All about CRF1000 Africa Twin

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σόρυ για την παρέμβαση.... Αλλα το GPS πρέπει να μπαίνει πάνω από τα όργανα για λόγους ασφαλείας πάνω από όλα και μετά για πρακτικούς!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
@gsmaniac: εννοειται οτι ειναι καλυτερα πανω απο τα οργανα ωστε να βλεπει κανεις ΚΑΙ το δρομο οταν το κοιταει αλλα τo CRF εχει προβλημα με το μπαρακι στηριξης που δεν ειναι στιβαρο - οχι τοσο στην ασφαλτο αλλα στο χωμα οπου μπορει να σπασει (εχουν αναφερθει περιπτωσεις). Γι'αυτο πολλοι το βαζουν ειτε σε βαση στα καβαλετα του τιμονιου (αλλα τοτε δεν παιζει ΚΑΙ tankbag) ειτε αριστερα στο τιμονι. Εννοειται οτι και στις δυο αυτες θεσεις θελει προσοχη λογω ασφαλειας. Σε βαθος χρονου θα ενισχυσω κι'εγω τη μπαρα αλλα περιμενω να δω τι σχετικο θα βγει.

@onroad: Κωστα, εχεις ενισχυσει με καποιο τροπο τη μπαρα στο δικο σου ή οχι? Δεν φαινεται καθολου η μπαρα στην πανω φωτο καθως την κρυβει η βαση του GPS. Edit: Φανταζομαι πως οχι ακομη, εκτος και αν εχει κανει καμια πατεντα ο Γατος και την κρατατε κρυφη :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Σόρυ για την παρέμβαση.... Αλλα το GPS πρέπει να μπαίνει πάνω από τα όργανα για λόγους ασφαλείας πάνω από όλα και μετά για πρακτικούς!
Θα συμφωνησω Κωστα. Κι εγω εκει το γουσταρω...
Θα ενισχυθει η μπαρα μολλον...:rolleyes:
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχω τύπο με 60000 χιλιόμετρα , όλη την Ασία , πολύ χώμα και δεν έχει κάνει κιχ , εγώ έχω κάνει μόνο 2 χωματοβολτες αλλά και πάλι βράχος , πριν είχα εκεί το κινητό και πάλι κομπλέ.
Τώρα από την στιγμή που υπάρχει βελτιωτικό προϊόν και η τιμή δεν είναι απαγορευτική ... ολα τα αλλά είναι να είχαμε να λέγαμε .

@XLGeorge δεν έχω κάνει κάτι και ούτε πρόκειται . Έχω άκρες !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Κατι αλλο: αυτη η Camel Adventure που βγαζει διαφορα add-ons για το CRF και πολλα αλλα adventure-type μηχανακια, βγαζει και το εξης προστατευτικο του δεξιου μαρσπιε:
https://camel-adv.com/products/africa-twin-camel-brace?variant=41030384781
https://camel-adv.com/products/africa-twin-camel-brace?variant=41030384781
Βασικα η βαση του δεξιου μασπιε ειναι αλουμινενια λογω εξατμισης, αντι για σιδερενια οπως η αριστερη, και σε αγριες καταστασεις στο χωμα οπου πεφτει κανεις απο δεξια πανω σε βραχια κλπ, υπαρχει περιπτωση να σπασει οποτε μενει το μηχανακι χωρις δεξι μαρσπιε! Εχουνε βγαλει λοιπον αυτο το προστατευτικο για $139.

Το αναφερω λοιπον εδω καθως μπορει να αγοραστει πακετο με την ενισχυση της μπαρας πανω απο τα οργανα ωστε να μειωθουν τα μεταφορικα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κατι αλλο: αυτη η Camel Adventure που βγαζει διαφορα add-ons για το CRF και πολλα αλλα adventure-type μηχανακια, βγαζει και το εξης προστατευτικο του δεξιου μαρσπιε:
https://camel-adv.com/products/africa-twin-camel-brace?variant=41030384781
Βασικα η βαση του δεξιου μασπιε ειναι αλουμινενια λογω εξατμισης, αντι για σιδερενια οπως η αριστερη, και σε αγριες καταστασεις στο χωμα οπου πεφτει κανεις απο δεξια πανω σε βραχια κλπ, υπαρχει περιπτωση να σπασει οποτε μενει το μηχανακι χωρις δεξι μαρσπιε! Εχουνε βγαλει λοιπον αυτο το προστατευτικο για $139.

Το αναφερω λοιπον εδω καθως μπορει να αγοραστει πακετο με την ενισχυση της μπαρας πανω απο τα οργανα ωστε να μειωθουν τα μεταφορικα.
139 $ γιά ένα αλουμινένιο π@π@ρ@κι + 4 βίδες....:eek:
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Κατι αλλο: αυτη η Camel Adventure που βγαζει διαφορα add-ons για το CRF και πολλα αλλα adventure-type μηχανακια, βγαζει και το εξης προστατευτικο του δεξιου μαρσπιε:
https://camel-adv.com/products/africa-twin-camel-brace?variant=41030384781
Βασικα η βαση του δεξιου μασπιε ειναι αλουμινενια λογω εξατμισης, αντι για σιδερενια οπως η αριστερη, και σε αγριες καταστασεις στο χωμα οπου πεφτει κανεις απο δεξια πανω σε βραχια κλπ, υπαρχει περιπτωση να σπασει οποτε μενει το μηχανακι χωρις δεξι μαρσπιε! Εχουνε βγαλει λοιπον αυτο το προστατευτικο για $139.

Το αναφερω λοιπον εδω καθως μπορει να αγοραστει πακετο με την ενισχυση της μπαρας πανω απο τα οργανα ωστε να μειωθουν τα μεταφορικα.
Το ειχα δει το βιντεακι με το προστατευτικο του μαρσπιε αλλα δεν μου αρεσε που ανοιγει τρυπα.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης: αυτο που τρυπαει δεν ειναι αλουμινιο? Αν πεσει η μοτο και πεσει το βαρος στο σιδερενιο λαμακι δεν θα φορτηστει κι εκει?
Τωρα θα μου πεις οτι θα μοιραστει το βαρος σε ολο το πλατος. Αναλογα που θα την φαει.
Οπως και να χει ανοιγει τρυπα και μου τη δινουν οι τρυπες...:ag2:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εμενα παλι δεν με βολευει στο τιμονι .
Αυτο το εχει βαλει κανενας? Ειναι σταθερο?
Είχα το αντίστοιχο στο Tenere. Είναι βράχος, ακλόνητο. Αν δε μασάει το εργοστασιακό μπαράκι στο οποίο πάνω κουμπώνει να είσαι σίγουρος πως και αυτό δε κουνιέται ούτε κάνει ταλαντώσεις! Εγώ είχα κάνει δεκάδες πειράματα μαζί του, τρύπησα τον αλουμινένιο άξονα που δένει πάνω του το GPS, έφτιαξα παχύτερο και βαρύτερο χιτώνιο από μασίφ αλουμίνιο, έχω τοποθετήσει κινητά και 2 τύπους GPS. Μη το φοβάσαι είναι ΟΚ!



 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Είχα το αντίστοιχο στο Tenere. Είναι βράχος, ακλόνητο. Αν δε μασάει το εργοστασιακό μπαράκι στο οποίο πάνω κουμπώνει να είσαι σίγουρος πως και αυτό δε κουνιέται ούτε κάνει ταλαντώσεις! Εγώ είχα κάνει δεκάδες πειράματα μαζί του, τρύπησα τον αλουμινένιο άξονα που δένει πάνω του το GPS, έφτιαξα παχύτερο και βαρύτερο χιτώνιο από μασίφ αλουμίνιο, έχω τοποθετήσει κινητά και 2 τύπους GPS. Μη το φοβάσαι είναι ΟΚ!



Ωραια το ενοισχισες Στεφανε! Πολυ καλο!
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Γιώργο τί ξέρεις το κόστος τους?

Τί ιδέα έχεις για τα K&N ή παρόμοια?
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Γιώργο τί ξέρεις το κόστος τους?

Τί ιδέα έχεις για τα K&N ή παρόμοια?
Ναι Γιαννη, ρωτησα στη τοπικη Χονδα και μου ειπανε 49€ το ενα, δηλ. 98€ !! Και γι'αυτο θα τα φερω την επομενη φορα απο Αγγλια οπου ειναι και φτηνοτερα και εχω και γενναια εκπτωση στην τοπικη μου Χονδα.

Αν εβαζα πιο ελευθερο αυτη τη φορα θα εβαζα DNA που ειναι και Ελληνικο, στα αλλα μου μηχανακια εχω K&N. Νομιζω παντως οτι το καλυτερο φιλτραρισμα το κανουνε τα χαρτινα σαν το μαμισιο, απλα τα K&N / DNA κλπ εχουν το πλεονεκτημα της επαναχρησιμοποιησης και συμφερουν απο πλευρας κοστους.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
@XLGeorge Γιώργη βγάζει και η HI-FLO για το μηχανακι σου το μοντελο HFA-1933 σε πολύ καλή τιμή.Κάτω απο τα 45-50€ το ζεύγος στο νησί...;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Στα KTM τα χρησιμοποιώ κατά κόρον τα HI-FLO στα φίλτρα λαδιού και είναι μια χαρά.;)
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλύτερα το χάρτινο για μεικτή χρήση.

Γιώργο τα hi-flo μια χαρά είναι. Επρεπε όμως να τα αλλάξεις αμέσως μετά το ταξίδι ή τουλάχιστον να τα φυσίξεις.
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
@XLGeorge Γιώργη βγάζει και η HI-FLO για το μηχανακι σου το μοντελο HFA-1933 σε πολύ καλή τιμή.Κάτω απο τα 45-50€ το ζεύγος στο νησί...;)
Τα εχει το Moto Louis.
Θανο αυτα θα λες. 17 ευρω το ενα ειναι πολυ καλα. Αρκει να μην υπολοιπονται του γνησιου


https://www.car.gr/parts/view/11965774/
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τα εχει το Moto Louis.
Θανο αυτα θα λες. 17 ευρω το ενα ειναι πολυ καλα. Αρκει να μην υπολοιπονται του γνησιου


https://www.car.gr/parts/view/11965774/
Ναι,σύμφωνα με τον κωδικό αυτά είναι.
Την τιμή την έβαλα με ενα πολύ πρόχειρο ψάξιμο στο E-Bay οπότε μην την θεωρείς δεδομένη.:)
Και η τιμή του μαγαζιού παραπάνω είναι super...:ok:
Δεν υστερούν σε ποιότητα τα Hi-Flo γενικώς...
Μόνο φίλτρα βγάζει η εταιρεία όπως η Mann π.χ;)
 
Top Bottom