ADVtrOFFy 2019... The ADVstory

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η πρωτη φορα που ημασταν σε ομαδα και πηρα τον φυσικο μου ρολο .....αυτον της σκουπας!
Μπροστα μου αυτος ο αλητης ο Shogun προσπαθουσε να σπασει το φαναρι του Γκαντι, αλλα δεν ξερει σημαδι!

Οι μονες φωτο απο Δευτερα, ειναι απο ενα ποταμι που περασαμε!









 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτα απο την Νikon.....εχω γυρω στα 32 giga απο την action camera και δεν γνωριζω ποσα λεπτα απο το drone του voitek!
θα αργησουμε πολυ να ξεχασουμε και το φετινο advtroffy......με φαινεται!!
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
ADVtrOFFy 2019......εγω θα το αφιερωσω στον Αποστολη τον Carooly !
Ειναι ο ανθρωπος που εφερε στην παρεα μας τον Δημητρη τον nomad, ο οποιος φυσικα ανηκει στην ψεκαζμενη χρονια του 1967!
Ο Αποστολης μετα απο ενα προβλημα υγειας δεν καταφερε να ειναι κοντα μας αυτη την χρονια, οποτε ολη η προσπαθεια χαρτογραφησης επεσε επανω στον Δημητρη, εναν ανθρωπο των βουνων, με ολη την σημασια της λεξης οπως καταλαβατε οσοι τον γνωρισατε απο κοντα!
Στην προσπαθεια χαρτογραφησης βοηθησε πολυς κοσμος manosxlv blast και ο Παναγιωτης απο τα Τρικαλα!
Τα ηλεκτρονικα αρχεια πλοηγησης gpx κλπ τα εφτιαξε ο Γιαννης Aldebaran και ιδιαιτερη μνεια πρεπει να γινει και στην προταση του Σπυρου endtourista, για "οδικη βοηθεια" η οποια αποδειχθηκε σωτηρια !
Υπαρχουν φυσικα πολλα ατομα ακομη που βοηθησαν με πολλους τροπους στην διοργανωση του advtroffy.

Γραφω τις παραπανω αραδες γιατι η επιτυχια της μεγαλυτερης χωματινης βολτας στην χωρα μας, ανηκει σε ολους εσας που αγαπατε αυτον τον χωρο και ειστε οι ιδιοι που οργανωνετε με τοση μεγαλη επιτυχια μια τετοια δυσκολη βολτα!
Οι φετινες συμμετοχες αποτελεσαν ρεκορ και ηταν μεταξυ 85 και 90 αναβατων.......τα αυτοκολλητα που τυπωθηκαν για τις ομαδες ηταν 84 και δεν εφτασαν!!

Αισθανομαι οτι πρεπει να ευχαριστησουμε ολους τους ανθρωπους που ξεκινησαν απο την πρωτη ημερα λειτουργιας του advride, ολη αυτη την προσπαθεια για τοσο μεγαλες χωματινες εκδηλωσεις και ας μην ειναι πια μαζι μας για διαφορους λογους!
Ειμαι σιγουρος οτι ειναι και αυτοι χαρουμενοι με την πορεια του ADVride και καπου θα ξαναβρεθουμε!

Το φετινο ADVtrOFFy ειχε καλυψη και απο τον αερα με drone, περα απο τα απειρα βιδεο απο action και φωτο που θα βαλουμε ολοι και θα πρεπει να ευχαριστησουμε τον φιλο μας τον Voitek , που ειχαμε την τυχη να ειμαστε μαζι με το πουλι σε ολη την διαρκεια της βολτας μας!

Θα βαλω μερικες φωτο απο τα περασματα της βολτας μας και θα ζητησω προκαταβολικα στγνωμη, αν δεν ειναι καποιος στα πλανα!
Σας ζηλεψα και χαρηκα πολυ που το ολοκληρωσατε με επιτυχια! Περαστικα σε αυτον που τραυματιστηκε και συγχαρητηρια σε ολους!
 

zilver

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
790AdvR
Απίστευτες διαδρομές, φοβερά τοπία, μέτριο κοντοσούβλι και γαμάτη παρέα. Μπράβο σε όλους. Ρισπέκτια σε Τάκη για την φοβερή πλοήγηση αλλά και σε όλο το τιμ της κόκκινης ομάδας (Ηλία,Γιάννη, Χρηστάρα, Νίκο, Γιώργο, ξανά Ηλία, και τις προσθήκες μεσούσης της σεζόν Χρήστο-Σογκούν και Ντένη). Ελπίζω να μην ξέχασα κάποιον. Εις τα επόμενα.

Ακολουθεί ένα ποτ πουρί σε χαλαρό ύφος.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Χαμουληηηης ρε παιδες ο ξενωνας τις παρακατω φωτο εχουμε συντεταγμενες;;;;


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Απίστευτες διαδρομές, φοβερά τοπία, μέτριο κοντοσούβλι και γαμάτη παρέα. Μπράβο σε όλους. Ρισπέκτια σε Τάκη για την φοβερή πλοήγηση αλλά και σε όλο το τιμ της κόκκινης ομάδας (Ηλία,Γιάννη, Χρηστάρα, Νίκο, Γιώργο, ξανά Ηλία, και τις προσθήκες μεσούσης της σεζόν Χρήστο-Σογκούν και Ντένη). Ελπίζω να μην ξέχασα κάποιον. Εις τα επόμενα.

Ακολουθεί ένα ποτ πουρί σε χαλαρό ύφος.
Πολύ ωραίο βίντεο!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Χαμουληηηης ρε παιδες ο ξενωνας τις παρακατω φωτο εχουμε συντεταγμενες;;;;


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Συνεχίζω με μερικές φωτογραφίες εν πλω από το σημείο που κάναμε στάση,

Στελλάρας alfa7 με το εργαλείο του



Γιώργαρος #korfas_kariolis με το περτικαλί θεριό, το οποίο εκτελεί χρέη τρακτέρ εκσφεντονίζοντας ένα κοτρόνι



Ο "Godfather You make me crazy" Γιώργαρος #skliros_kariolis (geez996) με το καινούργιο του άτι



Δε γνωρίζω το παλικάρι, όποιος γνωρίζει nick ας μου πει να το αλλάξω)



Ο ουραγός μας Σπυρέτος Spyrious



Ο Κωστής onroad με το καινούργιο αγρίμι στην οικογένεια (σου πάει τρέλα μωρή αρρώστια)



Ο συμπαθέστατος Γάκης Gakis κουμαντάροντας το φορτωμένο θεριό του



Ο Μητσάρας LARRY με το γιαπωνέζικο κατσικάκι του, ο οποίος είχε μια άτυχη στιγμή αλλά δεν πειράζει, το χώμα τα έχει αυτά ρε φιλαράκι :)

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο Γιώργαρος Sevax , ο οποίος είναι από τα πιο καλά παιδιά αυτής της κοινότητας, εδώ με το καινούργιο του εργαλείο το οποίο τον έχει ανεβάσει level κατά πολύ. Καλολάσπωτο Γιώργαρε :inlove:
(Βέβαια εδώ που με βλέπει, κάτι πιάνει με το αριστερό του χέρι............ας το πάρω ως κοπλιμέντο :roflmao: )



Εδώ, ο αχτύπητος και αξιαγάπητος Κωστής gsmaniac όπου εδώ πλακώνει στα παντιλίκια τον Gandhi, σα να του λέει "δε θα μου κάνεις μαλακίες εμένα"



 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εδώ βλέπουμε ένα παλικάρι που δε γνωρίζω αν γράφει (όποιος ξέρει ας βοηθήσει)



Ομοίως (ο Voitek είναι?)

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αφού βγάλαμε τις φωτογραφίες μας, αναχώρηση μαζί με Spyrious να προλάβουμε την πράσινη ομάδα που είχε ξεκινήσει αρκετή ώρα πριν.
Η επόμενη στάση ήταν λίγο πριν τους καταρράκτες της Παλαιοκαρυάς, όπου κάναμε μια σωτήρια στάση για νερό, μετά από μια σχετικά δύσκολη φιδωτή κατάβαση στη βόρεια πλαγιά της κορυφής Καραβούλα (1810μ.)









Δυστηχώς οι στάσεις λίγες, πόσο μάλλον για φωτο γιατί το υψόμετρο έπεφτε και η ζέστη άρχιζε και γινόταν ανυπόφορη.
Στάση στους καταρράκτες, όπου μερικά παιδιά τους τίμησαν με το να κάνουν μια αναζωογονητική βουτιά στα παγωμένα νερά.

Μετά από 10 λεπτά στους καταρράκτες, αναχώρηση με τον Θένο για να γεμίσουμε τα τεπόζιτά μας, και μιας και δε θα σταματούσαμε στο Περτούλι για καφέ, είπαμε να κάνουμε μια στάση σε ένα παραδοσιακό παντοπωλείο - καφενείο, όπου το διατηρούσε ένας ηλικιωμένος κύριος ετών 95 (!), ο κυρ Στέφανος, ο οποίος όλο του το βιος το είχε ζήσει σε εκείνο το μέρος. Δυστηχώς όμως και σύμφωνα με τα λεγόμενα του Θένου, ο άνθρωπος είχε πέσει πολύ, μετα βίας περπατούσε και παρόλο που ήταν μεσημέρι, παρόλο που δεν υπήρχε ψυχή γύρωθεν και παρόλο που είχε ξαπλώσει, σηκώθηκε, μας άνοιξε την πόρτα και δέχτηκε να μας εξηπηρετήσει. Βέβαια εμείς τον ευχαριστήσαμε ευγένικα, και τον αφήσαμε βεβαίως να επιστρέψει στην κάμαρή του να ξεκουραστεί.
Γεια σου κυρ Στέφανε, χάρηκα που σε είδα, έστω και για λίγο.

Εδώ, θέλω να κάνω μια παρένθεση και να πω πως ότι αυτοί ακριβώς οι άνθρωποι, οι γνήσιοι άνθρωποι του χωριού, αυτοί που δεν έχουν μολυνθεί από την ψεύτικη λάμψη της πόλης οι οποίοι πολλές φορές είναι και αγράματοι, είναι οι δασκάλοι που χρειάζεται ένας νέος άνθρωπος για να διδαχτεί κοινωνική μόρφωση. Γιατί καλές οι σπουδές, τα πανεπιστήμια, τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά, αλλά τι να το κάνεις αν είσαι άνθρωπος χωρίς αξίες, χωρίς σεβασμό και χωρίς αγάπη για τον τόπο σου και το συνάνθρωπό σου. Αυτά είναι η κοινωνική μόρφωση και κατά την ταπεινή μου άποψη είναι το ποιο σημαντικό είδος μόρφωσης το οποίο πρέπει να εφαρμόζεται σε έναν νέο άνθρωπο.

Με μία μικρή θλίψη στο μέτωπο, καβαλάμε τα αλογάκια μας, γυρνάμε τη μίζα και οι akrapovic αναλαμβάνουν να ταράξουν την ηρεμία της περιοχής.

Επόμενη στάση η περίφημη Γκρόπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dennis 187

Μέλος
Περιοχή
ΒΕΡΟΙΑ
Όνομα
Dimosthenis
Μοτό
KTM Adventure 990 2007
Απίστευτες διαδρομές, φοβερά τοπία, μέτριο κοντοσούβλι και γαμάτη παρέα. Μπράβο σε όλους. Ρισπέκτια σε Τάκη για την φοβερή πλοήγηση αλλά και σε όλο το τιμ της κόκκινης ομάδας (Ηλία,Γιάννη, Χρηστάρα, Νίκο, Γιώργο, ξανά Ηλία, και τις προσθήκες μεσούσης της σεζόν Χρήστο-Σογκούν και Ντένη). Ελπίζω να μην ξέχασα κάποιον. Εις τα επόμενα.

Ακολουθεί ένα ποτ πουρί σε χαλαρό ύφος.
Τέλειο βίντεο μπράβο Ζήσης καρντάση :friendship:
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Απίστευτες διαδρομές, φοβερά τοπία, μέτριο κοντοσούβλι και γαμάτη παρέα. Μπράβο σε όλους. Ρισπέκτια σε Τάκη για την φοβερή πλοήγηση αλλά και σε όλο το τιμ της κόκκινης ομάδας (Ηλία,Γιάννη, Χρηστάρα, Νίκο, Γιώργο, ξανά Ηλία, και τις προσθήκες μεσούσης της σεζόν Χρήστο-Σογκούν και Ντένη). Ελπίζω να μην ξέχασα κάποιον. Εις τα επόμενα.

Ακολουθεί ένα ποτ πουρί σε χαλαρό ύφος.
Γεια σου ρε Ζήση καλλιτεχναρα!! Βιντεαρα

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η Γκρόπα, ένα πέρασμα όπου μόνο στην όψη του σου κόβεται η ανάσα.
Μόνο στην σκέψη ότι ανά πάσα στιγμή μπορείς να φας βράχο στο κεφάλι, αυτόματα χαμηλώνεις το γκάζι να μην ταράξεις περαιτέρω την απόκοσμη υσηχία της περιοχής.
Τα απόκρημα βράχια, στέκουν εκεί, άγρια και αγέρωχα, σαν μια κοιμώμενη Χάρυβδη έτοιμη να σε κατασπαράξει αν την ξυπνήσεις με τις εξατμίσεις σου.......περνάμε σιγά με τον Θένο, και κάνουμε μια στάση να θαυμάσουμε αυτό το θυμωμένο σκαρίφημα της φύσης.

Αφήνουμε τα μηχανάκια και κοντοζυγώνουμε στην άκρη του γκρεμού, κοιτάζοντας το τεράστιο βάραθρο που χωρίζει την Πίνδο από τα Άγραφα, ενω αριστερά μας είναι το σημείο που κατά το παρελθόν ήταν ο φόβος και ο τρόμος για τους ταξιδιώτες που αναγκάζοταν να το διαβούν.
Ιστορίες για ανθρώπους που γκρεμίστηκαν στα βάθη του, άλλοι πάγωσαν στο κρύο μια νύχτα του χειμώνα προσπαθώντας να φτάσουν στον κάμπο, κάποια εικονοστάσια πρόσφατα χαμένων δύσμοιρων, οι στραβωμένες μπάρες που ξήλωσε η μανία της φύσης, όλα αυτά μαρτυρούν το παρελθόν αυτού του τόπου.

Απέναντι, οι δίδυμες κορυφές που ξεπετάγονται από του φαραγγιού τα σπλάχνα και τείνουν στα ουράνια, απόκρυμνες και αδυσώπητα μοναχικές.

(Πηγή)

Γκρόπα. Πέρασμα θρύλος. Μακάρι να είχα χρόνο για περαιτέρω φωτογραφίες.









 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom