Anakee Wild ή TKC 80?

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Τα έβαλα τα λάστιχα .. στην άσφαλτο θα δώσω λίγο χρόνο ώστε να τα συνηθίσω μιας και πρώτη φορά βάζω και η αλήθεια είναι ότι με φόβισαν ... στο χώμα τα έβαλα σε έναν στρωμένο χωματόδρομο κ μέσα από μια παραλία (βότσαλα άμμο) όπως ήταν αναμενόμενο με ενθουσίασαν κ μου άφησαν το γνωστό χαμόγελο ... περιμένω το Σάββατο ώστε να έχω χρόνο να τα δοκιμάσω σε πιο δύσκολο τερέν αν κ δεν έχω καμία αμφιβολία για τις επίδοσης του ... σου δίνουν άλλη σιγουριά στο χώμα πατάει πολύ καλύτερα το μηχανάκι αλλά στη άσφαλτο ...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Τα έβαλα τα λάστιχα .. στην άσφαλτο θα δώσω λίγο χρόνο... σου δίνουν άλλη σιγουριά στο χώμα πατάει πολύ καλύτερα το μηχανάκι αλλά στη άσφαλτο ...
αλλα ΚΑΙ στην ασφαλτο οταν τα συνηθίσεις θα στριβεις με οσα...;)και απλα θα σκεφτεσαι ποσο θα κρατησουν σε χλμ απόδοση...Καλοταξιδα λοιπον.:yew:
Λιγη προσοχη επειδη πρωτη φορά βαζεις τακουνι στη ΒΡΕΓΜΕΝΗ άσφαλτο!!!
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Στην ασφαλτο σιγουρα υψηλες. Ασφαλτινες. Αλλιως θα καταστραφουν.
Στο χωμα ως συνηθως χαμηλες. Οτι βαζεις συνηθως.
ΣτηΜισλεν επιμενουν με ασφαλτινες παντου. Οσοι ομως το δοκιμασαμε, δε δουλευει στο χωμα.
Εγώ το WILD το είχα με ασφαλτινες πιέσεις και στην άσφαλτο ήταν απαράδεκτο και φρικαρα. Μπήκαμε χώμα χαμηλωσα τις πιέσεις ήταν καλό. Μόλις ξαναβρήκα στην άσφαλτο με χαμηλές πιέσεις δούλευε σούπερ! Μιλάω για σφιχτό στροφιλίκη όχι εθνική.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εγώ το WILD το είχα με ασφαλτινες πιέσεις και στην άσφαλτο ήταν απαράδεκτο και φρικαρα. Μπήκαμε χώμα χαμηλωσα τις πιέσεις ήταν καλό. Μόλις ξαναβρήκα στην άσφαλτο με χαμηλές πιέσεις δούλευε σούπερ! Μιλάω για σφιχτό στροφιλίκη όχι εθνική.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ισχυει Μητσο. Απλως χαλαει γρηγορα ετσι.
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Εγώ το WILD το είχα με ασφαλτινες πιέσεις και στην άσφαλτο ήταν απαράδεκτο και φρικαρα. Μπήκαμε χώμα χαμηλωσα τις πιέσεις ήταν καλό. Μόλις ξαναβρήκα στην άσφαλτο με χαμηλές πιέσεις δούλευε σούπερ! Μιλάω για σφιχτό στροφιλίκη όχι εθνική.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τι πίεση δλδ το δούλευες ; παντός εγώ όσο περνάει ο καιρός αρχίζω κ το συνηθίζω στην άσφαλτο ... (σε τι μηχανη τον έβαλες)
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Τι πίεση δλδ το δούλευες ; παντός εγώ όσο περνάει ο καιρός αρχίζω κ το συνηθίζω στην άσφαλτο ... (σε τι μηχανη τον έβαλες)
1200 adventure 1.7bar στο ξερό χώμα και άσφαλτο οκ.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
espresso με μελι,δευτερο στα fm,αλλαγη silentblocks,αλλαγη σαμπρελας,καθαρισμα ακτινων και αναμονη να ερθει το νεο tkc80 μεσα στη βδομαδα να προλαβουμε τη βολτα


το παλιο TKC80 μετα απο 12.000+ χμ.αντικαθιστατε με ενα ιδιο μιας και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος.

 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
δε ξερω τι ειχε κανει ο προηγουμενος.εγω πρωτη φορα τα αλλαζω απ οταν το πηρα.
τα τσεκαρα μια οταν αλλαξα λαστιχα πρωτη φορα και ηταν οκ.
εχει κανει κανα 20αρι χιλ. χμ σκαρτο μεχρι στιγμης στα χερια μου το μηχανακι.
αλλα εκανα και την πατεντα με τη σαμπρελα πριν κανα 6-7.000 χμ.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φιλε Θοδωρη ,μιλας με την λογικη του Ανθρωπου-Σωτηρα της φυσης-πλανητη που πιστευει οτι χωρις αυτον και τις αποφασεις του θα ειχε χαθει ο πλανητης.
Καρκινος ειμαστε φιλε,δυστυχως.
σωστό αυτό!
συμφωνώ!
χωρίς τον άνθρωπο, η γη θα υπήρχε εις το δηινεκές!
Μιλάω με το δεδομένο ότι υπάρχουμε κι έχουμε συρρικνώσει το φυσικό περιβάλλον, όπως είπε κι ο έτερος Δημήτρης @Μητσάρας
Και με τους 2 συμφωνώ!
Αλλά δεν είναι του παρόντος (χρονικά και τοπικά). Ας χαρούμε τις βόλτες και τα ζωντανά που συναντάμε ενίοτε, εμείς τουλάχιστον τα σεβόμαστε ;)
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
δε ξερω τι ειχε κανει ο προηγουμενος.εγω πρωτη φορα τα αλλαζω απ οταν το πηρα.
τα τσεκαρα μια οταν αλλαξα λαστιχα πρωτη φορα και ηταν οκ.
εχει κανει κανα 20αρι χιλ. χμ σκαρτο μεχρι στιγμης στα χερια μου το μηχανακι.
αλλα εκανα και την πατεντα με τη σαμπρελα πριν κανα 6-7.000 χμ.
Απλη ερωτηση εκανα μια και εγω στο NC με 39000 με βλεπω να θελω....
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Επειδή είναι το 2ο ποστ μέσα με μια μέρα για τκψ80 με 12000χλμ και μου πέσανε και τα υπόλοιπα μαλλιά..

Πάρτε ένα με 2925χλμ. Τα ίδια χάλια έχει και το μπροστά... Με πολύ σεβασμό στην άσφαλτο.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Απλη ερωτηση εκανα μια και εγω στο NC με 39000 με βλεπω να θελω....
απλη απαντη εδωσα κ εγω με δεδομενο οτι το τεν φημιζεται για τη λαιμαργια του στο φαγωμα silentblocks...
:cool:
ε τσεκαρε τα κ εσυ τα δικα σου,φαινονται αν ειναι μασημενα,και αν δεν ειναι,το πολυ πολυ τ αλλαζεις στο σερβις στα 40.000
:friendship:

@achalatsis εμεις λεμε για μηχανακια με 45-50 ψοφαλογα :muted: οχι με ολοκληρο σταβλο που εχει το δικο σου :rolleyes:
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επειδή είναι το 2ο ποστ μέσα με μια μέρα για τκψ80 με 12000χλμ και μου πέσανε και τα υπόλοιπα μαλλιά..

Πάρτε ένα με 2925χλμ. Τα ίδια χάλια έχει και το μπροστά... Με πολύ σεβασμό στην άσφαλτο.
Κι εγώ ρε φίλος ακούω κάτι νούμερα χλμ με TKC.....
έτσι έγιναν και δικά μου στις 3500 χλμ. Πώς βγάζουν 10000 χλμ, δεν ξέρω!
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Μην ξεχνατε και το βαρος της μηχανης+αναβατη στην φθορα ελαστικου ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μην ξεχνατε και το βαρος της μηχανης+αναβατη στην φθορα ελαστικου ;)
σωστό αυτό, αλλά υπάρχουν αναφορες 10000 χλμ από αναβάτες τουλάχιστον στο βάρος μου (87 κ) και βάλε, και για μηχανάκια ανάλογου βάρους με το GS (230-250 κιλά)
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
σε βαρια μηχανακια θελει μεγαλη προσοχη στην πιεση αερα το tkc80,δηλ. αν ριξεις πιεσεις για το χωμα,οταν βγεις ασφαλτο δεν πρεπει να κανεις ουτε χιλιομετρο
(που λεει ο λογος) χωρις να βαλεις αερα γιατι ετσι τρωγεται το λαστιχο για πλακα
και στην ασφαλτο θελει 3-5 psi παραπανω απο οτι σε αλλα ελαστικα για να μην τρωγεται γρηγορα το λαστιχο
 

Geo

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE R 2011
HONDA XRV 750 1999
Ναι αλλά αν τα φουσκώσεις παραπάνω,ψιλογλιστράνε και σε προκαλούν για μπάντες....και εμείς δεν είμαστε τίποτα φλώροι να ανεχόμαστε προκλήσεις.....
Οπότε μετά,πάλι τρώγονται γρήγορα!
;);)
:happy::happy::happy:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
σε βαρια μηχανακια θελει μεγαλη προσοχη στην πιεση αερα το tkc80,δηλ. αν ριξεις πιεσεις για το χωμα,οταν βγεις ασφαλτο δεν πρεπει να κανεις ουτε χιλιομετρο
(που λεει ο λογος) χωρις να βαλεις αερα γιατι ετσι τρωγεται το λαστιχο για πλακα
και στην ασφαλτο θελει 3-5 psi παραπανω απο οτι σε αλλα ελαστικα για να μην τρωγεται γρηγορα το λαστιχο
οτι και να γίνει, 10000 χλμ δε βγαίνουν (όχι απ το πίσω... για το μπροστά λεω ;) ). Πιέσεις όπως τα λες τα δούλεψα, έτσι κάνω και στα wild. Ούτε κι αυτά θα βγάλουν τόσα πολλά. Λίγα πάνω από τα TKC τα βλέπω.
εγώ ποτε δεν έβγαλα, ούτε στην άφρικα, ούτε στο V-strom και φυσικά ούτε και στο GS
5000 μαξ σε όλα (το εμπρός) και 3500-4000 χλμ το πίσω! Πιο πολύ ρόλο παίζει ο αναβάτης με φαίνεται *εφόσον υπάρχουν άνθρωποι με τοσα χλμ, τι άλλο να πω? )
 
Top Bottom