαλίας του Δ.Σ.Ε.

Το εγχείρημά τους ήταν δύσκολο, γιατί θα έπρεπε να περάσουν τα ανεμοδαρμένα βουνά της Νιάλας, με υψομ. πάνω από 2.000 μ. Ο αντάρτικος λόχος ξεκίνησε στις 11 Απρίλη 1947 για την μεγάλη πορεία.

Από τα πρώτα βήματά τους ξέσπασε βαριά κακοκαιρία και η πορεία τους δυσκόλευε όλο και πιο πολύ, διότι το χιόνι άρχισε να πέφτει πυκνό και το κρύο να γίνεται όλο και πιο τσουχτερό. Το αποτέλεσμα ήταν αντάρτες και πολίτες να αρχίζουν να πέφτουν νεκροί, άλλοι λόγω της χιονοθύελλας και άλλοι γλιστρούσαν και έπεφταν στα θεοσκότεινα φαράγγια.

Πρώτα θύματα ήταν γυναίκες και παιδιά.

Το ιστορικό αυτό μνημείο της Νιάλας μας φέρνει στο φως και στην μνήμη την τραγωδία που βίωσαν οι συμπατριώτες μας στις 12 Απρίλη του 1947.

Πηγή:Μνημείο Εμφυλίου Πολέμου “1947”


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Είχα να καβαλήσω ενάμιση μήνα, η ρουφιάνα μου έλειψε πιο πολύ και απ'οταν ταξίδευα...βοήθησε και ο καιρός βέβαια, τι ευλογημένο κλίμα έχουμε ρπσμ





Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στα ριζά των Βαρδουσίων



Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κάτι από προχθές...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στάξαμε με το 950, σαν το ducati desertx του φίλου. :woot::woot:<3
Να το χαίρεσαι!
Σε ευχαριστώ Νίκο, το χαίρεται άλλος εδώ και 5 μήνες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ανατολικό Πήλιο.
Παραλία Οβριού.


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom