Arai Tour X4 vs Nexx XD1 vs Touratech Aventuro

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Τα μόνα κράνη που είχα ήταν ένα Shoei Qwest και το Arai Tour X3 -κυρίως το 2ο. Τώρα ηρθε η ωρα για την αλλαγή. Είμαι ανάμεσα στα 3 του τίτλου και ειδικά ανάμεσα στο Nexx XD1 και το Touratech κυρίως λόγω του χαμηλότερου βάρους τους. Ωστόσο για το XD1 έχω διαβάσει κάποια αρνητικά σχόλια από κατόχους-χρήστες σχετικά με την ποιότητα κατασκευής και συναρμολόγησης, ειδικά για τα εσωτερικά μαξιλαράκια-μαγουλα, ότι βγαίνουν πολύ εύκολα οταν βγάζεις το κράνος και διάφορα άλλα. Γνωρίζει κανείς αν και το Aventuro είχε αυτά τα θέματα;
Επίσης ότι το XD1 είναι πιο στενό στο ίδιο νούμερο από το αντίστοιχο Arai οπότε καλό είναι να επιλέξεις ένα νούμερο πιο πάνω. Επίσης λένε ότι είναι πιο ήσυχο από το Arai. Από την άλλη σκέφτομαι να επιλέξω την καλή δοκιμασμένη συνταγή που ακούει στο όνομα Arai.
Αν υπάρχει κάποιος πρωην κάτοχος Tour X3 και νυν Nexx XD1 ή Aventuro και μπορεί να μας δώσει τα φώτα του, ας γράψει τις εντυπώσεις του.
Επισης αν κάποιο από τα 3 δε χωράει σε top case vario απο f800gs...
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Επειδη αναφερεις ποιοτητα κατασκευης, να πω οτι εχω το Tour X4 εδω και δυομιση χρονια (δεν ειχα ποτε προηγουμενα κρανη αυτης της σειρας) και βρισκω την ποιοτητα κατασκευης οχι σαν προηγουμενα Arai που ειχα αλλα κατωτερη: εχω παρει τους πανω ρυθμιστες των αεραγωγων ηδη δυο φορες ηδη και επισης η παραμικρη επαφη κανει σημαδια. Επισης μικρα κομματακια εχουνε φυγει απο την επιφανεια του κελυφους μετα απο καποια ψιλοχτυπηματα.
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
Δεν εχω αποψη για κανενα απο τα τρια απλα αυτο που θελω να πω επειδη συνγκρινεις τουρατεκ και νεξ οσον αφορα την ποιοτητα τους, εχω την εντυπωση οτι προκειτε για το ιδιο κρανος. Το συζηταγαμε τις προαλες στο καφε, δεν το ηξερα. Αν καποιος το γνωριζει ας το επιβεβεωσει.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
είναι ο ίδιος κατασκευαστής (ΝΕΧΧ) και για τα 2: ΝΕΧΧ XD1 και touratech aventuro.
Αλλά είναι διαφορετικά τα 2 κράνη μεταξύ τους.
Η ΝΕΧΧ φτιάχνει της τούρατεκ σύμφωνα με τις προδιαγραφές που η τούρατεκ δίνει στον κατασκευαστή ΝΕΧΧ.
Της τούρατεκ είναι πιο ποιοτικό στα υλικά αλλά και στην συναρμογή.
Επίσης το ΝΕΧΧ έχει ενσωματωμένα γυαλία ηλίου ενώ της τούρατεκ δεν έχει.

Για ARAI δεν έχω άποψη γιατί δεν μου κάθονται καθόλου καλά και προσπερνώ όποιες κριτικές γι´αυτά.

(το μελλοντικό μου θα είναι το aventuro ή το shoei hornet adv)
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το Touratech είναι όλο carbon ενώ το Nexx είναι μίξη carbon με fiberglass και kevlar νομίζω. Το touratech πρεπει να είναι 100 γραμμάρια πιο ελαφρύ συν ότι δεν έχει τα γυαλιά κατι που το θεωρώ θετικό γιατί εχω διαβάσει ότι σε εκτος δρομου διαδρομή μπορεί να ενεργοποιηθεί κατα λάθος και μονος του ο μηχανισμός από το ταρακούνημα. Γενικά δεν ειμαι φαν των πολλών μηχανισμών στο κράνος. Ωστόσο το Touratech έχει 150 ευρώ διαφορά...παραπάνω. Πρέπει να τα δοκιμάσεις για να κρίνει ο καθένας αν η διαφορά στην τιμή αντικατοπτρίζεται και στη διαφορά στην ποιότητα.,,,
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Εγω θα σου μιλησω για το arai ως κατοχος tour x4......θα διαφωνησω με τον πιο πανω φιλο καθως πιστευω οτι η ποιοτητα του ειναι ανωτατη.....απλα αν εχεις φορεσει αλλα αραι-shoei στο παρελθον(foul face) θα σου φανει καπως παραξενο στην αρχη...λιγο πιο φασαριοζικο αλλα σε καμμια περιπτωση χειροτερο...εγω το εχω σε ασπρομαυρο και δεν ειχα θεματα με χρωματα κτλ,χωραει ανετα στην βαλιτσα μου(μαμα χοντα τρανσαλπ)και στις ταχυτητες του τρανσαλπ(120-140) δεν κουναει, δεν εχει τον τρομερο θορυβο,πολυ καλη ορατοτητα και αερισμο απλα επειδη ο χαρακτηρας του ειναι διπλος(dual sport)δεν μπορει να τα κανει ολα τελεια αλλα τα κανει σχεδον αριστα...
Ο μονος λογος που θα το αλλαξω(καθως το εχω αγγελια σε διπλανο φορουμ-εδω τις καταργησαμε και facebook δεν εχω)ειναι οτι μου "καρφωθηκε"το E1 της schuberth μιας και ειχα βολευτει αφανταστα το c3 μου....
Εγω το tour x4 στο προτεινω για τα αλλα δεν εχω αποψη αλλα δεν μου αρεσει να βαζει η τουρατεκ το ονομα της και να ανεβαζει την τιμη κατα 100-200€(οταν μπορεις να το παρεις απο την μαμα-εταιρεια φθηνοτερα)
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
είναι ο ίδιος κατασκευαστής (ΝΕΧΧ) και για τα 2: ΝΕΧΧ XD1 και touratech aventuro.
Αλλά είναι διαφορετικά τα 2 κράνη μεταξύ τους.
Η ΝΕΧΧ φτιάχνει της τούρατεκ σύμφωνα με τις προδιαγραφές που η τούρατεκ δίνει στον κατασκευαστή ΝΕΧΧ.
Της τούρατεκ είναι πιο ποιοτικό στα υλικά αλλά και στην συναρμογή.
Επίσης το ΝΕΧΧ έχει ενσωματωμένα γυαλία ηλίου ενώ της τούρατεκ δεν έχει.

Για ARAI δεν έχω άποψη γιατί δεν μου κάθονται καθόλου καλά και προσπερνώ όποιες κριτικές γι´αυτά.

(το μελλοντικό μου θα είναι το aventuro ή το shoei hornet adv)
Τα Arai δεν μου έκαναν και εμένα(τα street) το tour x4 το έβαλα και κούμπωσε λόγω πιο οβάλ σχήματος ίσως. Nexx- Touratech δεν μου έκαναν.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Εγω θα σου μιλησω για το arai ως κατοχος tour x4......θα διαφωνησω με τον πιο πανω φιλο καθως πιστευω οτι η ποιοτητα του ειναι ανωτατη.....απλα αν εχεις φορεσει αλλα αραι-shoei στο παρελθον(foul face) θα σου φανει καπως παραξενο στην αρχη...λιγο πιο φασαριοζικο αλλα σε καμμια περιπτωση χειροτερο...εγω το εχω σε ασπρομαυρο και δεν ειχα θεματα με χρωματα κτλ,χωραει ανετα στην βαλιτσα μου(μαμα χοντα τρανσαλπ)και στις ταχυτητες του τρανσαλπ(120-140) δεν κουναει, δεν εχει τον τρομερο θορυβο,πολυ καλη ορατοτητα και αερισμο απλα επειδη ο χαρακτηρας του ειναι διπλος(dual sport)δεν μπορει να τα κανει ολα τελεια αλλα τα κανει σχεδον αριστα...
Ο μονος λογος που θα το αλλαξω(καθως το εχω αγγελια σε διπλανο φορουμ-εδω τις καταργησαμε και facebook δεν εχω)ειναι οτι μου "καρφωθηκε"το E1 της schuberth μιας και ειχα βολευτει αφανταστα το c3 μου....
Εγω το tour x4 στο προτεινω για τα αλλα δεν εχω αποψη αλλα δεν μου αρεσει να βαζει η τουρατεκ το ονομα της και να ανεβαζει την τιμη κατα 100-200€(οταν μπορεις να το παρεις απο την μαμα-εταιρεια φθηνοτερα)
Για να μην αδικούμε την Touratech το δικό τους κράνος είναι carbon. Γι'αυτό η διαφορά τιμής πέρα από το όνομα.

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχω το tour X4 και θα πω οτι ειναι ένα καλό κράνος με απλά καλό εξαερισμό και ποιοτικά μαξιλαράκια που δεν πέφτουν γρήγορα . Ήσυχο σε καμία περίπτωση δεν ειναι , το γείσο δεν με ενοχλεί στα πολλά χιλιόμετρα .Τα εμπρός μαξιλαράκια εχουν την τάση να ξεκουμπωνουν συνέχεια . Πιστεύω οτι ειναι πολύ ακριβό για αυτο που ειναι !


Δοκίμασα το nexx και μου κούμπωσε αρκετά καλά , μου άρεσε που είχε τα γυαλιά , αλλα αν δεν το πας και μια βόλτα δεν ξέρεις απο θόρυβο και απο κούνημα τι θα κάνει .
Επισεις η τιμή του ειναι αρκετά καλή !


Connected with smiling people only !!!
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Έχω το tour X4 και θα πω οτι ειναι ένα καλό κράνος με απλά καλό εξαερισμό και ποιοτικά μαξιλαράκια που δεν πέφτουν γρήγορα . Ήσυχο σε καμία περίπτωση δεν ειναι , το γείσο δεν με ενοχλεί στα πολλά χιλιόμετρα .Τα εμπρός μαξιλαράκια εχουν την τάση να ξεκουμπωνουν συνέχεια . Πιστεύω οτι ειναι πολύ ακριβό για αυτο που ειναι !
Συμφωνω με τα παραπανω αλλα η τελευταια προταση ειναι ολη η ουσια, δε νομιζω οτι αξιζει τοσα χρηματα εκτος και αν το βρει κανεις σε προσφορα (ετσι ειχα παρει εγω το δικο μου Mission Black τον Ιουνη 2014). Οπως για παραδειγμα, παιζουν τωρα τα Detour σε 384GBP / €450:
http://www.motoblouz.co.uk/helmet-arai-tour-x-4-detour-96014-v.html?sku_id=355605&gclid=CMqu9tf1hs8CFSUW0wodNhwMHA

ΥΓ Το γεισο σιγουρα δεν ενοχλει και το εχω επισης χρησιμοποιησει για ταξιδια 180-200χμω με το VFR. Φυσικα θελει ωτοασπιδες οπως ολα τα Arai.
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Κάτοχος Nexx XD1 το οποίο πήρα σε προσφορά. Δεν είχα ποτέ Arai ούτε το touratech. Ο λόγος που δεν πήρα Arai είναι πως είναι πολύ ακριβό για τα βαλάντια μου. Αφού μπορώ να πάρω με 200 ευρώ λιγότερα αντίστοιχα καλό κράνος και δεν μου περισσεύουν προτιμώ το φθηνότερο.
Ξέρω... ξέρω... για την ασφάλεια... αλλά προτιμώ τα 200 να τα φάνε τα παιδάκια μου. Αν μου περίσσευαν κι εγώ Arai θα 'παιρνα ειλικρινά.

Από τότε που βγήκε ζαχάρωνα το Touratech. Το μόνο που με χαλούσε είναι η απουσία εσωτερικής ζελατίνας που τη χρειάζομαι γιατί καθημερινά με βαράει ο ήλιος στα μάτια. Διάβαζα λοιπόν γι αυτό και έτσι πήρα γραμμή και για το Nexx XD1 αφού τα κατασκευάζει η ίδια εταιρία. 550 το touratech 350 to Nexx.
Βλέπω το touratech σε αγγελία λόγω λάθος μεγέθους στα 400 και παίρνω φόρα... όμως ήταν σε small. Τζίφος.
Μετά από μερικές μέρες βλέπω προσφορά το Nexx στα 175 (!!!) σε XL. Διαβάζοντας για πιο στενή γραμμή λέω ας το δοκιμάσω.
Ήταν λίγο χαλαρό, όχι πως δεν φοριόταν, αλλά η συσκευασία περιλαμβάνει δύο ζευγάρια πρόσθετα που τα κολλάς για να ταιριάξει καλύτερα στο κεφάλι σου.
Χρησιμοποίησα και τα δύο και είμαι κομπλέ.
Αν εξαιρέσεις κάποια ελαφρά τριξίματα από το φελιζόλ που ακούγονται μόνο σταματημένος κατά τα άλλα ήταν κορυφαία αγορά, ιδίως σε αυτά τα λεφτά.
Καλή αεροδυναμική. Σε γρήγορο ταξίδι 160-180 έβγαλα το γείσο εντελώς στην επιστροφή επειδή κούναγε το πρόσθετο "φρύδι" που έχει μπροστά. Αυτό μπορεί να αφαιρεθεί εντελώς, αλλά εμένα μετά από δοκιμές, λειτουργεί καλύτερα από πλευράς αεροδυναμικής με αυτό, στην πιο μέσα θέση.
Δεν θα το έλεγα ήσυχο αλλά ούτε και τρομερά θορυβώδες. Πολύ πιο ήσυχο από το AGV Ti Tech μου.
Σκληρή ζελατίνα και αρκετά καλός αερισμός.
Θέσεις έτοιμες για να κουμπώσεις κάμερα πάνω ή στο πλάι (και από τις δύο μεριές).
Κατεβαίνει λίγο πιο χαμηλά από τα υπόλοιπα για μεγαλύτερη προστασία.
Βάρος (αναμενόμενο) γύρω στα 1500 γρ.
Μάγουλα και αυχένας που ξεκουμπώνουν πανεύκολα σε περίπτωση στραβής (μακρυά απ' όλους μας).
Λουράκι μακρύτερο ώστε να μπορείς απλά χαλαρώνοντάς το, να βγάζεις το κράνος. D Ring κούμπωμα.
Έχει έτοιμες θέσεις για ενδοεπικοινωνία ακουστικά κλπ. Αν πάρεις της Nexx μπαίνει σε ειδική θέση αλλά έχει 250 ευρώ. Νομίζω με τα ίδια λεφτά υπάρχουν άλλες με καλύτερα χαρακτηριστικά.
Έχω το μαύρο ματ που είναι πολύ ανώτερο από το αντίστοιχο ματ σε Acerbis που είχα παλιότερα. Καθαρίζει με χλιαρό νερό χωρίς να μένουν στίγματα.
Για την ομορφιά δεν λέω γιατί είναι προσωπικό θέμα.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα πολύ μελετημένο και προσεγμένο κράνος. Αν θα το έπαιρνα στα 350? Το πιο πιθανό είναι πως ναι. Σε ευκαιρία οπωσδήποτε.
Με διαφορά μέχρι 100 ευρώ θα προτιμούσα το Touratech κυρίως λόγω βάρους.

Όποιος θέλει να το δει/δοκιμάσει σε κανένα καφέ, μεταξύ Αννούλας και μπιρονίου ευχαρίστως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Trelos166

Greco TheRider
Περιοχή
Planet Earth
Όνομα
Παν
Μοτό
R1200 GSA
Τα μόνα κράνη που είχα ήταν ένα Shoei Qwest και το Arai Tour X3 -κυρίως το 2ο. Τώρα ηρθε η ωρα για την αλλαγή. Είμαι ανάμεσα στα 3 του τίτλου και ειδικά ανάμεσα στο Nexx XD1 και το Touratech κυρίως λόγω του χαμηλότερου βάρους τους. Ωστόσο για το XD1 έχω διαβάσει κάποια αρνητικά σχόλια από κατόχους-χρήστες σχετικά με την ποιότητα κατασκευής και συναρμολόγησης, ειδικά για τα εσωτερικά μαξιλαράκια-μαγουλα, ότι βγαίνουν πολύ εύκολα οταν βγάζεις το κράνος και διάφορα άλλα. Γνωρίζει κανείς αν και το Aventuro είχε αυτά τα θέματα;
Επίσης ότι το XD1 είναι πιο στενό στο ίδιο νούμερο από το αντίστοιχο Arai οπότε καλό είναι να επιλέξεις ένα νούμερο πιο πάνω. Επίσης λένε ότι είναι πιο ήσυχο από το Arai. Από την άλλη σκέφτομαι να επιλέξω την καλή δοκιμασμένη συνταγή που ακούει στο όνομα Arai.
Αν υπάρχει κάποιος πρωην κάτοχος Tour X3 και νυν Nexx XD1 ή Aventuro και μπορεί να μας δώσει τα φώτα του, ας γράψει τις εντυπώσεις του.
Επισης αν κάποιο από τα 3 δε χωράει σε top case vario απο f800gs...
Τα πρώτα aventuro είχαν πρόβλημα με τα μαξιλάρια ( ξεκούμπωναν με την αφαίρεση του κράνους). Το επιδιόρθωσαν αλλάζοντας τα κλιπς και τώρα είναι ΟΚ. Δεν είναι αθόρυβο με το γείσο ούτε ενδείκνυται για υψηλές ταχύτητες.
 

saitman

Μέλος
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Όνομα
ΜΗΝΑΣ ΣΑΪΤΑΚΗΣ
Μοτό
R 1200 GS 2004
εχω το nexx.2 προβληματα μετα απο 2 χρονια.πρωτα με τα μαξιλαρακια αλλα εφτιαξα με κολλα.τωρα πεφτει η ζελατινα κατα την πορεια.γενικα απογοητευτηκα

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Λοιπόν, θα έβαζα στην εξίσωση ένα ακόμη κράνος: Shoei Hornet ADV

Το έκανα test ride το Σάββατο που πέρασε. Έχω να πω ότι εντυπωσιάστηκα.
Ο φόβος μου ήταν το γείσο σε συνδυασμό με το ύψος μου (1.93), μιας και η ζελατίνα της μοτοσυκλέτας δεν με καλύπτει.
Δεν κουνάει καθόλου και ένιωθα σαν να μην υπήρχε γείσο. Πήγα συνεχόμενα με 140-150 και όλα μια χαρά.
Φανταστική ποιότητα κατασκευής και ειδικότερα πολύ καλός ο αερισμός (πράγμα που αναζητώ στο μελλοντικό μου κράνος).

Έχω ένα Shoei Qwest (και πριν Shoei XR1000) οπότε γνωρίζω από Shoei και ασυναίσθητα η σύγκριση έγινε με το Qwest που είναι το κράνος μου αυτή την περίοδο.
2 αρνητικά:
- περνάει πολύς αέρας από το πηγούνι. Αλλά νομίζω πως αυτό λύνεται με αγορά ενός έξτρα υποσιάγωνου. Υπάρχει σαν έξτρα για το hornet adv.
(σίγουρα είναι καλό κατά τους θερινούς μήνες, αλλά σε όχι τόσο υψηλές θερμοκρασίες και με υψηλές ταχύτητες θα είναι ενοχλητικό. Είχε 18 βαθμούς όταν το δοκίμασα, που κρύο δεν το λες)
- το βάρος του... Δοκίμασα large και έγραφε 1550-1650 gr. Το αισθανόμουν αρκετά πιο βαρύ από το Qwest. To touratech aventuro θύμιζε πούπουλο μπροστά στο hornet adv.

Ένα ουδέτερο ήταν ο θόρυβος.
Το Qwest θεωρείται ένα από τα πιο αθόρυβα κράνη. Με το Qwest ακούω τον κινητήρα αλλά με το hornet adv δεν τον άκουγα τόσο καθαρά.
Παρ' όλα αυτά δεν είχε ενοχλητικό επίπεδο θορύβου, απλά διαφορετικό.

Συμπέρασμα: αν εξαιρέσουμε το κόστος του hornet adv, μόνο ένα μεγάλο αρνητικό βρήκα: το βάρος του.
Επειδή θέλω να έχω τη GoPro πάνω στο κράνος νομίζω πως δεν θα τα καταφέρω με το hornet adv και θα είναι πολύ κουραστική η παρουσία της GoPro σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Τα παραπάνω τα έγραψα γιατί ο @al800 στο 1ο ποστ έγραψε ότι α) ήταν/είναι κάτοχος του Qwest και β) παντού διαβάζω ότι το Hornet adv είναι αρκετά πιο αθόρυβο από το Arai tour X4.
 

STELTH

Μέλος
Περιοχή
ΧΙΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ
Όνομα
ΣΤΕΛΙΟΣ
Μοτό
GS 1200 ADV DOHC
TRICITY 125 YAMAHA
Λοιπόν, θα έβαζα στην εξίσωση ένα ακόμη κράνος: Shoei Hornet ADV

Το έκανα test ride το Σάββατο που πέρασε. Έχω να πω ότι εντυπωσιάστηκα.
Ο φόβος μου ήταν το γείσο σε συνδυασμό με το ύψος μου (1.93), μιας και η ζελατίνα της μοτοσυκλέτας δεν με καλύπτει.
Δεν κουνάει καθόλου και ένιωθα σαν να μην υπήρχε γείσο. Πήγα συνεχόμενα με 140-150 και όλα μια χαρά.
Φανταστική ποιότητα κατασκευής και ειδικότερα πολύ καλός ο αερισμός (πράγμα που αναζητώ στο μελλοντικό μου κράνος).

Έχω ένα Shoei Qwest (και πριν Shoei XR1000) οπότε γνωρίζω από Shoei και ασυναίσθητα η σύγκριση έγινε με το Qwest που είναι το κράνος μου αυτή την περίοδο.
2 αρνητικά:
- περνάει πολύς αέρας από το πηγούνι. Αλλά νομίζω πως αυτό λύνεται με αγορά ενός έξτρα υποσιάγωνου. Υπάρχει σαν έξτρα για το hornet adv.
(σίγουρα είναι καλό κατά τους θερινούς μήνες, αλλά σε όχι τόσο υψηλές θερμοκρασίες και με υψηλές ταχύτητες θα είναι ενοχλητικό. Είχε 18 βαθμούς όταν το δοκίμασα, που κρύο δεν το λες)
- το βάρος του... Δοκίμασα large και έγραφε 1550-1650 gr. Το αισθανόμουν αρκετά πιο βαρύ από το Qwest. To touratech aventuro θύμιζε πούπουλο μπροστά στο hornet adv.

Ένα ουδέτερο ήταν ο θόρυβος.
Το Qwest θεωρείται ένα από τα πιο αθόρυβα κράνη. Με το Qwest ακούω τον κινητήρα αλλά με το hornet adv δεν τον άκουγα τόσο καθαρά.
Παρ' όλα αυτά δεν είχε ενοχλητικό επίπεδο θορύβου, απλά διαφορετικό.

Συμπέρασμα: αν εξαιρέσουμε το κόστος του hornet adv, μόνο ένα μεγάλο αρνητικό βρήκα: το βάρος του.
Επειδή θέλω να έχω τη GoPro πάνω στο κράνος νομίζω πως δεν θα τα καταφέρω με το hornet adv και θα είναι πολύ κουραστική η παρουσία της GoPro σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Τα παραπάνω τα έγραψα γιατί ο @al800 στο 1ο ποστ έγραψε ότι α) ήταν/είναι κάτοχος του Qwest και β) παντού διαβάζω ότι το Hornet adv είναι αρκετά πιο αθόρυβο από το Arai tour X4.
Πολυ σωστα τα γραφεις Γιωργο ,τωρα που εβγαλε κ το καινουριο
Shoei Hornet ADV Navigate TC-5

να δουμε ποτε κ αν θα καταφερουμε να το παρουμε.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Μ 'αρέσει που είσαι σταθερός χαρακτήρας. Χαχαχαχαχα :p
Καλοφόρετο και αγραντζούνιστο να 'ναι.
Είναι αυτό που κάποιος πάει σε ένα καφέ μπαρ και ρωτάει, "τι μπύρες έχετε"; και αφού ο σερβιτόρος του πει όλη την λίστα και τους τύπους της μπύρας τελικά παραγγελνει ένα φρεντο εσπρεσσο :wacky: :D

Καλορίζικο και αγρατζουνιστο :)
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Το Nexx D1 το δοκίμασα πριν από κάποιο καιρό αλλά δεν πάτησα σκανδάλη και μιας και η επόμενη μηχανή θα είναι naked, είπα αντί για Tour X4 να πάμε σε κάτι άλλο...
 
Top Bottom