Africa twin rd07a Διαφορα tips, κολπακια για τον δρομο προς την αιωνιοτητα....

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Έχω φάει κόλλημα να ξαναπάρω xrv 750. Καλό χρυσό το 1150 αλλά δεν μπορώ να του βάλω χέρι όσο στο Άφρικα το οποίο μπορώ να το κάνω βίδες και να το ξαναμοντάρω.

Στο μεγάλο δικάβαλο ταξίδι το 1150 είναι καλύτερο αλλά η γυναίκα δεν ακολουθεί πια, κάνω ένα το χρόνο στο εξωτερικό γύρω από τα Βαλκάνια και τέλος αποφεύγω την εθνική στις εκδρομές.
Με το Άφρικα ήμουν πιο σίγουρος ότι δεν θα χαλάσει αλλά και να χαλάσει το φτιάχνω στην άκρη του δρόμου. Στο χώμα μου άρεσε πιο πολύ από το 1150.

Τι στο καλό έχω πάθει?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Προφανω
Έχω φάει κόλλημα να ξαναπάρω xrv 750. Καλό χρυσό το 1150 αλλά δεν μπορώ να του βάλω χέρι όσο στο Άφρικα το οποίο μπορώ να το κάνω βίδες και να το ξαναμοντάρω.

Στο μεγάλο δικάβαλο ταξίδι το 1150 είναι καλύτερο αλλά η γυναίκα δεν ακολουθεί πια, κάνω ένα το χρόνο στο εξωτερικό γύρω από τα Βαλκάνια και τέλος αποφεύγω την εθνική στις εκδρομές.
Με το Άφρικα ήμουν πιο σίγουρος ότι δεν θα χαλάσει αλλά και να χαλάσει το φτιάχνω στην άκρη του δρόμου. Στο χώμα μου άρεσε πιο πολύ από το 1150.

Τι στο καλό έχω πάθει?
Προφανώς η Αφρικάνα σου επιτρέπει να της βάζεις πιο εύκολα χέρι από την κρύα Γερμανίδα...;)
Αυτό είναι αρκετό φαντάζομαι...:laugh:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Έχω φάει κόλλημα να ξαναπάρω xrv 750. Καλό χρυσό το 1150 αλλά δεν μπορώ να του βάλω χέρι όσο στο Άφρικα το οποίο μπορώ να το κάνω βίδες και να το ξαναμοντάρω.

Στο μεγάλο δικάβαλο ταξίδι το 1150 είναι καλύτερο αλλά η γυναίκα δεν ακολουθεί πια, κάνω ένα το χρόνο στο εξωτερικό γύρω από τα Βαλκάνια και τέλος αποφεύγω την εθνική στις εκδρομές.
Με το Άφρικα ήμουν πιο σίγουρος ότι δεν θα χαλάσει αλλά και να χαλάσει το φτιάχνω στην άκρη του δρόμου. Στο χώμα μου άρεσε πιο πολύ από το 1150.

Τι στο καλό έχω πάθει?
Εγω κατεβηκα απο το xt και μου φανηκε ψοφημι... Σκεψου τωρα εσενα πως θα σου φανει χαχαχα.... Δινουν ενα στο car με αναρτησαρες wp... Πανεμορφο

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

bag

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
africa rd04
Έχω φάει κόλλημα να ξαναπάρω xrv 750. Καλό χρυσό το 1150 αλλά δεν μπορώ να του βάλω χέρι όσο στο Άφρικα το οποίο μπορώ να το κάνω βίδες και να το ξαναμοντάρω.

Στο μεγάλο δικάβαλο ταξίδι το 1150 είναι καλύτερο αλλά η γυναίκα δεν ακολουθεί πια, κάνω ένα το χρόνο στο εξωτερικό γύρω από τα Βαλκάνια και τέλος αποφεύγω την εθνική στις εκδρομές.
Με το Άφρικα ήμουν πιο σίγουρος ότι δεν θα χαλάσει αλλά και να χαλάσει το φτιάχνω στην άκρη του δρόμου. Στο χώμα μου άρεσε πιο πολύ από το 1150.

Τι στο καλό έχω πάθει?
Μήπως είδες ένα σωστό rd04 την κυριακή και σου μπήκαν ιδέες??
Άμα το θες για χώμα η άποψη μου είναι ότι το rd04 είναι καλύτερο από το rd07 (στο χώμα μόνο).
Ειδικά αν είναι και προσεγμένο στις αναρτήσεις μιλάμε για πολύ ολοκληρωμένο σύνολο.
Με 1000-1500 ευρώ βρίσκεις ένα rd04 φτιάχνεις την πίσω ανάρτηση και μπροστά βάζεις ένα 43αρι wp από ktm.
Με max 2000 ευρώ (που θα τα δώσεις και σε δόσεις) λοιπόν έχεις ένα πλήρες μηχανάκι και κρατάς και το 1150.

Για ασφάλτινα ταξίδια, επαρχιακό κτλ το rd07 είναι καλύτερο μετά το rd07a και τέλος το rd04

(Υ.Γ. έχουν περάσει απ τα χέρια μου rd07, rd07a και rd04)
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Έχω φάει κόλλημα να ξαναπάρω xrv 750. Καλό χρυσό το 1150 αλλά δεν μπορώ να του βάλω χέρι όσο στο Άφρικα το οποίο μπορώ να το κάνω βίδες και να το ξαναμοντάρω.

Στο μεγάλο δικάβαλο ταξίδι το 1150 είναι καλύτερο αλλά η γυναίκα δεν ακολουθεί πια, κάνω ένα το χρόνο στο εξωτερικό γύρω από τα Βαλκάνια και τέλος αποφεύγω την εθνική στις εκδρομές.
Με το Άφρικα ήμουν πιο σίγουρος ότι δεν θα χαλάσει αλλά και να χαλάσει το φτιάχνω στην άκρη του δρόμου. Στο χώμα μου άρεσε πιο πολύ από το 1150.

Τι στο καλό έχω πάθει?
Vstrom να πάρεις!!
Κώστα,overall δηλαδή για την χρήση που κανείς πλέον,σαρεσει περισσότερο το αφρικα;
Μιας και το 1150 το έχεις αρκετό καιρό ώστε να μπορείς να το συγκρίνεις σε όλους τους τομείς με το Άφρικα.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μήπως είδες ένα σωστό rd04 την κυριακή και σου μπήκαν ιδέες??
Άμα το θες για χώμα η άποψη μου είναι ότι το rd04 είναι καλύτερο από το rd07 (στο χώμα μόνο).
Ειδικά αν είναι και προσεγμένο στις αναρτήσεις μιλάμε για πολύ ολοκληρωμένο σύνολο.
Με 1000-1500 ευρώ βρίσκεις ένα rd04 φτιάχνεις την πίσω ανάρτηση και μπροστά βάζεις ένα 43αρι wp από ktm.
Με max 2000 ευρώ (που θα τα δώσεις και σε δόσεις) λοιπόν έχεις ένα πλήρες μηχανάκι και κρατάς και το 1150.

Για ασφάλτινα ταξίδια, επαρχιακό κτλ το rd07 είναι καλύτερο μετά το rd07a και τέλος το rd04

(Υ.Γ. έχουν περάσει απ τα χέρια μου rd07, rd07a και rd04)

Γιατι το rd07 και μετα rd07a??? Για πες το μιστυκο! Καλα παιδες αν εξαιρεσεις την εθνικη στον επαρχιακο παιδια μερικες φορες νιωθω πως πααααααει μονο τουυυυ <3
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Vstrom να πάρεις!!
Κώστα,overall δηλαδή για την χρήση που κανείς πλέον,σαρεσει περισσότερο το αφρικα;
Μιας και το 1150 το έχεις αρκετό καιρό ώστε να μπορείς να το συγκρίνεις σε όλους τους τομείς με το Άφρικα.

Το 1150 είναι μια χαρά απλά έχω και το CCM για το εύκολο χώμα + το GasGas για εντούρο και τα έξοδα είναι πολλά.
Όπότε σκέφτομαι το ενδεχόμενο να δώσω 1150 + το CCM και να γυρίσω ξανά στο xrv750 που το ξέρω γιατί σκοπεύω στο μέλλον να ταξιδέψω προς ανατολή μεριά. Επιπλέον βολεύει ο κυβισμός στα πάγια έξοδα, τελη-ασφάλεια.

Το vstrom το θεωρώ καλή επιλογή αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά και δεν παίζει χώμα.

Ξέρω πως θα μου λείψει κυρίως η ροπάρα και η σέλα του 1150 αλλά επειδή είχα xrv750 ξέρω πως είναι. Το σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα. Εξάλλου με το 1150 συνήθως ταξιδεύω με 140 βαριά 150. Αλλά κλέβει πολύ το κοντέρ του, τα 140 κοντέρ είναι κάτω απο 130 πραγματικά. Με το Άφρικα ταξίδευα 130 εως 140 με 43ρι πίσω γρανάζι μια χαρά. Όποτε δεν είναι θέμα η ταχύτητα ταξιδιού.

Ειλικρινά θα ήθελα ένα crf1000 αλλά δεν θέλω να χρεωθώ. Προτιμώ 750 ή 1150 και να ταξιδεύω παρά να πληρώνω δόσεις.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Το 1150 είναι μια χαρά απλά έχω και το CCM για το εύκολο χώμα + το GasGas για εντούρο και τα έξοδα είναι πολλά.
Όπότε σκέφτομαι το ενδεχόμενο να δώσω 1150 + το CCM και να γυρίσω ξανά στο xrv750 που το ξέρω γιατί σκοπεύω στο μέλλον να ταξιδέψω προς ανατολή μεριά. Επιπλέον βολεύει ο κυβισμός στα πάγια έξοδα, τελη-ασφάλεια.

Το vstrom το θεωρώ καλή επιλογή αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά και δεν παίζει χώμα.

Ξέρω πως θα μου λείψει κυρίως η ροπάρα και η σέλα του 1150 αλλά επειδή είχα xrv750 ξέρω πως είναι. Το σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα. Εξάλλου με το 1150 συνήθως ταξιδεύω με 140 βαριά 150. Αλλά κλέβει πολύ το κοντέρ του, τα 140 κοντέρ είναι κάτω απο 130 πραγματικά. Με το Άφρικα ταξίδευα 130 εως 140 με 43ρι πίσω γρανάζι μια χαρά. Όποτε δεν είναι θέμα η ταχύτητα ταξιδιού.

Ειλικρινά θα ήθελα ένα crf1000 αλλά δεν θέλω να χρεωθώ. Προτιμώ 750 ή 1150 και να ταξιδεύω παρά να πληρώνω δόσεις.
τελικα εκεινη την συζητηση σχετικα με τα καρμπυρατερ , μαλλον πρεπει να την επισπευσω....
θα την κανουμε την κουβεντα πανω στην σελα...
εσυ θα οδηγεις και εγω θα ακουω....
καλως ηρθες ξανα στην ΑΦΡΙΚΑΝΟοικογενεια !!!!

:friendship::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
τελικα εκεινη την συζητηση σχετικα με τα καρμπυρατερ , μαλλον πρεπει να την επισπευσω....
θα την κανουμε την κουβεντα πανω στην σελα...
εσυ θα οδηγεις και εγω θα ακουω....
καλως ηρθες ξανα στην ΑΦΡΙΚΑΝΟοικογενεια !!!!

:friendship:
Ακομα δεν τον ειδαμε γιαννη τον βαφτησαμε... Χαχαχα εννοειτε και κανω πλακα, αντε να μαζευτουμε πολλοι να μην περιμενουν μονο εμενα!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Το 1150 είναι μια χαρά απλά έχω και το CCM για το εύκολο χώμα + το GasGas για εντούρο και τα έξοδα είναι πολλά.
Όπότε σκέφτομαι το ενδεχόμενο να δώσω 1150 + το CCM και να γυρίσω ξανά στο xrv750 που το ξέρω γιατί σκοπεύω στο μέλλον να ταξιδέψω προς ανατολή μεριά. Επιπλέον βολεύει ο κυβισμός στα πάγια έξοδα, τελη-ασφάλεια.

Το vstrom το θεωρώ καλή επιλογή αλλά δεν μου αρέσει εμφανισιακά και δεν παίζει χώμα.

Ξέρω πως θα μου λείψει κυρίως η ροπάρα και η σέλα του 1150 αλλά επειδή είχα xrv750 ξέρω πως είναι. Το σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα. Εξάλλου με το 1150 συνήθως ταξιδεύω με 140 βαριά 150. Αλλά κλέβει πολύ το κοντέρ του, τα 140 κοντέρ είναι κάτω απο 130 πραγματικά. Με το Άφρικα ταξίδευα 130 εως 140 με 43ρι πίσω γρανάζι μια χαρά. Όποτε δεν είναι θέμα η ταχύτητα ταξιδιού.

Ειλικρινά θα ήθελα ένα crf1000 αλλά δεν θέλω να χρεωθώ. Προτιμώ 750 ή 1150 και να ταξιδεύω παρά να πληρώνω δόσεις.
Το vstrom το είπα αστειευόμενος,δεν έβαλα emoticon οπότε σωστά απάντησες εσύ.
Ίσως δεν έχεις συνδέσει το προφίλ, έγραφα στο μοτό σαν akis_trevor και θυμάμαι σε κάποια βόλτα να λες ότι σαρεσει πολύ το 1150 όσον αφορά τον τουρισμό,την άνεση και την ροπή του.
Εφόσον το Άφρικα το ξέρεις απέξω με τα καλά και τα κακα του,αφού σε ψήνει,go for it.


Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Άκη θυμάμαι βρε ποιος είσαι, θυμάμαι και το πολύ περιποιημένο vstrom σου.

Mε πιάνει συχνά πυκνά η σκέψη για τα παραπάνω. Άβυσσος το μυαλό του ονοφά μοτοσικλετιστή.

Μάλλον χρειάζομαι ψυχοθεραπεία από ψυχολόγο με ειδικότητα στους νέους με παλιές ευρωπαϊκές μοτοσυκλέτες. Δεν φταίει το 1150, το κολλημένο μυαλό μου φταίει. :tzt:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Φίλε kordix σε καταλαβαίνω απόλυτα και εφόσον γνωρίζεις που θα πρέπει να κάνεις παραχωρήσεις στο ΑΤ και δεν σε προβληματίζει, τότε προχωράς άφοβα. Είμαι στο ίδιο σκεπτικό με εσένα για το δικό μου ΤΑ600 που το μόνο του μειονέκτημα είναι το ταξίδι σε ανοικτό δρόμο. Όλα τα άλλα τα κάνει πολύ καλά και για εμένα κερασάκι είναι το ότι με μια χούφτα εργαλεία την κάνεις βίδες στο δρόμο, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις σε πιο σύγχρονες μηχανές. Τον καθένα ότι τον εξυπηρετεί. Μαζί σου!

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Άκη θυμάμαι βρε ποιος είσαι, θυμάμαι και το πολύ περιποιημένο vstrom σου.

Mε πιάνει συχνά πυκνά η σκέψη για τα παραπάνω. Άβυσσος το μυαλό του ονοφά μοτοσικλετιστή.

Μάλλον χρειάζομαι ψυχοθεραπεία από ψυχολόγο με ειδικότητα στους νέους με παλιές ευρωπαϊκές μοτοσυκλέτες. Δεν φταίει το 1150, το κολλημένο μυαλό μου φταίει. :tzt:
Χαχαχαχα.
Όλοι μας κάνουμε τέτοιες σκέψεις για αλλαγές,κι εγώ έχω κάνει το μυαλό μου μαρμελάδα εδώ και καιρό.
Εσύ τουλάχιστον ξέρεις τι θέλεις,το είχες χρόνια το μηχανάκι οπότε δεν πρόκειται να ξενερώσεις η να σε χαλάσει στην πορεία.
Για μένα βάλε τις αγγελίες σου και κάνε το βήμα.
 

bag

Μέλος
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
africa rd04
Γιατι το rd07 και μετα rd07a??? Για πες το μιστυκο! Καλα παιδες αν εξαιρεσεις την εθνικη στον επαρχιακο παιδια μερικες φορες νιωθω πως πααααααει μονο τουυυυ <3
Ρυθμιση πισω αναρτησης και εξαερωτες στην μπροστα.
Αισθανομουν και καλυτερη καλυψη στον αερα αλλα μπορει να ηταν και ιδεα μου. Νομιζω παντως οτι το rd07 εχει πιο φαρδια ζελατινα απ το rd07a.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ρυθμιση πισω αναρτησης και εξαερωτες στην μπροστα.
Αισθανομουν και καλυτερη καλυψη στον αερα αλλα μπορει να ηταν και ιδεα μου. Νομιζω παντως οτι το rd07 εχει πιο φαρδια ζελατινα απ το rd07a.

Τι ειπες τωρα!!!! Εννοεις πισω αναρτηση ρυθμιση με βιδακι ;;;;;
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Συγνωμη και αλλαξανε αναρτηση στο πιο νεο αμαξι;;; αδιανοητο!!! Οοοοο στριβουν ετσι;;; θα το δοκομασω 3 μαρτιου ετοιμαστειτε

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Συγνωμη και αλλαξανε αναρτηση στο πιο νεο αμαξι;;; αδιανοητο!!! Οοοοο στριβουν ετσι;;; θα το δοκομασω 3 μαρτιου ετοιμαστειτε

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγω θα ειμαι σκουπα να σε θαυμαζω !!!!!
Απορω πως ο γλυκοΓιωργης δεν σου ειπε το μυστικο για να εισαι γληγορος !!!!!
Εγω το ξερω ομως κ θα στο πω !!!!
Λοιπον βγαζεις τις πλαινες βαλιτσες.......κ Βαζεις Μια Μεγαλη κεντρικη μπαγκαζιερα......Τοτε θα δεις διαφορα !!!!!!!
Αυτο που δεν θα δεις.....ειναι φωτο δικες σου.....απο τον γεροντα......αλλα μικρο το κακο.....θα σε βγαζω εγω απο πισω !!!!!
 
Top Bottom