Airoh commander

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Αν σε χτυπαει τωρα θα σε χτυπαει παντα.Θα σου προτεινα να το γλυκανεις λιγο με την πισω μερια απο στυλο bic η με ενα κουταλακι.Σιγα σιγα φυσικα.
Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω! Καλή ιδέα


 

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
"Φατε" λιγο το αφρολεξ παιδιά. Μην χάνεται χρόνο πονώντας, εγώ το έφαγα μια και καλη και εβαλα και τα ακουστικά της ενδοεπικοινωνίας μέσα.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Περνώντας σήμερα από μαγαζί για άλλο λόγο φόρεσα το commander. Φοβερή εφαρμογή στη κεφαλα μου, πολυελαφρυ και καλά. Ζυγισμενο, φθηνά μαξιλαράκια για τα λεφτά του. Αν ειχε καλό εξαερισμό θα το έπαιρνα, αλλά όπου κ αν διαβάζω θα βρασει ο εγκέφαλος μου και ήδη δεν λειτουργεί σωστά. Τελικά δεν θα γλυτωσω το klim krios pro,μοιάζει να κλικαρει όλα τα κουτακια
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Περνώντας σήμερα από μαγαζί για άλλο λόγο φόρεσα το commander. Φοβερή εφαρμογή στη κεφαλα μου, πολυελαφρυ και καλά. Ζυγισμενο, φθηνά μαξιλαράκια για τα λεφτά του. Αν ειχε καλό εξαερισμό θα το έπαιρνα, αλλά όπου κ αν διαβάζω θα βρασει ο εγκέφαλος μου και ήδη δεν λειτουργεί σωστά. Τελικά δεν θα γλυτωσω το klim krios pro,μοιάζει να κλικαρει όλα τα κουτακια
σε κανενα dual κράνος δεν θα βρεις αερισμο ενός φουλ φεις...
α και εχω dual ακομα δε εχω καταλάβει την ύπαρξη του... περαν του φαίνεσθαι...
αν έπαιρνα τωρα θα έπαιρνα ενα καλο φουλ φεις(shoel arai...) και ενα πιο φθηνο εντουρο
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
σε κανενα dual κράνος δεν θα βρεις αερισμο ενός φουλ φεις...
α και εχω dual ακομα δε εχω καταλάβει την ύπαρξη του... περαν του φαίνεσθαι...
αν έπαιρνα τωρα θα έπαιρνα ενα καλο φουλ φεις(shoel arai...) και ενα πιο φθηνο εντουρο
Εχω και καλο φουλ φεις και τουμπανο εντουρο, αλλά κανένα από τα δυο δεν βολευει για τη διπλή χρήση. Δηλαδή να κάνω ένα ταξίδι με αρκετά χλμ και μετά να κάνω χώμα. Στο φπυλ φεις δεν μπορώ να φορέσω τα goggles στο εντουρο δεν θα φτάσω καν στο προορισμο θα έχω αυτοκτονησει από το θόρυβο.
Επίσης θα έπρεπε τα dual να έχουν καλυτερο εξαερισμό από τα Στρητ γιατί στο χώμα με τα λίγα χλμ χρειάζεσαι ακόμα καλυτερη ροή αέρα
Πάντως το αραι και το κλιμ διαβάζω για πολυ καλο αερισμο
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Αν και το πρόγραμμα λέει πρώτα μπότες, αρχίζω και ρίχνω μια ματιά στα κράνη της dual/adventure κατηγοριάς, για αστική χρήση κυρίως σαν αντικατάσταση ή χρήση παράλληλα με το jet κράνος μου. Το σκεπτικό μου είναι ότι τέτοιου τύπου κράνη θα έχουν καλύτερο αερισμό, περισσότερο χώρο στο μπροστά μέρος λόγω σχεδιασμού και με το γείσο θα μπορείς να το φοράς και με ανοικτή ζελατίνα χωρίς να σε στραβώνει ο ήλιος, σε συνδιασμό με το εσωτερικό ζελατινάκι.
Τα airoh commander και ls2 mx701 φαίνονται αρκετά ενδιάφεροντα, το bell mx9 adv δυστυχώς καίγεται λόγω του ότι δεν έχει εσωτερικό φυμέ ζελατινάκι. Χαζεύω και κάτι acerbis, oneal σαν πιο μπάτζετ φάση. Arai tour x και shoei hornet δεν κοιτάω λόγω χρημάτων, δεν θέλω να ανέβω τόσο ψηλά σε χρήματα.
Κάποια επιπλέον γνώμη για τα παραπάνω κράνη ή άποψη για το σκεπτικό μου?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν και το πρόγραμμα λέει πρώτα μπότες, αρχίζω και ρίχνω μια ματιά στα κράνη της dual/adventure κατηγοριάς, για αστική χρήση κυρίως σαν αντικατάσταση ή χρήση παράλληλα με το jet κράνος μου. Το σκεπτικό μου είναι ότι τέτοιου τύπου κράνη θα έχουν καλύτερο αερισμό, περισσότερο χώρο στο μπροστά μέρος λόγω σχεδιασμού και με το γείσο θα μπορείς να το φοράς και με ανοικτή ζελατίνα χωρίς να σε στραβώνει ο ήλιος, σε συνδιασμό με το εσωτερικό ζελατινάκι.
Τα airoh commander και ls2 mx701 φαίνονται αρκετά ενδιάφεροντα, το bell mx9 adv δυστυχώς καίγεται λόγω του ότι δεν έχει εσωτερικό φυμέ ζελατινάκι. Χαζεύω και κάτι acerbis, oneal σαν πιο μπάτζετ φάση. Arai tour x και shoei hornet δεν κοιτάω λόγω χρημάτων, δεν θέλω να ανέβω τόσο ψηλά σε χρήματα.
Κάποια επιπλέον γνώμη για τα παραπάνω κράνη ή άποψη για το σκεπτικό μου?
Τέτοιο κράνος με το 1290...ξέχασε το.
Θα σου φύγει ο αυχένας
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
lospsi psi είχα από το 2015 το Shoei Hornet Adv, αλλά επειδή πέρασαν τα χρόνια αγόρασα φέτος το Airoh Commander.
Δεν ξέρω από άποψη πτώσης/τρακαρίσματος τι θα συμβεί με το ένα και τι με το άλλο (και ούτε θέλω να μάθω).
Αλλά από άποψη εργονομίας και βάρους το Airoh commander μου αρέσει και βολεύει καλύτερα.
Ίδιο επίπεδο θορύβου και τα 2.
Το shoei είναι πιο ποιοτικό κ στιβαρό αλλά το airoh δεν υστερεί τόσο πολυ στα υλικά.
Οι εξαερισμοί του shoei είναι ανύπαρκτοι, σαν να μην υπάρχουν. Του airoh κάνουν δουλειά.

Απλά να αναφέρω ότι μετά από αρκετές ώρες (3 με 4) αρχίζει και με πιέζει στα αυτιά το commander.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Τα airoh commander και ls2 mx701 φαίνονται αρκετά ενδιάφεροντα,
Το ls2 mx701 το έχω και το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά ώστε να μπορώ να σου πω πως είναι πολύ θορυβώδες, με καλό εξαερισμό όμως. Έχει πολύ μεγάλη επιφάνεια όρασης, δεν κουνάει ούτε στα 200 (τουλάχιστον στο varadereo που έχει ψηλή ζελατίνα) αλλά έχει και χάλια ποιότητα στα αφρώδη του.
Όχι, δεν θα το αγόραζα αν ήξερα ....
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
oneal σαν πιο μπάτζετ φάση
την Δευτερα παραγγειλα στον Θανο tripper.gr για τον ιδιο ακριβως λογο αυτο---->

κατσε να παραλαβω αυριο - μεθαυριο να σου πω εαν αξιζει...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το ότι παίρνετε κράνη με την ελπίδα ότι θα σας κάνουν, με ξεπερνάει. Πολύ Ευρωπαϊκό το σόπινγκ "παίρνω και αν είναι λάθος σχήμα το γυρίζω".
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Το ls2 mx701 το έχω και το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά ώστε να μπορώ να σου πω πως είναι πολύ θορυβώδες, με καλό εξαερισμό όμως. Έχει πολύ μεγάλη επιφάνεια όρασης, δεν κουνάει ούτε στα 200 (τουλάχιστον στο varadereo που έχει ψηλή ζελατίνα) αλλά έχει και χάλια ποιότητα στα αφρώδη του.
Όχι, δεν θα το αγόραζα αν ήξερα ....
Άσχετο θέμα, αλλά αφού αναφέρθηκε το συγκεκριμένο κράνος να ρωτήσω:
  • ο θόρυβος από ποιο σημείο/α προέρχεται;;; (συγκεκριμένα μήπως η προέλευση είναι από το σαγόνι;;; αν κλείσουν οι εξαερισμοί βελτιώνεται ο θόρυβος;;; )
  • μάσκα προσαρμόζεται;;;
Ευχαριστώ
/// Β
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Το ότι παίρνετε κράνη με την ελπίδα ότι θα σας κάνουν, με ξεπερνάει. Πολύ Ευρωπαϊκό το σόπινγκ "παίρνω και αν είναι λάθος σχήμα το γυρίζω".
Γιάννη, αν σου πω πως το Airoh Commander το δοκίμασα σε μαγαζί και καθόταν τέλεια θα το πιστέψεις?
Μετά από ώρες αρχίζει η πίεση στα αυτιά.

Παρόλαυτα εδω πάνω μπορείς να αγοράσεις κράνος, να το φορέσεις στο σπίτι όσες ώρες θέλεις και να το επιστρέψεις πίσω εντός 30 ημερών.
Βασική προϋπόθεση να μην αφαιρέσεις τις ζελατίνες / αυτοκόλλητα.
(βασικά έτσι σου προτείνουν να το δοκιμάσεις, σπάνια σου δίνουν κράνος να το δοκιμάσεις σε οδήγηση)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Γιάννη, αν σου πω πως το Airoh Commander το δοκίμασα σε μαγαζί και καθόταν τέλεια θα το πιστέψεις?
Μετά από ώρες αρχίζει η πίεση στα αυτιά.

Παρόλαυτα εδω πάνω μπορείς να αγοράσεις κράνος, να το φορέσεις στο σπίτι όσες ώρες θέλεις και να το επιστρέψεις πίσω εντός 30 ημερών.
Βασική προϋπόθεση να μην αφαιρέσεις τις ζελατίνες / αυτοκόλλητα.
(βασικά έτσι σου προτείνουν να το δοκιμάσεις, σπάνια σου δίνουν κράνος να το δοκιμάσεις σε οδήγηση)
Γουσταρω να βλεπω σειρα στο netflix και να φοραω κρανος......... :p!!!!!
Με τα πατατακια θα εχω ενα θεμα, αλλα δεν βαριεσαι, θα κοιταξω να μην το λερωσω........ :laugh:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Γουσταρω να βλεπω σειρα στο netflix και να φοραω κρανος......... :p!!!!!
Με τα πατατακια θα εχω ενα θεμα, αλλα δεν βαριεσαι, θα κοιταξω να μην το λερωσω........ :laugh:
Να βάλεις το Romaniacs ή το Isle of man...
Στρώνει καλύτερα... :roflmao:
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Άσχετο θέμα, αλλά αφού αναφέρθηκε το συγκεκριμένο κράνος να ρωτήσω:
  • ο θόρυβος από ποιο σημείο/α προέρχεται;;; (συγκεκριμένα μήπως η προέλευση είναι από το σαγόνι;;; αν κλείσουν οι εξαερισμοί βελτιώνεται ο θόρυβος;;; )
  • μάσκα προσαρμόζεται;;;
Ευχαριστώ
/// Β
Βασίλη, ο θόρυβος έρχεται από παντού ! Περισσότερο τον εντοπίζω δεξιά-αριστερά στο ύψος του μοχλικού της ζελατίνας. Έβγαλα το γείσο μπας και, αλλά τίποτα...
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
O tripper.gr έχει και το Acerbis το Reactive που είναι σε πολύ καλή τιμή και είναι και από fiberglass...τωρα γιατι fiberglass δεν ξέρω...αυτά τα ξέρει ο κύριος amyroukai
Δίνω και εγώ την ψήφο για το συγκεκριμένο Acerbis. Ελαφρύ, value for money, όλοι οι μηχανισμοί δουλεύουν άψογα με αρνητικό το φινίρισμα στο χρώμα ( αν σε ενδιαφέρει πολύ). Από θόρυβο δεν έχει μεγάλες διαφορές με τα όμοια του ( Bell και LS2 έχω δοκιμάσει) και το μεγάλο θετικό βέβαια ότι θα το πάρεις από τον tripper.gr με όλη την άψογη εξυπηρέτηση.
 
Top Bottom