All about CRF1000 Africa Twin

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
........ Καμμιά σχέση με gs που κοπανάει το telelever και το parallever και χρειάζονται επώνυμο αμορτισέρ για να δουλέψουν σωστά. Που και πάλι καλύτερες είναι οι μαμά αναρτήσεις του crf.
Να, αυτά λες τώρα, και παίρνουν υπογλωσσια μερικοί αυτή τη στιγμή..... :ha
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εγώ κάποια στιγμή θα πάρω του 17 γιατί έχει κάποιες βελτιώσεις σε σχέση με το 16 και κυρίως γιατί έχει ντιζα σε συμπλέκτη και γκάζι. Επειδή θα ήθελα να ταξιδέψω προς Ασία μεριά είναι σημαντικό να μπορώ να διορθώσω μια βλάβη μόνος. Ναι ξέρω δεν χαλάνε τα καινούργια με το ηλεκτρόγκαζο (όταν είναι καινούργια) πως στο διάολο το λένε αλλά για ψυχολογικούς λόγους προτιμώ το συρματόσχοινο.

Έχω οδηγήσει το 1000 του XL και στο χώμα και πράγματι οι αναρτήσεις τα καταπίνουν όλα και δουλεύουν άριστα. Καμμιά σχέση με gs που κοπανάει το telelever και το parallever και χρειάζονται επώνυμο αμορτισέρ για να δουλέψουν σωστά. Που και πάλι καλύτερες είναι οι μαμά αναρτήσεις του crf.
Άρα που εγώ την Ασία μόνο με αεροπλάνο θα την δω μπορώ να παρω και το 18/19 που έχει καλυτερο τρακτιον πιο μακρυ ψαλίδι και προγράμματα οδήγησης.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Να, αυτά λες τώρα, και παίρνουν υπογλωσσια μερικοί αυτή τη στιγμή..... :ha
Προφανώς κι εννοεί τα παλιότερα ,γιατί τα με esa είναι μαγικά χαλιά.

*Λέμε ,όχι σε κροκάλες κλπ ,δεν είναι για εκεί σίγουρα
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Doc.DD: Δημητρη δες και το επομενο ποστ που ειχα γραψει σχετικα με το μηχανακι.


Παντως βρες να οδηγησεις ενα να δεις πως ειναι και αν σου αρεσει αυτη η αισθηση του.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Doc.DD: Δημητρη δες και το επομενο ποστ που ειχα γραψει σχετικα με το μηχανακι.


Παντως βρες να οδηγησεις ενα να δεις πως ειναι και αν σου αρεσει αυτη η αισθηση του.
Δυο γνωστούς που είχα προλαβαν και τα πουλησαν να παρουν το 1100.ελπιζω μέχρι να πουληθει το δικό μου να έχω βρει κάποιο να κάνω μια βόλτα:drt:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Άρα που εγώ την Ασία μόνο με αεροπλάνο θα την δω μπορώ να παρω και το 18/19 που έχει καλυτερο τρακτιον πιο μακρυ ψαλίδι και προγράμματα οδήγησης.
Δημήτρη εγραψα για τα τελελεβερ κτλ έχοντας στο μυαλό μου πως έχεις gs 1200. Και υπέθεσα αφού ρωτάς για crf l1000 πως θα το βάλεις και χώμα.
Αν όχι χώμα λοιπόν, το να πάρεις Άφρικα για ασφάλτινη χρήση μετά από gs 1200 δεν ξέρω πως θα σου φανεί. Καλύτερα να αρχίσεις τα test ride να δεις αν ταιριάζει η αφρικανούλα.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Δημητρη Doc.DD, οπως ειχα γραψει και στο ποστ στο οποιο εβαλα αναφορα πιο πανω, το CRF1000 ειναι για τον συνειδητοποιημενο χωματερο ονοφά. Παρ'ολα αυτα, πολλοι το παιρνουν για σχεδον αποκλειστικα ασφαλτινη χρηση. Αν εχεις τετοιο σκοπο, καλυτερα να κανεις ενα καλο test ride οπως ειπε κι'ο Κωστας kordix απο πανω.

Σε σχεση με το αεροψυκτο 1200GS που εχεις, ειναι τελειως διαφορετικο μηχανακι. Στο χωμα δεν εχουν καμια σχεση, το CRF1000 εχει την αισθηση μεγαλου εντουρο. Και στην ασφαλτο ειναι πολυ καλο, αλλα δεν εχει την ανεση ενος 1200GS και στις πολυ ψηλες ταχυτητες φαινεται η διαφορα 21/18 απο 19/17. Παντως εχει πολυ ελαφροτερη αισθηση και ειναι σαφως πιο παιχνιδιαρικο μηχανακι Αλλα οπως ξαναγραψα, επειδη εχεις προφανως συνηθισει το 1200 για χρονια, βρες να κανεις ενα εκτεταμενο test ride. Παντως αν το παρεις και δεν δεσεις μαζι του, θα ξαναφυγει σχετικα ευκολα.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δημήτρη εγραψα για τα τελελεβερ κτλ έχοντας στο μυαλό μου πως έχεις gs 1200. Και υπέθεσα αφού ρωτάς για crf l1000 πως θα το βάλεις και χώμα.
Αν όχι χώμα λοιπόν, το να πάρεις Άφρικα για ασφάλτινη χρήση μετά από gs 1200 δεν ξέρω πως θα σου φανεί. Καλύτερα να αρχίσεις τα test ride να δεις αν ταιριάζει η αφρικανούλα.
Δεν θα κάνω χώμα Κώστα, θα κάνω και χώμα, δηλαδή μεικτές μονοημερες ή πολυημερες σε μεικτά τερέν, 80 ασφαλτο 20 χώμα. Δεν ξέρω είμαι σε δίλημμα. Το τ700 μου μοιάζει πολυ μικρο για πρωτο μηχανάκι. Η Άφρικα φοβάμαι θα υπολείπεται φοβερά του gs σε ασφαλτινη διασκέδαση, και το vstrom του 18 που μ αρέσει φοβάμαι την απόσταση του από το έδαφος
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν θα κάνω χώμα Κώστα, θα κάνω και χώμα, δηλαδή μεικτές μονοημερες ή πολυημερες σε μεικτά τερέν, 80 ασφαλτο 20 χώμα. Δεν ξέρω είμαι σε δίλημμα. Το τ700 μου μοιάζει πολυ μικρο για πρωτο μηχανάκι. Η Άφρικα φοβάμαι θα υπολείπεται φοβερά του gs σε ασφαλτινη διασκέδαση, και το vstrom του 18 που μ αρέσει φοβάμαι την απόσταση του από το έδαφος
Δημήτρη μπορεί να είναι εντελώς "εκτός" η παρέμβαση μου αλλά θέλω να επιμείνω σε κάτι...
Διάβαζα τις εντυπώσεις σου από το V-Strom 1050 XT. Αναφέρθηκες σε κάποιες ασάφειες του μπροστινού και σε μια γενικά κακή εντύπωση που σου άφησε, συγκριτικά ακόμη και με το μοντέλο του 2018. Επειδή με τη συγκεκριμένη μηχανή έκανα δυο test rides που ήταν διαφορετικές, δηλ. η μία ήταν η κόκκινη και η άλλη η κίτρινη.... δεν μου κολλάνε καθόλου οι εντυπώσεις που αποκόμισες με αυτό που βίωσα εγώ. Είναι εξαιρετικά καλοστημένη και με έντονα σπορτιφ αίσθηση που μεταφέρει σιγουριά.
Εν ολίγεις, επείδη εκείνη την εποχή δώσανε οι της Suzuki 2-3 στα μοτοπεριοδικά φοβάμαι ότι εσύ δοκίμασες μια από αυτές που "περιποιηθήκανε" καταλλήλως. Δε ξέρω φυσικά αν το μπάτζετ σου φθάνει μέχρι αυτά τα επίπεδα αλλά είναι κρίμα να μένεις με μια αίσθηση η οποία δεν μου κολλάει καθόλου. Όχι, φυσικά και δεν είμαι κάποιος γκουρού όμως νομίζω... πως κάποια πράγματα μπορώ να τα αξιολογήσω με αντικειμενικό τρόπο. Άσχετα από τις προθέσεις σου θα σε παρότρυνα να πάρεις για ένα τεστ ξανά αυτή τη μοτοσυκλέτα. Από τη πρώτη φορά που έγραψες ένοιωσα ότι θα σου ταίριαζε αυτή η μηχανή. Την βρήκα κατά πολύ ανώτερη από την Africa στην ασφάλτινη χρήση και στο χώμα θα κάνει εύκολα απλές διελεύσεις σε φλαταδούρες (όπου προφανώς θα υπερέχει μια Africa), ακόμη και σε σημεία με κάποια ρηχά νεροφαγώματα. Μια ποδιά την θέλει όμως. Για χρήση 80/20 σε άσφαλτο/χώμα όμως δε θα έφευγα με τίποτα από την ικανοποίηση του 19/17.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Το 1
Δημήτρη μπορεί να είναι εντελώς "εκτός" η παρέμβαση μου αλλά θέλω να επιμείνω σε κάτι...
Διάβαζα τις εντυπώσεις σου από το V-Strom 1050 XT. Αναφέρθηκες σε κάποιες ασάφειες του μπροστινού και σε μια γενικά κακή εντύπωση που σου άφησε, συγκριτικά ακόμη και με το μοντέλο του 2018. Επειδή με τη συγκεκριμένη μηχανή έκανα δυο test rides που ήταν διαφορετικές, δηλ. η μία ήταν η κόκκινη και η άλλη η κίτρινη.... δεν μου κολλάνε καθόλου οι εντυπώσεις που αποκόμισες με αυτό που βίωσα εγώ. Είναι εξαιρετικά καλοστημένη και με έντονα σπορτιφ αίσθηση που μεταφέρει σιγουριά.
Εν ολίγεις, επείδη εκείνη την εποχή δώσανε οι της Suzuki 2-3 στα μοτοπεριοδικά φοβάμαι ότι εσύ δοκίμασες μια από αυτές που "περιποιηθήκανε" καταλλήλως. Δε ξέρω φυσικά αν το μπάτζετ σου φθάνει μέχρι αυτά τα επίπεδα αλλά είναι κρίμα να μένεις με μια αίσθηση η οποία δεν μου κολλάει καθόλου. Όχι, φυσικά και δεν είμαι κάποιος γκουρού όμως νομίζω... πως κάποια πράγματα μπορώ να τα αξιολογήσω με αντικειμενικό τρόπο. Άσχετα από τις προθέσεις σου θα σε παρότρυνα να πάρεις για ένα τεστ ξανά αυτή τη μοτοσυκλέτα. Από τη πρώτη φορά που έγραψες ένοιωσα ότι θα σου ταίριαζε αυτή η μηχανή. Την βρήκα κατά πολύ ανώτερη από την Africa στην ασφάλτινη χρήση και στο χώμα θα κάνει εύκολα απλές διελεύσεις σε φλαταδούρες (όπου προφανώς θα υπερέχει μια Africa), ακόμη και σε σημεία με κάποια ρηχά νεροφαγώματα. Μια ποδιά την θέλει όμως. Για χρήση 80/20 σε άσφαλτο/χώμα όμως δε θα έφευγα με τίποτα από την ικανοποίηση του 19/17.
[/QUOTE
Το 1050 εκανα τεστ ένα κόκκινο. Το μπροστινό του ήταν ξερό με άσχημη απόσβεση. Επίσης δεν μ άρεσε ουτε το ride by wire της μοτοσυκλέτας και γενικά περα απο ενα καλο στήσιμο και φρένα δεν μ άρεσε σαν μηχανή εν αντίθεση με το 1000 του 18.
Σίγουρα το βιστρομ παταει χώμα αλλά πολλες φορες χρειάζομαι να περασει σε κάτι παραπανω απο μικρό νεροφαγωμα το φοβάμαι. Ήθελα κάτι κοντά στο υψος του gs
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δημήτρη μπορεί να είναι εντελώς "εκτός" η παρέμβαση μου αλλά θέλω να επιμείνω σε κάτι...
Διάβαζα τις εντυπώσεις σου από το V-Strom 1050 XT. Αναφέρθηκες σε κάποιες ασάφειες του μπροστινού και σε μια γενικά κακή εντύπωση που σου άφησε, συγκριτικά ακόμη και με το μοντέλο του 2018. Επειδή με τη συγκεκριμένη μηχανή έκανα δυο test rides που ήταν διαφορετικές, δηλ. η μία ήταν η κόκκινη και η άλλη η κίτρινη.... δεν μου κολλάνε καθόλου οι εντυπώσεις που αποκόμισες με αυτό που βίωσα εγώ. Είναι εξαιρετικά καλοστημένη και με έντονα σπορτιφ αίσθηση που μεταφέρει σιγουριά.
Εν ολίγεις, επείδη εκείνη την εποχή δώσανε οι της Suzuki 2-3 στα μοτοπεριοδικά φοβάμαι ότι εσύ δοκίμασες μια από αυτές που "περιποιηθήκανε" καταλλήλως. Δε ξέρω φυσικά αν το μπάτζετ σου φθάνει μέχρι αυτά τα επίπεδα αλλά είναι κρίμα να μένεις με μια αίσθηση η οποία δεν μου κολλάει καθόλου. Όχι, φυσικά και δεν είμαι κάποιος γκουρού όμως νομίζω... πως κάποια πράγματα μπορώ να τα αξιολογήσω με αντικειμενικό τρόπο. Άσχετα από τις προθέσεις σου θα σε παρότρυνα να πάρεις για ένα τεστ ξανά αυτή τη μοτοσυκλέτα. Από τη πρώτη φορά που έγραψες ένοιωσα ότι θα σου ταίριαζε αυτή η μηχανή. Την βρήκα κατά πολύ ανώτερη από την Africa στην ασφάλτινη χρήση και στο χώμα θα κάνει εύκολα απλές διελεύσεις σε φλαταδούρες (όπου προφανώς θα υπερέχει μια Africa), ακόμη και σε σημεία με κάποια ρηχά νεροφαγώματα. Μια ποδιά την θέλει όμως. Για χρήση 80/20 σε άσφαλτο/χώμα όμως δε θα έφευγα με τίποτα από την ικανοποίηση του 19/17.
Το 1050 εκανα τεστ ένα κόκκινο. Το μπροστινό του ήταν ξερό με άσχημη απόσβεση. Επίσης δεν μ άρεσε ουτε το ride by wire της μοτοσυκλέτας και γενικά περα απο ενα καλο στήσιμο και φρένα δεν μ άρεσε σαν μηχανή εν αντίθεση με το 1000 του 18.
Σίγουρα το βιστρομ παταει χώμα αλλά πολλες φορες χρειάζομαι να περασει σε κάτι παραπανω απο μικρό νεροφαγωμα το φοβάμαι. Ήθελα κάτι κοντά στο υψος του gs
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Παίρνεις το νέο σούπερ ντουπερ Βεστρομ που μόλις παρουσιάστηκε. Πρόβλημα λύθηκε.
Είσαι σίγουρος ότι ψηλωσε? Εχω την εντύπωση ότι απλά μπήκε ένας 21 μπροστά και τέλος
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Doc.DD

Έλα Μητσο εδώ είσαι.

Ροπή,
αναρτησάρες,
εντος και εκτός δρόμου δυνατότητες,
χαμηλό μπάτζετ σε σχέση με ένα καινούργιο.

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Top Bottom