Anakee wild & πιέσεις...?

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σε προσφατη βολτα στο βνο που λεει κ καποια φιλη:p δουλευα τα wild με 24/25 μπρος πισω...στα λασπωμενα κομματια δεν ειχα προσφυση.Κατεβασα πιεση σε 18/19 ειχε προσφυση καλυτερη αλλα ειχε μια αισθηση "λαστιχαρισματος" αυτη του τωρα φευγει τωρα δε φευγει...σε αρκετα κομματια.Ενω φυσικα στο σαθρο ενοιωθα οτι το μπροστινο θα φυγει οτι ωρα θελει με κανα δυο απροειδοποιητα καλα γλυστρηματα...
Βγαινοντας ασφαλτο δεν ειχα γλυστρηματα με 18/19 αλλα χαμηλες ταχυτητες μην τα φαω...εκει βεβαια παιζω συνηθως παντα με 32/36...
Εσεις με τι πιεσεις βλεπετε να δουλευουν σωστα τα Wild?
Να σημειωσω οτι αυτο το λαστιχαρισμα με εβαλε σε σκεψεις...γιατι στο TKC80 ή στο Mitas E09 ποτε δεν το ειχα...να φταιει το Wild γιατι δε δουλευει με αυτες τις πιεσεις ή κατι αλλο στη μοτοσυκλετα μου?
Για δωστε ινφο οι συνκατοχοι τακουνιων wild...:rolleyes:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η μισλεν λέει πιέσεις κατασκευαστή! Δηλαδή τα 35αρια+ που βάζουμε κανονικά! Το οποίο βέβαια μπορεί να βοηθάει στη ζωή το ελαστικού, αλλά με χαμηλότερες (γύρω στο 25) δουλεύουν παντού καλύτερα! Στο χώμα πάντα. Τώρα με 1,5 bar ή 25 psi (περίπου) εμένα στη λάσπη μου δίνουν μια χαρά αίσθηση και κράτημα, σαφώς ανώτερα από TKC και Anlas.
Τόσο χαμηλά που λες (18/19 psi) ποτέ δεν τα δούλεψα και είναι σίγουρα έξω από το εύρος πιέσεων του λάστιχου αυτές οι τιμές! Εξ ου και η κακή αίσθηση λαστιχαρίσματος που είχες.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@forester κι απο αλλον φιλο ακουσα οτι δουλευουν πολυ χαμηλες πιεσεις στα Wild για λασπωμενα κ βαρια εδαφη...ακομα κ πιο χαμηλες απο 18/19...κ γιαυτο θελω αποψεις...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester κι απο αλλον φιλο ακουσα οτι δουλευουν πολυ χαμηλες πιεσεις στα Wild για λασπωμενα κ βαρια εδαφη...ακομα κ πιο χαμηλες απο 18/19...κ γιαυτο θελω αποψεις...
ο καθένας ότι γουστάρει.
εγω σου λέω ότι λέει η Μισλεν , που μπορείς να το βρεις και στο σάιτ τους.
Κι επίσης με 1,5 bar πίεση δεν είχα θέμα στις λάσπες. Εξαρτάται τώρα τι σημαίνει για τον καθένα "πρόσφυση στη λάσπη". Εμένα μου αρκεί ο έλεγχος με μικρές/μέσες ταχύτητες στη λάσπη. Επιβίωση δηλαδή και να περάσουμε. Αν ψάχνεις κάτι παραπάνω, δε μπορώ να βοηθήσω. Εκείνο που θέλω, το δίνουν τα wild με το παραπάνω και καλύτερα από τα άλλα που είπα πριν (που πάλι 1,5 bar τα δούλευα, όχι χαμηλότερα).
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
@forester κι απο αλλον φιλο ακουσα οτι δουλευουν πολυ χαμηλες πιεσεις στα Wild για λασπωμενα κ βαρια εδαφη...ακομα κ πιο χαμηλες απο 18/19...κ γιαυτο θελω αποψεις...
Κωστή ,ΝΑΙ...αλλά με HD σαμπρέλες ,ειδικά εμπρός.
Με πίεση 18 ή μικρότερη όπως λές εμπρός ,μοτό 230 κιλά +100 κιλά αναβάτης ,αν πέσεις με φόρα σε φυτευτή ,καταλαβαίνεις...
 

desert fox

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Σε αναμονη......
Τα wild ρε παιδια ειναι πολυ μαλακα για χαμηλες πιεσεις (18-19 psi) Τετοιες πιεσεις εχουμε στα καθαρα εντουρο λαστιχα που ειναι πολυ σκληρα με ενοισχιμενο σκελετο .
25 psi πιστευω οτι ειναι οκ για τα συγκεκριμενα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω και εγώ την π@παρα μου μετά από σχεδόν 2500 σε όλα τα εδάφη και μάλλον την πιο βαριά μηχανή, γιατί κουβαλάω και βαλίτσες στα 2μερα!

Λάσπη και μαλακά περάσματα 1.5 bar
Σε όλο το περσινό troffy και στις μονοήμερες δεν ανέβασα πουθενά πιέσεις και δεν είχα πρόβλημα!
Στο 2μερο της Φολόης....μπλεξαμε σε ένα πολύ σαθρό ανηφορικό και δεν μου άρεσε μπροστά!
Ανέβασα στα 2 bar και "ισιωσα"..
Άφησα στα υπόλοιπα 130 περίπου χλμ 2 bar παντού και διαπίστωσα ότι και με αυτή την πίεση το λάστιχο λειτουργούσε άψογα παντού!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Με πίεση 18 ή μικρότερη όπως λές εμπρός ,μοτό 230 κιλά +100 κιλά αναβάτης ,αν πέσεις με φόρα σε φυτευτή ,καταλαβαίνεις...
Οσο γι'αυτο αστο...και 25 να εχω και 26 πιεση...καταλαβαινεις,ψαχνω μηχανημα να τετραγωνιζει τις σαμπρελες μετα...να πηγαινουν ασορτι με τη ζαντα...:alien::wacky:
 
Top Bottom