africa 18 dct προβλημα με dct και μπαταρια

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Αν η μπαταρια σου ειναι η αρχικη ειναι λογικο μετα απο 5 χρονια να φτανει προς το τελος της .
Και οι τελευταιες πολυημερες χαμηλες θερμοκρασιες επιβαρυνουν την κατασταση της .
Κανε μερικες εκκινησεις μεσω αλλης μπαταριας π.χ απο αυτοκινητο με καλωδια ( + στο + και -- στο -- )
και θα δεις : αν ξεκινά αμεσα και φυγει η δυσλειτουργια του DCT τοτε φταιει η μπαταρια της .
Αν για παράδειγμα κάνω βόλτα και μετά ξανάβαλω μπροστά ξεκινάει κανονικά.. Γι αυτό κ γω είχα καταλήξει ότι είναι μπαταρία, αν σκεφτείς και ότι είναι η μαμά, απλά ήθελα μια 2η γνώμη μήπως ήταν κάτι άλλο... Όλα καλά πάμε για μπαταρία..

Αν υπάρχουν προτάσεις για καλή μπαταρία ευπρόσδεκτες!

Ευχαριστώ :)
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Αν για παράδειγμα κάνω βόλτα και μετά ξανάβαλω μπροστά ξεκινάει κανονικά.. Γι αυτό κ γω είχα καταλήξει ότι είναι μπαταρία, αν σκεφτείς και ότι είναι η μαμά, απλά ήθελα μια 2η γνώμη μήπως ήταν κάτι άλλο... Όλα καλά πάμε για μπαταρία..

Αν υπάρχουν προτάσεις για καλή μπαταρία ευπρόσδεκτες!

Ευχαριστώ :)
Odyssey με το ανάλογο κόστος, αλλιώς οτι αλλο επώνυμο θες
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Η παρακάτω είναι σωστά?? Γιατί σε πρώτη αναζήτηση με YTZ14 μου έβγαλε πάρα πολλές.
Ναι. Απλα επιβεβαιωσε οτι το μηχανακι σου φοραει ΥΤΖ14, θυμαμαι ότι τα πρωτα φοράνε την ιδια με τα 1Χ90 ΚΤΜ.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ναι. Απλα επιβεβαιωσε οτι το μηχανακι σου φοραει ΥΤΖ14, θυμαμαι ότι τα πρωτα φοράνε την ιδια με τα 1Χ90 ΚΤΜ.
Και τα τελευταία φοράνε Λιθίου.
Εγώ εκεί θα πήγαινα αν είχα CRF1000.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Και τα τελευταία φοράνε Λιθίου.
Εγώ εκεί θα πήγαινα αν είχα CRF1000.
Σαν τελείως άσχετος στο κόσμο μπαταριών να ρωτήσω διάφορες Λιθιου και gel?!

Παρένθεση έχω του 2016 το μοντέλο.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Σαν τελείως άσχετος στο κόσμο μπαταριών να ρωτήσω διάφορες Λιθιου και gel?!

Παρένθεση έχω του 2016 το μοντέλο.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Και τα τελευταία φοράνε Λιθίου.
Εγώ εκεί θα πήγαινα αν είχα CRF1000.
Κωστα λιθιου φορανε απο το 2018 και μετα και απ'οτι εχω διαβασει δεν επιδεχονται jump start, θελουν ειδικο φορτιστη, κλπ. Υπαρχουν κατοχοι μηχανακιων 2018-2019 που ψαχνουν να γυρισουν σε συμβατικη/οχι-λιθιου αλλα δεν μπαινει επειδη οι διαστασεις της λιθιου και το κουτι της μπαταριας ειναι μικροτερα.

Εγω δεν εχω χρειαστει ακομη μπαταρια, αν και οπως εχω το μηχανακι παρατημενο στην Ελλαδα για μηνες ελεω covid ειναι πολυ πιθανο να χρειαστω την ανοιξη που ευελπιστω να ξαναρθω. Αν χρειαστω θα βαλω παλι συμβατικη gel - στα αλλα μηχανακια μου βαζω συνηθως Yuasa Taiwan και ειναι πολυ ικανοποιημενος απο τη διαρκεια τους. Ο τυπος μπαταριας που παιρνουν τα 2016-2017 ειναι YTZ14S.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Κωστα λιθιου φορανε απο το 2018 και μετα και απ'οτι εχω διαβασει δεν επιδεχονται jump start, θελουν ειδικο φορτιστη, κλπ. Υπαρχουν κατοχοι μηχανακιων 2018-2019 που ψαχνουν να γυρισουν σε συμβατικη/οχι-λιθιου αλλα δεν μπαινει επειδη οι διαστασεις της λιθιου και το κουτι της μπαταριας ειναι μικροτερα.

Εγω δεν εχω χρειαστει ακομη μπαταρια, αν και οπως εχω το μηχανακι παρατημενο στην Ελλαδα για μηνες ελεω covid ειναι πολυ πιθανο να χρειαστω την ανοιξη που ευελπιστω να ξαναρθω. Αν χρειαστω θα βαλω παλι συμβατικη gel - στα αλλα μηχανακια μου βαζω συνηθως Yuasa Taiwan και ειναι πολυ ικανοποιημενος απο τη διαρκεια τους. Ο τυπος μπαταριας που παιρνουν τα 2016-2017 ειναι YTZ14S.
υπαρχει φορτιστης που τις φορτιζει...
noco genious
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αν ηταν εργοστασιακα τοποθετημενη λιθιου θα εβαζα λιθιου, θα υπήρχε μια έξτρα εξασφαλιση ακομη και απο την ιδια τη Χοντα αν γινοταν στραβη.

Δεν θεωρώ οτι οι αφτερμαρκετ λιθιου ειναι 100% ετοιμες και safe για γενικη τοποθετηση.
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Δεν διάβασα όλα τα ποστ αλλά ξέρω ζημιά που βγάζουν αυτά τα μηχανάκια αν θέλεις πάρε με τηλ να μπορέσω να καταλάβω αν είναι αυτή που επισκευάζω σε αυτά τα μηχανακια
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Αν ηταν εργοστασιακα τοποθετημενη λιθιου θα εβαζα λιθιου, θα υπήρχε μια έξτρα εξασφαλιση ακομη και απο την ιδια τη Χοντα αν γινοταν στραβη.

Δεν θεωρώ οτι οι αφτερμαρκετ λιθιου ειναι 100% ετοιμες και safe για γενικη τοποθετηση.
Οι λιθιου ειναι μια χαρα μπαταριες σε γενικες γραμμες. Το θεμα ειναι στους ανορθωτες οι οποιοι αν χαλασουν μπορει να ριξουν μεγαλη ταση στην μπαταρια και να την καταστρεψουν ως και λαμπαδιασουν.
Αν ειτε υπαρχει εμπιστοσυνη στον ανορθωτη ειτε υπαρχει βολτομετρο, τοτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οι λιθιου ειναι μια χαρα μπαταριες σε γενικες γραμμες. Το θεμα ειναι στους ανορθωτες οι οποιοι αν χαλασουν μπορει να ριξουν μεγαλη ταση στην μπαταρια και να την καταστρεψουν ως και λαμπαδιασουν.
Αν ειτε υπαρχει εμπιστοσυνη στον ανορθωτη ειτε υπαρχει βολτομετρο, τοτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
Aυτο ακριβως λεω. Η ΗΥ110 που φοραει η Χοντα στο Αφρικα κοστιζει 500€, γιατι εχει πανω ενα σωρο μικροεπεξεργαστες και κυκλωματα που την προστατευουν απο τετοια θεματα. Οι λιθιου του εμποριου στα 80-100 αντε 200€ δεν εχουν τετοια πραγματα πανω. Επισης λεω οτι αν εχεις ενα Adventure Sports με μπαταρια λιθιου απο το εργοστασιο και προκληθει ζημια/φωτια απο σφαλμα ανορθωτη κτλ παμε σε αλλη κατηγορια καλυψεων, καθως χοντραινει το παιχνιδι για τον κατασκευαστη, αρα θα εχουν λαβει παραπανω μετρα για να αποφυγουν κατι τετοιο.


Αν αρχισουν να βγαζουν λιθιου με στανταρ τα κυκλωματα προστασιας πανω απο υπερφορτωση σε λογικες τιμες τοτε κι εγω σε λιθιου θα παω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Aυτο ακριβως λεω. Η ΗΥ110 που φοραει η Χοντα στο Αφρικα κοστιζει 500€, γιατι εχει πανω ενα σωρο μικροεπεξεργαστες και κυκλωματα που την προστατευουν απο τετοια θεματα. Οι λιθιου του εμποριου στα 80-100 αντε 200€ δεν εχουν τετοια πραγματα πανω. Επισης λεω οτι αν εχεις ενα Adventure Sports με μπαταρια λιθιου απο το εργοστασιο και προκληθει ζημια/φωτια απο σφαλμα ανορθωτη κτλ παμε σε αλλη κατηγορια καλυψεων, καθως χοντραινει το παιχνιδι για τον κατασκευαστη, αρα θα εχουν λαβει παραπανω μετρα για να αποφυγουν κατι τετοιο.


Αν αρχισουν να βγαζουν λιθιου με στανταρ τα κυκλωματα προστασιας πανω απο υπερφορτωση σε λογικες τιμες τοτε κι εγω σε λιθιου θα παω.
500 ευρώ μπαταρία.. :wacky::wacky:
Δεν τολμώ να μπω στον τιμοκατάλογο του σοιχιρο
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
500 ευρώ μπαταρία.. :wacky::wacky:
Δεν τολμώ να μπω στον τιμοκατάλογο του σοιχιρο
Την εχει βγαλει ειδικα η εταιρια (Eliiy) μονο για αυτη τη χρηση, δεν υπάρχει στο εμπόριο.
 
Top Bottom