All about CRF1000 Africa Twin

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Ειναι ταφος αλλα ειναι ωραιος ταφος.
Θελω να πω, το οδηγησα και εχει ηλεκτρικη λειτουργια χωρις καθολου κραδασμους.

Καναμε και ενα πατημα για πλακα....Με το gs εγω δικαβαλος, ο φιλος μονος, και δεν υπηρχε επαφη...Ειναι αργο αλλα δεν εχει σημασια.

Παρολα αυτα πιο πολυ θα με προβληματιζε η σαμπρελα παρα η δυναμη... Επισης θεωρω οτι θελει ενα πισω αμορτισερ πιο ποιοτικο, αν και δεν το εψαξα σε ρυθμισεις...

Ειναι ενα μηχανακι που θα αγοραζα.
Τι gs έχεις?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όποιος θέλει γρήγορο μηχανακι και ψάχνει africa....ψάχνει λάθος.
Το Αφρικα έχει συγκεκριμένα χαρίσματα και έχουν αναλυθεί σε παραπνω ποστ και από κατόχους, αλλά και από γνωστες
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Κανείς δεν ψάχνει γρηγορο μηχανάκι, εκτός από σένα που το βρήκες, απλά άλλο γρήγορο άλλο να ανοίγεις γκάζι και να νομίζεις ότι κουμπωσες όπισθεν. Σε λίγο θα γραφτεί ότι το περναει και 800gs δικαβαλο με τριβαλιτσο σαν σταματημένο. Ρε να μην έχω κάνει ένα βόλτα. Πάντως στο 1100 το γκαζι δεν του έλλειπε χωρίς να ξέρω τι διάφορες ρεαλιστικά έχουν
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κανείς δεν ψάχνει γρηγορο μηχανάκι, εκτός από σένα που το βρήκες, απλά άλλο γρήγορο άλλο να ανοίγεις γκάζι και να νομίζεις ότι κουμπωσες όπισθεν. Σε λίγο θα γραφτεί ότι το περναει και 800gs δικαβαλο με τριβαλιτσο σαν σταματημένο. Ρε να μην έχω κάνει ένα βόλτα. Πάντως στο 1100 το γκαζι δεν του έλλειπε χωρίς να ξέρω τι διάφορες ρεαλιστικά έχουν
Ρώτα τον μουχριτσα τον onroad που είχαμε ανοίξει με την μαύρη την χοντρή.
Δεν έχει επαφή με το gs ..τι δεν καταλαβαίνεις?

Αλλά εσένα δεν σε νοιάζει το γκάζι, προχώρα δυνατά....είμαι ο άνθρωπος σου :p
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
95 άλογα 10 κιλά ροπή η οποία βγαίνει από χαμηλά και έχει μια γραμμική επιτάχυνση . Τώρα τι να σου πω φίλος έχει το tiger 800xc με τα ίδια άλογα όταν ανοίγαμε παιζόμασταν , ανάλογα τις αλλαγές κτλ που θα έκανε ο καθένας . Τα νούμερα αυτά είναι τι τάφος και ξεταφος
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
95 άλογα 10 κιλά ροπή η οποία βγαίνει από χαμηλά και έχει μια γραμμική επιτάχυνση . Τώρα τι να σου πω φίλος έχει το tiger 800xc με τα ίδια άλογα όταν ανοίγαμε παιζόμασταν , ανάλογα τις αλλαγές κτλ που θα έκανε ο καθένας . Τα νούμερα αυτά είναι τι τάφος και ξεταφος
80 άλογα τροχό έχει το 1000αρι
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Εάν το δυναμομετρησες καλός , λέω για τα νούμερα
σχεδον ολα τα τεστ που δυναμομετρησαν εκει το εβγαλαν
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
ΟΚ, το ότι το μοτέρ δεν είναι "δυναμίτης",
δεν σημαίνει ότι η μοτό δεν μπορεί να κινηθεί γρήγορα έως πολύ γρήγορα
και μάλιστα σε κάθε δρόμο
και ειδικά εκεί που προκύπτει η μέγιστη ευχαρίστηση (aka επαρχιακό και off).
Τώρα αν το ζητούμενο είναι τα "ανοίγματα", μάλλον δεν είναι σωστή η κατηγορία.
/// Β
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Περίπου συμφωνώ με τον από πάνω.
Αργό δεν είναι, ούτε το 1000, έχουμε κάνει βόλτες με τέτοιο και ακολουθούσε ή και οδηγούσε την παρέα μια χαρά. Δεν κάναμε κόντρες, μιλάμε για φάση τύπου εκδρομή 500+.

Μόλις βάλεις στην ζυγαριά το ερώτημα "έχω 17000 ευρώ, τι είναι το καλύτερο για τις ανάγκες μου" ίσως βρεις πολλούς λόγους να μην πάρεις Africa. (Εγώ κοιτούσα AS μόνο).

Ένας από αυτούς είναι ότι θα σου σπάσει τα @@ η παρέα "ανοίγματα τέταρτες" και θα χάσεις και θα σου λένε ότι έχεις πάρει τάφο.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Εγώ που το οδήγησα εναλλάξ με vstrom 1050 στο event του ΜΟΤΟ, μου έκανε κακή εντύπωση το ποσό άψυχο μου φάνηκε το μοτέρ. Το Suzuki έμοιαζε (σχεδόν) ΚΤΜ 1290 μετά :D

Μόνο περί μοτέρ μπορώ να σχολιάσω.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Άσε τα παιδιά να φαντάζονται μόνο την διαφήμιση με τον μαρλμπορο μαν στο Ντακάρ, εξάλλου όλοι ξέρουν ότι δεν παίρνεις Αντβέ μηχανές για να κάνεις άσφαλτο, οπότε η σαμπρέλα χρειάζεται 100%, την έβαλαν και στην Σουζούκι κάτι ξέρουν.
Εκεί το πρόβλημα είναι ο ενικός... έβαλαν την σαμπρέλα και έβαλαν και το tubeless. Μαγικό; Αν μη τι άλλο ξεχωρίζει -πάντως- και πάντα με εξιτάρει το ιδιαίτερο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εκεί το πρόβλημα είναι ο ενικός... έβαλαν την σαμπρέλα και έβαλαν και το tubeless. Μαγικό; Αν μη τι άλλο ξεχωρίζει -πάντως- και πάντα με εξιτάρει το ιδιαίτερο.
Το οποίο δείχνει και το bean counters decision της υπόθεσης, που αμέσως να το δικαιολόγησει ο απλός χρήστης, ε, στο μπροστινό χρειάζεται... πες ήταν η πιο φθηνή λύση για να γίνει και αυτό fake adve
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νομίζω είναι λάθος να κοιτάμε μόνο την δύναμη του μοτέρ κι όχι όλο το σύνολο...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω είναι λάθος να κοιτάμε μόνο την δύναμη του μοτέρ κι όχι όλο το σύνολο...
Αφού ο υποψήφιος αγοραστής doc ρωτάει συγκεκριμένα αν τον πατάω με τον Γκάντι, τι να κοιτάξουμε? :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αφού ο υποψήφιος αγοραστής doc ρωτάει συγκεκριμένα αν τον πατάω με τον Γκάντι, τι να κοιτάξουμε? :p
Ε τότε τα θέλει ο :mooning: του...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε παίδια είναι ανάλογα και με τι το συγκρίνεις για να το πεις τάφο . Εντάσσεται στην κατηγορία των μικρομεσαίων και όχι στην κατηγορία 1290 Κτμ και 1250 gs
18200 η φθηνότερη atas δεν συγκρίνεται με τα υπόλοιπα μεσαία που τερματίζουν τιμές περίπου στα 16500.
 
Top Bottom