airoh s4

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l

To εχει/ειχε ποτε κανενας;
Εντυπωσεις;

Με ενδιαφερει μιας και ψαχνω κατι φτηνο
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Δεν το ξέρω αλλά σε σχετικά φτηνό σου προτείνω ixc το έχω κάνενα χρόνο καλή ποιότητα καλός εξαερισμός ακόμα δεν έχω καταλάβει πως τα καταφέρνει αφού οι τρουπες του αερισμού δεν σε εμπνέουν αλλά δεν ιδρωνω..130 ευρώ με αρκετές χρωματικές επιλογές. Ανθεκτικό δεν ξέρω...γιατί συνήθως προσγειωνομαι με το δεξί ανκωνα και δεξί κολομερι.και αυτό δεν ξέρω πως γίνεται όλο δεξιά..:waiting:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
Το έχω εγώ 2-3 χρόνια, είναι παλιό κράνος ακόμα και όταν το είχα πάρει εγώ, έχει αντικατασταθεί από το S5 - δεν υπάρχουν ανταλλακτικά μαξιλαράκια πουθενά. Θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι πιο καινούργιο, υπάρχουν αρκετά να διαλέξεις στα ~150€
 

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
Konkost....στα 150€-200€........έχεις τις εξης επιλογες:

1) Bell MX-9 ADVenture.......δεν υπαρχει στην Ελλαδα.......αν και στο motomarket φερνει Bell και εχει ενα και μοναδικο demo σε medium. Ειναι καθαρα εντουραδικο κρανος με καλη ζελατινα....και οχι ασφάλτινο κρανος με γεισο! Εμενα μου ειπαν οτι τελικα δεν θα το εισαγουν....αλλα προσφατα μιλαγα με τον stam2 και ενδιαφεροταν για το συγκεκριμενο....οποτε του ειπα να παει να δει στο motomarket. Σε αυτον ειπαν οτι κατι μπορουν να κανουν εαν τον ενδιαφερει πραγματικα. Αν πας και εσυ ισως αρχισουν να το βλεπουν πιο ζεστα το μοντελο. Για εμενα μακραν η καλυτερη επιλογη.

2) ΜΤ Synchrony Duo. Πολυ καλη επιλογη με σουπερ τιμη.

3) Held Makan.......Fiberglass κελυφος με πολυ καλη εφαρμογη και ποιοτικη κατασκευη. Στην ουσια ομως ειναι ασφαλτινο κρανος....το γεισο ειναι λιγο διακοσμιτικο και η ζελατινα του μετρια Υπαρχει και το Held Alcatar....με αντιστοιχα χαρακτηριστικα αλλα polycarbon κελυφος και χαμηλοτερη τιμη.

4) LS2 Pioneer MX436 Trigger.........φαινεται φοβερο για τα χρηματα που ζητανε αλλα δεν υπαρχει πουθενα στην Ελλαδα και ο αντιπροσωπος δεν γνωριζει καν την υπαρξη του. Ειναι βεβαια καινουργιο ...μερικους μηνες κυκλοφορει.

ΥΓ1...το Airoh S4....εχει αντικατασταθεί από το S5 εδω και καιρο το οποιο δεν ειναι και πολυ φτηνο αν θυμαμαι καλα.

ΥΓ2 Επισης κυκλοφορουν καπου στην Ελλαδα τα MSR και τα AFX (39 και 41) αλλα δεν μπορεσα να τα βρω Αθηνα πουθενα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Mt synchrony duo, φοβερο για τα χρηματα του, το βρισκεις σε παρα πολλα χρωματα και ξεκιναει απο 90ευρωπουλα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Mt synchrony duo, φοβερο για τα χρηματα του, το βρισκεις σε παρα πολλα χρωματα και ξεκιναει απο 90ευρωπουλα.
Αυτό δεν είναι dual ...είναι off...κι ο κονκός το θέλει 2πορτο το αργαλείο. :D
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
βγαζει και το synchrony ds sv με ζελατινα!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν το ξέρω αλλά σε σχετικά φτηνό σου προτείνω ixc το έχω κάνενα χρόνο καλή ποιότητα καλός εξαερισμός ακόμα δεν έχω καταλάβει πως τα καταφέρνει αφού οι τρουπες του αερισμού δεν σε εμπνέουν αλλά δεν ιδρωνω..130 ευρώ με αρκετές χρωματικές επιλογές. Ανθεκτικό δεν ξέρω...γιατί συνήθως προσγειωνομαι με το δεξί ανκωνα και δεξί κολομερι.και αυτό δεν ξέρω πως γίνεται όλο δεξιά..:waiting:
Mαλλον εννοεις ixs Αν ναι τοτε αυτο ειναι ιδιο με το acerbis και πραγματι ειναι μια φτηνη επιλογη
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το έχω εγώ 2-3 χρόνια, είναι παλιό κράνος ακόμα και όταν το είχα πάρει εγώ, έχει αντικατασταθεί από το S5 - δεν υπάρχουν ανταλλακτικά μαξιλαράκια πουθενά. Θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι πιο καινούργιο, υπάρχουν αρκετά να διαλέξεις στα ~150€
ΥΓ1...το Airoh S4....εχει αντικατασταθεί από το S5 εδω και καιρο το οποιο δεν ειναι και πολυ φτηνο αν θυμαμαι καλα.
Το ξερω οτι εχει αντικατασταθει με το S5 kαι πραγματι παει κανα 200αρι οποτε δεν βλεπω τον λογο να παρω αυτο και οχι το s4

To S4 τι λεει απο αντοχη στα μαξιλαρακια,ζελατινα, κουμπωμα κλπ Τι λεει σαν ποιοτητα κατασκευης και σαν εφαρμογη; (Αν και το τελευταιο εξαρταται και απο την κεφαλα του καθενος)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το χώ. Σιγά το κράνος. Το acerbis πολύ καλύτερο και είναι περίπου ίδια λεφτά.
Για λεγε λεπτομερειες Σεδ τι ειναι καλυτερο το acerbis απο το ΜΤ;
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Mαλλον εννοεις ixs Αν ναι τοτε αυτο ειναι ιδιο με το acerbis και πραγματι ειναι μια φτηνη επιλογη
Nαι σορρυ ρε κωστα αυτο εννοω θεωρω καλη επιλογη σε σχετικα φτηνα κρανη με μαλη ποιοτητα κατασκευης
 

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
Konkost.....αν τα δεδομένα ειναι ..........μεχρι 150€ και ουτε λεπτο παραπανω........τότες:

1) Acerbis "Active"/IXS "ενα νουμερο που δεν θυμαμαι"......το εχουν ολοι οι φιλοι μας.......δεν μου αρεσε η εσωτερικη επενδυση και στο δικο μου κεφαλι δεν καθετε καλα....καθως επισης το νιώθω σαν να στεκεται πανω απο το κεφαλι μου....λες και δεν εχει μπει ολο μεσα στο κρανος....κατι που εχει αναφερθει απο μερικους ακόμα χρηστες. Εμενα ολη η αισθηση του κρανους δεν μου αρεσε.

2) ΜΤ Synchrony Duo.......κοστιζει 100€ και το εσωτερικο του ειναι καλυτερο απο το acerbis....όπως επισης και η αισθηση στο πως καθισε στο κεφαλι μου......ισως λιγο μεγαλυτερο κελυφος απο το acerbis. Γενικα αν τα δεις διπλα διπλα ειναι στα ιδια περιπου.....πανω κατω ιδια φιλοσοφια.

3) Held Alcatar.......ειναι στα λεφτα σου ...ειναι ποιοτικο....εχει το συστημα που φουσκώνει τα μαξιλαρακια.....εχει μετρια ζελατινα (αυτο που μου ειχες πει οτι δεν εχει σκαλοπατια οπως στο HJC σου!).....και το γεισο ειναι μικρο και πολυ ακαμπτο

Το Airoh S4 ειναι θερμοπλαστικο κέλυφος που εχει σταματισει να παραγεται εδω και καιρο ενω δεν εχει και τις καλυτερες κριτικες στο διαδικτυο....οποτε δεν νομιζω οτι πρεπει να το θεωρεις επιλογη. Επισης οταν τα κοιταγα.....δεν το βρηκα πουθενα να το πιασω στα χερια μου....αν και νομιζω οτι υπάρχει στο motoparts στο γκαζι....δεν ετυχε να περασω όμως.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Με λίιιιιγα χρήματα παραπάνω δες το Caberg Xtrace....


...κι έχεις ένα ολοκληρωμένο κράνος διπλής χρήσης για όλο τον χρόνο, με υποσιάγωνο, με εσωτερική φιμέ ζελατίνα, με καλούς εξαερισμούς και καλύτερη τελική ποιότητα!
Αρκουδόφωνο...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Reactions: est

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
Επίσης ένα πρόβλημα με τέτοια κράνη είναι οτι σε μερικά δεν χωράνε μάσκες. Το δικό μου S4 με 100% Strata χωράει ίσα-ίσα και με ζορίζει λίγο στο βάλε βγάλε (φοράω και γυαλιά). Το S4 ξέχνατο είναι παλιό και δέν βρίσκεις μαξιλαράκια όπως σου είπα πιο πάνω, το δικό μου μετά από 1χρόνο συνεχούς χρήσης ήταν στα όρια της αλλαγής τα μαξιλαράκια.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Επίσης ένα πρόβλημα με τέτοια κράνη είναι οτι σε μερικά δεν χωράνε μάσκες. Το δικό μου S4 με 100% Strata χωράει ίσα-ίσα και με ζορίζει λίγο στο βάλε βγάλε (φοράω και γυαλιά). Το S4 ξέχνατο είναι παλιό και δέν βρίσκεις μαξιλαράκια όπως σου είπα πιο πάνω, το δικό μου μετά από 1χρόνο συνεχούς χρήσης ήταν στα όρια της αλλαγής τα μαξιλαράκια.
Ευχαριστω!
OK To ξεχναω λοιπον γιατι και τα δυο μειονεκτηματα που αναφερεις ειναι για μενα σοβαρα
Μεχρι και σημερα εδω και 8 χρονια εχω το hjc και πλην της ζελατινας που δεν στεκεται σε καμια θεση (μερικες φορες ουτε και στην τερμα ανοιχτη) εχει απιστευτη ποιοτητα για τα χρηματα που κοστιζε (170Ε) Με τοσο ιδρωτα και χωμα που εχει φαει ολα αυτα τα χρονια ταν μαξιλαρακια του ειναι ακομα μια χαρα Η δε ζελατινα θελει πολλη προσπαθεια για να την γρατζουνισεις Επισης αν και βαρυ εχει φοβερο ζυγισμα και ποτε δεν με κουρασε σε πολυωρη ασφαλτινη ή χωματινη χρηση
Οποτε αν παρω κατι που θα σκορπισει στον πρωτο χρονο θα χαλαστω πολυ
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Τα τελευταία 8 χρόνια μόνο s4..
Για τα χρήματα που κοστίζει η ποιότητα του είναι super..
Οι αεραγωγοί στο σαγώνι δεν κλείνουν..θεματάκι τις παγωμένες και βροχερές μέρες..
Η εφαρμογή του..άψογη..δεν με κούρασε, ενόχλησε ούτε μετά από 2134 μονοκόμματα χιλιόμετρα..
Μετά από περίπου 114000 χιλιόμετρα σε ταξίδια και καθημερινή χρήση..τα μαξιλαράκια είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση..
Για μέσα στη πόλη είναι ιδανικό καθώς ο εξαερισμός δεν αφήνει περιθώρια για δυσφορίες..
Στο ταξίδι το γείσο του δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα..αν οδηγείς μέχρι 110χιλ/ωρα..(για μηχανάκι εντούρο).
Στο adv με τη ζελατίνα του απλού 140~150km/h χαλαρώτατα..με τη ζελατίνα του adv..μέχρι τέρμα..άψογο.
Η ζελατίνα χρειάζεται προσοχή αλλά και στα shoei που είχα προσοχή χρειαζόταν..
S4 δαγκωτό!..
 
Top Bottom