ADVtrOFFy 2021....The ADVstory

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Ακόμα Και στην "άσχημη" σε είδα να το διασκεδάζεις.... Αυτό δείχνει εξωστρέφεια, που είναι ένα από τα καλύτερα χαρακτηριστικά ενός ανθρώπου και μπράβο σου.

Όσο για την πτώση.... Όλοι έχουμε φάει τέτοιες χαζοτουμπες στο χώμα και όποιος σου πει το αντίθετο, λέει μουσαντα.

Μου έλειψε ολοκληρωμένο βίντεο σου και από τις 2 μερες... :friendship:
Αφου απεφυγα τα χειροτερα ολα καλα! Να ναι καλα η επενδυση που εκανα προσφατα και πηρα θωρακα Leatt, αν δεν τον ειχα σιγουρα θα ειχα θεμα στο στηθος....
Και οι επιγονατιδες Acerbis που εχω την ακουσανε καλα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αφου απεφυγα τα χειροτερα ολα καλα! Να ναι καλα η επενδυση που εκανα προσφατα και πηρα θωρακα Leatt, αν δεν τον ειχα σιγουρα θα ειχα θεμα στο στηθος....
Και οι επιγονατιδες Acerbis που εχω την ακουσανε καλα.
οπως το πες επένδυση...

τα χου με πει χίλιες φορές χωρίς καλό θώρακα, επιγονατίδες, σωστό κράνος, γαντάκια, καλές enduro μπότες και κατά προτίμηση και ένα κολάρο για τις κλείδες στο κράνος ρισκάρουμε σοβαρό τραυματισμό. Στο χώμα δεν είναι οτι ίσως να πέσω, είναι μαθηματικά βέβαιο πώς ΟΛΟΙ θα πέσουμε ας είσαι και ο καλύτερος!

Προσωπικά έχω φάει όλα τα χρόνια σίγουρα 4-5 καλές πτώσεις και βγάζω έξω καμιά 50αριά+ χαζοτούμπες με πολύ λίγα σε τεχνικά κομμάτια.

Ειδικά σε μία αν είχα καλό θώρακα θα είχα γλυτώσει να πονάω κάνα 6μηνο απο ραγισμένο πλευρό αλλά τότε είχα έναν απλό MX πλαστικό νόμιζα οτι κάνει δουλειά.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
οπως το πες επένδυση...

τα χου με πει χίλιες φορές χωρίς καλό θώρακα, επιγονατίδες, σωστό κράνος, γαντάκια, καλές enduro μπότες και κατά προτίμηση και ένα κολάρο για τις κλείδες στο κράνος ρισκάρουμε σοβαρό τραυματισμό. Στο χώμα δεν είναι οτι ίσως να πέσω, είναι μαθηματικά βέβαιο πώς ΟΛΟΙ θα πέσουμε ας είσαι και ο καλύτερος!

Προσωπικά έχω φάει όλα τα χρόνια σίγουρα 4-5 καλές πτώσεις και βγάζω έξω καμιά 50αριά+ χαζοτούμπες με πολύ λίγα σε τεχνικά κομμάτια.

Ειδικά σε μία αν είχα καλό θώρακα θα είχα γλυτώσει να πονάω κάνα 6μηνο απο ραγισμένο πλευρό αλλά τότε είχα έναν απλό MX πλαστικό νόμιζα οτι κάνει δουλειά.
Εδω φιλε θα διαφωνησω,θεωρω τους ΜΧ καλυτερους
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Να ευχαριστησω και εγω με τη σειρα μου ολους οσους ασχοληθηκαν για να γινει πραγματικοτητα το φετινο Advtroffy, οι συνθηκες δεν ητανε και οι καλυτερες οταν ξεκινησατε τη χαρτογραφηση gsmaniac ,dtz , tc-drift για εσας λεω, αλλα τα καταφερατε! Ο,τι και να πω ειναι λιγο, το ΣΚ ητανε τελειο ας ειχα την χαζοπτωση που με εκανε να εγκαταλειψω.
Το να μαζευομαστε 100 ανθρωποι για ενα 2ημερο στο βουνο απλα για να καβαλησουμε τις μηχανες μας και να κανουμε χαβαλε , εμενα μου αρκει!

N-gin76 , apos.zeitou , orla13 , Turtle , dsdimitris , ησασταν υπεροχοι ολοι οσο εμεινα μαζι σας και οταν επεσα η βοηθεια σας ητανε πολυτιμη!
Να μην ξεχασω και τον Doc.DD που μου εδωσε το παυσιπονο στο βουνο μεχρι να βγω ασφαλτο να γυρισω.

Λυπηθηκα οταν εμαθα αργοτερα οτι ο Andreaskaf ειχε πτωση και μαλιστα με τραυματισμο, περαστικα σου ευχομαι!!

Μονταρα και 2 βιντεακια ετσι για να εχω να θυμαμαι, στο 2ο η τουμπα ατοφια!
Να μαστε καλα και του χρονου ολοι μαζι παλι!

Νομιζω οτι ξερω γιατι επεσες
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Εδω φιλε θα διαφωνησω,θεωρω τους ΜΧ καλυτερους
Κοιτα, ηθελα και εγω να παρω ΜΧ θωρακα αλλα ψαχνοντας προδιαγραφες κλπ ειδα οτι ειναι κυριως για πετρες κλπ που στελνουν οι μπροστινοι πανω σου στην πιστα, roost guards του λενε οι ξενοι.
Ο Leatt Adventure που φοραω εχει μπρος και πισω Level 2 προστασια και στα υπολοιπα level 1. Οποτε στο θεμα των προδιαγραφων ειναι ανωτερος απο τους ΜΧ.
Με αυτη τη λογικη δλδ εκανα την αγορα.
 

AlexTR

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
T7
Berg fe 250
Επιστροφή στη Βάση μας και για μας τους Λευκαδίτες... Δύο νησιά αλλάξαμε και σε καράβι δεν μπήκαμε!!!
Ευχαριστούμε πολύ τους Διοργανωτές για το τρέξιμο και το στήσιμο μιας πολύ ωραίας διαδρομής, ώστε να έρθουμε εμείς τα ρεμάλια να περάσουμε όμορφα και να σκίσουμε τα ωραία μας τζίν (gsmaniac ξέρεις εσύ... Ανέβασε φωτό).
Χάρηκα πολύ για όλα τα παιδιά που γνώρισα και γίναμε ομάδα ( το Σταμάτη sfera , τα ξαδέρφια Ηλιάδη, το μάστορα με το 640 το άφιλτρο και το Σπύρο το βενζινά με το ευρυγώνιο κινητό!!!)
Η ομάδα την πρώτη μέρα άργησε λίγο να βρει Ρυθμό αλλά μετά τους λουκουμάδες πήρε φωτιά... Και την δεύτερη απλά όργωσε και πήγε τάπα!!! Να ήμαστε καλά , πάντα όρθιοι και στο επόμενο troffy να ξανά ανταμώσουμε!!!

Χάρης, Tom, Ben.

Tα ξαδέρφια σε χαιρετούν Χάρη. Ευχαριστούμε για την παρέα. Το γκρουπάκι μας ήταν δυνατό.
Όταν βρεθείτε Αθήνα θα χαρούμε να σας δούμε ξανα.

Υγ το φόρτωμα στο βαν καλά πήγε αλλά το δικό μου ξάπλωνε σιγά σιγά...:p
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εδω φιλε θα διαφωνησω,θεωρω τους ΜΧ καλυτερους
Ένα κομμάτι πλαστικό είναι ρε συ μπρος πίσω ο θωρακας mx. Ίσα τη στοιχειώδη προστασία προσφέρει. Εγώ έσκασα τότε με το πλάι κάτω και στα πλευρα μηδενική προστασία. Μου κόπηκε η ανάσα δεν έκανα 1 λεπτό να βρω ανάσα.

Δηλαδή πως να συγκρίνω αυτό που φοράω τωρα


Με 2 κομμάτια πλαστικό που επιπλέον θέλουν και έξτρα επιαγκωνιδες προφανώς.


Παλιά ειδικά πραγματικά 2 κομμάτια πλαστικό. Πλέον τους έχουν εξελίξει κάπως καθώς είδαν πως δεν κάνουν τίποτα ιδιαίτερο σε προστασία.

Καταλαβαίνω πως είσαι μοτοκροσας μεγαλωμένος αλλά κάπου ωπα!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αν συγκρίνω ένα θώρακα ζακέτα όπως ο acerbis koerta έχουμε αρθρωτη προστασία πλάτης που φτάνει χαμηλά και καλύπτει όλη τη ραχοκοκαλιά, μπροστά επίσης εύκαμπτα προστατευτικα που γυρίζουν και καλύπτουν και πλευρά. Ζώνη μέσης που σφίγγει και τα νεφρά. Χοντρες προστασίες σε ώμους με εσωτερική επένδυση σε ώμους και αγκώνες και λόγω της φοδρας και έξτρα ιμαντων όλα δένουν σωστά και μένουν στη θέση τους. Έξτρα προστασία για κλειδα εφόσον κάποιος δεν χρησιμοποιεί έξτρα κολάρο.

Και από την άλλη ένας πλαστικός θωρακας mx 2 κομμάτια άκαμπτο πλαστικό.

Πως θα μπορούσε ποτέ να καλύπτει καλύτερα το δεύτερο?!!
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Ρε παίδες για να μην μείνω με τη απορία...Τελειώνοντας την χωμάτινη διαδρομη της 2ης μέρας και αφού βγήκαμε ασφαλτο προς Στενη,σε ένα σημείο λιγο πριν το ύψος του καταφυγιου πανω στον δρομο δεξιά και αριστερά ήταν γεμάτο παρκαρισμένα αυτοκίνητα...Απο οτι μπόρεσα να δω δεν υπήρχε κάποια ταβέρνα ή καφε στο σημειο...Ξερει κανεις που ήταν όλοι αυτοί???
Είχαν μάζωξη από τον ορειβατικό συλλογο ..Στο σημείο εκείνο έχει καταβόθρες
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Πέρασαν οι μέρες για να γράψω κι εγώ 2 λόγια, καθώς η δουλειά με έπιασε από το λαιμό ...
Πολύ ωραία περάσαμε και φέτος, εγώ το ευχαριστήθηκα, και το ΣΚ, και τις χαρτογραφήσεις,
καθώς για μένα ήταν ουσιαστικά οι πρώτες βόλτες, μετά την αλλαγή από εντούρο σε τραβέλι-εντούρο ...:roflmao:
Αν μας είχε κάνει και λίγο το χατήρι η σκόνη, θα ήταν ακόμα καλύτερα, αλλά κι έτσι περάσαμε σούπερ !
Εύχομαι και του χρόνου, να περάσουμε καλά, και ίσως πιο ελεύθεροι, ακόμα ...
Πέρα από τις διαδρομές, και την δικιά μας παρέα, όλα τα λεφτά η κουβέντα στο τζάκι με τον κυριο Παναγή,
που μας άφησε με ανοικτό το στόμα, με τις διηγήσεις του, από τις ορειβατικές αποστολές.
Και φυσικά μετά το Phoenix η φετινή μορφή του troffy ήταν ο syggelakis bynight, το βαθύ, επίσημο ΠΑΣΟΚ !
Σε κάθε στάση, ρακή, zwan, παξιμαδακια, κρητική γραβιέρα, και αντικρυστό (εντάξει ... το χόντρυνα λίγο ...)
Και του χρόνου να είμαστε καλά, και όλοι μαζί !

https%3A//i.imgur.com/mxbEmq4.jpg[/img]']
https%3A//i.imgur.com/ZVAt9j0.jpg[/img]']
https%3A//i.imgur.com/ZvVZiZr.jpg[/img]']
https%3A//i.imgur.com/xqa5uYC.jpg[/img]']
https%3A//i.imgur.com/kLTXK9j.jpg[/img]']
https%3A//i.imgur.com/hm21rXg.jpg[/img]']
https%3A//i.imgur.com/yyRFJSy.jpg[/img]']
https%3A//i.imgur.com/zJwNaSB.jpg[/img]']
https%3A//i.imgur.com/c9rT0DK.jpg[/img]']
https%3A//i.imgur.com/qHnDDfW.jpg[/img]']
https%3A//i.imgur.com/8LkZ9zZ.jpg[/img]']
https%3A//i.imgur.com/ZiynZsZ.jpg[/img]']
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αν συγκρίνω ένα θώρακα ζακέτα όπως ο acerbis koerta έχουμε αρθρωτη προστασία πλάτης που φτάνει χαμηλά και καλύπτει όλη τη ραχοκοκαλιά, μπροστά επίσης εύκαμπτα προστατευτικα που γυρίζουν και καλύπτουν και πλευρά. Ζώνη μέσης που σφίγγει και τα νεφρά. Χοντρες προστασίες σε ώμους με εσωτερική επένδυση σε ώμους και αγκώνες και λόγω της φοδρας και έξτρα ιμαντων όλα δένουν σωστά και μένουν στη θέση τους. Έξτρα προστασία για κλειδα εφόσον κάποιος δεν χρησιμοποιεί έξτρα κολάρο.

Και από την άλλη ένας πλαστικός θωρακας mx 2 κομμάτια άκαμπτο πλαστικό.

Πως θα μπορούσε ποτέ να καλύπτει καλύτερα το δεύτερο?!!
Βαγγελη μου θα μεινω προς το παρον στην αποψη μου,επειδη δεν ειναι το σωστο μερος και επειδη δεν εξηγουνται ολα με το πληκτρολογιο...την επομενη που θα βρεθουμε θα το συζητησουμε απο κοντα και θα παραθεσουμε τα επιχειρηματα μας.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Για πες εσυ που εισαι και παλιος γιατι εγω ειλικρινα δεν εχω ιδεα!!!!
Φαινονται ολα στο καθαρο βιντεακι σου.
Λοιπον,εχεις σιγουρα νοιωσει αβολα οταν οι τροχοι ειναι μεσα σε στενο βαθυ λουκι,νοιωθεις να χανεις την ισορροπια γιατι η μηχανη δεν ακολουθει την διευθυνση που επιλεγεις αλλα το λουκι(αυτο σαν προλογος)
Παμε...στο 0¨22 φαινεται μπροστα σου τοιχακι απο λαστιχο (αγροτι κου ισως)που περασε οταν ειχε λασπη,στο 0¨23 πεφτεις απο υποστροφη(γλιστραει ο μπροστινος τροχος που τον τραβαει το τοιχακι προς τα δεξια,στο 0¨58 φαινεται καθαρα τοιχακι και θεση μοτο μαλλον ηταν στο λουκι ο μπροστινος κ λιγο αριστερα ο πισω,απο 1΄31 εως 1¨43 φαινεται παλι το τοιχακι.Οποτε γερνεις αριστερα για να πιασεις την καμπη που θες να ακολουθησεις αλλα ο μπροστινος συνεχιζει δεξια και σε βγαζει εκτος ισορροπιας.
 

CelioGR

Μέλος
Όνομα
John
Μοτό
KTM 790 Adv R
Καλησπέρα. Με τη σειρά μου να ευχαριστήσω όλους όσους συνέβαλλαν και ειδικά τους plotters της διαδρομής, εξαιρετική. Περίμενα πολύ καιρό για κάτι τέτοιο.

Περαστικά σε αυτούς με τα ατυχήματα και σκέφτηκα να σας ανεβάσω ένα με τη δική μου τούμπα και μερικά ηχητικά εφέ να σας κάνω (ελπίζω) να γελάσετε.

Αποτέλεσμα της τούμπας:
  • Μικρές αμυχές στα χέρια
  • λίγο πρήξιμο και πόνος για κάνα δυο μέρες στη δεξιά παλάμη που με έκανε να αποφύγω τη Κυριακάτική διαδρομή
  • Μεγάλο πλήγμα στον εγωισμό
  • Το πιο σοβαρό: έσπασε ο διακόπτης ασφαλείας στο συμπλέκτη (μάλλον όχι στο πέσιμο αλλά στο σήκωμα) με αποτέλεσμα να σβήνει που και πού στα κατεβάσματα η μηχανή (οδήγησε σε επόμενη βούτα χωρίς όμως πρόβλημα) και να χάσω το quickshifter και το cruise control (και τώρα πως θα ζήσω?). Ευχαριστώ τα παιδιά από το Orange team που μου το έδειξαν και μπορούσα να κάνω το ξύπνιο στο μηχανικό μου.
Ιδού το ... έπος:

 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Καλησπέρα. Με τη σειρά μου να ευχαριστήσω όλους όσους συνέβαλλαν και ειδικά τους plotters της διαδρομής, εξαιρετική. Περίμενα πολύ καιρό για κάτι τέτοιο.

Περαστικά σε αυτούς με τα ατυχήματα και σκέφτηκα να σας ανεβάσω ένα με τη δική μου τούμπα και μερικά ηχητικά εφέ να σας κάνω (ελπίζω) να γελάσετε.

Αποτέλεσμα της τούμπας:
  • Μικρές αμυχές στα χέρια
  • λίγο πρήξιμο και πόνος για κάνα δυο μέρες στη δεξιά παλάμη που με έκανε να αποφύγω τη Κυριακάτική διαδρομή
  • Μεγάλο πλήγμα στον εγωισμό
  • Το πιο σοβαρό: έσπασε ο διακόπτης ασφαλείας στο συμπλέκτη (μάλλον όχι στο πέσιμο αλλά στο σήκωμα) με αποτέλεσμα να σβήνει που και πού στα κατεβάσματα η μηχανή (οδήγησε σε επόμενη βούτα χωρίς όμως πρόβλημα) και να χάσω το quickshifter και το cruise control (και τώρα πως θα ζήσω?). Ευχαριστώ τα παιδιά από το Orange team που μου το έδειξαν και μπορούσα να κάνω το ξύπνιο στο μηχανικό μου.
Ιδού το ... έπος:


Ωραιος.....

Βαση του βιντεο, η πορτοκαλι ομαδα σε χρηζει υποψηφιο.

:ll:
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Καλησπέρα. Με τη σειρά μου να ευχαριστήσω όλους όσους συνέβαλλαν και ειδικά τους plotters της διαδρομής, εξαιρετική. Περίμενα πολύ καιρό για κάτι τέτοιο.

Περαστικά σε αυτούς με τα ατυχήματα και σκέφτηκα να σας ανεβάσω ένα με τη δική μου τούμπα και μερικά ηχητικά εφέ να σας κάνω (ελπίζω) να γελάσετε.

Αποτέλεσμα της τούμπας:
  • Μικρές αμυχές στα χέρια
  • λίγο πρήξιμο και πόνος για κάνα δυο μέρες στη δεξιά παλάμη που με έκανε να αποφύγω τη Κυριακάτική διαδρομή
  • Μεγάλο πλήγμα στον εγωισμό
  • Το πιο σοβαρό: έσπασε ο διακόπτης ασφαλείας στο συμπλέκτη (μάλλον όχι στο πέσιμο αλλά στο σήκωμα) με αποτέλεσμα να σβήνει που και πού στα κατεβάσματα η μηχανή (οδήγησε σε επόμενη βούτα χωρίς όμως πρόβλημα) και να χάσω το quickshifter και το cruise control (και τώρα πως θα ζήσω?). Ευχαριστώ τα παιδιά από το Orange team που μου το έδειξαν και μπορούσα να κάνω το ξύπνιο στο μηχανικό μου.
Ιδού το ... έπος:

Εισαι ωραίος φίλε το γέλιο ολα τα λεφτά.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπέρα. Με τη σειρά μου να ευχαριστήσω όλους όσους συνέβαλλαν και ειδικά τους plotters της διαδρομής, εξαιρετική. Περίμενα πολύ καιρό για κάτι τέτοιο.

Περαστικά σε αυτούς με τα ατυχήματα και σκέφτηκα να σας ανεβάσω ένα με τη δική μου τούμπα και μερικά ηχητικά εφέ να σας κάνω (ελπίζω) να γελάσετε.

Αποτέλεσμα της τούμπας:
  • Μικρές αμυχές στα χέρια
  • λίγο πρήξιμο και πόνος για κάνα δυο μέρες στη δεξιά παλάμη που με έκανε να αποφύγω τη Κυριακάτική διαδρομή
  • Μεγάλο πλήγμα στον εγωισμό
  • Το πιο σοβαρό: έσπασε ο διακόπτης ασφαλείας στο συμπλέκτη (μάλλον όχι στο πέσιμο αλλά στο σήκωμα) με αποτέλεσμα να σβήνει που και πού στα κατεβάσματα η μηχανή (οδήγησε σε επόμενη βούτα χωρίς όμως πρόβλημα) και να χάσω το quickshifter και το cruise control (και τώρα πως θα ζήσω?). Ευχαριστώ τα παιδιά από το Orange team που μου το έδειξαν και μπορούσα να κάνω το ξύπνιο στο μηχανικό μου.
Ιδού το ... έπος:

Να προλάβω τον κόρακα.... Και να σου πω γιατί σαβουριαστηκες.
Πολύ απλά έκλεισες το γκάζι.
Η σκατεμ είναι πολύ ξεκάθαρη και σε όλα τα μανιουαλ αναφέρει ρητά.... Ανοίξτε το γκάζι!!!!!!!!!

Να είσαι γερός και να γελάς πάντα με τις αναποδιές.
 
Top Bottom