Airoh commander

makis636

Μέλος
Όνομα
Δημοσθένης
Μοτό
suzuki bandit 650 s 2011
Μετά απο 6 μήνες το εδ...
Αγόρασα το commander μιας και φαινόταν να τα κάνει όλα. Είχε όλα τα specs....
Adventureαδικο
Γυαλί ηλίου
D d ring
Ωραίο σχεδιασμό
Ωραιο ΜΑΤ χρωμα
Βάσεις για action camera
Δυνατότητα χρήσης με μάσκα motocross
Το motocrossαδικο της Airoh το ειχα πάρει σε medium, είμαι όριο 58, έτσι λοιπόν πηρα και το commander σε medium. Απλά δεν μου έκατσε, τα μαξιλαράκια είναι φτωχά σκληρά και "άγρια" σαν υλικό, με την ενδοεπικοινωνια τα αυτιά πονανε ακραία μετά από μια ώρα,.
Ο αερισμος του είναι για μένα ανεπαρκής, το γυαλί σε σχέση πχ με το shark είναι κατώτερης ποιοτητας.
Είχε αρκετά τρεξίματα ανάμεσα στα δυο υλικά, του έβαλα σπρέι σιλικόνης και σταμάτησε το τρίξιμο..
Σπάει το κατω κουμπωμα της ζελατίνας.... (Εχω δει 3) Δεν μουντό κάλυψαν στη εγγύηση.
Τα λεφτά του νομίζω δεν τα αξιζει
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σωτήρας ο Μάκης...

Γιατι τώρα στην καραντίνα κάθομαι και κοιτάζω κράνη "περιπέτειας/ασφάλτου" δηλαδή με γείσο δρομίσια και αυτό ήταν λόγω βάρους από τα επικρατέστερα (icon είναι +100 γραμμάρια και LS2 έχει μικρομετρικό κλείσειμο και όποιος πει για τέλεια ζυγίσματα να του ξεφουσκώσει η αλυσίδα ή ο άξονας).
 

μητσος

Ο μήτσος των καρδαμιτσίων
Περιοχή
Γιάννενα
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KLE500
Σωτήρας ο Μάκης...

Γιατι τώρα στην καραντίνα κάθομαι και κοιτάζω κράνη "περιπέτειας/ασφάλτου" δηλαδή με γείσο δρομίσια και αυτό ήταν λόγω βάρους από τα επικρατέστερα (icon είναι +100 γραμμάρια και LS2 έχει μικρομετρικό κλείσειμο και όποιος πει για τέλεια ζυγίσματα να του ξεφουσκώσει η αλυσίδα ή ο άξονας).
Εχω ενα LS2, φτηνό, εχει φασαρία να ξες πάνω απο 110-120 δεν!Αλλά μου κάνει τα χατήρια!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το bell mx9 που έχω είναι αποδεκτό ως τα 170 χωρίς πλευρικό αέρα (δοκιμή σε πίστα μόνο) και καλό σε θέμα θορύβου. Η διαφορά σε βάρος σχετικά με το rhpa11 όμως είναι εμφανής.
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Το έχουν πάρει δυο φίλοι μου πρόσφατα. Μάλιστα βλέπω ότι έχει πουλήσει παρά πολύ , μιας κ φοράνε πολλοί . Εγώ δεν το έχω συμπαθήσει γτ όντως για τα χρήματα του το περιμενα ποιοτικότερο .

Το φόρεσα αλλά δν μου έκανε το κλικ από θέμα μαξιλαριών κλπ . Χίλιες φορές το touratech . Εγώ έχω rpha11 και δν το αλλάζω . Για χωμα μπορεί να πάρω κανα acerbis που είναι κ φτηνά .
 

cosgili

Rattlehead
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
KTM RC8
Moto Guzzi V85TT
Το bell mx9 που έχω είναι αποδεκτό ως τα 170 χωρίς πλευρικό αέρα (δοκιμή σε πίστα μόνο) και καλό σε θέμα θορύβου. Η διαφορά σε βάρος σχετικά με το rhpa11 όμως είναι εμφανής.
Και εγώ το Bell έχω και το θεωρώ εξαιρετικό για την κατηγορία του. Με έχει κουράσει μόνο σε πολύ δυνατούς πλευρικούς που σου πέρνει το κεφάλι με το γείσο...
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Το ls2 είναι κουβας δεν είναι κράνος, ευτυχώς με τόσα που έδωσα σε 10 βόλτες έβγαλε τα λεφτά του. To bell μου φάνηκε θεοβαρο. Γενικά το μόνο καλό σε νορμαλ λεφτά ήταν το suomy αλλά όταν αγόραζα είχε μόνο μαυρο
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Το ls2 είναι κουβας δεν είναι κράνος, ευτυχώς με τόσα που έδωσα σε 10 βόλτες έβγαλε τα λεφτά του. To bell μου φάνηκε θεοβαρο. Γενικά το μόνο καλό σε νορμαλ λεφτά ήταν το suomy αλλά όταν αγόραζα είχε μόνο μαυρο
...για ποιο ακριβώς μοντέλο της LS2 η αναφορά;;;
/// Β
 

xigo

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
1290SAS-NX650R-SRX
Εχω και εγω το airoh commander.
Για ενδοεπικοινωνία πρεπει να φας τα φελιζολ για να κατσει σωστα οντως, αλλιώς όντως πονάς. Εμενα δεν ετριζε το κράνος και η ζελατινα η διάφανη άντεξε κάθετη πέτρα πάνω της.
Ο σχεδιασμος και το πως ανταπεξερχεται στον αερα ειναι ενα μεγαλο + σε σχεση με αλλα τετοιου στυλ κρανη.
Σε άλλα κράνη ακόμα και της airoh βαζω medium, αυτο το έχω πάρει large.
Για το καλοκαίρι επίσης συμφωνω οτι δεν εχει επαρκή αερισμό πράγμα όμως που εκτίμησα το χειμώνα καθώς με αντίστοιχα (βλεπε πχ bell) έψαχνα μονωτική να κλείσω τους αεραγωγούς γιατι ειχε γίνει το κεφάλι μύκονος...
Ο μηχανισμός που κατεβαίνει το γυαλί ήλιου είναι πιο ελαφρύς απο άλλα κράνη,δεν προσθέτει βάρος αλλά δεν ειναι και του στραπάτσου, μια φορά τον έχω λύσει και "ρυθμίσει".
Γενικα στα 300 ευρω που το βρίσκεις με υπομονή, εγω θα το ξαναεπέλεγα.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
εγώ το αγόρασα σε προσφορά από fc-moto στα 270 ευρώ αλλά δεν το έχω δοκιμάσει σε βόλτα ακόμη. Εντός των ημερών.
θα το συγκρίνω με Shoei Hornet Adv που χρησιμοποιώ από το 2017 και θα επανέλθω.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021
Ήμουν ανάμεσα στο airoh commander και το nexx wed2. Έβαλα το nexx και αγκάλιασε το κεφάλι μου τόσο καλά σε αντίθεση με το airoh που δεν το σκέφτηκα και πολύ. 350ε για το μονόχρωμο. Είναι πιο βαρύ από το airoh αλλά δεν με έχει ενοχλήσει πουθενά.
Το πήρα από τον Γιάσσαρη και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από το κατάστημα και από την Nexx.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
ως χρήστης του συγκεκριμενου, γιατί το λες κουβά;

Εννοώ οκ, κάνει θόρυβο στην εθνική αλλά κατα τα άλλα προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα.
Κάνει πολυ θόρυβο, κλείνεις τη ζελατίνα νιώθεις πως παραμορφωνει το σχήμα, ο εξαερισμός είναι κάτω του μετρίου. Για μένα είναι ένας όμορφος κουβάς. Το μόνο θετικό το βάρος του. Με τη πρωτη ευκαιρία θα αλλαχθει με κάτι σοβαρό σαν προιον
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Ρίξτε μια ματιά στο AGV AX-9, το θεωρώ πολύ ποιοτικό και ίσως την καλύτερη επιλογή στην κατηγορία, προσωπικά το έχω πάρει 2 φορές (την δεύτερη σε πορτοκαλί χρώμα χαχα).
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Το ls2 είναι κουβας δεν είναι κράνος
Περίεργο μου φαίνεται μεγάλε, που συμφωνούμε απόλυτα ... :laugh:
Εγώ το έχω βάλει 2 φορές, και δεν το βάζω αγγελία, γιατί αν με ρωτήσει κάποιος γιατί το πουλάς, τι να του πω ... ?
Κι εμένα το βάρος με ξεγέλασε
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Εντάξει, ψιλοβαρια κριτική για το airoh... ( κάτοχος ενάμιση χρόνο) δεν είναι και το καλυτερο του κόσμου αλλά μιλάμε για μεσαία κατηγορία τιμής. Συγκεκριμένο με ακριβότερα σίγουρα βρίσκεις ελατωματα
Αλλά δεν είναι και κουβάς, θέλει λιγο παραπανω συνήθεια στην αρχή, έχει λιγο φασαρία και τριξιματα, κατά τα άλλα κομπλέ
Είναι και πολύ όμορφο σε κάποια χρώματα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Κάνει πολυ θόρυβο, κλείνεις τη ζελατίνα νιώθεις πως παραμορφωνει το σχήμα, ο εξαερισμός είναι κάτω του μετρίου. Για μένα είναι ένας όμορφος κουβάς. Το μόνο θετικό το βάρος του. Με τη πρωτη ευκαιρία θα αλλαχθει με κάτι σοβαρό σαν προιον
Να συμπληρώσω το αστείο κούμπωμα των εσωτερικών επενδύσεων που αν τα βγάλεις μια φορά πιθανόν να μην ξανακουμπωσουν ποτέ σωστά.
Καλό κράνος για 150€ που είχε όταν το πήρα αλλά χωρίς απαιτήσεις ιδιαίτερες.
Εκείνη η hjc γιατί δεν έχει βγάλει ακόμα τέτοιο κράνος γμτ.....
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Να συμπληρώσω το αστείο κούμπωμα των εσωτερικών επενδύσεων που αν τα βγάλεις μια φορά πιθανόν να μην ξανακουμπωσουν ποτέ σωστά.
Καλό κράνος για 150€ που είχε όταν το πήρα αλλά χωρίς απαιτήσεις ιδιαίτερες.
Εκείνη η hjc γιατί δεν έχει βγάλει ακόμα τέτοιο κράνος γμτ.....
ευτυχώς πήρα τελευταίο κομμάτι σε small στα 80ε οπότε θα το κρίνω σαν τόσο.

με φοβίσατε. αμαν :p
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το airoh commander φαίνεται ότι φοράει αυτός που χαζεύω σωλήνα και ίνσταγκραμ ο οποίος κάνει όλα τα βίντεο στην έρημο, οπότε φαντάστηκα ότι θα είναι δροσερό κράνος. Ο γνωστός; Βούλγαρος ταξιδιώτης δεν ήταν ευχαριστημένος από την ποιότητα.


Το BELL όντως "μπάζει" υπερβολικά για χειμώνα και ασφάλτινο τουρισμό. Εννοείται ότι καλοκαίρι και στο χώμα ο αερισμός είναι πλεονέκτημα.


Το Xwed πρέπει να είναι το "μητρικό καλούπι" του τουρατεκ αβεντούρο και αφήνει πολύ μεγάλο κενό στο πλάι του κεφαλιού μου (έχω βάλει το τουρατεκ).


Το agv ax9 το θυμήθηκα γιατί το φορούσε η girl on a bike σε αυτό το βίντεο. Σαν βάρος 1,45 κιλά το ανθρακόνημα και 1,55 το "απλό" composite.

Το icon variant pro έχει καλές μαρτυρίες από το φόρουμ αλλά υψηλό βάρος.


Για ls2 explorer (701 carbon fiber) έχει εμπειρία κάποιος, όσο περιμένουμε και την γνώμη του Srider για το commander?

Έχω μια απορία για το αν θα βγουν νέα τον Ιούλιο λόγω ce,2206


H hjc έχει "κράνος περιπέτειας" το C80
 
Top Bottom