Africa twin xrv750 rd07 η rd07A vs Yamaha xtz750 super tenere

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
14.000κμ σε 15 ημέρες και συνεχόμενα 45αρια θερμοκρασία ;;; Για πες..
Χαχαχαχα βρηκα συνοδηποροοο??? :π

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Αρκετά σημαντικός παράγοντας που δεν είδα να έχει αναφερθεί παραπάνω είναι και η διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών η οποία είναι ανάλογη της εμπορικότητας που είχε το κάθε μοντέλο.
Από αυτή την άποψη η ζυγαριά γέρνει σαφώς προς το άφρικα καθώς μπορείς να βρεις τα πάντα σε πληθώρα και σε πολύ καλές τιμές αν ψάξεις σωστά.
Αυτό για μένα ήταν ένα βασικό κριτήριο για να καταλήξω στο άφρικα τον καιρό που ψαχνόμουν για παλιό μεγάλο on-off και νομίζω πως δικαιώθηκα.
Επίσης στα + για μένα ήταν πως παρά τον άχαρο όγκο και βάρος του, μπορεί με λίγες τροποποιήσεις να "θυμηθεί" τα χωμάτινα γονίδια που κρύβει και να σου προσφέρει δυνατότητες που πραγματικά δεν του φαίνεται.
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Αρκετά σημαντικός παράγοντας που δεν είδα να έχει αναφερθεί παραπάνω είναι και η διαθεσιμότητα των ανταλλακτικών η οποία είναι ανάλογη της εμπορικότητας που είχε το κάθε μοντέλο.
Από αυτή την άποψη η ζυγαριά γέρνει σαφώς προς το άφρικα καθώς μπορείς να βρεις τα πάντα σε πληθώρα και σε πολύ καλές τιμές αν ψάξεις σωστά.
Αυτό για μένα ήταν ένα βασικό κριτήριο για να καταλήξω στο άφρικα τον καιρό που ψαχνόμουν για παλιό μεγάλο on-off και νομίζω πως δικαιώθηκα.
Επίσης στα + για μένα ήταν πως παρά τον άχαρο όγκο και βάρος του, μπορεί με λίγες τροποποιήσεις να "θυμηθεί" τα χωμάτινα γονίδια που κρύβει και να σου προσφέρει δυνατότητες που πραγματικά δεν του φαίνεται.
υ.γ. Αν κρίνω από τη δουλειά και το μεράκι που έριξες στο wr τότε ίσως να άξιζε να ασχοληθείς με ένα άφρικα 650.
Αν βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση (λίγο δύσκολο), υπερτερεί σχεδόν παντού σε σχέση με τα άλλα παλιά μεγάλα on-off.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Οταν λες ψυγειο και πισω φλαντζα??? Ναι στανταρ θα εχουν 800000 χλμ δεν κοιταω καν τι γραφουν στο ψαρ...

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λέω στο πίσω κίλυνδρο, ζεστένεται εκεί και χρήζει αλλαγής, μικρό βέβαια το κόστος. Τα ψυγεία, νερού (πάνω) κ λαδιού (κάτω), είναι σε όσα έχω δει εγώ, μασίφ. Κυψέλες δεν υπάρχουν.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Νομιζω οτι ανταλακτικα το dtm ταιριαζουν
Αλλα πραγματικα αυτο το θεμα δεν το γνωριζω
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
υ.γ. Αν κρίνω από τη δουλειά και το μεράκι που έριξες στο wr τότε ίσως να άξιζε να ασχοληθείς με ένα άφρικα 650.
Αν βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση (λίγο δύσκολο), υπερτερεί σχεδόν παντού σε σχέση με τα άλλα παλιά μεγάλα on-off.
To 650 ειναι πιο μαχιμο και μαρεσε απλα πιστευω ειναι πολυ παλιο και δεν εχω ιδεα αραγε ειναι και αυτο 2 κυλινδρος βε και ιδροψυκτος!?? Ωραιο μηχανκι με προοπτικες ντακαρ.. Αλλα θα ψαξω αν μπανουν βαλιτσες και καγκελα μπροστα σε προσιτες τιμες

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
To 650 ειναι πιο μαχιμο και μαρεσε απλα πιστευω ειναι πολυ παλιο και δεν εχω ιδεα αραγε ειναι και αυτο 2 κυλινδρος βε και ιδροψυκτος!?? Ωραιο μηχανκι με προοπτικες ντακαρ.. Αλλα θα ψαξω αν μπανουν βαλιτσες και καγκελα μπροστα σε προσιτες τιμες

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι σε όλα , πάρε 650


——————————————————
Με το που αναπνέω παχαίνω , να προχθές ανέπνευσα μια πίτσα .
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
To 650 ειναι πιο μαχιμο και μαρεσε απλα πιστευω ειναι πολυ παλιο και δεν εχω ιδεα αραγε ειναι και αυτο 2 κυλινδρος βε και ιδροψυκτος!?? Ωραιο μηχανκι με προοπτικες ντακαρ.. Αλλα θα ψαξω αν μπανουν βαλιτσες και καγκελα μπροστα σε προσιτες τιμες

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα παντα ολα μπαινουν στην all time classic Africa XRV 650 ! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Εχει γεμισει ο κοσμος ντακαροφιλους χοχοχοχοχο γουσταρω!!!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πας να μπλέξεις σε δύσκολα και ακριβά μονοπάτια.... :D
Ότι και να πάρεις... Θα είναι σαν κουμπαράς χωρίς πάτο, αν το έχεις για κανονική χρήση.
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Πας να μπλέξεις σε δύσκολα και ακριβά μονοπάτια.... :D
Ότι και να πάρεις... Θα είναι σαν κουμπαράς χωρίς πάτο, αν το έχεις για κανονική χρήση.
Kώστα μιλάς για το 650 ή και για τα 3 (xrv650,750 k tenere).
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και ποιο παλιο δεν ειναι βαρελι διχως πατο;
Αμ τα νεα;
Βαλε καγκελα σαμαρια τανκ μπαγκ ποδιες διπλα σταντ.... Σε ολα κατι λειπει. Σε καποια λειπουν πολλα. Γενικως μπλεγμενοι ειμαστε:laugh:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Και ποιο παλιο δεν ειναι βαρελι διχως πατο;
Αμ τα νεα;
Βαλε καγκελα σαμαρια τανκ μπαγκ ποδιες διπλα σταντ.... Σε ολα κατι λειπει. Σε καποια λειπουν πολλα. Γενικως μπλεγμενοι ειμαστε:laugh:
Έτσι είναι... μ@μησε τα... !!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Kώστα μιλάς για το 650 ή και για τα 3 (xrv650,750 k tenere).
Φιλαράκι μου... Όλα μα όλα τα παλαια οχήματα, δεν κάνουν για την χρήση ενός οδηγού της δεκαετίας που διανύουμε,με συνέπεια η συντήρηση τους να φτάνει σε ψηλά κόστη εκτός και κάποιος την συντηρεί μόνος του.
Ανταλλακτικά σπάνια και δυσεύρετα και φυσικά μαστορια που δεν ασχολούνται όπως τους αρμόζει.
Και το κυριότερο είναι αυτό που αναφέρεται πιο πάνω.... Όποιος πουλάει μηχανές 20ετιας και βγάλε νομίζει ότι πουλάει θυσαυρους.
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Φιλαράκι μου... Όλα μα όλα τα παλαια οχήματα, δεν κάνουν για την χρήση ενός οδηγού της δεκαετίας που διανύουμε,με συνέπεια η συντήρηση τους να φτάνει σε ψηλά κόστη εκτός και κάποιος την συντηρεί μόνος του.
Ανταλλακτικά σπάνια και δυσεύρετα και φυσικά μαστορια που δεν ασχολούνται όπως τους αρμόζει.
Και το κυριότερο είναι αυτό που αναφέρεται πιο πάνω.... Όποιος πουλάει μηχανές 20ετιας και βγάλε νομίζει ότι πουλάει θυσαυρους.
Όποιος πουλάει μηχανές 20ετιας και βγάλε νομίζει ότι πουλάει θυσαυρους.[/quote]

για γνωστες μονο ρε φιλαρακι...ξερεις?:roflmao::roflmao:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Φιλαράκι μου... Όλα μα όλα τα παλαια οχήματα, δεν κάνουν για την χρήση ενός οδηγού της δεκαετίας που διανύουμε,με συνέπεια η συντήρηση τους να φτάνει σε ψηλά κόστη εκτός και κάποιος την συντηρεί μόνος του.
Ανταλλακτικά σπάνια και δυσεύρετα και φυσικά μαστορια που δεν ασχολούνται όπως τους αρμόζει.
Και το κυριότερο είναι αυτό που αναφέρεται πιο πάνω.... Όποιος πουλάει μηχανές 20ετιας και βγάλε νομίζει ότι πουλάει θυσαυρους.
Νομίζω αυτή η διαπίστωση είναι η πιο σωστή που έχω διαβάσει, δηλαδή ότι τα μαστόρια δεν ασχολούνται όπως τους αρμόζει. Γιατί; Γιατί απαιτείται πολύς χρόνος για να κάνεις κάτι σωστά και όχι γρήγορα. Γενικά αυτό ισχύει για όλα τα συνεργέια αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών. Ιδανικά αυτοί θα ήθελαν να αλλάζουν μόνο λάδια φίλτρα, γρήγορες εύκολες δουλειές και πολλά μηχανάκια να μπαίνουν κάθε μέρα. Όταν πας και τους λες μάστορα ακουώ ένα θόρυβο όταν πατάω σε λακούβα η πρώτη απάντηση είναι "Η αλυσίδα είναι..." ή "Είναι ιδέα σου". Εγώ που πήγαινα για σέρβις σε μια αντιπροσωπεία που γενικά είναι καλοί μηχανικοί, σε μία από τις επισκέψεις μου χρειάστηκε να αλλάξουν πίσω τακάκια. Όταν πήγα να παραλάβω τη μηχανή μου λέει "...σου αλλάξαμε τα τακάκια και σου καθαρίσαμε και τα εμβολάκια γιατί κόλλαγαν". Δηλαδή όσες φορές έχετε αλλάξει τακάκια δεν καθαρίζετε ποτέ τα έβολα, τα πιέζετε μέσα και βάζετε τα καινούργια; Η απάντηση ήταν "Βεβαίως". Προσωπικά για εμένα αυτή ήταν η τελευταία σταγόνα στο ποτήρι. Γιατί για να γίνει οικονομία χρόνου και μεγιστοποίηση του κέρδους (να μπει η επόμενη) δεν τους απασχολεί να γίνει σωστά. Αν δεν έχει πρόβλημα δεν ασχολούντε είναι η απάντηση. Με αυτή τη λογική την προηγούμενη φορά που άλλαξα τακάκια έφαγα 2-3 ώρες να καθαρίσω τα πάντα όπως πρέπει και να γρασσάρω γλυστρες κλπ. Και ναι την καλύτερη δουλειά την κάνεις μόνος σου, με την προυπόθεση ότι ξέρεις τι κάνεις και έχεις χρόνο. Θα συμφωνήσω ότι γενικά μπορεί να χρειάζεται λίγη παραπάνω φροντίδα, σε ότι αφορά τα ανταλλακτικα, αλλά υπάρχει πληθώρα στα μαγαζιά.

Λογικό είναι τέτοιες μηχανές που είναι 20+ χρόνια στο δρόμο να έχουν φθορές, αλλά τουλάχιστον για την δικιά μου είναι όλα στα πλαίσια του φυσιολογικού (αλυσίδες, ρουλεμάν, σωληνάκια φρένων, φλάτζες ψευτοκάπακων κλπ.) και σπάνια να βγει βλάβη που να οφίλεται σε άλλο λόγο.

Τέλος αυτό που αναφέρεσαι για τις τιμές θα συμφωνήσω ότι είναι, ότι νάνε! Όταν ένα μηχανάκι είναι ευλαβικά συντηρημένο, φροντισμένο και καλά εξοπλισμένο είναι λογικό να είναι πάνω από το μέσο όρο του car.gr (και ας είναι 20+ ετών), αλλά όταν νομίζεις ότι έχεις τέτοιο μηχανάκι και εσύ δεν ξέρεις πότε ρύθμισες τελευταία φορά βαλβίδες και μου λές στο τηλέφωνο "είχε κάνει ο προηγούμενος", είσαι για τον ()*&^%#)@.

Για να επανέλθουμε στο θέμα της αγοράς του φίλου. Θέλει πολύ ψάξιμο να βρεις αυτόν τον ένα που έχει τη μηχανή όπως πρέπει. Το αν υπάρχει τελικά ο χρόνος και το χρήμα να περιμένεις μέχρι να τον βρείς, είναι άλλη συζήτηση αυτή...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτο που λεγεται για τους μαστορες και τις εργασιες ειναι εν γενει σωστο.
Αλλα υπαρχει κι η αλλη οψη.
Αν ας πουμε αλλαγη τακακια σου πει τοσο τα τακακια και 40 γιουρα εργασια ( γιατι εφαγε 2 ωρες να τα κανει ολα τελεια, αντι 10' που ειναι σκετη η αντικατασταση) τι θα πει ο πελατης;
Ακριβος ο μαστορας! Με εγδυσε, μαχαιρια εφαγα κλπ.....
Το αλλο παλι με το : "ακουω κατι". Πληρωσε κανεις μαστορα που ασχοληθηκε 2 ωρες και δε βρηκε βλαβη; Ή βρηκε αλλα πληρωθηκε μονο για την επισκευη κι οχι για το ψαξιμο;

Σ αυτη τη βαση κινειται ολη η αγορα. Αν εισαι διατεθιμενος να πληρωσεις το κοστος της εργασιας, βρισκεις μαστορα. Στο τζαμπα , δε βρισκεις ;)

Κανονικα πληρωνονται ολα φιλοι μου. Εργατοωρα....
Ετσι δουλευουν παηκοσμιως, πλην Ελλαδος. Ακομα και η μελετη ενος επαγγελματια που σου υποβαλλει προσφορα (σε ολους τους κλαδους αναφερομαι) πληρωνεται. Μονο στην Ελλαδα ειναι τσαμπα!

Πώς το κανουν με κινητα, πισι κλπ;
Εχει κατι , δε δουλευει;
25 γιουρα μονο η διαγνωση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σωστό και αυτό με τα φράγκα.... Είναι η συνέχεια αυτών που είπα.
Αν δεν κάνεις συντήρηση μόνος σου, δεν αξίζει να μπλεχτεί κάποιος με τις παλιατζουρες:D
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Σωστό και αυτό με τα φράγκα.... Είναι η συνέχεια αυτών που είπα.
Αν δεν κάνεις συντήρηση μόνος σου, δεν αξίζει να μπλεχτεί κάποιος με τις παλιατζουρες:D
Το τελευταίο κάνω ότι δεν το διάβασα. Προσωπικά υπάρχει άλλος ένας λόγος ενασχόλησης. Τσάμπα ψυχοθεραπεία. Αδειάζει το κεφάλι σου και το μόνο που σε απασχολεί είναι τι κάνουν τα χέρια σου.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αυτο που λεγεται για τους μαστορες και τις εργασιες ειναι εν γενει σωστο.
Αλλα υπαρχει κι η αλλη οψη.
Αν ας πουμε αλλαγη τακακια σου πει τοσο τα τακακια και 40 γιουρα εργασια ( γιατι εφαγε 2 ωρες να τα κανει ολα τελεια, αντι 10' που ειναι σκετη η αντικατασταση) τι θα πει ο πελατης;
Ακριβος ο μαστορας! Με εγδυσε, μαχαιρια εφαγα κλπ.....
Το αλλο παλι με το : "ακουω κατι". Πληρωσε κανεις μαστορα που ασχοληθηκε 2 ωρες και δε βρηκε βλαβη; Ή βρηκε αλλα πληρωθηκε μονο για την επισκευη κι οχι για το ψαξιμο;

Σ αυτη τη βαση κινειται ολη η αγορα. Αν εισαι διατεθιμενος να πληρωσεις το κοστος της εργασιας, βρισκεις μαστορα. Στο τζαμπα , δε βρισκεις ;)

Κανονικα πληρωνονται ολα φιλοι μου. Εργατοωρα....
Ετσι δουλευουν παηκοσμιως, πλην Ελλαδος. Ακομα και η μελετη ενος επαγγελματια που σου υποβαλλει προσφορα (σε ολους τους κλαδους αναφερομαι) πληρωνεται. Μονο στην Ελλαδα ειναι τσαμπα!

Πώς το κανουν με κινητα, πισι κλπ;
Εχει κατι , δε δουλευει;
25 γιουρα μονο η διαγνωση.
ΑΚΡΙΒΩΣ ετσι.Ολοι θελουμε να πληρωθουμε για την εργασια μας(χρονο μας),αν απαιτησει το ιδιο καποιος αλλος ...ειναι ακριβος.
 
Top Bottom