Africa twin xrv750 vs transalp 650

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Αν καποιος έχει τα χρήματα να πάρει ενα περιποιημενο 650 ποιος ο λογος να παει σε ενα 600αρι που θα ειναι κοντα μια δεκαετια πιο ταλαιπωρημενο ακομη και αν ειναι ελαχιστο καλυτερο του 650 στα σημεια..
 
Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
Αν καποιος έχει τα χρήματα να πάρει ενα περιποιημενο 650 ποιος ο λογος να παει σε ενα 600αρι που θα ειναι κοντα μια δεκαετια πιο ταλαιπωρημενο ακομη και αν ειναι ελαχιστο καλυτερο του 650 στα σημεια..
ΑΝ έχει τα παραπάνω χρήματα ίσως δεν έχει λόγο. Αν και εγώ έψαχνα 600 90-96 και μόνο(σαν δεύτερο μηχανάκι ,βέβαια, όπως και ο φίλος)
Οι διαφορές μεταξύ 600 και 650 γενικά είναι μικρές.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εγώ στα θετικά του 600 σε σχέση με το 650 (αν δεν ευλογήσουμε τα γένια μας...) είναι ότι είναι πολύ πιο εύκολο στη συντήρηση και στο λύσε-δέσε. Με μία χούφτα εργαλεία μπορείς να λύσεις σχεδόν τα πάντα, πολύ γρήγορα. Αν δεν κάνω λάθος τα πλαστικά, φιλτροκούτι στο 650 είναι πιο δύσκολα στο λύσε-δεσε. Επίσης καίει λιγότερο για όσους τους ενδιαφέρει αυτό.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εγώ στα θετικά του 600 σε σχέση με το 650 (αν δεν ευλογήσουμε τα γένια μας...) είναι ότι είναι πολύ πιο εύκολο στη συντήρηση και στο λύσε-δέσε. Με μία χούφτα εργαλεία μπορείς να λύσεις σχεδόν τα πάντα, πολύ γρήγορα. Αν δεν κάνω λάθος τα πλαστικά, φιλτροκούτι στο 650 είναι πιο δύσκολα στο λύσε-δεσε. Επίσης καίει λιγότερο για όσους τους ενδιαφέρει αυτό.
Δεν ειναι πιο ευκολο (λιγοτερο χρονοβορο ειναι μαλλον η καταλληλη εκφραση) το λυσιμο στο 600 Το ιδιο περιπου ειναι Τα μπροστα και εμπρος πλαστικα μαζι με το φαναρι στο 650 βγαινουν ολα μαζι μονοκομματα αφου πρωτα αφαιρεθει η ζελατινα και το πανελ Το φιλτροκουτι μπαινοβγαινει και αυτο ευκολα, αν το κανεις μια-δυο φορες το μαθαινεις Η σελα βγαινει απλα ξεκλειδωνοντας την (με βιδες ειναι στο 600 και πρεπει πρωτα να βγουν τα πλαινα πλαστικα) Και τελος για να ρυθμισεις βαλβιδες δεν ειναι απαραιτητο οπως στο 600 να βγουν τα καρμπς (για προσβαση στις βαλβιδες εισαγωγης του εμπρος κυλινδρου)
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
quote="stefos, post: 246723, member: 1453"]Εγώ στα θετικά του 600 σε σχέση με το 650 (αν δεν ευλογήσουμε τα γένια μας...) είναι ότι είναι πολύ πιο εύκολο στη συντήρηση και στο λύσε-δέσε. Με μία χούφτα εργαλεία μπορείς να λύσεις σχεδόν τα πάντα, πολύ γρήγορα. Αν δεν κάνω λάθος τα πλαστικά, φιλτροκούτι στο 650 είναι πιο δύσκολα στο λύσε-δεσε. Επίσης καίει λιγότερο για όσους τους ενδιαφέρει αυτό.[/quote]

Ειδες καπου να ευλογω τα γενια μου (αν επιασα σωστα το ειρωνικο υφος στο σχολιο) αντι να θετω ενα λογικο ερωτημα που αντιμετωπιζει καποιος στην συγκριση μεταξυ μεταχειρισμενων; Δεν γνωριζω τις διαφορες 600 με 650 και σε οσες αναφερατε οι πιο γνωστες δεν ειδα καπου εκεινη την εμφανη υπεροχη του 600 που να δικαιολογει την αγορα του εναντι ενος 650 που θα ειναι απο λιγα εως και πολλα χρονια νεοτερο και ευκολοτερο να βρεθει σε καλη κατασταση καθως υπαρχουν περισσοτερα προς πωληση..
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
quote="stefos, post: 246723, member: 1453"]Εγώ στα θετικά του 600 σε σχέση με το 650 (αν δεν ευλογήσουμε τα γένια μας...) είναι ότι είναι πολύ πιο εύκολο στη συντήρηση και στο λύσε-δέσε. Με μία χούφτα εργαλεία μπορείς να λύσεις σχεδόν τα πάντα, πολύ γρήγορα. Αν δεν κάνω λάθος τα πλαστικά, φιλτροκούτι στο 650 είναι πιο δύσκολα στο λύσε-δεσε. Επίσης καίει λιγότερο για όσους τους ενδιαφέρει αυτό.

Ειδες καπου να ευλογω τα γενια μου (αν επιασα σωστα το ειρωνικο υφος στο σχολιο) αντι να θετω ενα λογικο ερωτημα που αντιμετωπιζει καποιος στην συγκριση μεταξυ μεταχειρισμενων; Δεν γνωριζω τις διαφορες 600 με 650 και σε οσες αναφερατε οι πιο γνωστες δεν ειδα καπου εκεινη την εμφανη υπεροχη του 600 που να δικαιολογει την αγορα του εναντι ενος 650 που θα ειναι απο λιγα εως και πολλα χρονια νεοτερο και ευκολοτερο να βρεθει σε καλη κατασταση καθως υπαρχουν περισσοτερα προς πωληση..
Δεν υπάρχει καμία ειρωνεία, αναφερομουν στα λεγόμενα μου και μόνο.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Δεν υπάρχει καμία ειρωνεία, αναφερομουν στα λεγόμενα μου και μόνο.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk
Sorry, παρανοηση νομιζω οτι μιλουσες για το δικο μου σχολιο.. Απο το ιδιο διλημμα μεταξυ 600 και 650 περασα πριν 3 μηνες και εγω και κατεληξα οτι για την μικρη χρηματικη διαφορα που χωριζει ενα 600 απο ενα 650 δεν θα παρω το ρισκο να παρω το πιο παλιο.. τουλαχιστον οχι αφου δεν βρηκα εκεινο το αριστα συντηρημενο 600αρι που θα με επειθε για το αντιθετο. Αν το ειχα βρει δεν θα ειχα κανενα προβλημα.. ισα ισα που το 600 ειναι λιγο πιο ομορφο και κλασσικο στα ματια μου απο το στρουμπουλο μου 650.
 
Top Bottom