africa 18 dct προβλημα με dct και μπαταρια

jimis

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
CRF1000L
το λέω γιατί από αυτά που διαβάζω, στον έναν είχε θέμα το μοτεράκι και το διαγνωστικό δεν έβγαλε τίποτα, στον άλλο του έβγαζε πρόβλημα στο ABS και τελικά αλλαξε λάδια κοκ
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Μήπως το καινούργιο ανταλλακτικό που μπήκε είναι ακριβώς το ίδιο με το προβληματικό ? οπότε συνεχίζεται και το ίδιο πρόβλημα. Καθώς δεν μπορώ να φανταστώ ότι η Honda πρόλαβε και έβγαλε το αναβαθμισμένο. Κάποιοι θα λουστούν το υπάρχον στόκ μέχρι λήξεως της εγγύησης ή και εξαντλήσεως του παλιού αποθέματος - σειράς ανταλλακτικό.
Δεν γνωρίζω αν το συγκεκριμένο τμήμα είναι καθαρά ηλεκτρονικό ή ηλεκτρομηχανικό. Θα πρέπει το συνεργείο να βάλει κάτω το σχέδιο του κυκλώματος και να δεί από που και με πιο τρόπο παίρνει εντολή το συγκεκριμένο εξάρτημα, γιατί ίσως εκεί κρύβεται και άλλη δυσλειτουργία που μπορεί να συνδυάζεται και με κάποιο άλλο.
Τι προκάλεσε την γρατζουνιά, αυτό βρέθηκε?
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
86 σελίδες ή όσες είναι στο Άφρικα.
Έλεγχος βήμα προς βήμα όπως προβλέπεται στο εγχειρίδιο συντηρήσεως.
 
Reactions: Gus

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
86 σελίδες ή όσες είναι στο Άφρικα.
Έλεγχος βήμα προς βήμα όπως προβλέπεται στο εγχειρίδιο συντηρήσεως.
Φιλε δεν συμφωνω.... φιλικα παντα. Αυτο να το κανει αμα ειναι εκτος εγγυησης που αναγκαστικα ετσι πας... τωρα αμα λεει για γκρατζουνιες, τοτε πρεπει να το αλλαξουν ολο το σασμαν αμα γινεται... δηλ την γκρατζουνια, αντε και το φτιαξανε, την γκρατζουνια πως θα τη φτιαξουν?? Ειναι κριμα να το αφησει τωρα ετσι γιατι αμα περασει η εγγυηση και το πραμα χειροτερεψει τοτε θα αρχισει το παρτι..... κριμα ρε παιδια... δεν μας τρεχουν απο τα μπαντζακια τα λεφτα....γι αυτα τα πραματα ειναι η εγγυηση αλλιως τι να το κανω???
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Φιλε δεν συμφωνω.... φιλικα παντα. Αυτο να το κανει αμα ειναι εκτος εγγυησης που αναγκαστικα ετσι πας... τωρα αμα λεει για γκρατζουνιες, τοτε πρεπει να το αλλαξουν ολο το σασμαν αμα γινεται... δηλ την γκρατζουνια, αντε και το φτιαξανε, την γκρατζουνια πως θα τη φτιαξουν?? Ειναι κριμα να το αφησει τωρα ετσι γιατι αμα περασει η εγγυηση και το πραμα χειροτερεψει τοτε θα αρχισει το παρτι..... κριμα ρε παιδια... δεν μας τρεχουν απο τα μπαντζακια τα λεφτα....γι αυτα τα πραματα ειναι η εγγυηση αλλιως τι να το κανω???
Σύντροχε μάλλον δεν αντελήφθης το νόημα του ποστ οπότε επεξηγώ ότι εννοώ να κάτσει το συνεργείο κάτω να επιλύσει το πρόβλημα διαβάζοντας την βιβλιογραφία που πρέπει και αντικαθιστώντας δωρεάν ότι πρέπει προκειμένου η μοτοσυκλέτα να αποκατασταθεί σε αρίστη κατάσταση όπως πρέπει σαν ολοκαίνουργια που είναι και με την εγγύηση πούχει.

Τουλάχιστον προσωπικά έτσι θεωρώ ότι βρίσκεις άκρη σε πρόβλημα όχι αλλάζοντας στην τύχη εξαρτήματα και όπως αποδεικνύεται το πρόβλημα να παραμένει.
Τι σημασία έχει αν πρόκειται για κούτα μοτό ή για μεταχείρω όταν δεν βρίσκεται το πρόβλημα ?
Για να το βρεις πρέπει θέλεις δεν θέλεις να ακολουθήσεις ότι προβλέπεται από το εγχειρίδιο συντηρήσεως βήμα προς βήμα.

Φυσικά αν τυχόν έχει οποιαδήποτε γρατζουνιά να μπει το οτιδήποτε ολοκαίνουργιο επάνω.

Κούτα μηχανή είναι και έχει εγγύηση. Η δε Χόντα τιμά την εγγύησή της από όσο γνωρίζω τόσες δεκαετίες πούχω Χόντα χωρίς κανένα απολύτως μου σου του και αλλάζει το οτιδήποτε (προσοχή εδώ) πει το συνεργείο ότι είναι ελαττωματικό και χρήζει αλλαγής. Το μόνο που απαιτεί η Χόντα είναι φωτογραφίες των αλλαγμένων - καινούργιων και η μοτό νάναι σε κατάσταση μάνα.

Πού διαφωνούμε λοιπόν? Έχω την εντύπωση πως λέμε ακριβώς τα ίδια.
 

jimis

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
CRF1000L
Μήπως το καινούργιο ανταλλακτικό που μπήκε είναι ακριβώς το ίδιο με το προβληματικό ? οπότε συνεχίζεται και το ίδιο πρόβλημα. Καθώς δεν μπορώ να φανταστώ ότι η Honda πρόλαβε και έβγαλε το αναβαθμισμένο. Κάποιοι θα λουστούν το υπάρχον στόκ μέχρι λήξεως της εγγύησης ή και εξαντλήσεως του παλιού αποθέματος - σειράς ανταλλακτικό.
Δεν γνωρίζω αν το συγκεκριμένο τμήμα είναι καθαρά ηλεκτρονικό ή ηλεκτρομηχανικό. Θα πρέπει το συνεργείο να βάλει κάτω το σχέδιο του κυκλώματος και να δεί από που και με πιο τρόπο παίρνει εντολή το συγκεκριμένο εξάρτημα, γιατί ίσως εκεί κρύβεται και άλλη δυσλειτουργία που μπορεί να συνδυάζεται και με κάποιο άλλο.
Τι προκάλεσε την γρατζουνιά, αυτό βρέθηκε?
το σκέφτηκα και εγώ αυτό για το μοτεράκι ότι πού ξέρω οτι και το επόμενο δεν ειναι προβληματικό; Πώς μπορεί όμως να φανεί ότι αυτό συνεχίζει να δημιουργεί το πρόβλημα;
Προς το παρόν συνεχίζουμε τους πειραματισμούς και τις απόπειρες διάγνωσης δια του αποκλεισμού.
Σήμερα που τη δοκίμασα ξανα νομίζω μου το έκανε για 1η φορά και στην αλλαγή απο 2α σε 3η αλλά δυστυχώς ήμουν με κλειστο κράνος σε κίνηση και δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος.
Να πω ξανα ότι δεν έχω παράπονο ούτε απο τη χοντα ούτε απο το συνεργείο για τη μεχρι τώρα στάση τους, το παράπονο είναι προσωπικό και παραμένει γιατί δε φτιάχνεται το πρόβλημα.
Θα θέσω εγώ στο τραπέζι-αν συνεχίσει το πρόβλημα και μετά την αλλαγή εγκεφάλου- να αλλάξει ολόκληρο το σασμάν μπας και δουμε άσπρη μέρα.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
το σκέφτηκα και εγώ αυτό για το μοτεράκι ότι πού ξέρω οτι και το επόμενο δεν ειναι προβληματικό; Πώς μπορεί όμως να φανεί ότι αυτό συνεχίζει να δημιουργεί το πρόβλημα;
Προς το παρόν συνεχίζουμε τους πειραματισμούς και τις απόπειρες διάγνωσης δια του αποκλεισμού.
Σήμερα που τη δοκίμασα ξανα νομίζω μου το έκανε για 1η φορά και στην αλλαγή απο 2α σε 3η αλλά δυστυχώς ήμουν με κλειστο κράνος σε κίνηση και δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος.
Να πω ξανα ότι δεν έχω παράπονο ούτε απο τη χοντα ούτε απο το συνεργείο για τη μεχρι τώρα στάση τους, το παράπονο είναι προσωπικό και παραμένει γιατί δε φτιάχνεται το πρόβλημα.
Θα θέσω εγώ στο τραπέζι-αν συνεχίσει το πρόβλημα και μετά την αλλαγή εγκεφάλου- να αλλάξει ολόκληρο το σασμάν μπας και δουμε άσπρη μέρα.
Το θετικό είναι ότι είσαι εντός εγγύησης και είναι ολοκαίνουριο ,και ότι φυσικά υπάρχει σωστή αντιμετώπιση
Το αρνητικό είναι ότι καλείσαι να κάνεις υπομονή...
Υπομονή λοιπόν και θα βρεθεί λύση και ίσως να είναι μπούσουλας για επόμενους ιδιοκτήτες
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Μήπως θα ήταν καλό να γίνει ξανά έλεγχος στο σημείο που εντοπίστηκε η γρατζουνιά ώστε να δεις εάν έχει σχέση με την δυσλειτουργία η όχι ; (Εάν ξανά δημιουργήθηκε γρατζουνιά στο ίδιο σημείο)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ ,αν είχα σκάσει τόσα λ7 για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ,θα ζήταγα αλλαγή προϊόντος ,ή διαφορετικά ,θα απαιτούσα αντιστροφή πώλησης.

ΑΝ....λεω ΑΝ...αυτού του είδους δυσ-λειτουργία είναι σπάνια ,τότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο που θα καλεστώ να ζήσω με το συγκεκριμένο προβληματικό προϊόν ,αντί του να πάρω ένα που να ΜΗΝ έχει το πρόβλημα.
.
ΑΝ....λεω ΑΝ...αυτού του είδους δυσ-λειτουργία είναι γενική ,αλλά την κάνουν "γαργάρα" οι πολλοί ,δεν καταλαβαίνω τον λόγο που θα καλεστώ να ζήσω με ενα προβληματικό προϊόν ,οπότε θα ήθελα τα λ7 μου πίσω.
 

jimis

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
CRF1000L
Εγώ ,αν είχα σκάσει τόσα λ7 για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ,θα ζήταγα αλλαγή προϊόντος ,ή διαφορετικά ,θα απαιτούσα αντιστροφή πώλησης.

ΑΝ....λεω ΑΝ...αυτού του είδους δυσ-λειτουργία είναι σπάνια ,τότε δεν καταλαβαίνω τον λόγο που θα καλεστώ να ζήσω με το συγκεκριμένο προβληματικό προϊόν ,αντί του να πάρω ένα που να ΜΗΝ έχει το πρόβλημα.
.
ΑΝ....λεω ΑΝ...αυτού του είδους δυσ-λειτουργία είναι γενική ,αλλά την κάνουν "γαργάρα" οι πολλοί ,δεν καταλαβαίνω τον λόγο που θα καλεστώ να ζήσω με ενα προβληματικό προϊόν ,οπότε θα ήθελα τα λ7 μου πίσω.
δεν έχω υπόψη μου να είναι γενικευμένη αυτή η βλάβη/δυσλειτουργία και ακόμα δεν έχουμε βρει τι την προκαλεί.
ούτε έχω υπόψη μου να ζήσω με αυτήν.
Από την άλλη αν ειναι κάτι που φτίαχνει-το φτιάχνουμε.
Αν είναι κάτι που δε φτιάχνει, το αντικαθιστούμε.
Αν χρειαστεί και δε βγει άκρη-πάντα κινούμενος στα όρια των συναλλακτικών ηθών και της καλής πίστης-ζητάμε αντικατάσταση.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
δεν έχω υπόψη μου να είναι γενικευμένη αυτή η βλάβη/δυσλειτουργία και ακόμα δεν έχουμε βρει τι την προκαλεί.
ούτε έχω υπόψη μου να ζήσω με αυτήν.
Από την άλλη αν ειναι κάτι που φτίαχνει-το φτιάχνουμε.
Αν είναι κάτι που δε φτιάχνει, το αντικαθιστούμε.
Αν χρειαστεί και δε βγει άκρη-πάντα κινούμενος στα όρια των συναλλακτικών ηθών και της καλής πίστης-ζητάμε αντικατάσταση.
Στην πιθανότητα να βρεθείς στα ίδια ή και να τραβήξει σε μάκρος και βάθος το πρόβλημα ή και η επίλυση του ίσως καλό θα ήταν να είσαι έτοιμος για τα νόμιμα δικαιώματα σου και αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να αρχίσεις να το διερευνάς. Κράτα κάθε παραστατικό, απόδειξη από τα πάντα για αρχή.
 

tasosdr

Μέλος
Περιοχή
νεα μακρη
Όνομα
tasos
Μοτό
Husqvarna te630
Honda forza 350
Honda vision 110
Αν σε δύο τρεις ελέγχους δεν κατάφεραν να το διορθώσουν,πολύ πιθανό να είναι πρόβλημα στο σασμάν και χρειάζεται άνοιγμα .
Για κάθε ενδεχόμενο ,όπως είπε και ο gus,κρατάς τα πάντα από αποδείξεις και επισκέψεις στο συνεργείο(υποψιάζομαι ότι διάγνωση για το πρόβλημά σου σε δελτίο ελέγχου δεν σου έδωσαν) και πας σε δικηγόρο για τα περαιτέρω .
Θα κάνεις ένα έξοδο παραπάνω αλλά είναι ο μόνος τρόπος να βιαστούν.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ότι βρίσκουν το πρόβλημα και σου είπαν να δουλεύεις τη μοτό;
 

jimis

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
CRF1000L
Αν σε δύο τρεις ελέγχους δεν κατάφεραν να το διορθώσουν,πολύ πιθανό να είναι πρόβλημα στο σασμάν και χρειάζεται άνοιγμα .
Για κάθε ενδεχόμενο ,όπως είπε και ο gus,κρατάς τα πάντα από αποδείξεις και επισκέψεις στο συνεργείο(υποψιάζομαι ότι διάγνωση για το πρόβλημά σου σε δελτίο ελέγχου δεν σου έδωσαν) και πας σε δικηγόρο για τα περαιτέρω .
Θα κάνεις ένα έξοδο παραπάνω αλλά είναι ο μόνος τρόπος να βιαστούν.
Αυτό που δεν κατάλαβα είναι ότι βρίσκουν το πρόβλημα και σου είπαν να δουλεύεις τη μοτό;
για το τελευταίο σκέλος, εγώ είμαι που θέλω να δοκιμάζω και προσωπικα τη μηχανή για να έχω μέτρο σύγκρισης του πριν και του μετά. Με την ελπίδα επίσης οτι έτσι επιταχύνεται και η όλα διαδικασία
και ναι, προς το παρόν δεν έχω λάβει δελτίο ελέγχου για οτιδήποτε
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
για το τελευταίο σκέλος, εγώ είμαι που θέλω να δοκιμάζω και προσωπικα τη μηχανή για να έχω μέτρο σύγκρισης του πριν και του μετά. Με την ελπίδα επίσης οτι έτσι επιταχύνεται και η όλα διαδικασία
και ναι, προς το παρόν δεν έχω λάβει δελτίο ελέγχου για οτιδήποτε
Δυστυχώς σε τούτο τον τόπο ακόμα και τα μεγαλύτερα και επιφανέστερα ονόματα μπορεί να σε δυσαρεστήσουν αφάνταστα με την αντίδραση τους και τους τρόπους που χειρίζονται μια κατάσταση σαν αυτή.
Για μένα είναι αδιανόητο να σκέφτεσαι λύσιμο σαζμαν κλπ... δλδ. σε το ολοκαίνουργιο μοτόρι, να το κάνει φίλο και φτερό ο κυρ μάστορας στην προσπάθεια του να αποκαταστήσει το πρόβλημα με σχετικές πιθανότητες επιτυχίας ??? % την στιγμή που δεν ξέρουν που και ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα.
Θα σου πρότεινα από την στιγμή που κάνεις υπομονή στην επίλυση του προβλήματος να τους προτείνεις να σου αντικαταστήσουν τους πακέτο με τους διακόπτες που αφορούν το DCT. Υπάρχει πιθανότητα ακόμα και απο εκεί να είναι το πρόβλημα καθώς στο εξωτερικό έχουν προβεί σε τέτοια αλλαγή καθώς υπήρξαν ποικίλα προβλήματα, ακόμα και σβήσιμο της μηχανής σε κατάσταση idle.
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Εμένα πάντως αν με ταλαιπωρούσαν πολύ θα τους έλεγα ότι αν ήξερα ότι θα χαλάσει μέσα στην εγγύηση, θα έπαιρνα KTM.. γιατί είναι μηχαναρες...και ας χαλάνε...κατσαπλιαδες...πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι η μηχανή για καποιους μπορεί να είναι το μοναδικό μέσο μετακίνησης τους...δεν είναι ούτε τηλεόραση ούτε μίξερ...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εμένα πάντως αν με ταλαιπωρούσαν πολύ θα τους έλεγα ότι αν ήξερα ότι θα χαλάσει μέσα στην εγγύηση, θα έπαιρνα KTM.. γιατί είναι μηχαναρες...και ας χαλάνε...κατσαπλιαδες...πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι η μηχανή για καποιους μπορεί να είναι το μοναδικό μέσο μετακίνησης τους...δεν είναι ούτε τηλεόραση ούτε μίξερ...
Για αυτό πρέπει να υπάρχει δεύτερο μηχανάκι....... «μικρό» και αξιόπιστο!!!!
Η ψυχική μας υγεία, πάνω απ´ολα :laugh:
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Για αυτό πρέπει να υπάρχει δεύτερο μηχανάκι....... «μικρό» και αξιόπιστο!!!!
Η ψυχική μας υγεία, πάνω απ´ολα :laugh:
Νομίζω ότι το 2ο μηχανάκι αξιόπιστο κτλ πρέπει να το δώσει η αντιπροσωπεία. Αν δε βρίσκουν το πρόβλημα ας του δώσουν μια 1100 Africa μέχρι να δουν τι θα γίνει με την 1000...να δεις τότε πώς θα την βρουν τη λύση...
 
Top Bottom