Arai Quantic σχεδιασμένο με τα καινούρια πρότυπα ασφαλείας

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
22.06 αντί για το 22.05. Δεν ξερω αν ειναι το πρώτο, μάλλον είναι, αλλά σίγουρα από τα πρώτα κράνη που σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε συμφωνα με τα ανανεωμένα πρότυπα ασφαλείας.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δείτε το βίντεο μέχρι το τέλος γιατί ξεκίνησαν και στην ευρώπη τα αμερικανικα κόλπα. Δηλαδή όσοι ακολουθούν στο facebook το παραπανω καταστημα θα συμμετάσχουν σε κλήρωση για ενα fantic caballero 250...
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Αν και λάτρης των Αράι για την ποιότητα και εφαρμογή τους, αυτό είναι κακάσχημο. Γούστα βέβαια είναι αυτά του καθένα... αλλά δεν μπορώ να πληρώσω ποια ένα σκασμό λεφτά για το ίδιο κέλυφος με μπόλικο θόρυβο, σε 30 διαφορετικά σχέδια ... .π.χ ανοιχτού τύπου...!! και μετά λέει ότι λόγω υψηλών στάνταρντς δεν φτιάχνει εσωτερικό μηχανισμό ζελατίνας. Ίδιο κέλυφος, ίδιος μηχανισμός ζελατίνας, βάλαν και μια αεροτομή άλλαξαν τους μπροστινούς αεραγωγούς και να ένα καινούργιο μοντέλο. Ευτυχώς ο ανταγωνισμός είναι πάρα πολύ δυνατός.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Aσχετο, αλλα ο παρουσιαστης αλλαξε καριερα? Ειναι Danny D?

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα περιμένουμε λίγο για ένα long oval όπως το chaser και να δούμε και λίγο πιο νορμάλ τιμή
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Πέραν του ece 22-06 υπάρχει νομίζω από περσι η προδιαγραφη της FIM η οποία είναι ακόμα πιο αυστηρή και τηνε χουν ήδη κάποια λίγα κράνη
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Και σε παλιοτερα Quantum ειχε αναλογο θεμα με τους επανω αεραγωγους,υπο καποια γωνια μπαζανε αλλα who cares..η ποιοτητα κ η εφαρμογη Arai ηταν κ ειναι αλλου οποτε χαλαλι τα τσιρωτα...
John ωραιοτατη παρουσιαση! :friendship:
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Και σε παλιοτερα Quantum ειχε αναλογο θεμα με τους επανω αεραγωγους,υπο καποια γωνια μπαζανε αλλα who cares..η ποιοτητα κ η εφαρμογη Arai ηταν κ ειναι αλλου οποτε χαλαλι τα τσιρωτα...
John ωραιοτατη παρουσιαση! :friendship:
Ευχαριστώ George!
Όσον αφορά την εφαρμογή που αναφέρεις, η αλήθεια είναι ότι όταν το φοράω στο κεφάλι μου κάθεται απαλά και σωστά σαν να φόρεσα σκούφο!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Moto n' Joy καλησπέρα , είδα το συγκριτικό σου ...επειδή είμαι σε σκέψεις για αναβάθμιση και επειδή τα λεφτά είναι πολλά .... Εμένα ένα είναι το μεγάλο μου πρόβλημα με το κράνος είχα (των 200 ευρώ μαξ) .... Σε καλοκαιρινούς καιρούς είτε σε εθνική είτε σε επαρχιακό νιώθω ότι πνίγονται και πάντα είμαι με ανοιχτή ζελατίνα . Αυτό το πρόβλημα το είχες με το nxr η το arai ..... Γιατί αν υπάρχει καλή κυκλοφορία αέρα δεν χρειαζετε να ανοίγεις κάθε λίγο την ζελατίνα..... Τι λες γι'αυτό;;; Επίσης η συνομιλία με τον συνεπιβάτη η στο κινητό με ταχύτητας 130 χλμ γίνετε άνετα γιατί εγώ δεν ακούω σχεδόν τίποτα! Αυτες είναι βασικές μου ερωτησεις

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Moto n' Joy καλησπέρα , είδα το συγκριτικό σου ...επειδή είμαι σε σκέψεις για αναβάθμιση και επειδή τα λεφτά είναι πολλά .... Εμένα ένα είναι το μεγάλο μου πρόβλημα με το κράνος είχα (των 200 ευρώ μαξ) .... Σε καλοκαιρινούς καιρούς είτε σε εθνική είτε σε επαρχιακό νιώθω ότι πνίγονται και πάντα είμαι με ανοιχτή ζελατίνα . Αυτό το πρόβλημα το είχες με το nxr η το arai ..... Γιατί αν υπάρχει καλή κυκλοφορία αέρα δεν χρειαζετε να ανοίγεις κάθε λίγο την ζελατίνα..... Τι λες γι'αυτό;;; Επίσης η συνομιλία με τον συνεπιβάτη η στο κινητό με ταχύτητας 130 χλμ γίνετε άνετα γιατί εγώ δεν ακούω σχεδόν τίποτα! Αυτες είναι βασικές μου ερωτησεις

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το παλιό μου SHOEI ήταν το μοντέλο QWEST, σαφώς είχε χειρότερο αερισμό από το καινούριο ARAI QUANTIC και κατά συνέπεια στον θερμό καιρό ένιωθα περισσότερη ζέστη στο κεφάλι μου. Επίσης το άνοιγμα μπροστά στο πρόσωπο στο ARAI είναι λίγο μεγαλύτερο. Στο SHOEI ήθελα πολύ περισσότερο να ανοίγω την ζελατίνα για να παίρνω αέρα από ότι θέλω τώρα στο ARAI. Βέβαια δεν έχει μπει για τα καλά το καλοκαίρι ακόμη, οπότε το QUANTIC δεν έχει δοκιμαστεί ακόμη σε συνθήκες πολύ υψηλών θερμοκρασιών. Παρόλα αυτά κρίνοντας από τον μέχρι τώρα καιρό είμαι σίγουρος ότι το ARAI θα είναι πολύ πιο δροσερό το καλοκαίρι. Όσον αφορά το πόσο ήσυχο είναι, τι να σου πω, δεν βρίσκω τραγικές διαφορές με το SHOEI. Εν' τω μεταξύ επειδή του έβαλα καινούρια ενδοεπικοινωνία (SENA 50S) η οποία έχει πιο δυνατά ηχεία, η αλήθεια είναι ότι ακούω τα πάντα και με ταχύτητες μεγαλύτερες από 130. Αυτό όμως πιστεύω ότι έχει να κάνει πιο πολύ με το καινούριο SENA παρά με το ARAI. Έτσι και αλλιώς όταν ξεμακραίνω φοράω ωτασπίδες οπότε θόρυβο κράνους δεν έχω και παρόλα αυτά ακούω και την ενδοεπικοινωνία.
 
Top Bottom