AdvtrOFFy 2020...The ADVstory

lunatickpr

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
vstrom 650,crm 125 ktm525
Καταρχήν ένα ευχαριστώ (πολύ μεγάλο) στο όχημα υποστήριξης που μας μετέφερε τη βενζίνη, στα παιδιά που έκαναν τη χαρτογράφηση, σε όσους ασχολήθηκαν με την οργάνωση και την διαμονή μας, από εμένα, lunatickpr ,flash uzbekos .

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lunatickpr

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
vstrom 650,crm 125 ktm525
Καταρχήν ένα ευχαριστώ (πολύ μεγάλο) στο όχημα υποστήριξης που μας μετέφερε τη βενζίνη, στα παιδιά που έκαναν τη χαρτογράφηση, σε όσους ασχολήθηκαν με την οργάνωση και την διαμονή μας, από εμένα, lunatickpr ,flash uzbekos .

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Με το καλό και στην επόμενη βόλτα...


Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gakis

Gakis
Περιοχή
Αθήνα, Ηλιούπολη
Όνομα
Gakis
Μοτό
KTM 1190
Πότε θα πάρεις μπότες; Πόσο κάνει ο αστράγαλος; Περαστικά αν και δεν αμφιβάλω. Κακός σκύλος.....

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
Στον φοίνικα βέβαια απευθύνομαι

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για το μάχιμο KLE 500 τίποτα? Γιατί επειδή κοροϊδεύαμε τα KTM και τελικά ο Ιάπωνας πρόδωσε και μείναμε από ψυγείο δεύτερη μέρα?
Ναι ρε Κώστα έχεις δίκιο ζητάω ταπεινά συγνώμη!! Το είπα θα ξεχάσω κάποιον (επειδή με ξέρω) και ξέχασα ίσως το πιο σημαντικό μέλος της ομάδας που μοιράστηκαμε είδη πρώτης ανάγκης στο βουνό!!

Σε έχασα απότομα νωρίς τη Κυριακή και ξεχάστηκα. Δείξε κατανόηση, εδώ σας πήγα ανάποδα ολόκληρη διαδρομή!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Λεωνίδας με το 1150, αρσενικό μηχανάκι...παρθένα σίδηρος.



Και το κομβόι συνεχίζεται με τους τοιούτους, να περνούν με ωραίο ρυθμό και συνοχή, σαν μια ωραία οικογένεια.



Με τον STF και το WR250R να σκουπίζει και να κρατάει το γκρουπ σε συνδυασμό.



Συνεχίζεται...
Αφού πέρασαν ορισμένοι ιππότες του δάσους, ξεκινήσαμε με τον Voitek να ανηφορίσουμε πιο ψηλά για να μπούμε μέσα στο σύνεφο.
Βρήκαμε μια ωραία ανοιχτοσιά, όπου ο Voi σήκωσε το drone και εγώ βρήκα ευκαιρία για μερικά κλικς..











 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στη συνέχεια μπήκαμε στο δάσος Φουρνά, όπου σταματήσαμε να βοηθήσουμε το Tenere του Ορέστη στο οποίο η αλυσίδα στην προσπάθειά της να δραπετεύσει, μπλοκάρισε τον τροχό σφηνόνωντας τους κρίκους της μέσα στο πίσω γρανάζι, ευτυχώς χωρίς να ανατρέψει τη μοτοσυκλέτα και να ρίξει τον Ορέστη φαρδύ πλατύ στο χώμα.
Ευτυχώς ήταν εκεί ο Λάμπρος ο οποίος είχε το πολυπόθητο καρυδάκι 19 για να λύσουμε το παξιμάδι του πίσω άξονα για να ρυθμίσουμε την αλυσίδα.
Τέλος καλό όλα καλά, ξεκινάμε να βρούμε του άλλους, αλλά χάσαμε πολύτιμο χρόνο στο ταξίδι μας οπότε φώτο από το δάσος Φουρνά δεν υπάρχουν, δεν πειράζει όμως γιατί αφήνουμε εκκρεμότητες για την επόμενη φορά.

Τα επόμενα φωτογραφικά κλικ ήταν υγρής μορφής στον Ταυρωπό, όπου κάναμε και την πρώτη μας μεγάλη στάση.
Το ποτάμι ήταν βατό μέχρι τη μέση χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Μετά τη μέση η ποταμίσια κροκάλα μεγάλωνε με αποτέλεσμα να δυσκολεύει τους αναβάτες.

Εδώ ο Κώστας μπαίνει ήρεμος και απολαμβάνει την υγρασία του ποταμού..



Και αποφασίζει να ξύσει μαρσπιέ απάνω στην κροκάλα, κάνοντας τον Γκάντι ταχύπλοο



Παρομοίως, ο Λιάκος μπαίνει όμορφα στον Ταυρωπό,




Ο Ταυρωπός όμως έχει άλλη γνώμη...



Συνεχίζεται...
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Καλημέρα σε όλους
Εξοπλισμός εξοπλισμός και εξοπλισμός
Το γκαπ ήταν μεγάλο !!!!!ειδικά στο γόνατο αλλά σωθηκε λόγο επικαλαμιδας
Το χτύπημα στην ποδοκνημικη εγινε γιατί κάπου κούμπωσε η μποτα και επήλθε στρέψη !!!
Θλάσεις και τίποτα άλλο να ειναι καλα ο γιαραμπις



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
περαστικά!!!
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Στη συνέχεια μπήκαμε στο δάσος Φουρνά, όπου σταματήσαμε να βοηθήσουμε το Tenere του Ορέστη στο οποίο η αλυσίδα στην προσπάθειά της να δραπετεύσει, μπλοκάρισε τον τροχό σφηνόνωντας τους κρίκους της μέσα στο πίσω γρανάζι, ευτυχώς χωρίς να ανατρέψει τη μοτοσυκλέτα και να ρίξει τον Ορέστη φαρδύ πλατύ στο χώμα.
Ευτυχώς ήταν εκεί ο Λάμπρος ο οποίος είχε το πολυπόθητο καρυδάκι 19 για να λύσουμε το παξιμάδι του πίσω άξονα για να ρυθμίσουμε την αλυσίδα.
Τέλος καλό όλα καλά, ξεκινάμε να βρούμε του άλλους, αλλά χάσαμε πολύτιμο χρόνο στο ταξίδι μας οπότε φώτο από το δάσος Φουρνά δεν υπάρχουν, δεν πειράζει όμως γιατί αφήνουμε εκκρεμότητες για την επόμενη φορά.

Τα επόμενα φωτογραφικά κλικ ήταν υγρής μορφής στον Ταυρωπό, όπου κάναμε και την πρώτη μας μεγάλη στάση.
Το ποτάμι ήταν βατό μέχρι τη μέση χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Μετά τη μέση η ποταμίσια κροκάλα μεγάλωνε με αποτέλεσμα να δυσκολεύει τους αναβάτες.

Εδώ ο Κώστας μπαίνει ήρεμος και απολαμβάνει την υγρασία του ποταμού..



Και αποφασίζει να ξύσει μαρσπιέ απάνω στην κροκάλα, κάνοντας τον Γκάντι ταχύπλοο



Παρομοίως, ο Λιάκος μπαίνει όμορφα στον Ταυρωπό,




Ο Ταυρωπός όμως έχει άλλη γνώμη...



Συνεχίζεται...
φοβερά πλάνα φίλος,εχεις πιάσει μέχρι κ πέτρες που πηδηξαν έξω απο το ποτάμι να σωθούν.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Λοιπόν....το pc μου κάνει νούμερα...
Τι διάολο η ktm τα φτιάχνει...?
Και με το πατατατολκ δεν την παλεύω...
Πάμε μια ακόμα προσωρινά...


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
καλησπέρα σε όλους,

δυστυχώς έχω μπλέξει με τη δουλειά, τόσο πολύ, που δεν πρόλαβα καν να γράψω πόσο καλά πέρασα ...:)
μετά από πολύ (ΠΟΛΥ...) καιρό κατάφερα να τα γράψω όλα εκεί που πρέπει, και έφυγα ΣΚ, για ένα ακόμα troffy μετά το Παναχαικό.
Τα είπαμε και με τον Κώστα, πραγματικά εξαιρετική ιδέα, το μοίρασμα σε ομάδες, με πλοηγούς,
κάτι που δεν το είχα δει εγώ, στα προηγούμενα troffy.
Χωρεσαν 100 μηχανάκια στο βουνό, χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα, και να ευχαριστηθούμε βόλτα !
Πραγματικά απόλαυσα το Σάββατο με τη ροζ ομάδα, εντάξει τον γυρισμό απο τα Αγραφα, όχι και τόσο ...:cry:
και την Κυριακή με την μπλέ ομάδα, με λιακάδα και γκάζι ...
Τι να πώ ... να είμαστε καλά και του χρόνου, για μένα τουλάχιστον με 15λιτρο acerbis και σαμπρέλες ... :laugh:
γιατί με την 350άρα, θα είμαι και του χρόνου (εντάξει ... λέμε τώρα... )
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Για το μάχιμο KLE 500 τίποτα? Γιατί επειδή κοροϊδεύαμε τα KTM και τελικά ο Ιάπωνας πρόδωσε και μείναμε από ψυγείο δεύτερη μέρα?
Δεν έμεινες από ψυγείο, μην λες ψέματα, από τη βρώμα έμεινες, αλλά δεν άκουγες τους μεγαλυτερους, να ρίξεις λίγο νεράκι στο καημένο το μηχανάκι, και με αφορμή τη θερμοκρασία αραξες στο Μεγδοβα και τσακισες τα τσίπουρα. Ιδού η άγρια ομορφιά του trophy
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Καλημέρα σε όλους
Εξοπλισμός εξοπλισμός και εξοπλισμός
Το γκαπ ήταν μεγάλο !!!!!ειδικά στο γόνατο αλλά σωθηκε λόγο επικαλαμιδας
Το χτύπημα στην ποδοκνημικη εγινε γιατί κάπου κούμπωσε η μποτα και επήλθε στρέψη !!!
Θλάσεις και τίποτα άλλο να ειναι καλα ο γιαραμπις



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περαστικα Στεργιο.
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Καλημέρα σε όλους
Εξοπλισμός εξοπλισμός και εξοπλισμός
Το γκαπ ήταν μεγάλο !!!!!ειδικά στο γόνατο αλλά σωθηκε λόγο επικαλαμιδας
Το χτύπημα στην ποδοκνημικη εγινε γιατί κάπου κούμπωσε η μποτα και επήλθε στρέψη !!!
Θλάσεις και τίποτα άλλο να ειναι καλα ο γιαραμπις



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
περαστικα κομάντο :).
εισαι μάχιμος
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Και για μένα το ADVtrOFFy ήταν μια καταπληκτική εμπειρία, πόσο μάλλον επειδή σήμανε την επιστροφή μου στα χώματα μετά από σχεδόν μια 5ετία...

Με δανεικό μηχανάκι λοιπόν και δύο φίλους που θα έκαναν την ασφάλτινη βόλτα ανεβήκαμε από την Παρασκευή στο πανέμορφο δασικό χωριό, που το είδαμε σιγά-σιγά να γεμίζει από ανθρώπους και μηχανές, καθώς τα nicknames έπαιρναν τελικά σάρκα και οστά... Η ανυπομονησία για την επόμενη μέρα, η απόλαυση ν' ακούω τη ψιλή βροχή να πέφτει πάνω στο ύφασμα της σκηνής και... το ροχαλητό του κουμπάρου μου δίπλα δε μ' άφησαν να κοιμηθώ και πολύ το πρώτο βράδυ!

Η πρωινή βροχή κατά την αναχώρηση του Σαββάτου περιέπλεξε λίγο τα πράματα.... Βλέποντας κάποιους "κόκκινους" να φεύγουν, βιάστηκα να ακολουθήσω. Η βροχή όμως δυνάμωσε και μέχρι να φορέσω το αδιάβροχό μου, δεν τους είδα που είχαν βγει στον πρώτο χωματόδρομο δεξιά αμέσως μετά το δασικό χωριό. Κατέβηκα μέχρι τη διασταύρωση πιο κάτω και ακολούθησα το ίχνος στο gps προς Άγραφα στα δεξιά, έχοντας την πεποίθηση πως κάπου πιο κάτω θα τους προλάβω, παίρνοντας ουσιαστικά - χωρίς να το ξέρω - τη διαδρομή ανάποδα...

Φτάνοντας στο χωριό υπό βροχή οι ελπίδες μου είχαν πια εξανεμιστεί και δε μπορούσα να μη σκεφτώ ότι είχα ανεβεί στην Ευρυτανία σε αναζήτηση παρέας για τα χώματα και να που τελικά θα έκανα την πρώτη - μετά από καιρό - μεγάλη χωμάτινη βόλτα μόνος... Δε με φόβιζε αυτό, άλλωστε δεν είναι η πρώτη φορά που θα ήμουν μόνος στο βουνό... Σύντομα τα γνωστά και αγαπημένα μέρη που περνούσα, το τερέν που ήταν βρεγμένο τόσο όσο χωρίς να λασπώνει, το σώμα που λυνόταν πάνω στο 640, με έκαναν να αφοσιωθώ στην απόλαυση της οδήγησης! Είχαν περάσει αν δε κάνω λάθος περίπου 3 ώρες και 105χλμ από το camp, όταν συνάντησα τους "κόκκινους" που είχα χάσει να έρχονται από την αντίθετη "κανονική" φορά της διαδρομής. Δεν υπήρχε περίπτωση να γυρίσω πίσω, απλά έριξα ρυθμό καθώς θα διαστασταυρωνόμουν συχνά πλέον από δω και πέρα. Στα τελευταία 10-15χλμ είχα πλέον κουραστεί και χάθηκα 3-4 φορές στις εναλλαγές ασφαλτο-χώμα πριν το δασικό χωριό.

Η δεύτερη μέρα ήταν περισσότερο "ορθολογική". Με τους "κόκκινους" απ' την αρχή, απόλαυσα την παρέα και το σβέλτο ρυθμό της ομάδας (...μόνο πολλές στάσεις ρε παιδιά)! Η διαδρομή απίστευτη και σήμερα (χίλια μπράβο nomad!), με τα σφιχτά, σκιερά και λασπερά κομμάτια να συνδυάζονται με αυτές τις απέραντες "απλες" στα Κοκκάλια που δεν τις χόρταινε το μάτι και η ψυχή.... Στον Αθ. Διάκο χαιρέτησα για να συναντήσω τη φορτωτική... το f800gs του κουμπάρου που είχε όλη μου τη πραμάτεια και να γυρίσουμε μαζί Αθήνα.... γεμάτος και με ένα μόνιμο χαμόγελο μέσα από το κράνος!!!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς σε όσους προσπάθησαν (nomad, gsmaniac, pheonix, aldebaran και δε ξέρω ποιος άλλος...) να γίνει πράξη αυτό το event και να χαρίσει μια απίστευτη εμπειρία σε τόσους πολλούς ανθρώπους, αν και ξέρω οτι είναι πολύ λίγο... Πέρα από τις καταπληκτικές διαδρομές και τα μαγικά τοπία, γνώρισα κυρίως πολλούς γνήσιους ανθρώπους (θα ήθελα να μιλούσα με ακόμα περισσότερους...) τόσο στη διαδρομή όσο και στις διάφορες "συνευρέσεις" στο δασικό χωριό αυτό το διήμερο. Έκανα πολύ ενδιαφέρουσες συζητήσεις, οι οποίες μπορεί να ξεκινούσαν από την κοινή αγάπη για τη μηχανή και τη φύση, όμως δεν ήταν λίγες οι φορές που έβγαιναν "εκτός θέματος"... με την καλή έννοια! Αυτό κι αν είναι μια ακόμη επιτυχία του (φετινού) ADVtrOFFy...

Να στε όλοι καλά και να τα πούμε ξανά σύντομα στα βουνά!!!
 
Top Bottom