ADVtrOFFy 2019... The ADVstory

Nikolas77

Adventure Traveller
Όνομα
Nikolas
Μοτό
LC4 ADV'02
Πάρα πολύ όμορφες φωτογραφίες ανάλογες των διαδρομών που επιλέξατε.. Λυπάμαι πολύ που δεν τα κατάφερα να συμμετέχω στο φετινό αν και το ήθελα πάρα πολύ αλλά ούτε εγώ ,ούτε το 640 ήταν έτοιμο για τη βόλτα.

Μπράβο στην οργάνωση για τον κόπο της χαρτογραφισης και την επιλογή των διαδρομών αλλά και στο όχημα υποστήριξης που πραγματικά σε τέτοιες βόλτες, όπως ορθά αναφέρει ο Σπύρος, πρέπει να υπάρχει.
Τελος ένα μεγαλο μπράβο στο φίλο Γιάννη που μετά από το Hellas Rally και μια όχι εύκολη βόλτα 4000 χλμ που κάναμε μαζί πέταξε για Γερμανία και μετά από δέκα μέρες επέστρεψε Ελλάδα μόνο και μόνο για να συμμετάσχει στο Trophy .
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Πάρα πολύ όμορφες φωτογραφίες ανάλογες των διαδρομών που επιλέξατε.. Λυπάμαι πολύ που δεν τα κατάφερα να συμμετέχω στο φετινό αν και το ήθελα πάρα πολύ αλλά ούτε εγώ ,ούτε το 640 ήταν έτοιμο για τη βόλτα.

Μπράβο στην οργάνωση για τον κόπο της χαρτογραφισης και την επιλογή των διαδρομών αλλά και στο όχημα υποστήριξης που πραγματικά σε τέτοιες βόλτες, όπως ορθά αναφέρει ο Σπύρος, πρέπει να υπάρχει.
Τελος ένα μεγαλο μπράβο στο φίλο Γιάννη που μετά από το Hellas Rally και μια όχι εύκολη βόλτα 4000 χλμ που κάναμε μαζί πέταξε για Γερμανία και μετά από δέκα μέρες επέστρεψε Ελλάδα μόνο και μόνο για να συμμετάσχει στο Trophy .
Με το Suzuki το DRZ λες Νικόλα?
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ήθελα να ρωτήσω πως γράφει διότι δεν τον ρώτησα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν η ήρεμη δύναμη της κόκκινης ομάδας και έκανε παραπάνω από την μιση δουλειά στα 2 λαστιχα που ειχαμε .
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Ήθελα να γράψω για μία εφαρμογή που βοήθησε πολύ στη διαδρομή, λέγεται ADV (AdvRider WD - Rally) και είναι εδώ: ADV (AdvRider WD - Rally) - Εφαρμογές στο Google Play
Η εφαρμογή φορτώνει αρχεία gpx σαν ίχνη (tracks) και δείχνει το στίγμα σου σε σχέση με το track, χωρίς οδηγίες πλοήγησης που έτσι κι αλλιώς δεν έχουν νόημα σε off-road διαδρομές.
Το πολύ βοηθητικό χαρακτηριστικό που έχει η εφαρμογή και βοηθά σε περιπτώσεις μεγάλων ομάδων, είναι οτι μπορείς να δημιουργήσεις ένα group δίνοντας ένα όνομα και στη συνέχεια να καλέσεις τους υπόλοιπους από την ομάδα σου να συνδεθούν σε αυτό το group.
Με αυτό τον τρόπο, εμφανίζεται στην οθόνη και το στίγμα των άλλων με τα ονόματα που έχουν επιλέξει να συνδεθούν.
Υπάρχει επίσης δυνατότητα αυτόματης ειδοποίησης σε περίπτωση που κάποιος από το group απομακρυνθεί περισσότερο από μια οριζόμενη απόσταση, καθώς και το αντίθετο (χρησιμεύει σε περιπτώσεις rally ώστε να γνωρίζεις αν κάποιο όχημα βρίσκεται κοντά σου).

Μπορείς επίσης να δημιουργήσεις κανονικό roadbook με βάση το gpx αρχείο, επιλέγοντας τα σύμβολα που θέλεις (τουλίπες κλπ).

Από τη σελίδα της εφαρμογής στο Google Playstore μπορείτε να κατεβάσετε και ένα pdf με αναλυτικές οδηγίες για τη χρήση της.

Το μενού της είναι λίγο περίεργο και ξενίζει αλλά επειδή είναι αρκετά λιτό, δεν είναι καθόλου δύσκολο στη χρήση.

Ο τύπος που την δημιούργησε, γράφει στο fb, στο TET group και έχω μιλήσει μαζί του προτείνοντάς του κάποιες βελτιώσεις με βάση τη χρήση που κάνω τις οποίες και έχει ενσωματώσει σε επόμενες εκδόσεις της.

Το κλασικό πρόβλημα της αυτονομίας της μπαταρίας του τηλεφώνου, διορθώνεται με μια βάση φόρτισης που έχει και τροφοδοσία, κάτι σαν αυτήν εδώ: βάση στήριξης κινητού με τροφοδοσία usb .
Εγώ την έχω συνδέσει με μια ασφάλεια στη μπαταρία της μηχανής και επιπρόσθετα, έχω βάλει κι έναν διακόπτη στο τιμόνι που κόβω τελείως την τροφοδοσία (διακόπτης τιμονιού), κι έτσι δεν προβληματίζομαι με αυτονομία κλπ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
zanny
Πολυ καλή εφαρμογή.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ήθελα να γράψω για μία εφαρμογή που βοήθησε πολύ στη διαδρομή, λέγεται ADV (AdvRider WD - Rally) και είναι εδώ: ADV (AdvRider WD - Rally) - Εφαρμογές στο Google Play
Η εφαρμογή φορτώνει αρχεία gpx σαν ίχνη (tracks) και δείχνει το στίγμα σου σε σχέση με το track, χωρίς οδηγίες πλοήγησης που έτσι κι αλλιώς δεν έχουν νόημα σε off-road διαδρομές.
Το πολύ βοηθητικό χαρακτηριστικό που έχει η εφαρμογή και βοηθά σε περιπτώσεις μεγάλων ομάδων, είναι οτι μπορείς να δημιουργήσεις ένα group δίνοντας ένα όνομα και στη συνέχεια να καλέσεις τους υπόλοιπους από την ομάδα σου να συνδεθούν σε αυτό το group.
Με αυτό τον τρόπο, εμφανίζεται στην οθόνη και το στίγμα των άλλων με τα ονόματα που έχουν επιλέξει να συνδεθούν.
Υπάρχει επίσης δυνατότητα αυτόματης ειδοποίησης σε περίπτωση που κάποιος από το group απομακρυνθεί περισσότερο από μια οριζόμενη απόσταση, καθώς και το αντίθετο (χρησιμεύει σε περιπτώσεις rally ώστε να γνωρίζεις αν κάποιο όχημα βρίσκεται κοντά σου).

Μπορείς επίσης να δημιουργήσεις κανονικό roadbook με βάση το gpx αρχείο, επιλέγοντας τα σύμβολα που θέλεις (τουλίπες κλπ).

Από τη σελίδα της εφαρμογής στο Google Playstore μπορείτε να κατεβάσετε και ένα pdf με αναλυτικές οδηγίες για τη χρήση της.

Το μενού της είναι λίγο περίεργο και ξενίζει αλλά επειδή είναι αρκετά λιτό, δεν είναι καθόλου δύσκολο στη χρήση.

Ο τύπος που την δημιούργησε, γράφει στο fb, στο TET group και έχω μιλήσει μαζί του προτείνοντάς του κάποιες βελτιώσεις με βάση τη χρήση που κάνω τις οποίες και έχει ενσωματώσει σε επόμενες εκδόσεις της.

Το κλασικό πρόβλημα της αυτονομίας της μπαταρίας του τηλεφώνου, διορθώνεται με μια βάση φόρτισης που έχει και τροφοδοσία, κάτι σαν αυτήν εδώ: βάση στήριξης κινητού με τροφοδοσία usb .
Εγώ την έχω συνδέσει με μια ασφάλεια στη μπαταρία της μηχανής και επιπρόσθετα, έχω βάλει κι έναν διακόπτη στο τιμόνι που κόβω τελείως την τροφοδοσία (διακόπτης τιμονιού), κι έτσι δεν προβληματίζομαι με αυτονομία κλπ.
Να την δουλέψουμε μέχρι του χρόνου για να την εφαρμόσουμε στα γκρουπ.
Είσαι τιτανομεγιστοτεραστιος.
 

zilver

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
790AdvR
Ήθελα να ρωτήσω πως γράφει διότι δεν τον ρώτησα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν η ήρεμη δύναμη της κόκκινης ομάδας και έκανε παραπάνω από την μιση δουλειά στα 2 λαστιχα που ειχαμε .
Την άλλη μισή την κάναμε οι δυο μας! :Ρ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Φέτος ήθελα πολύ να είμαι ανάμεσα μας. Πρωτίστως γιατί το είχα ανάγκη εγώ ο ίδιος. Φυσικά άλλος ένας λόγος ήταν ότι έχω γνωριστεί με κάποιους αλλά και ότι ξέρω πως θα γνωριζόμουν με κάποιους επιπλέον που μου κάνουν κλικ εδώ και καιρό από τα γραφόμενα τους. Με κάποιους μιλάω και από το τηλέφωνο.
Είχα αποφασίσει πως θα έρθω πολύ πριν το δηλώσω αλλά ήξερα πως είχα μπροστά μου πολλά εμπόδια και πάλι όμως το πάλευα για να τα ξεπεράσω κι εκεί που το κατάφερνα ερχόντουσαν νέα απρόβλεπτα εμπόδια. Τελικά το πράγμα έγινε δύσκολο και ακόμη και αν ερχόμουν με τόσο λιγοστό χρόνο στη διάθεση μου και τόσες εκκρεμότητες πίσω μου μάλλον δε θα το ευχαριστιόμουν. Δε ξέρω αν έκανα καλά...

Χαζεύω τις φωτογραφίες σας και περνάω καλά.
 

dimitris_

Μέλος
Περιοχή
Ξανθη
Όνομα
Dimitris
Μοτό
xt660z, '08
Όπως ανέφερε πιο πριν και ο Στέφανος (STF) και γω ήλπιζα να παρεβρεθώ στη φετινή γιορτή (γιατί γιορτή είναι) αλλά επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν μου το επέτρεψαν. Ελπίζω του χρόνου που το τριήμερο θα είναι πιο νωρίς να μην έχω θέμα με την εργασία μου και να μπορέσω να ανέβω στα βουνα μαζί σας.
Πέρασαν δύο μέρες, δεν ανεβάσατε καμια φωτογραφία και ξεκίνησαν τα στερητικά...........
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όπως ανέφερε πιο πριν και ο Στέφανος (STF) και γω ήλπιζα να παρεβρεθώ στη φετινή γιορτή (γιατί γιορτή είναι) αλλά επαγγελματικές υποχρεώσεις δεν μου το επέτρεψαν. Ελπίζω του χρόνου που το τριήμερο θα είναι πιο νωρίς να μην έχω θέμα με την εργασία μου και να μπορέσω να ανέβω στα βουνα μαζί σας.
Πέρασαν δύο μέρες, δεν ανεβάσατε καμια φωτογραφία και ξεκίνησαν τα στερητικά...........
Δεν είναι απαραίτητο να το ξανακάνουμε του Αγίου πνεύματος.
Φέτος έγινε, λόγω του ασχημου χειμώνα.
Ένα μήνα πριν στην χαρτογράφηση δεν περάσαμε εύκολα την διαδρομη.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το κομμάτι της τρίτης μέρας, Βωβουσα Λαιστα Γυφτοκαμπος Βραδετο.
Νομίζω θα μου μείνει αποθημενο.
Θα πρέπει να μπει σε κάποια εξόρμηση.

Θα μπορούσε το Τροφυ του 20, να ξεκινάει από Βωβουσα και να μπαίνει Αλβανία, γιατί όχι από διαδρομές του ΤΕΤ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το κομμάτι της τρίτης μέρας, Βωβουσα Λαιστα Γυφτοκαμπος Βραδετο.
Νομίζω θα μου μείνει αποθημενο.
Θα πρέπει να μπει σε κάποια εξόρμηση.

Θα μπορούσε το Τροφυ του 20, να ξεκινάει από Βωβουσα και να μπαίνει Αλβανία, γιατί όχι από διαδρομές του ΤΕΤ.
Κάτσε να τελειώσουμε με αυτό καπτεν... Έχουμε βίδεο αεροπλανικα κλπ.
Και θα ανοίξουμε νέο θέμα για του χρόνου.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ένα φρέσκο βιντεάκι από eveRide ADV. Μπορεί να φαίνεται άσχετο με το θέμα αλλά αν ακούσετε προσεκτικά τα σχόλια που κάνει στην αφήγηση* του θα καταλάβετε γιατί πιστεύω πως ταιριάζει απόλυτα στο ADV-Troffy και όχι μόνο!

*Για όσους δεν καταλαβαίνουν καλά Αγγλικά, ας βάλλουν αυτόματη μετάφραση, θα βοηθήσει πολύ!

 
Τελευταία επεξεργασία:

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Δεν είναι απαραίτητο να το ξανακάνουμε του Αγίου πνεύματος.
Φέτος έγινε, λόγω του ασχημου χειμώνα.
Ένα μήνα πριν στην χαρτογράφηση δεν περάσαμε εύκολα την διαδρομη.
Κάτσε να τελειώσουμε με αυτό καπτεν... Έχουμε βίδεο αεροπλανικα κλπ.
Και θα ανοίξουμε νέο θέμα για του χρόνου.
Θα μπορουσαν να μπουν βιντεο απο τη χαρτογράφηση αλλα πριν γινει το τροφυ;
 
Top Bottom