ADVrider wannabe...

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Από 16 χρονών το έψηνα να μάθω να οδηγώ το μοτόρι ενός ξαδέρφου που ηταν παρατημένο, να πηγαινοέρχομαι σε διπλανή πόλη που ήταν το αίσθημα...μόλις εξεδήλωσα την επιθυμία, έφαγα οικογενειακό άκυρο...
12 χρόνια μετά άρχισα να το ξαναψηνω εχοντας μια εκατοστή χιλιάδες χιλιόμετρα σε κουτί. Ημουν πιο πολύ φαν των στριτ μηχανών με τα στρογγυλα φανάρια...με το που μού έκαναν δώρο κατι φίλοι το Long way round...αυτό ηταν...στα 32 βγάζω δίπλωμα για μεγάλη μηχανή και 2 μήνες μετά χτυπάω ενα ελαφρώς μεταχειρισμένο BMW G650GS. 2 χρόνια μετά έχω κάνει γυρω στα 10.000χλμ. Δεν εχω καταφέρει ακόμα να κάνω κάποιο μεγάλο ταξίδι αλλά πλέον το μονοκύλινδρο πάει για αλλαγή...
έχω βάλει πλώρη για 2κυλινδρο ή 3κυλίνδρο...Λόγω ύψους -1.73- είμαι ανάμεσα στα F700gs και τα Tiger 800 ή 800XC...Δεν οδηγάω επιθετικά...αλλά καθαρά τουριστικά. Η μηχανή είναι μέσο μεταφοράς και ξεγνοιασιάς για μένα, όπως έχω γράψει και σε άλλο φόρουμ.
Η αντίστροφη μέτρηση έχει αρχίσει...αφού πρώτα κανονιστούν τα αντίστοιχα test ride. Αουντσάιντερ είναι το F800gs και αυτό μόνο λόγω ύψους αλλιώς θα ηταν φαβορί...κοινώς η μάχη θα ήταν ανάμεσα σε αυτό και το 800XC...
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Καλώς ήρθες!!!
Με το καλό να επιλέξεις μοτόρα. Όλα τα μηχανάκια που αναφέρεις είναι αξιόλογα. Το θέμα είναι να τα βολτάρεις και να γουστάρεις :)
Καλά χιλιόμετρα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλώς μας βρηκες...
Στην θέση σου, θα έκανα φαβορί το f800 gs.
Κανόνισε ένα καλό test ride και θα το ερωτευθεις. .

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλώς ήρθες φίλε
(Τα τρικύλινδρα καίνε πολυ!!!)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Για το f 800 θα σου πει η Eιρηνη μολις σε διαβασει.
Το ειχε το διλημμα με το υψος μεχρι που του εβαλε χωματινα το καβαλησε κι εφυγε!
Καλως ηρθες στο στεκι και να μην ανησυχεις γιατι το μικροβιο το εχεις πολυ καιρο και θα σε αρρωστησει σιγουρα!
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Αν ανέβεις στο f800 θα ξέρεις για το ύψος, πάντως είναι τόσο καλοζυγισμένο που θα σου φανεί παιχνιδάκι. Μη νομίζεις ότι κι εμείς είμαστε για μπάσκετ!
 

Spy89

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Multistrada 1200s
Το ύψος του αναβάτη δεν παίζει κανέναν λογω παρα την όπισθεν ενω εισαι σε ανηφορικό οδόστρωμα. Επίσης το ψιλό τιμόνι σε βοηθάει πολυ πιο ευκολα στο παραπάνω απο ss που ειναι πιο χαμηλή μοτο για παράδειγμα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Είμαι 1,72 ξυπόλυτος μετρημένος σπίτι στο σπίτι μου ,
1,75 με έχει βγάλει η αστυνομία στη ταυτότητα
υπολογίζω να παίζω στο 1,74 με 1,76 με τις μπότες που φοράω όταν καβαλάω μοτό .
( με δεκάποντες είμαι θεά 1,82 τουλάχιστον :pointu:)




Στο δια ταύτα ,

καβαλάω ένα caponord raid με ύψος σέλας κατά το εργοστάσιο 860mm
και ένα yz450 ( πύραυλος ) με ύψος σέλας πάντα κατά το εργοστάσιο 998 mm

και είμαι και στα δύο επάνω μια χαρά ( εντάξει στο yz καμιά φορά παλατζάρω μέχρι να βρω πιο πόδι θα ακουμπήσω κάτω αλλά στο raid πατάω και τα δύο -όχι ολόκληρα βέβαια - ) !! ;)

Nόμιζω ότι τα 850mm που δίνει κατώτατο όριο σέλας η bmw για το 800αρι μια χαρά θα τα παλέψεις !!
Προχώρα ... :yew:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Καλώς όρισες μελλοντικέ περιπετειώδη αναβάτη! 'Χτύπα' αυτήν για την οποία χτυπά η καρδιά σου! Σίγουρα θα είναι η καλύτερη επιλογή ...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Καλώς σας βρήκα κι ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σχόλια. η αλήθεια είναι ότι ακόμα από τότε που είχα πάρει το μονοκύλινδρο, ο ήχος του δικύλινδρου bmw με είχε στοιχειώσει...αυτός ο μπάσος βραχνός ήχος δεν υπάρχει.
γνωρίζω ανθρώπους πιο κοντους από μένα, που οδηγάνε 1200GS, απλά για μενα το θεμα είναι ότι εμαθα να οδηγω πανω σε μια μηχανή 200 κιλών την οποία δεν εχω ρίξει ποτέ εν κινήσει. δηλαδή όταν υπάρχει ο φόβος μην πέσει μην χτυπήσει είσαι γενικά πιο συντηρητικός. ενω αν ξεκινάς με ενα ελαφρυ 125αρι που δε σε νοιάζει να το ρίξεις πιστευω μαθαίνεις καλύτερα. κατά το αν δεν πέσεις δε θα μάθεις. εδώ που ζω τώρα, παίζουν πολλές ανηφόρες-κατηφόρες με μεγάλη κλίση...το G650GS πάντως είναι σαν παπάκι σχεδόν. Και γενικά δεν εχω πολλή εμπειρία...γυρω στα 10000 χλμ...
τεσπα τα test ride θα δείξουν. ελπίζω να βρω κανενα F800gs με πιο χαμηλή σέλα, για δοκιμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Καλώς ήρθες και μην μασάς! 1.74 είμαι εγώ και οι πρώην ήταν όλες τσόπερ ή σκυφτές, το 800 ήταν το πρώτο μου ψηλό μηχανάκι. Τα πρώτα 1000-1500 χιλιόμετρα τα έκανα με την χαμηλή σέλα αλλά στα ταξίδια μούδιαζε το δεξί μου πόδι και έτσι την πούλησα και έβαλα την κανονική. Την 3ο χρόνο, μετά από 35+ χιλιάδες χλμ έβαλα και τα ελατήρια της HyperPro και την κατέβασα 2,5 εκατοστά γιατί ένιωθα μια μικρή ανασφάλεια (που ήταν πιο πολύ στο μυαλό μου) στο χώμα και τώρα την νιώθω (σχεδόν) σαν παπί!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το θέμα είναι να μπορέσω να κανω τη δοκιμή με τη χαμηλή σέλα τουλάχιστον. εδώ που ζω παίζει πολλή ανηφόρα-κατηφορα, στενά και πολλά σημεία που οριακα χωραει ενα αυτοκινητο, που είναι δρόμοι διπλής κατευθυνσης.
Εβαλες τα προοδευτικά ελατήρια της hyperpro μπρος-πίσω; νομίζω μπορείς να παραγγείλεις και κατευθείαν τη μηχανή με κιτ χαμηλώματος. Αν δεν κάνω λάθος με το bmw κιτ χαμηλώματος η πρεπει να μειώνεται και η διαδρομή της ανάρτησης κατά 3 εκατοστά.
μού φαίνεται ότι αλλοιώνεται κάπως ο χαρακτήρας της μηχανής.
Εσενα στο οδηγικό κομμάτι καθαρά πώς σου φαινεται η αλλαγή από τη χαμηλή σέλα στο κιτ χαμηλώματος;
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Πάντως και το 800αρι της Triumph.. Να ξές..
Είναι πολύ καλό εργαλείο..

Σε πιάσαμε με το καλημέρα όλοι μας με της αναλύσεις μας..:)

Αν δημιουργουσες Ένα θρεντ. Με θέμα 800tiger.VS.800gs
Με ιδιαιτεροτητα στην τουριστική χρήση που το θες.. νομίζω θα λυνόταν πολλές απορίες σου..

Τεσπα.. Welcome.. :)
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Πάντως και το 800αρι της Triumph.. Να ξές..
Είναι πολύ καλό εργαλείο..

Σε πιάσαμε με το καλημέρα όλοι μας με της αναλύσεις μας..:)

Αν δημιουργουσες Ένα θρεντ. Με θέμα 800tiger.VS.800gs
Με ιδιαιτεροτητα στην τουριστική χρήση που το θες.. νομίζω θα λυνόταν πολλές απορίες σου..

Τεσπα.. Welcome.. :)
επίτηδες έκανα τέτοιο intro -εισαγωγή- γιατί με ενδιέφεραν οι αναλύσεις κυρίως των κατόχων. δεν άνοιξα θέμα γιατί θεώρησα ότι είναι λιγο κορεσμένο, αν κρίνω από τα ξενα site. από την άλλη επειδή κυκλοφορώ αρκετά στο ίντερνετ, ένα τετοιο θεμα πολυ ευκολα μπορεί να καταλήξει σε διαμάχη μεταξύ triumph και bmw...ευτυχως που είναι και τα 2 ευρωπαϊκά γιατί αν υπήρχε και γιαπωνέζικο εργαλείο στην εξίσωση, θα κατέληγε σε flame.
εχω δει αρκετά reviews και βιντεο και για τα 2 και συγκριτικα, εχω διαβασει αρκετα. είναι και τα 2 πολυ καλές μηχανές. ο μόνος λόγος που θα κάνω το test ride είναι για να δω ποιο ταιριάζει στο σωματότυπο μου περισσότερο. τη μηχανή τη χρησιμοποιώ στην καθημερινότητα μου οπότε θα παίξει και αυτό ρόλο. επίσης όπως ξαναεγραψα επειδη ζω σε πολη με αβυσσαλέες ανηφόρες-κατηφόρες με ενδιαφέρει το μανουβράρισμα σε αναλογες συνθηκες. οπότε κατα κυριο λόγο τα τεστ θα γινουν πιο πολυ για να δω ποια με βολεύει στο ύψος. δυστυχως δε ζω στην αθήνα και δεν ξέρω αν βρω στους κοντινους αντιπροσώπους χαμηλή σέλα. τα 2 που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι το XC και το 800gs. αν δε θα εχω θεμα με τη χαμηλή σελα του bmw, κατά 99% θα "χτυπήσω" αυτό...
ΥΓ: ίσως ανοίξω ενα θεμα με τα video συγκριτικα που εχω βρει στο youtube...
σε ευχαριστώ πάντως για το καλωσόρισμα και την απάντηση.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Καλώς μας ήρθες και με το καλό η αλλαγή!!Όρθια και ασφαλή χλμ να έχεις!!
 

MrAdventure

Live to Ride,Ride to Live
Περιοχή
Heraklion, Greece
Όνομα
George
Μοτό
KTM Adventure 1190R
Καλημερα και καλως ηρθες και απο εμενα...
Θα σου γραψω τα παρακατω για να μην νομιζεις φιλε μου πως το να εισαι στο 1.75 ειναι μειονεκτημα.
Εγω που σου μιλαω ειμαι 2.05 και 110 κιλα.Ειμαι το αλλο ακρο απο εσενα και εχω προβλημα στο οτι σε οποιοδηποτε μηχανακι και να κατσω μοιαζει με παπακι.Οπως επισης με εξτρα long ζελατινες και μανταλακια με χτυπαει ο αερας σαν να καθομαι σε naked μηχανη.
Ενα εχω να σου πω.Προχωρα σε οτι σου αρεσει περισσοτερο και τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες :)


Live to Ride,Ride to Live!!!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δυστυχώς ο κοντινός αντιπρόσωπος δεν έχει καποιο 800αρι GS για test ride. θα πρεπει να κανονισω ταξιδακι 350χλμ πηγαινε ελα, στον αμέσως επόμενο...

σας ευχαριστώ όλους για τα ενθαρρυντικά σχόλια. θα ενημερώσω όταν θα εχω νεότερα.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Με αφορμή το θέμα από το βερολινο σκέφτηκα να ανοίξω κι εγώ ένα αντίστοιχο έχοντας ξεχάσει ότι το είχα κάνει 6 χρόνια πριν... πότε πέρασαν 6 χρόνια ρε παιδιά;
Το λοιπόν για να συνεχίσω την ιστορια, ανέβηκα σε F800gs και με χαμηλή και με ψηλή σέλα αλλά εμένα μου φάνηκε πολύ ψηλό για αυτό κατέληξα στο δικυλινδρο F650gs με τον 800αρη κινητήρα και το 19αρη μπροστινό. Ήταν ένα all around πιο πολύ ον παρά οφφ μηχανάκι...μετά πήγα σε κάτι πιο χαμηλό και βολικό στην πόλη το Ducati Scrambler Icon αλλά επειδή μου έλειψε το οφφ και ήθελα κάτι πιο άνετο από παπάκι πήγα στο Desert Sled. Και τα 2 είχαν το αεροελαιοψυκτο 800αρι μοτέρ v2 με περιεχόμενη γωνία 90 μοιρών...με πολύ χαρακτήρα κι αυξημένες ανάγκες συντήρησης. Έφυγε κι αυτό για να δώσει τη θέση του σε κάτι πιο αντβε πιο χωμάτινο το 1ο με 21 μπροστινό τροχό.το Tenere 700...και φτάσαμε σε ύψος κοντά στο F800gs αλλά ακόμα πιο φιλικο και πάλι σε αναζήτηση για κάτι πιο χαμηλό κι ελαφρύ...
Τελικά ίσως κάποιος αρχάριος πριν ξεκινήσει τις βόλτες στα χώματα να ειναι πιο χρήσιμο να εξαντλήσει την άσφαλτο...to be continued...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom