AdvtrOFFy 2020...The ADVstory

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
το αυτο.
οι αναβάτες στο φόντο μικροί πάνω στις μηχανές τους εμπρός στο μεγαλείο του βουνού.


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εκπληκτική φωτογραφία Λεωνίδα :ok:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
'Ένα τεράστιο ευχαριστώ και από εμένα, στον Δημήτρη nomad, βαθύ γνώστη των βουνώνε, για τις υπέροχες διαδρομές που περάσαμε και επίσης πολλές ευχαριστίες στον Κωστή gsmaniac για την συντροφιά στην αναγνωριστική και στην ευκαιρία που μου έδωσε για να κάνω δυο φορές τα υπέροχα αυτά χωμάτινα περάσματα.
Μπράβο στους συμμετέχοντες ιδιαίτερα σε αυτούς με τα βαριά μηχανάκια, μπράβο και στην Ελλαδάρα μας που μας χαρίζει αυτές τις εικόνες των βουνών, που ας τα δούμε παρθένα όσο προλαβαίνουμε γιατί έχουν σκοπό να τα γεμίσουν με σίδερα...

Περάσαμε πολύ ωραία περάσματα, απόκοσμες βουνοκορφές οι οποίες σου προκαλούν δέος, ειδυλλιακά δάση πνιγμένα με θεόρατα δέντρα να δίνουν τρελά χρώματα αλλά από όλα αυτά, αυτό που μου κέντρισε το οδηγικό ενδιαφέρον ήταν το πέρασμα στην καρδιά των Βαρδουσίων, ξεκινώντας από χαμηλά λίγο μετά την Αρτοτίνα με το σπαστήρι που περνάει από γκρεμούς, περνώντας κάτω από το καταφύγιο των Βαρδουσίων έως ότου τον Αθανάσιο Διάκο. Αυτό το οδηγικό κομμάτι μου προξένησε έναν τεράστιο θαυμασμό και ευγνωμοσύνη που μου δίνεται η ευκαιρία και το βλέπω. Αναγνωρίζω βεβαία, ότι για να συλλάβεις το μεγαλείο της άγριας ομορφιάς που σου δίνουν αυτά τα μέρη, δεν αρκεί ένα πέρασμα. Πρέπει να τα ζήσεις, να κατασκηνώσεις, να τα δεις όλες τις εποχές και να βιώσεις και τον κίνδυνο πολλές φορές για να αγγίξεις τις παρυφές μόνο, αυτής της μαγείας που απορρέει από αυτόν τον ορεινό όγκο. Μακάρι να μου δοθεί η ευκαιρία να μπορέσω να ζήσω, έστω και λίγο, αυτήν την εμπειρία. Γιατί καλή και η θάλασσα, αλλά σαν το βουνό δεν έχει. Νομίζω, και αυτή είναι μια εντελώς προσωπική άποψη, ότι η οδήγηση σε αυτά τα σημεία πρέπει να είναι αργή, φυσιολατρική. Το να οδηγείς γρήγορα, ή δίχως αύριο σε τέτοια περάσματα νομίζω ότι χάνεις την ουσία της χωμάτινης διάσχισης και του εκδρομικού εντούρο.

Αφού φτάσαμε με τον Βαγγέλη στις 12 το βράδυ, χαιρετίσαμε γνωστούς και αγνώστους και κάναμε βουτιά στο κρεβάτι straight through. Το πρωί, ο γύρωθεν ουρανός έδινε αισιόδοξες εικόνες, αλλά τα προγνωστικά δεν ήταν μάλλον και τα καλύτερα, οπότε αποφασίστηκε να ακολουθηθεί η διαδρομή της Κυριακής για να αποφύγουμε τον κίνδυνο των καταιγίδων σε μεγάλα υψόμετρα αλλά και του ότι η διαδρομή του Σαββάτου είχε πολλά σημεία με πανοραμική θέα και θα ήταν αμαρτία να μην έχει καθαρό ουρανό όταν τα διασχίζαμε.
Λίγες εικόνες από το πρωί του Σαββάτου, όσο ακόμα ορισμένοι κοιμούνται.

Ο καιρός πριν κλείσει



Τα LC4 περιμένουν να ξεχυθούν στα βουνά.....εντάξει για το μπροστά μιλάω.....το πίσω είναι ψοφίμι :p



Πανέμορφος χώρος...ότι πρέπει για εξορμήσεις στα γύρω βουνά και όχι μόνο.



Άλλοι σε σκηνές και άλλοι σε σπιτάκια, χώρος για όλα τα βαλάντια





Εδώ πρωί πρωί τα παιδιά λύνουν το Κυπριακό.....χωρίς καφέ....ήρωες!



ΚΤΜ power





Εδώ σε πρώτο πλάνο βλέπουμε το 640 του Γιώργου που περιμένει τη βροχή για να πλυθεί.





Ο μπίγκουλας του Λάμπρου



Πόσο ίδια και πόσο διαφορετικά.



Ποικιλία μηχανημάτων






Minimal



Είπαμε, ο αναβάτης μετράει.



Εδώ ο Χρηστάρας γεμίζει με σνακ και κοκα-κολα τη μπαγκαζιέρα του.



Το 950 FCR41 του Ντίνου το οποίο δυστυχώς εγκατέλειψε στα πρώτα χιλιόμετρα της διαδρομής.



Συνεχίζεται.....
Ξεκινάει η βόλτα και αμέσως μπαίνουμε χώμα με το καλημέρα σε λασπερά και γλιστερά χωμάτινα περάσματα ανεβαίνοντας για το Πικροβούνι.
Τη στήνουμε με τον Voitek μετά από μια ωραία γλιστερή δεξιά, πνιγμένη από το πράσινο του δάσους και το καφέ του βρεγμένου χώματος και περιμένουμε.
Μέσα σε 5 λεπτά, ακούμε μονοκύλινδρα να γουργουρίζουν με ήρεμο ρυθμό, στηνόμαστε και βλέπουμε τον Ηλία και τον Τάκη να έρχονται πρώτοι από τη λαίλαπα που πρόκειται να επακολουθήσει.



Μετά από τον Λιάκο και τον Τάκη, επικρατεί ησυχία, ακούγοντας μόνο τη βροχή που σκάει στις φυλλωσιές....μία εξωπραγματική ηρεμία η οποία διακόπτεται βίαια από έναν αφηνιασμένο LC8 o οποίος σκίζει την υσηχία του δάσους, ανεβάζοντας στροφές ασυνήθιστα γρήγορα για αυτό το τερέν.....ποιος να είναι άραγε...?
Ε μα ποιος άλλος.....



Ο Αλέξανδρος έρχεται μαλιοκούβαρα και πλασάρει το EXC...εεεεε το 990 ήθελα να πω, με εξαιρετική άνεση στη γλιστερή δεξιά.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μετά τον Αλέξανδρο ακολουθεί η περτικαλί ομάδα με ωραίο ρυθμό και εξόδους από τη στροφή



Και ξάφνου ξεπροβάλει ένα ολοκαίνουργιο 790 Rally, με ένα τρελοκομείο αναβάτη ο οποίος το πλακώνει στα χαστούκια το εργαλείο για να στρώσει χαρακτήρα



Το 790 Rally όμως δεν είναι τυχαίο, δεν εξημερώνεται τόσο εύκολα και αποφασίζει να κλωτσήσει τινάζοντας τον blexo με ένα εντυπωσιακό high side, κάνοντάς τον να πει τον δεσπότη Παναγι΄....εεεεε Ιμάμη...



Όποιος είναι καρατιμόνα, προσφέρει και εντυπωσιακές τούμπες. Νόμος!
Σηκώνεται, όλα καλά και συνεχίζουμε τους κόφτες!
Ταυτόχρονα συνεχίζουν και περνούν οι ιππότες του δάσους με χαρακτηριστική ηρεμία, θαυμάζοντας το πεσμένο Rally και τον αναβάτη του.











Ρεσπεκτ στις αφρατούλες, αλλά με τον efthymis οδηγό όλα γίνονται πριόνια....μαθημένος στο τερέν της Νάξου αφού

 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στη συνέχεια αποφασίζουμε να την κάνουμε με τον Voitek και να στηθούμε λίγο πιο ψηλά για να πάρουμε μάτι τους υπόλοιπους.
Βρίσκουμε ένα ωραίο σημείο το οποίο δίνει ωραίο πλάνο του χωματόδρομου μέσα στο έλατο, και το σύννεφο πάνω από τα κράνη μας σε απόσταση αναπνοής. Η βροχή είχε ελαττώσει, παρά μόνο ένα ψιλόβροχο έριχνε, τόσο όσο να μας κρατάει συντροφιά και να συντηρεί τις μυρωδιές του βρεγμένου χώματος σε συνδυασμό με τις βελόνες του έλατου.





Και το κομβόι σιγά σιγά σκάει μύτη, απολαμβάνοντας χωμάτινη οδήγηση μέσα στη φύση



Το πουλί που μαρσάρει τη χουσβάρνα και τα παίρνει όλα σβάρνα



Ο Μήτσος χαμογελάει μέσα από το κράνος, χάρηκα που σε είδα Μήτσε





Στη συνέχεια ο Γιώργης μαζί με τον Απόστολο, απ'τα καλά παιδιά εδώ μέσα...



'Ελα ρε ΚΤΜάρα!





Στη συνέχεια προελαύνουν οι Τοιούτοι με πρώτο τον Στέφανο ο οποίος ακολουθείται από τον Κώστα. Στέφανε δεν προλάβαμε να αλλάξουμε κουβέντα πάνω στο χαμό, next time φίλε..



Λάμπρος με τον Μπίγκουλα και βλέμμα αποφασισμένο!



Δεν το θυμάμαι το παλικάρι...σόρυ. 'Εχει γούστο στα μηχανάκια πάντως :ok:



Γεια σου ρε Μητσάρα!



Έλα οι μποξεράδες.....Ηλίας και Γιώργος κρατάν ψηλά τη σημαία των GS

 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Λεωνίδας με το 1150, αρσενικό μηχανάκι...παρθένα σίδηρος.



Και το κομβόι συνεχίζεται με τους τοιούτους, να περνούν με ωραίο ρυθμό και συνοχή, σαν μια ωραία οικογένεια.



Με τον STF και το WR250R να σκουπίζει και να κρατάει το γκρουπ σε συνδυασμό.



Συνεχίζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αφού το VAR του Maniac είδε θέατρο του Phoenix, παραθέτω εδώ όλη την φάση απ το ξεκίνημα για τα δικά σας συμπεράσματα. :stm:
Πες του,αυτα τα τα πραγματα ειναι για τους νεους, Πες του.

Περα απ την πλακα, φιλαρακι Phoenix ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο !
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τι να πεις για το troffy μας.. Και το λέω μας γιατί αυτή είναι η αξία του. Η ομαδικότητα, η προσφορά από τον καθένα, η φιλία, η αγάπη για το βουνό. Τα παιδιά ο gsmaniac και ο Phoenix δεν έχτισαν αυτή τη προσπάθεια εξαρχής του advride για να το παίξουν μάγκες και επικεφαλεις αλλά για να βάλουν ένα λιθαράκι σε αυτό που αγαπάμε και μας ενώνει. Χωρίς βεντετισμους, χωρίς μαγκιές και αυτό κάνει το troffy μια διαφήμιση του μοτοσυκλετισμου.

Για μένα μετά από 12 χρόνια ενασχόληση με το χωμα ένιωσα αυτό το σαβκο σαν να ενώνονται κάποιες τελειες από όλα αυτά τα χρόνια. Φιλοι από παλιά, γνωριμίες με νέα αξιόλογα άτομα, θυμήθηκα ένα πιο παλιό που μου είχε πει πριν χρόνια ότι το βουνό, το χωμα, μαζεύει τα καλύτερα άτομα. Ίσως είναι αυτοί που δεν φοβούνται να λερωθουν, να κυλιστουν στη λάσπη, να πέσουν, να ξανασηκωθουν. Ίσως έχει αυτή τη σημειολογία!

Στο δια ταύτα είμαι χαρούμενος και γεμάτος και ανυπόμονος για τα επόμενα..

Στην ομάδα μας των "αναποδων" μαζευτήκαμε μια υπέροχη ομάδα. Εκεί μέσα στο χαμό της βροχής του Σαββάτου μαζεύτηκαμε 9 μηχανές και οργανωθηκαμε στο φτερό.

Με τον παλιοφιλο kordix συνεννοηθηκαμε σε λίγα δευτερόλεπτα, ανέλαβε αμέσως να σκουπίσει πίσω με την εμπειρία του καθώς στη παρέα είχαμε και πιο φρέσκους στα χώματα.

2 τρελοκομείο από Καλαμάτα, αυτό το τρελό κοράκι και την Κόκκινη οργή τα 2 αγωνιστικά KLR υψηλών επιδόσεων που σήκωσαν το βουνό στον αέρα!! Ο κοραξ φρόντισε όπως παντα να παίξει με τα όρια, κυνηγηθηκαμε δυνατά σε κάποια σημεία και όπου δεν έφτανα τη τρελά του και τις ικανότητες του ξαμολουσε μπροστά και τον έβρισκα λίγο πιο κάτω να λέει ρε πουστη πρέπει να κόψω τις μαλακιες χαχαχχα.

Η κόκκινη οργή ο Δημήτρης λεβεντιά, χάρηκα φίλε. Φήμες λένε πως έγραψε τον καλύτερο χρόνο του σαβκο στο σημείο που τον πήρε στο κατόπι ένα τσοπανοσκυλο 2 μέτρα χαχαχ. Ποια 990 και ποια 790!!

Ειδική αναφορά επίσης στον Νίκο με το Tenere από Πύργο εξαιρετικός, κύριος αεροπορία με το tenere που το έχει και πανέμορφο. Χάρηκα επίσης και ευχαριστώ για τη παρέα.

Μέτα 2 άλλες κορυφαίες συμμετοχές. Ο τρελός οδοντίατρος Δημήτρης με το dr350 που ξεκίνησε από Αθήνα οδικώς με το 350 φορτωμένος έβγαλε το Σάββατο και κυνήγησε αγρια και τη Κυριακή και αγόρασε ένα υπέροχο οικόπεδο με θέα στο δρόμο για τα κοκκαλια χωρίς καν να ιδρώσει!! Προσέφερε θέαμα και βοήθησε και ένα συντροχο με το τσαντάκι του σπορ μπιλλυ του προσφέρωντας μια ντιζα συμπλέκτη από πόσες είχε εκεί μέσα δε ξέρω!!

Επίσης ο Αντώνης με το κλασσικό και όμορφο tenere 600 με λάστιχα μηδέν που πήγε τα λασπωμενα δε ξέρω πως του βγάζω το καπέλο και μάχιμος κι αυτός να προσφέρει τη βοήθεια του στον κοραξ που βασάνισε το λεβιέ ταχυτήτων στο κουλούρι. Χάρηκα επίσης πολυ και ευχαριστώ για τη παρέα!

Μαζί στη παρέα και ένα wr250r που συγνώμη ξεχνάω το όνομα του παλικαριού ωραίος, τέλειο μηχανάκι μια ατυχία με ένα λάστιχο στεναχωρεθηκα που δεν ακολούθησε τη Κυριακή. Δε πειράζει στα επόμενα!

Κάπου τη Κυριακή κούμπωσε και ο Χρήστος με το tenere 700 και το πατήσαμε πάλι λιγάκι ζωή να χουμε!

Το Σάββατο χάσαμε κάπου στην αρχή τον @jumaru τον βρήκαμε τη Κυριακή. Άλλο ένα τιμημένο 640 adventure στη παρέα.



Και ποιον να πρώτο θυμηθώ τα καλύτερα παιδιά. Από Κρήτη τον Μιλτιάδη και τους αλλους, ο Θενος ραχοκοκαλιά του advride, ο Γιάννης ο τυφλας που είχα να δω καιρό, τρελοκομείο Χαλατσης, σκληρός και η παρέα των πορτοκαλί, ο συγκατοικος Τζανος.
Να αναφέρω και τον φίλο Τάκη με τον Ηλία και τον giorgopro που με τις βροχές χαθήκαμε αλλά μετά πάλι όλοι παρέα ειμασταν.

Και φυσικά το φιλαράκι Aldebaran που μπορεί να ναι αργός αλλά είναι σταθερός και καλό παιδί χαχαχαχα. Τσάκισαμε ότι υπήρχε στο δρόμο σουβλάκια παγωτά εντουρο και καλά εμείς παχυναμε. Μέχρι 2 το βράδυ που φτάσαμε φάγαμε και μπουγάτσα και μου λέει την άλλη μέρα ο αθεόφοβος με γαμησε στο στομάχι!! Έλα δε το πιστεύω χαχαχαχα.

Πολλούς ξεχνάω αλλά έτσι κι αλλιώς η αναφορές μου είναι ενδεικτικές σε ένα μαγικό 3ημερο και ανυπομονώ για τα επόμενα!!

Συγνωμη στη παρέα που τους πήγα ανάποδα τη πρώτη μέρα, διάβασα λάθος το ίχνος αλλά χάρηκα γιατί δεν χαλάστηκε κάνεις, βασικά δεν εφταιγα εγώ απλά είχαν γράψει ανάποδα το ίχνος τα παιδιά και με μπέρδεψαν!! Να μη ξανασυμβεί!!

Ευχαριστώ και τον nomad για την συμβολή του να κάνουμε αυτές τις πανέμορφες διαδρομές.

Όλα τέλεια..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλημέρα σε όλους
Εξοπλισμός εξοπλισμός και εξοπλισμός
Το γκαπ ήταν μεγάλο !!!!!ειδικά στο γόνατο αλλά σωθηκε λόγο επικαλαμιδας
Το χτύπημα στην ποδοκνημικη εγινε γιατί κάπου κούμπωσε η μποτα και επήλθε στρέψη !!!
Θλάσεις και τίποτα άλλο να ειναι καλα ο γιαραμπις



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Καλημέρα σε όλους
Εξοπλισμός εξοπλισμός και εξοπλισμός
Το γκαπ ήταν μεγάλο !!!!!ειδικά στο γόνατο αλλά σωθηκε λόγο επικαλαμιδας
Το χτύπημα στην ποδοκνημικη
Έγινε γιατί κάπου κούμπωσε η μποτα και επήλθε στρέψη !!!
Θλάσεις και τίποτα άλλο



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Περαστικά και γρήγορα αδερφέ μου!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα σε όλους
Εξοπλισμός εξοπλισμός και εξοπλισμός
Το γκαπ ήταν μεγάλο !!!!!ειδικά στο γόνατο αλλά σωθηκε λόγο επικαλαμιδας
Το χτύπημα στην ποδοκνημικη
Έγινε γιατί κάπου κούμπωσε η μποτα και επήλθε στρέψη !!!
Θλάσεις και τίποτα άλλο



Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σήκω πάνω μαρη Λέλα... Με κάνεις ρεζίλι!
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
Αφήνω μερικές και εγώ εδώ ! Από την δική μου γωνία ! θα επανέλθω και με μηχανάκια .....χαχαχαχαχα :p:);)

Όταν ξέρεις γιατί πας, δεν ρωτάς και δεν ψάχνεις εάν πήγες με τους από εδώ ή με τους από κει. Όλες οι μπάλες στο ίδιο καλάθι προσπαθούν να μπουν.




























 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Εγώ δεν έχω πολλά πράγματα να πω....
Ξεκινήσαμε το Σάββατο το πρωί (εργασιακά δεν μπορούσαμε Παρασκευή έτσι ώστε να είμαστε από νωρίς στο δασικό) και βλέποντας τα μετεωρολογικά μοντέλα που έδιναν φουλ βροχή απο την μεριά της Πάτρας, αποφασίσαμε να ανέβουμε από Καρδίτσα.
Στάση πριν τον Μπράλο για ανακούφιση και πάμε !



Κατεβαίνοντας από παλιό Μπράλο και προσπαθώντας να περάσουμε τον Ασωπό, η μανία της φύσης είχε διαμορφώσει περίεργα το γεφύρι...



Ευτυχώς οι άνθρωποι είχαν προνοήσει και παραδίπλα είχαν στήσει μια σύγχρονη γέφυρα (χρόνια τώρα...)

Έτσι λοιπόν μέσο Λαμίας-Δομοκού-Ανάβρας φτάνουμε στο φράγμα της λίμνης Πλαστήρα και αντί να συνεχίσουμε άσφαλτο, κόβουμε αριστερά για Ανθηρό.
Η βροχή μας έχει πιάσει για τα καλά, έτσι φωτογραφίες από το πρώτο χώμα δεν υπάρχουν. Σκαρφαλώνοντας όμως στα Άγραφα η φύση σε αναγκάζει να σταματάς εδώ κι εκεί...









Αφού περάσαμε τις ομορφιές και κάναμε στάση στο Χωριό Άγραφα, συναντηθήκαμε με την μπλε ομάδα, όμως ήταν στο τελείωμα της ξεκούρασης και έφευγαν...

Η συνέχεια λίγο πολύ γνωστή, μέσο Παλαιοχωρίου-Σκαμνιάς-Καρπενησίου κατάληξη στο Δασικό.



Κουβεντούλα με όσους μπορέσαμε και εν αναμονή της επόμενης ημέρας που μας χάρισε έναν υπέροχο καιρό.









Προσωπικά θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά που έτρεξαν για την διοργάνωση του trophy και ελπίζω του χρόνου να είμαστε καλά και να μπούμε μάχιμα στις διαδρομές του.
 

Kostas325

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Kawasaki KLE 500
Τι να πεις για το troffy μας.. Και το λέω μας γιατί αυτή είναι η αξία του. Η ομαδικότητα, η προσφορά από τον καθένα, η φιλία, η αγάπη για το βουνό. Τα παιδιά ο gsmaniac και ο Phoenix δεν έχτισαν αυτή τη προσπάθεια εξαρχής του advride για να το παίξουν μάγκες και επικεφαλεις αλλά για να βάλουν ένα λιθαράκι σε αυτό που αγαπάμε και μας ενώνει. Χωρίς βεντετισμους, χωρίς μαγκιές και αυτό κάνει το troffy μια διαφήμιση του μοτοσυκλετισμου.

Για μένα μετά από 12 χρόνια ενασχόληση με το χωμα ένιωσα αυτό το σαβκο σαν να ενώνονται κάποιες τελειες από όλα αυτά τα χρόνια. Φιλοι από παλιά, γνωριμίες με νέα αξιόλογα άτομα, θυμήθηκα ένα πιο παλιό που μου είχε πει πριν χρόνια ότι το βουνό, το χωμα, μαζεύει τα καλύτερα άτομα. Ίσως είναι αυτοί που δεν φοβούνται να λερωθουν, να κυλιστουν στη λάσπη, να πέσουν, να ξανασηκωθουν. Ίσως έχει αυτή τη σημειολογία!

Στο δια ταύτα είμαι χαρούμενος και γεμάτος και ανυπόμονος για τα επόμενα..

Στην ομάδα μας των "αναποδων" μαζευτήκαμε μια υπέροχη ομάδα. Εκεί μέσα στο χαμό της βροχής του Σαββάτου μαζεύτηκαμε 9 μηχανές και οργανωθηκαμε στο φτερό.

Με τον παλιοφιλο kordix συνεννοηθηκαμε σε λίγα δευτερόλεπτα, ανέλαβε αμέσως να σκουπίσει πίσω με την εμπειρία του καθώς στη παρέα είχαμε και πιο φρέσκους στα χώματα.

2 τρελοκομείο από Καλαμάτα, αυτό το τρελό κοράκι και την Κόκκινη οργή τα 2 αγωνιστικά KLR υψηλών επιδόσεων που σήκωσαν το βουνό στον αέρα!! Ο κοραξ φρόντισε όπως παντα να παίξει με τα όρια, κυνηγηθηκαμε δυνατά σε κάποια σημεία και όπου δεν έφτανα τη τρελά του και τις ικανότητες του ξαμολουσε μπροστά και τον έβρισκα λίγο πιο κάτω να λέει ρε πουστη πρέπει να κόψω τις μαλακιες χαχαχχα.

Η κόκκινη οργή ο Δημήτρης λεβεντιά, χάρηκα φίλε. Φήμες λένε πως έγραψε τον καλύτερο χρόνο του σαβκο στο σημείο που τον πήρε στο κατόπι ένα τσοπανοσκυλο 2 μέτρα χαχαχ. Ποια 990 και ποια 790!!

Ειδική αναφορά επίσης στον Νίκο με το Tenere από Πύργο εξαιρετικός, κύριος αεροπορία με το tenere που το έχει και πανέμορφο. Χάρηκα επίσης και ευχαριστώ για τη παρέα.

Μέτα 2 άλλες κορυφαίες συμμετοχές. Ο τρελός οδοντίατρος Δημήτρης με το dr350 που ξεκίνησε από Αθήνα οδικώς με το 350 φορτωμένος έβγαλε το Σάββατο και κυνήγησε αγρια και τη Κυριακή και αγόρασε ένα υπέροχο οικόπεδο με θέα στο δρόμο για τα κοκκαλια χωρίς καν να ιδρώσει!! Προσέφερε θέαμα και βοήθησε και ένα συντροχο με το τσαντάκι του σπορ μπιλλυ του προσφέρωντας μια ντιζα συμπλέκτη από πόσες είχε εκεί μέσα δε ξέρω!!

Επίσης ο Αντώνης με το κλασσικό και όμορφο tenere 600 με λάστιχα μηδέν που πήγε τα λασπωμενα δε ξέρω πως του βγάζω το καπέλο και μάχιμος κι αυτός να προσφέρει τη βοήθεια του στον κοραξ που βασάνισε το λεβιέ ταχυτήτων στο κουλούρι. Χάρηκα επίσης πολυ και ευχαριστώ για τη παρέα!

Μαζί στη παρέα και ένα wr250r που συγνώμη ξεχνάω το όνομα του παλικαριού ωραίος, τέλειο μηχανάκι μια ατυχία με ένα λάστιχο στεναχωρεθηκα που δεν ακολούθησε τη Κυριακή. Δε πειράζει στα επόμενα!

Κάπου τη Κυριακή κούμπωσε και ο Χρήστος με το tenere 700 και το πατήσαμε πάλι λιγάκι ζωή να χουμε!

Το Σάββατο χάσαμε κάπου στην αρχή τον @jumaru τον βρήκαμε τη Κυριακή. Άλλο ένα τιμημένο 640 adventure στη παρέα.



Και ποιον να πρώτο θυμηθώ τα καλύτερα παιδιά. Από Κρήτη τον Μιλτιάδη και τους αλλους, ο Θενος ραχοκοκαλιά του advride, ο Γιάννης ο τυφλας που είχα να δω καιρό, τρελοκομείο Χαλατσης, σκληρός και η παρέα των πορτοκαλί, ο συγκατοικος Τζανος.
Να αναφέρω και τον φίλο Τάκη με τον Ηλία και τον giorgopro που με τις βροχές χαθήκαμε αλλά μετά πάλι όλοι παρέα ειμασταν.

Και φυσικά το φιλαράκι Aldebaran που μπορεί να ναι αργός αλλά είναι σταθερός και καλό παιδί χαχαχαχα. Τσάκισαμε ότι υπήρχε στο δρόμο σουβλάκια παγωτά εντουρο και καλά εμείς παχυναμε. Μέχρι 2 το βράδυ που φτάσαμε φάγαμε και μπουγάτσα και μου λέει την άλλη μέρα ο αθεόφοβος με γαμησε στο στομάχι!! Έλα δε το πιστεύω χαχαχαχα.

Πολλούς ξεχνάω αλλά έτσι κι αλλιώς η αναφορές μου είναι ενδεικτικές σε ένα μαγικό 3ημερο και ανυπομονώ για τα επόμενα!!

Συγνωμη στη παρέα που τους πήγα ανάποδα τη πρώτη μέρα, διάβασα λάθος το ίχνος αλλά χάρηκα γιατί δεν χαλάστηκε κάνεις, βασικά δεν εφταιγα εγώ απλά είχαν γράψει ανάποδα το ίχνος τα παιδιά και με μπέρδεψαν!! Να μη ξανασυμβεί!!

Ευχαριστώ και τον nomad για την συμβολή του να κάνουμε αυτές τις πανέμορφες διαδρομές.

Όλα τέλεια..
Για το μάχιμο KLE 500 τίποτα? Γιατί επειδή κοροϊδεύαμε τα KTM και τελικά ο Ιάπωνας πρόδωσε και μείναμε από ψυγείο δεύτερη μέρα?
 
Top Bottom