Albanian Cursed Mountains & Horizons unlimited 2017 Montenegro meeting

Nikolas77

Adventure Traveller
Όνομα
Nikolas
Μοτό
LC4 ADV'02
Χάρτης 12ης ημέρας δεν υπάρχει μιας και πέρασα όλη την ημέρα μου στο ξενοδοχείο. Είχα πολύ μεγάλη ανάγκη την ξεκούραση μιας ολόκληρης μέρας σε ένα δωμάτιο με όλες τις ανέσεις...

Πρώτη άνεση της ημέρας στο ξενοδοχείο το πρωινό, το οποίο ήταν πολύ καλό



αργότερα ξόδεψα πολλές ώρες πίνοντας το καφεδάκι μου στην βεράντα μιας και πέρα από μια φόρμα και ένα t-shirt δεν είχα. ρούχα να βάλω. Δεν με χάλασε καθόλου όμως.



Το απόγευμα τα ρούχα μου ηταν στεγνά, σιδερωμένα και μοσχοβολούσαν καθαριότητα. Εγώ ήμουν ξεκούραστος και φρεσκος οπότε ήπιαμε ένα κρασάκι με τον Αλέξανδρο ο οποίος μου μίλησε για τους προγόνους του και για τις ομορφιες και την ιστορια του τόπου του και νωρίς κατέληξα πάλι στο κρεβάτι για ύπνο.. Αύριο με περιμένει αρκετά δύσκολη μέρα και πρέπει να είμαι έτοιμος για οποιαδήποτε πιθανή εξέλιξη..


Έξοδα ημέρας

Διάφορα 15 ευρώ
Διαμονή 20 ευρώ
Πλύσιμο ρούχων 5 ευρώ
Βενζίνη 14 ευρώ
 

Nikolas77

Adventure Traveller
Όνομα
Nikolas
Μοτό
LC4 ADV'02
ΧΑΡΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ 13ΗΣ ΗΜΕΡΑΣ Χιλιόμετρα ημέρας 240 περίπου 3,5 ώρες οδήγησης

Η Τετάρτη έφτασε και μαζί της λογικά τα ανταλλακτικά με το λεωφορείο από Νις. Ξύπνησα νωρίς ,μάζεψα τα πάντα, απαίτηση για πρωινοί στις 6 δεν είχα από τους ανθρώπους, οπότε καβάλησα την παγωμένη κυρία και ξεκίνησα για την πρωτεύουσα και το συνεργείο.

Τέλη Αυγούστου οι πρωινές θερμοκρασίες τους είναι χειμερινές για εμάς εδώ στην Ελλάδα 5,5 βαθμούς μόνο.. Επάνω στο βουνό που πέρασα τις προηγούμενες ημέρες πρέπει να ήταν κοντά στους 0 το βράδυ... Καλή φάση.



Δεν άργησα να φτάσω Ποντγκόριτσα, οι δρόμοι άδειοι, εγώ ξεκούραστος...η Γερμανίδα δυνατή .... καταλαβαίνετε τι έγινε.

Κατά τις 7.30 ήμουν εκεί και κατευθύνθηκα προς το κέντρο για να πάρω πρωινό και καφέδες να πάω στο Βλαντιμίρ για να ξεκινήσουμε.



Όμορφη,τακτοποιημένη και καθαρή η Ποντγκόριτσα ή Ποντγκουρίτσα όπως τη λένε οι ντόπιοι.

Πίσω στο συνεργείο και κατά τις 9 παρά ξεκινάμε δουλειά, τα ανταλλακτικά είχαν έρθει αργά το βράδυ με το λεωφορείο και ήταν όλα εκεί. Η τοποθέτηση και το κλείσιμο του κινητήρα μας κρατά απασχολημένους μέχρι τις 4 το απόγευμα μιας και προέκυψαν και κάποιες άλλες δουλείες στο μάστορα. Αφού έχουμε τελειώσει και βάζουμε μπροστά φορτώνω το εργαλείο και πάμε κέντρο να κεράσω φαγητό και ποτά να το γιορτάσουμε. Εννοείται δεν με άφησαν να πληρώσω τίποτα και ούτε μου χρέωσε εργασία,, απίστευτοι άνθρωποι, τι να πω, απλά εμείς οι Έλληνες έχουμε το όνομα του φιλόξενου λαού... τη χάρη όμως την έχουν και άλλοι.
Με αυτά και με εκείνα η ώρα έφτασε 8+. Εγώ δεν κρατιόμουν με τίποτα, είχα μαζέψει αρκετές δυνάμεις και ξεκίνησα στο σούρουπο με τα άφωτα του 640 να μπω Αλβανία και όπου με βγάλει ώστε την επόμενη μέρα να μπω Ελλάδα. Αποχαιρέτησα λοιπόν τους φίλους αφήνοντας τους να συνεχίσουν το βράδυ τους στην pub και εγώ ξεχυθηκα στο δρόμο της επιστροφής γεμάτος χαρά που με ταξίδευε και πάλι η μοτοσυκλέτα μου.
Με συνοπτικές διαδικασίες πέρασα τα σύνορα με κατεύθυνση τα Τίρανα. Λίγο πριν φτάσω αφού είχε αρχίσει να με κουράζει η νυχτερινή οδήγηση αποφάσισα να σταματήσω σε ένα ξενοδοχείο πάνω στο δρόμο HOTEL ERANDI. Όχι τίποτα σπουδαίο, απλά είχε πάρκινγκ από την πίσω μεριά που δεν φαινόταν από το δρόμο και αυτό μου έφτανε για μια ασφαλή διανυκτερευση μιας και δεν είχα σκοπώ να κατεβάσω ή να αδειασω βαλίτσες και τη σκηνή από τη μηχανή.
Συμπαθητικό δωμάτιο με χρώματα , μεγαλο μπάνιο αλλά καθόλου παράθυρα με φως. Μονο ένα παράθυρο προς τις σκάλες είχε και εν πολύ μικρο ψηλά στο μπάνιο. Λεπτομέρειες αφού μόλις έκανα ένα καυτό ντους με πήρε ο ύπνος άμεσα

Έξοδα ημέρας

Διάφορα 5 ευρώ
Διαμονή 15 ευρώ

Βενζίνη 16 ευρώ


ΧΑΡΤΗΣ ΔΙΑΔΡΟΜΗΣ 14ΗΣ ΗΜΕΡΑΣ
Χιλιόμετρα διαδρομής 550 ώρες οδήγησης 8


Λογικά τελευταία ημέρα της βόλτας μου και αφού έχω κοιμηθεί καλά τοποθετώ τα πράγματα πάνω στη μοτοσυκλέτα και πάω για πρωινό.



Κατά τις 10 είμαι και πάλι στο δρόμο πάνω στον SH4 ή αλλιώς Ε853 ο οποίος αποτελεί την Εγνατία της Αλβανίας και χωρίς διόδια. Αυτός ο δρόμος σε ένα τρίωρο σε βγάζει από την Αλβανία στην Ελλάδα από το συνοριακό φυλάκιο της Κακαβιάς. Τον έχω περπατήσει αρκετές φορές οπότε ούτε λόγος για στάσεις και φωτογραφίες..
Πρώτη στάση για φωτογραφία εγινε στην Ελλάδα αμέσως μετά τα σύνορα στη Λίμνη Νιντζερός



Επόμενη στάση πριν φτάσω Αρτα πάνω στον επαρχιακό για μια πορτοκαλάδα



Και τέλος μετά από μια απίστευτη περιπέτεια που έζησα, πάλι πίσω στη βάση μου.



Έξοδα ημέρας

Πρωινό 3 ευρώ

Βενζίνη 20 ευρώ
 

Nikolas77

Adventure Traveller
Όνομα
Nikolas
Μοτό
LC4 ADV'02
Επίλογος μαζί με απολογισμό βόλτας..

Σε αυτό το ταξίδι χρειάστηκε να ξοδέψω 14 ημέρες μακριά από το σπίτι μου, να οδηγήσω περίπου 50 ώρες, να γράψω 480 χιλιόμετρα στο Μαυροβούνιο πάνω στη σέλα ενός Bmw 1200Gs ADV και να οδηγήσω για άλλες 2000 χιλιόμετρα το μικρο μου 640ADV ώστε να κορεστεί προσωρινά η δίψα μου για περιπέτεια.
Επισκέφτηκα καταπληκτικά μέρη κοντά στην Ελλάδα μας που πίστευα πως δεν υπάρχουν, γνώρισα φοβερούς ανθρώπους που θα τους κρατήσω στη ζωή μου, φοβήθηκα, αγχώθηκαν και αναθεώρησα για άλλη μια φορά την έννοια της λέξης "αυτονόητο"...

Για να τα ζήσω όλα αυτά χρειάστηκε να διανύσω συνολικά 2512 χιλιόμετρα σε Ελλάδα , Αλβανία και Μαυροβούνιο, να πληρώσω 206 ευρώ σε καύσιμα, να πληρώσω 120 ευρώ σε διανυκτερεύσεις και να ξοδέψω άλλα 240 ευρώ για τις υπόλοιπες ανάγκες διαβίωσής μου.

Σύνολο εξόδων ταξιδίου λοιπόν έχουμε 570 ευρώ περίπου.

Πριν το ταξίδι ξοδεύτηκαν άλλα 100 ευρώ σε τρόφιμα που πήρα μαζί μου αλλά και όταν επέστρεψα έλαβα αποζημίωση από την ασφαλιστική εταιρία 150 ευρώ για τρεις διανυκτερεύσεις. Τόσες δικαιολογεί για να φτιαχτεί η μοτοσυκλέτα..

Τελικό κόστος 420 ευρώ λοιπόν.

Το ΚΤΜ έγραψε 2030 χλμ ξοδεύοντας 142 ευρώ καύσιμο και μέσο όρο τιμής λίτρου το 1,1 ευρώ.


Πριν κλείσω να σας υπενθυμίσω ότι για να κάνετε ταξίδι δεν είναι απαραίτητο να έχετε μοτοσυκλέτα τελευταίας τεχνολογίας με 1200 κυβικά και όλο τον εξοπλισμό της Touratech επάνω. Το ταξίδι χρειάζεται ψυχή, μόνο αυτό.
Ζωντανή απόδειξη ήταν ένας συμμετέχοντας που ήρθε στη συνάντηση από το Ν. Δελχί της Ινδίας με αυτό το εργαλείο.






ΤΕΛΟΣ και ετοιμάζομαι για το επόμενο ...
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Πολυ ωραια παρουσιαση Νικο.
Πραγματικα αξιομνημονευτη εμπειρια.
Πολλες οι δυσκολες στιγμες,που τελικα ξεπεραστηκαν,με αποτελεσμα σημερα να διηγουμαστε τις περιπετειες μας,χαμογελωντας!
Θα συμπληρωσω το θεμα με μερικες ακομα φωτογραφιες μας....

Βενζιναδικο στο Λεσκοβικ

Παφλασμος στην λιμνη Οχριδα

Εισοδος στην Valbona valey

Μπουγαδα στον καταυλισμο μας(Αλβανια)

Ρωτωντας...πας στο πουθενα!!!

Καπου στον δρομο...χαιρωμενοι την διαδρομη(Σκοπια)

Εισοδος στην πολη Διβρη(Σκοπια)

Σλαλομ αναμεσα σε αγελαδες!!!(Αλβανια)

Στα ορεινοτερα του beogradska park

Το team σε στιγμες ρομαντσαδας...(ηλιοβασιλεμα στην Οχριδα)


Στάλθηκε από το iQ1010w μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom