Advtroffy... Οδική βοήθεια.

Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Σε κάθε χωμάτινη βόλτα μπορεί να προκύψει κάτι είτε λέγεται τροφυ είτε χωμάτινη στα Άγραφα είτε ειτε.
Θα ζητάμε όχημα υποστήριξης γιατί δεν μας καλύπτουν οι ασφάλειες?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σε κάθε χωμάτινη βόλτα μπορεί να προκύψει κάτι είτε λέγεται τροφυ είτε χωμάτινη στα Άγραφα είτε ειτε.
Θα ζητάμε όχημα υποστήριξης γιατί δεν μας καλύπτουν οι ασφάλειες?
Βρε Λεωνίδα αφού μπορείς να το έχεις, γιατί όχι?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε κάθε χωμάτινη βόλτα μπορεί να προκύψει κάτι είτε λέγεται τροφυ είτε χωμάτινη στα Άγραφα είτε ειτε.
Θα ζητάμε όχημα υποστήριξης γιατί δεν μας καλύπτουν οι ασφάλειες?
Όλες οι απόψεις έχουν μια βάση και ένα σκεπτικό.
Για αυτό βάλαμε το θέμα ανοικτά και ζητάμε γνώμες και στο τελος θα αποφασίσουν οι πολλοί.

Όταν βολτάρουν πάνω από 60 μηχανές στα βουνα κάνοντας γύρω στα 200 χωμάτινα χλμ καθημερινά, μπορεί πολύ εύκολα να χαλασει η βόλτα από μια βλάβη.
 

Shogun

Ρόδα, τσάντα και κοπάνα!
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Chris
Μοτό
Tenere 700 '21
Adv. 1090 '18
Sv650s '01
Vespa 200px '89
Ψηφίζω ναι.
Για τον ίδιο λόγο που θα φοράω κράνος και καλο εξοπλισμό.
Είναι θέμα ασφάλειας.
Ενας άνθρωπος να χρειαστεί μεταφορα θα αποδειχτεί σωτήριο.
Εμένα υπολογίστε με μέσα.

Sent from my super duper pooper scooper!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ψηφίζω ναι.
Για τον ίδιο λόγο που θα φοράω κράνος και καλο εξοπλισμό.
Είναι θέμα ασφάλειας.
Ενας άνθρωπος να χρειαστεί μεταφορα θα αποδειχτεί σωτήριο.
Εμένα υπολογίστε με μέσα.

Sent from my super duper pooper scooper!
Γεια σου ρε Χρηστάρα αλάνι!
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Βρε Λεωνίδα αφού μπορείς να το έχεις, γιατί όχι?
Όλες οι απόψεις έχουν μια βάση και ένα σκεπτικό.
Για αυτό βάλαμε το θέμα ανοικτά και ζητάμε γνώμες και στο τελος θα αποφασίσουν οι πολλοί.

Όταν βολτάρουν πάνω από 60 μηχανές στα βουνα κάνοντας γύρω στα 200 χωμάτινα χλμ καθημερινά, μπορεί πολύ εύκολα να χαλασει η βόλτα από μια βλάβη.
Μην παρεξηγηθώ Γιαννη κ Κώστα,είπα θα σεβαστώ την άποψη των πολλών κ αν κάτι με χαλάει θα αποφασίσω πως κ τι θα κάνω εγω για εμένα.
Απλά ποτέ δεν μου άρεσε που το έβλεπα σε Βόλτες να τονίσω το Βόλτες αυτό το σκηνικό.
Αν κάναμε κατι αλλο θα έλεγα ναι οκ ίσως.

Δεν μου κολλάει εμένα μου φαίνεται καπως.
Είμαι λάθος είμαι σωστός δεν ξέρω γνώμη μου είναι κ την λέω όπως όλοι.
Με αγάπη πάντα ;):)
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αν το παρω απ την μερια της ασφαλειας και της λογικης ...τοτε σιγουρα ναι.

Απ την αλλη αν η ασφαλεια η λογικη και η ανεση ηταν το μοναδικο ζητουμενο θα καθομασταν σπιτι μας η θα πηγαιναμε καπου κοσμοπολιτικα με το κουτι...:thumbsdown:.

Μαλλον η χρυση τομη ειναι να πληρωσουμε το μικρο αυτο ποσο,ο φιλος με το 4χ4 +τρειλερ να αραξει καπου στην μεση να απολαυσει το τριημερο του και να τον καλεσουμε μονο σε περιπτωση πολυ μεγαλης αναγκης.

Ηδη η δυνατοτητα με τις διανυκτερευσεις σε δωματια μου εχει χαλασει λιγο την (adv)φαση.

Σαν τους Χαρλεαδες θα καταντησουμε στο τελος
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Ωρε κατι σκληρά παλικάρια .... Εγώ επειδή δεν είμαι και τόσο σκληρός .... Σαν το βούτυρο στον Ήλιο ένα πράγμα ... Θα ψηφίσω ναι.......μόνο και μόνο για να κουβαλάει την κα ρεκλα μου
.. και μόνο με αυτήν την προϋπόθεση... Καρέκλα στο αμάξι.....

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Αν το παρω απ την μερια της ασφαλειας και της λογικης ...τοτε σιγουρα ναι.

Απ την αλλη αν η ασφαλεια η λογικη και η ανεση ηταν το μοναδικο ζητουμενο θα καθομασταν σπιτι μας η θα πηγαιναμε καπου κοσμοπολιτικα με το κουτι...:thumbsdown:.

Μαλλον η χρυση τομη ειναι να πληρωσουμε το μικρο αυτο ποσο,ο φιλος με το 4χ4 +τρειλερ να αραξει καπου στην μεση να απολαυσει το τριημερο του και να τον καλεσουμε μονο σε περιπτωση πολυ μεγαλης αναγκης.

Ηδη η δυνατοτητα με τις διανυκτερευσεις σε δωματια μου εχει χαλασει λιγο την (adv)φαση.

Σαν τους Χαρλεαδες θα καταντησουμε στο τελος
Συμφωνώ σε όλα! Η περιπέτεια μετράει κ η διαφορετικότητα από την καθημερινότητα μας..τι να τις κάνεις τις πολλές ανέσεις στο troffy, Αυτό έχει κ τι νοστιμιά νομίζω.
Σε ότι αποφασίσει ο λαός κ εγώ μαζί βέβαια!


Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε παίδες, δεν τίθεται θέμα αλλοίωσης του χαρακτήρα του event, γιατί το βλέπετε έτσι;

Δηλαδή, τι σχέση έχει η τριήμερη βόλτα στο βουνό και η διασκεδαση/εμπειρια μιας τέτοιας βολτας, με το να υπάρχει όχημα υποστήριξης;

Μήπως μας θίγει το χαρακτήρα μας μήπως και πουν οτι δεν είμαστε true adve?
Μήπως προσπαθούμε να αποδείξουμε κατι σε κάποιους, πιθανόν και στους εαυτούς μας;

Θυμίζω ότι στο τροφυ του 17, πολλοί επέλεξαν να κοιμηθούν στο καταφύγιο, κάτω από τη στεγνή κουβερτούλα. Δηλαδή τι πρέπει να πουμε ρε Δημήτρη KORAX , ότι αυτοί ήταν φλωρατζες και εμείς που κοιμήθηκαμε έξω στα βρεγμένα, ειμασταν οι adve?

Δεν έχω πιάσει καν το θέμα της ασφάλειας, πράγμα που θα έπρεπε να μας απασχολεί πρωτίστως, γιατί όποιος θεωρεί ότι η βόλτα στο βουνό πρέπει να γίνεται όπως να'ναι, χωρίς να τον ενδιαφέρει η ασφάλεια, τοτε περιμένω να τον δω να αλλάζει ταχύτητες με σανδάλι η στην καλύτερη σαγιονάρα 1-4 διχαλα, και καπελαδουρα τύπου καβουράκι live your myth in Greece.

Φιλικά μιλάω πάντα, χωρίς καμία διάθεση προσβολής.
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Ρε παίδες, δεν τίθεται θέμα αλλοίωσης του χαρακτήρα του event, γιατί το βλέπετε έτσι;

Δηλαδή, τι σχέση έχει η τριήμερη βόλτα στο βουνό και η διασκεδαση/εμπειρια μιας τέτοιας βολτας, με το να υπάρχει όχημα υποστήριξης;

Μήπως μας θίγει το χαρακτήρα μας μήπως και πουν οτι δεν είμαστε true adve?
Μήπως προσπαθούμε να αποδείξουμε κατι σε κάποιους, πιθανόν και στους εαυτούς μας;

Θυμίζω ότι στο τροφυ του 17, πολλοί επέλεξαν να κοιμηθούν στο καταφύγιο, κάτω από τη στεγνή κουβερτούλα. Δηλαδή τι πρέπει να πουμε ρε Δημήτρη KORAX , ότι αυτοί ήταν φλωρατζες και εμείς που κοιμήθηκαμε έξω στα βρεγμένα, ειμασταν οι adve?

Δεν έχω πιάσει καν το θέμα της ασφάλειας, πράγμα που θα έπρεπε να μας απασχολεί πρωτίστως, γιατί όποιος θεωρεί ότι η βόλτα στο βουνό πρέπει να γίνεται όπως να'ναι, χωρίς να τον ενδιαφέρει η ασφάλεια, τοτε περιμένω να τον δω να αλλάζει ταχύτητες με σανδάλι η στην καλύτερη σαγιονάρα 1-4 διχαλα, και καπελαδουρα τύπου καβουράκι live your myth in Greece.

Φιλικά μιλάω πάντα, χωρίς καμία διάθεση προσβολής.
Γιάννη το 17' δεν κοιμηθήκαμε στα βρεγμένα εγώ κολυμπούσα κανονικά με την λινατσα που είχα για σκηνή
Αν είναι να έρθει ο άνθρωπος ας έρθει δεν πιστεύω ότι δεν θα δώσει κάποιος τα 8ευρο. Ούτε ότι είναι τόσο Θέμα γενικα! Μόνο που είναι τόσες οι συμμετοχές οι ασφάλεια είναι δεδομένη για εμένα!
Αν έβλεπες από που βγάλαμε το ktm που έμεινε πέρσι, μέχρι το δρόμο θα καταλαβενες, εκεί δεν κατέβαινε τίποτα μόνο χεράκια κ ποδαράκια για οδική βοήθεια.

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Καταλαβαίνω το σκεπτικό της «προκυριξης» της ψηφοφορίας καθως επισης και τα τεκμήρια του ναι και του όχι σε ένα μπαΚαπ αυτοκίνητο που θα κινείται παράλληλα.

Θα συμφωνήσω πως το ποσό είναι «μικρό» για το τι μπορεί να παρέχει μια τέτοια «υπηρεσία» - δυνατότητα και θεωρώ πως δεν είναι κακό να υπάρχει.

Παρολα αυτά δεν το κρίνω απαραίτητο να έχουμε αυτοκίνητο που θα μας ακολουθεί για τους εξής απλούς λογους.
1) δεν είναι ότι θα διασχίσουμε την Ατακάμα (σαν άλλοι VOM) και δε θα δούμε χωριό για τρεις μέρες...
Και περισυ στο τσιμπουκορεμα που μπλέξαμε οι πορτοκαλί και έμεινε ο TOUFast_950 από δίσκους, αφενός αν δε Ζμπρωχναμε 10 άτομα μέχρι να βγούμε σε «βατό» χωματόδρομο ακόμα εκεί θα ήταν το 950, αφετέρου, στο πρώτο χωριό βρήκαμε αγροτικό, με δυο τηλέφωνα λύθηκε το θέμα
2) σχετικά με τα πράγματα που θα έχουμε μαζί για κουβαλημα, οι περισσότεροι από μας περισυ είδαμε πως ακόμη και τα μονοκυλινδρα όπως πχ το xr του onroad και τα 690 του Blue line και #skliros_kariolis (geez996) κουβάλησαν όλη την απαραίτητη πραμάτεια για τις ημέρες του τροφυ χωρίς να ανοίξει ρουθούνι. Οποτε φέτος ειδικότερα που οι πολλοί θα μείνουμε κιολας σε Χοτελ ούτε τα μισά πράγματα δε χρειάζεται να κουβαλάμε.

Οποτε εγώ δεν το υπερψηφίζω ως απαραίτητο, αλλά αν το θέτε οι υπόλοιποι δεν έχω θέμα να δώσω τα 7 ή τα όποια μερικά ευρώ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παίδες..... Σε όλα τα advtroffy είχαμε επιλογή ύπνου σε κατάλυμα ή σε καταφύγιο.

Μην μπερδεύουμε την κουβέντα με το που θα κοιμηθούμε και αν το advtroffy είναι περιπετειωδες.

Σιγουρα αν πηγαίναμε 10 άτομα βόλτα δεν θα συζητούσαμε την πρόταση για όχημα υποστήριξης.
Μιλαμε για πανω από 50 μηχανές και εκατοντάδες χωμάτινα χλμ.
Δεν θέλω προσωπικά να θυμηθώ αναποδιές που ανάγκασαν αναβάτες να χάσουν την μισή εκδρομή.

Το πουλί φέτος θα κοιμηθεί πάνω σε δέντρο... Γυμνό.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Πέρυσι στον Πάρνωνα έμεινε από βλάβη ένα μηχανάκι αργά προς το απόγευμα . Το αποτέλεσμα ήταν 5-6 άτομα που μείναμε εκεί να χάσουμε πάνω από 4 ώρες καθώς δεν φτιάχτηκε και περιμέναμε την οδική για να εξυπηρετηθεί ο φίλος που είχε ερθει από την Αθήνα. Οι υπολοιποι χαθηκαν κάποιοι βρήκαν την ταβέρνα και έτρωγαν που έφτασαν πίσω και γενικά εγινε ένα μπέρδεμα.
Πρόπερσι έμεινε ένα άλλο μηχανάκι μέσα στην καρδιά του βουνού. Και αφού είχε μουλαρωσει για τα καλά πήραμε δικαβαλο τον άνθρωπο για τουλάχιστον 80 χλμ μεχρι την επιστροφή. Το μηχανάκι έμεινε εκεί. Αφού φτάσαμε στο χωριό εγώ με άλλους 2 φίλους και τον παθόντα πήραμε το τζιπάκι που είχαν οι 2 πρώτοι με τρέιλερ και πήγαμε μέσα στη νύχτα να το φορτώσουμε από το βουνό. Το αποτέλεσμα ήταν να επιστρέψουμε 12 με 1 το βραδυ πίσω να μην έχουμε φάει και να μην έχουμε κάνει χαβαλέ με κανέναν. Κοινώς χασαμε όλο το βράδυ με αυτή την αναποδιά.
Ωραία είναι τα παραπανω τα θυμάσαι δε λέω αλλά στα 50 μηχανάκια όπως ξαναείπα πολλά μπορούν να συμβούν και για να μην χαλάσει η 3ημερη βόλτα καλό θα είναι να υπάρχει παράλληλα στην διαδρομή μας η υποστήριξη .
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Παιδια και γω αν καταφερω να ερθω μεσα..δεν θεωρω πως πρεπει να μπερδευουμε την ασφαλεια με την περιπετεια...μπορει να σαι πολυ περιπετειωδης και να νιωθεις πολυ αντρουα αλλα οταν σκασει η χοντρη μ@λ@κι@ ολοι απλα θελουμε εναν ωμο να κλαψουμε...μην κοροιδευομαστε και γω θελω να γυρισω μετα το τροφυ να πω (στον εαυτο μου κυριως) καλα τι κανατε 50 μηχανες στο βουνο αλλα αν γινει καμια χοντρη στραβη καλο θα ηταν να μπορεις να αντιδρασεις γρηγορα ειδικα αν ειναι θεμα υγειας..φανταζομαι δεν θα φορτωσουμε μηχανακια στο αμαξι λογω σαμπρελας πχ και ολων των σχετικων αλλα σκεψου μια ραγισμενη κεφαλη(φτου φτου μακρια απο μας)...ή σκεψου πως ο Γκαντι παραλιγο να μεινει στο pre-troffy...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nosPa21

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
640 990
Καλημέρα σε όλους!
Παιδια και γω αν καταφερω να ερθω μεσα..δεν θεωρω πως πρεπει να μπερδευουμε την ασφαλεια με την περιπετεια...μπορει να σαι πολυ περιπετειωδης και να νιωθεις πολυ αντρουα αλλα οταν σκασει η χοντρη μ@λ@κι@ ολοι απλα θελουμε εναν ωμο να κλαψουμε...μην κοροιδευομαστε και γω θελω να γυρισω μετα το τροφυ να πω (στον εαυτο μου κυριως) καλα τι κανατε 50 μηχανες στο βουνο αλλα αν γινει καμια χοντρη στραβη καλο θα ηταν να μπορεις να αντιδρασεις γρηγορα ειδικα αν ειναι θεμα υγειας..φανταζομαι δεν θα φορτωσουμε μηχανακια στο αμαξι λογω σαμπρελας πχ και ολων των σχετικων αλλα σκεψου μια ραγισμενη κεφαλη(φτου φτου μακρια απο μας)...ή σκεψου πως ο Γκαντι παραλιγο να μεινει στο pre-troffy...

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτό είναι πολύ κοντα και στη δική μου σκέψη, άλλο περιπέτεια άλλο ασφάλεια.

Ναι.
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Ο καθείς μας να κάνει τα κουμάντα του για την ασφάλεια του & τα φορτωματά του, το αυτοκίνητο ας φέρει μόνο μπύρες & νερά.
Το αυτοκίνητο ας είναι κοντά μας, όχι απαραίτητα απο πίσω μας, σε σημεία της διαδρομής εαν γίνεται, που θα μπορεί να επέμβει στο τυχόν περιστατικό ακινησίας.
 
Top Bottom