Alpinestars TECH 7...πληροφορίες?

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ψαχνομαι για εντουρομποτες...και επεσα πανω στις Alpinestars Tech7...



τις φοραει καποιος;Τις εχει δοκιμασει στα βουνα κανεις;Γνωμες;
Mε προβληματιζει που δε βλεπω σιδερο στα δαχτυλα,ενω τις βλεπω(δεν ξερω αν ειναι...)πιο μαλακές σε σχεση με την κλασσικη βαρια κουτσουρο εντουρομποτα που εχω συνηθισει ως σημερα...Ασφαλεια παρεχουν αυτου του ειδους οι μποτες;Ειναι πιο τεχνικες σε σχεση με τις κλασσικες και απλα δεν το γνωριζω;
Οι μποτες με τον συνδεσμο στο υψος του αστραγαλου,οι σπαστές που επιτρεπουν κινηση του ποδιου,ειναι πιο βολικες/ανετες για βουνο και τα μαστοδοντα OnOff που καβαλαμε;(κατσικια κλπ ειναι αλλη ιστορια αλλά εδω στα μεγαλα μετρανε ολα)...

Για πειτε οι χωματινοι...

Κατι Sidi crossfire εβλεπα μετα και σιροπιαζα...αλλά ειναι πολλαααααα τα €€€€ και τις θελω αμεσα...
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το ΣΚ εχει μπαζάρ( στα μοτοσυκλετιστικα είδη ) στο στάδιο ειρήνης και φιλίας να εχουμε ανοιχτή επικοινωνία αν ειναι και υπαρχει κάτι που θελεις να στο πάρω και να στο στειλω
Θα σου στέλνω φωτο στο βαιμπερ
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Παντως οι σπαστες στον αστράγαλο ειναι καλύτερες γιατι μπορούμε με ενα ζευγάρι να κάνουμε πολλές δουλειές !!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μιλάει για το πρώτο Σ/Κ του Νοεμβρίου. .....ή αδιευκρινιστη:confused:
Εισαι σιγουρος βρε φιλε !!!!
Είχα φτιαχτεί για παζάρια γσμωτο !!!!!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ωχ...περα απο τους χαρτες αρχισε να μην βλεπει και ημερομηνιες...με βλεπω με σαγιοναρα στη βολτα του φορουμ στο...Τουρκμενισταν στις 28-29 Δεκεμβριου...κι οχι τιποτ'αλλο...θα ταξιδεψω και μοοοονοοοοος μου,....αχου!:confused::D
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Προτιμώ τις μπότες που συνδυάζουν ασφάλεια με ευχρηστία ,;)
Από τις πολύ κούτσουρο , οκ παίρνεις το 100% της ασφάλειας
αλλά χάνεις και 100% σε αίσθηση και ευχρηστία και εντούρο ( και μάλιστα εκδρομικό )
σημαίνει να μπορείς να περπατήσεις κιόλας μαζί τους .

2 χρόνια έχω τις κούτσουρο στο mx και κάθε ( γμνη) φορά που είμαι στην ευθεία της πίστας
ψάχνω το λεβιέ να αλλάξω ταχύτητα ... αν δεν είμαι καθιστός είναι απλά ανέφικτο .
Πιο πολύ χρόνο καταναλώνω να ψαχνω το λεβιέ παρά να σκέφτομαι στην είσοδο μου στην επόμενη στροφη :mad:

Anyway αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι η tech 7
δείχνουν να είναι καλός συμβιβασμός και στους 2 τομείς
αν και εγώ σε εκδρομικό εντούρο πλέον χρησιμοποιώ της txc track evo
που είναι και 100% αδιάβροχες :D
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Σε αυτά τα χρήματα που βρίσκεται η TECH 7 εγώ θα πρότεινα τις Alpinestars Toucan.
Κρατάει το τεχνικό κομμάτι από τη TECH σειρά αλλά είναι goretex και πιο άνετη.

 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Οχι παιδιά δεν θέλω touring μπότα έχω την Gaerne G adventure και είναι σούπερ.Μιλώ για χώμα...ΧΩΜΑ κ θέλω κάτι πληρέστερο σε Προστασία και βουνό.Απλά κοιτάζω μηηηηπως υπάρχει πιο άνετη από τις κλασσικές κούτσουρο εντουραδικες. Μάλλον θέλει σύνδεσμο στον αστράγαλο για να κινείται το πόδι πιο άνετα κ ξεκουραστα και από κει κ μετά....ακούω κ διαβάζω...
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Κώστα οι Tech7 είναι καθαρά αγωνιστικές motocross μπότες και δεν νομίζω να κάνουν τη δουλειά που θέλεις. Η κατασκευή τους είναι τέτοια που λειτουργεί και ως νάρθηκας με αποτέλεσμα κάποιες κινήσεις του ποδιού να μην είναι εφικτές.
Εάν κατάλαβα τις θέλεις για το GS και για πολύωρη χρήση πράγμα που δεν ενδείκνυνται.
Εάν πάλι επιμένεις σε αυτές ή παρόμοιες θα σου πρότεινα μεταχειρισμένες που έχουν χρησιμοποιηθεί και "έσπασαν" λίγο αλλά και αυτό με μεγάλη επιφύλαξη.
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Η Alpinestars ειναι γενικα πολυ καλες μποτες.Εγω φορουσα αυτες TCX PRO 2.1 OFF ROAD MX οι οποιες ειναι πραγματικα παρα πολυ καλες με σπαστο αστραγαλο καταπληκτικη ανεση κ κινηση καθως κ αισθηση ,συν οτι ειναι κ αδιαβροχες,θα σου τις προτεινα ανεπυφιλακτα !!!
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Πήρα και εγώ την tech 3 180€, να βρίσκεται, για καμιά εντούροβολτα αλλά δεν βλέπω να την φοράω αυτή την Κυριακή. Η tech 7 πάντως ενδείκνυται για πιο αγωνιστική χρήση και την θεώρησα υπερβολή, δεδομένου και της οικονομικής κατάστασης. Η toucan πάντως φαίνεται ενδιαφέρουσα περίπτωση για πιο διευρυμένη χρήση
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Κοίτα και προς TCΧ όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω...
Πολύ καλές και άνετες!
Εγώ έχω τις tcx comp2, οι οποίες δεν βγαίνουν πλέον αλλά σχεδιαστικά και λειτουργικά είναι ολόϊδιες με τα τωρινά μοντέλα.
Να ξέρεις όμως ότι οι σπαστές έχουν κι αρκετό τρίξιμο, ακούγεσαι σαν τον ρόμποκοπ!:D
Βασικά, ότι πάρεις σε Gaerne, tcx, alpinestars καλό θα είναι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εγω φορουσα αυτες TCX PRO 2.1 OFF ROAD MX οι οποιες ειναι πραγματικα παρα πολυ καλες με σπαστο αστραγαλο καταπληκτικη ανεση κ κινηση καθως κ αισθηση ,συν οτι ειναι κ αδιαβροχες,θα σου τις προτεινα ανεπυφιλακτα !!!
Nαι τις κοιταζω και αυτες,πολυ καλες σε "χαρτια"προδιαγραφες και απο οσα διαβαζω γενικως.Η τιμη ανεβαινει ομως αρκετα σε σχεση με οτι θελωμπορω..
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Nαι τις κοιταζω και αυτες,πολυ καλες σε "χαρτια"προδιαγραφες και απο οσα διαβαζω γενικως.Η τιμη ανεβαινει ομως αρκετα σε σχεση με οτι θελωμπορω..
Για να βάζετε και καμιά τιμή, να ξέρουμε και πού βρισκόμαστε!!!
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
Η Alpinestars ειναι γενικα πολυ καλες μποτες.Εγω φορουσα αυτες TCX PRO 2.1 OFF ROAD MX οι οποιες ειναι πραγματικα παρα πολυ καλες με σπαστο αστραγαλο καταπληκτικη ανεση κ κινηση καθως κ αισθηση ,συν οτι ειναι κ αδιαβροχες,θα σου τις προτεινα ανεπυφιλακτα !!!
τις έχω εδώ κ ενα χρόνο και μου είναι γάντι. .......
πιο μαλακές από τις tech7!!!!
 
Top Bottom