Arai Chaser x

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
Μεγειά σου και απεφτο! ήσουν κάτοχος και παλαιότερα των Arai? Έχω chaser του '10 και θα ήθελα να το αλλάξω κάποια στιγμή. Η ερώτηση μου είναι αν έχει αλλάξει κάτι αλλάξει στα καλούπια και κατεπέκταση στα νούμερα? Φοράω 57 αλλα στο chaser είμαι S (ενω στα υπόλοιπα κράνη M)
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μεγειά σου και απεφτο! ήσουν κάτοχος και παλαιότερα των Arai? Έχω chaser του '10 και θα ήθελα να το αλλάξω κάποια στιγμή. Η ερώτηση μου είναι αν έχει αλλάξει κάτι αλλάξει στα καλούπια και κατεπέκταση στα νούμερα? Φοράω 57 αλλα στο chaser είμαι S (ενω στα υπόλοιπα κράνη M)
Καλημέρα και ευχαριστώ.
Αυτό είναι το τρίτο Arai που παίρνω. Το πρώτο δεν θυμάμαι καν τι μοντέλο ήταν, δεν είχα ούτε μηχανή τότε, το είχα αγοράσει για το καρτ. Το δεύτερο, που είχα μέχρι και σήμερα, ήταν ένα Viper Gt του 2009. Ξέρω ότι κάποια στιγμή η Arai άλλαξε τις φόρμες της αλλά δεν γνωρίζω πότε. Το παρήγγειλα λοιπών έχοντας ένα μικρό φόβο. Μέτρησα το κεφάλι, βρήκα ότι είμαι και πάλι στο Μ και έβαλα την παραγγελία. Ευτυχώς μου έκατσε κουτί. Σε μαγαζί δεν πήγα να δοκιμάσω. Το έχω κάνει μόνο μια φορά πριν πολλά χρόνια ένιωσα πολύ άσχημα και είπα δεν το ξανακάνω ποτέ. Αν κάνω λάθος ας το λουστώ.

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι το εξής, το προηγούμενο κράνος που ήταν πάλι Μ έγραφε επάνω 57-58, το ίδιο έγραφε το site για το καινούργιο. Όμως όταν ήρθε το καρτελάκι επάνω γράφει μόνο 57.

Νομίζω πως, αν επιλέξεις να κάνεις αγορά από έξω, το μόνο που σε εξασφαλίζει είναι να μετρήσεις σωστά το κεφάλι σου και να επιλέξεις μαγαζί με σαφείς όρους επιστροφών.
Αυτά, ελπίζω να βοήθησα λίγο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ως κάτοχος παλιού chaser και έχοντας δοκιμάσει το τελευταίο, δεν έχουν διαφορά στο καλούπι εντός.

**
Μέγεθος medium και τότε και τώρα.**
 
Τελευταία επεξεργασία:

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Μεγειά σου και απεφτο! ήσουν κάτοχος και παλαιότερα των Arai? Έχω chaser του '10 και θα ήθελα να το αλλάξω κάποια στιγμή. Η ερώτηση μου είναι αν έχει αλλάξει κάτι αλλάξει στα καλούπια και κατεπέκταση στα νούμερα? Φοράω 57 αλλα στο chaser είμαι S (ενω στα υπόλοιπα κράνη M)

εχουν κανει σιγουρα αλλαγες...στο viper gt φορουσα medium, τωρα στο καινουριο quantum pro (δε θυμαμαι πως το λενε ακριβως) φοραω large και εχω μεγαλωσει και τα πλαινα μαξιλαρακια λιγο...

αυτα τα κρανη υποτιθεται συμφωνα με την αραι μοιραζονταν παντα το ιδιο κελυφος οποτε, καλο ειναι να δοκιμασεις πριν αγορασεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Ψάχνοντας για αγορά Arai chaser x από έξω βλέπω πως οι τιμές δεν είναι αυτές που ήταν πριν χρόνια. Είχα αγοράσει το προηγούμενο από Αγγλία με σχεδόν 150 ευρώ κάτω από εδώ. Τώρα οι τιμές σε κάποιες περιπτώσει είναι και πιο πάνω από Ελλάδα. Δεν ξέρω αν χάλασαν αυτοί οι αν φτιάξαμε εμείς :laugh:
3 πράγματα έχουν συμβεί από τα παλιά τα χρόνια

1 Παράλληλες εισαγωγές
2 Μεταφορές φορολογικής έδρας στη Βουλγαρία
3 Αλλαγή πολιτικής των εταιρειών με προσπάθεια πανευρωπαϊκής τιμής.
Προστασία δηλαδή του φυσικού σημείου πώλησης για ευνόητους λόγους

υγ
Να υποθέσω ότι τώρα που φύγανε οι κλέφτες είναι πιο καλά για όλους....
και φυσικά δεν εννοώ τον καταναλωτή που κοιτάει την τσεπούλα του
(και καλά κάνει)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
..... ήταν ένα Viper Gt του 2009. Ξέρω ότι κάποια στιγμή η Arai άλλαξε τις φόρμες της αλλά δεν γνωρίζω πότε. Το παρήγγειλα λοιπών έχοντας ένα μικρό φόβο. Μέτρησα το κεφάλι, βρήκα ότι είμαι και πάλι στο Μ και έβαλα την παραγγελία. Ευτυχώς μου έκατσε κουτί. Σε μαγαζί δεν πήγα να δοκιμάσω. Το έχω κάνει μόνο μια φορά πριν πολλά χρόνια ένιωσα πολύ άσχημα και είπα δεν το ξανακάνω ποτέ. Αν κάνω λάθος ας το λουστώ.
Αυτό το κράνος είχα αγοράσει το 2009. Το replica μάλιστα, στα χρώματα κάποιου οδηγού αγώνων!
Είχα πάει σε πολύ γνωστό μαγαζί στην Καλλιρόης. Μπήκα μέσα και πήγα κατευθείαν στα κράνη. Έψαχνα πόση ώρα σαν τον μ@λακα να βρω το viber gt, ανάμεσα σε όλα τα κράνη που είχε. Δεν ηρθε ούτε ένας να με ρωτήσει τι ψάχνω.
Ύστερα από αρκετή ώρα, το βρήκα. Το φόρεσα και έμεινα μέσα στο μαγαζί δεκαπέντε λεπτά φοροντας το, για να δω εάν με ενοχλεί κάπου. Παράλληλα εκανα βόλτες στο μαγαζί. Πάλι κανένας δεν ενδιαφέρθηκε να με ρωτήσει... κάτι.
Μετά τα δεκαπέντε λεπτά, πήγα ο ίδιος στο γραφείο όπου καθοντουσαν και τους ρώτησα τιμή. Με το ζόρι μου είπαν, 685€. Αυτό, ξερά... 685€!!!
Είχα μαζί μου τα λεφτά για άμεση αγορά, αλλά επειδή τόση ώρα με είχαν γραμμένο, τους έγραψα και εγώ!
Τελικά, το αγόρασα απ'το εξωτερικό με μόνο 350€ στην πόρτα του σπιτιού μου!!! Σε καλό μου βγήκε αυτή τους η συμπεριφορά. Κάτι σαν "τι θέλει αυτός ο ενοχλητικός εδώ;"!

Από τότε...... καλύτερα να αισθάνονται ασχημα "αυτοί", πάρα εγώ!!!!!
 
Top Bottom