Aral

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Εχεις δικιο ετσι ακριβως ο καθενας το ψαχνει απ την πλευρα του.....εγω π.χ. οταν ειχα τα βαραντερο εβαζα ipon 15-50 και ημουν παντα οκ. αλλα τα αεροψυκτα ειναι αλλη κατασταση....χρειαζεται λαδια τα οποια να προτεινονται για αεροψυκτα...
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Παντως τα ARAL 10-40 που συνιστουσε καποτε η BMW και εβαζα και γω, στη συσκευασια τους επανω εγραφαν χαρακτηριστικα οτι ειναι για μοτο.. Δεν ξερω αν αυτο λεει κατι, απλα το αναφερω.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Παντως τα ARAL 10-40 που συνιστουσε καποτε η BMW και εβαζα και γω, στη συσκευασια τους επανω εγραφαν χαρακτηριστικα οτι ειναι για μοτο.. Δεν ξερω αν αυτο λεει κατι, απλα το αναφερω.
Για μοτο Θαναση ειναι πολλα λαδια αλλα οχι απαραιτειτα και για GS. Eν το μεταξυ η GS εβαζε παντα 20-50 ανεξαρτητου μαρκας η οποια αλλαζει κατα καιρους συμφωνα με τις εμπορικες συνεργασιες που κλεινει το εργοστασιο....αλλα και σ αυτη την περιπτωση τις προδιαγραφες παραγωγης λιπαντικων τις οριζει το εργοστασιο παραγωγης του οχηματος στο οποιο θελει να τα χρησιμοποιησει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
.. Eν το μεταξυ η GS εβαζε παντα 20-50 ανεξαρτητου μαρκας η οποια αλλαζει κατα καιρους συμφωνα με τις εμπορικες συνεργασιες που κλεινει το εργοστασιο..
Περα απο τις εκαστοτε συνεργασιες (που οντως ετσι ειναι) το manual του GS λεει για 10-40 και αυτο παντα εβαζαν και στην επισημη αντιπροσωπεια και συνεχιζω και γω να βαζω
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Περα απο τις εκαστοτε συνεργασιες (που οντως ετσι ειναι) το manual του GS λεει για 10-40 και αυτο παντα εβαζαν και στην επισημη αντιπροσωπεια και συνεχιζω και γω να βαζω
Μηπως ειναι μοντ 2010 και μετα;
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Eιναι του Ιουνιου του 2004, απο τα πρωτα που πατησαν Ελληνικη ασφαλτο! :cool:

:p
Δεν γνωριζω για το συγκεκριμενο μοντελο. Εγω ειχα adv 06 και τωρα 08 και το βιβλιο οριζει τις προδιαγραφες που προανεφερα. Οπως το ιδιο εχει συμβει και σε μοτοσυκλετες εισαγωγης στις οποιες λογο διαφορετικων κλιματολογικων αναφερεται στο βιβλιο τους διαφορετικο ιξωδες. Συνηθως στην γερμανια μπορει να χρησιμοποιηθει πιο λεπτορευστο λαδι διοτι το 75% φθορας του κινητηρα δημιουργειται κατα την κρυα εκκινηση του. Οποτε σε χαμηλωτερες θερμοκρασιες θελουμε πιο λεπτο λαδι...
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Εν το μεταξυ νομιζω οτι καπου ειχα διαβασει οτι στα πρωτα 1200 η bmw ειχε ορισει ιξωδες 10-40 το οποιο μετα απο 1-2 χρονια ανακαλεσε.Δεν ειμαι σιγουρος ομως για τα manual εκεινων των χρονολογιων
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
..
.. εχει συμβει και σε μοτοσυκλετες εισαγωγης στις οποιες λογο διαφορετικων κλιματολογικων αναφερεται στο βιβλιο τους διαφορετικο ιξωδες. Συνηθως στην γερμανια μπορει να χρησιμοποιηθει πιο λεπτορευστο λαδι διοτι το 75% φθορας του κινητηρα δημιουργειται κατα την κρυα εκκινηση του. Οποτε σε χαμηλωτερες θερμοκρασιες θελουμε πιο λεπτο λαδι...
Παρελειψα να αναφερω οτι το μηχανακι μου ειναι αγορασμενο απο Γερμανια..
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
..


Παρελειψα να αναφερω οτι το μηχανακι μου ειναι αγορασμενο απο Γερμανια..
Ελα πες την αληθεια θες να με τρελανεις ετσι.......;););) :D:D:D
Το λυσαμε το θεμα λοιπον....:ok::ok::ok:
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Οι αντιπροσωπειες πουλανε ο,τι τους πουνε,είναι θεμα μαρκετιν...
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Για μοτο Θαναση ειναι πολλα λαδια αλλα οχι απαραιτειτα και για GS.

Με βαση αυτο το σχόλιο σου θα κανω ενα ερωτημα.
Γιατι η όποια Χ εταιρια βγαζει ενα λιπαντικο για το Χ ειδος κινητηρα,ταυτοχρονα πουλαει και ενα άλλο λαδι που κανει για καθε ειδους κινητηρα,συν του πρηγουμενου?
Παραδειγμα το mobil1 που κανει και για βενζινοκινητηρες/πετρελαιοκινητρες,αλλα ταυτοχρονα πουλαει και εκδοση ντιζελ................τι θελω να πω.......οτι ισως αυτη η θεωρια περι ''ειδικου'' λαδιου να ειναι λιγο μυθος.
Ας εξηγησει καποιος γιατι ενα λαδι προδιαγραφων (για παραδειγμα SH) ιξωδους 10/40 ειναι διαφορετικο για μοτοσυκλετες και διαφορετικο για σκουτερ?
Τι διαφορετικα συστατικα εχει το λαδι του σκουτερ σε σχεση με ενα απλο λαδι μοτοσυκλετας και πια προδιαγραφη το οριζει αυτο?:cool:
Η ερωτησεις δεν ειναι προσωπικεςε σε εσενα,απλα κανω τα ερωτηματα με βαση το σχόλιο σου αυτο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Με βαση αυτο το σχόλιο σου θα κανω ενα ερωτημα.
Γιατι η όποια Χ εταιρια βγαζει ενα λιπαντικο για το Χ ειδος κινητηρα,ταυτοχρονα πουλαει και ενα άλλο λαδι που κανει για καθε ειδους κινητηρα?
Παραδειγμα το mobil1 που κανει και για βενζινοκινητηρες/πετρελαιοκινητρες,αλλα ταυτοχρονα πουλαει και εκδοση ντιζελ................τι θελω να πω.......οτι ισως αυτη η θεωρια περι ''ειδικου'' λαδιου να ειναι λιγο μυθος.
Ας εξηγησει καποιος γιατι ενα λαδι προδιαγραφων (για παραδειγμα SH) ιξωδους 10/40 ειναι διαφορετικο για μοτοσυκλετες και διαφορετικο για σκουτερ?
Τι διαφορετικα συστατικα εχει το λαδι του σκουτερ σε σχεση με ενα απλο λαδι μοτοσυκλετας και πια προδιαγραφη το οριζει αυτο?:cool:
Η ερωτησεις δεν ειναι προσωπικεςε σε εσενα,απλα κανω τα ερωτηματα με βαση το σχόλιο σου αυτο.
Mανο αλλο ειναι το ιξωδες και αλλο οι προδιαγραφες. Φυσικα και ενα 10 -40 λαδι ειναι και για σκουτερ και για μοτοσυκλετες. Αλλα οι προδιαγραφες ειναι προδιαγραφες και πρεπει να τηρουνται παντα διοτι εχουν να κανουν με την γενικη κατασκευη του κινητηρα ( θερμοκρασιες - μεταλα - στροφες λειτουργιας και πολλα αλλα) σε αυτο βασιζονται και τα διαστηματα αλλαγης λαδιων που προτεινει η καθε εταιρεια.Οσο αφορα το ιξωδες δεν μπορεις π.χ. σε ενα super bike που λειτουργει 15-16000 στροφες να βαλεις 20-50 λαδι, θελει οποσδηποτε fullsynthetic και χαμηλου ιξωδες π.χ. 5-30 ή 10-40 αναλογα τον κατασκευαστη, για να μπορει να ειναι λεπτορευστο ωστε να προλαβαινει να λιπαινεται επαρκως ο κινητηρας σε ολο το φασμα των στροφων αλλοιως θα κολλησει.
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Mανο αλλο ειναι το ιξωδες και αλλο οι προδιαγραφες. Φυσικα και ενα 10 -40 λαδι ειναι και για σκουτερ και για μοτοσυκλετες. Αλλα οι προδιαγραφες ειναι προδιαγραφες και πρεπει να τηρουνται παντα διοτι εχουν να κανουν με την γενικη κατασκευη του κινητηρα ( θερμοκρασιες - μεταλα - στροφες λειτουργιας και πολλα αλλα) σε αυτο βασιζονται και τα διαστηματα αλλαγης λαδιων που προτεινει η καθε εταιρεια.Οσο αφορα το ιξωδες δεν μπορεις π.χ. σε ενα super bike που λειτουργει 15-16000 στροφες να βαλεις 20-50 λαδι, θελει οποσδηποτε fullsynthetic και χαμηλου ιξωδες π.χ. 5-30 ή 10-40 αναλογα τον κατασκευαστη, για να μπορει να ειναι λεπτορευστο ωστε να προλαβαινει να λιπαινεται επαρκως ο κινητηρας σε ολο το φασμα των στροφων αλλοιως θα κολλησει.
Κωνσταντινε ξεφυγες απο τα ερωτηματα και ισως φταιω εγω εαν δεν εκανα κατανοητα τα ερωτηματα..
Εφ οσων το X Mobil 1 κανει συμφωνα με την εταιρια και για βενζινοκινητηρα αλλα και για πετρελαιοκινητηρα,τοτε γιατι η ιδια εταιρια λανσαρει και το Χ Mobil1 λιπαντικο πετρελαιοκινητηρα...........ποιες οι διαφορες στην μακροχρονη χρηση?Γιατι να παιζει και διαφορα στην τιμη?

Λαδι σκουτερ ημισυνθετικο............τι διαφορετικο εχει στην συνθεση του απο καπιοιο αλλο συνηθισμενο ημισυνθετικο λαδι μοτο?
Ποια προδιαγραφη οριζει την διαφορετικοτητα?Υπαρχει διαφορα,ή ειναι μαρκετινιστικο παιχνιδι για να πουλανε ακριβοτερα?
Πιθανολογώ οτι δεν μπορουμε με σιγουρια να απαντησουμε οτι προκειτε ή δεν προκειτε περι μαρκετινιστικου παιχνιδιου.
Στην συνεντευξη που ποσταρισε ο Θανασης ο guru λαδιων της Silkoil λεει οτι δεν ξερουμε κατα ποσο οι εταιριες ειναι αληθεις ως προς το πληρως συνθετικο ...................δηλαδη καποιο λαδι παιζει να ειναι ημι και να το πληρωνουμε για φουλ..............καταλαβες τι εννωω.......
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σίγουρα τα λάδια για μοτό, έχουν ειδικά πρόσθετα για να δουλεύουν οι πολύδισκοι συμπλέκτες. Στα σκούτερ δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, ούτε και στα "αυτοκινητάδικα" μπόξερ της BMW, που έχουν δίσκο πλατώ. Αυτό αναγράφεται σασφώς στη συσκευασία.
Τα άλλα με τα πετρέλαια και τα βενζινοπετρέλαια, τα έχω δει κι εγώ , αλλά δεν ξέρω τις διαφορές.
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Βοηθήστε και εμένα τον τυφλό. Έχω το r1150gs 2002 μοντέλο . όταν το πήρα είχε 27000 χλμ τώρα έχει 67000 χλμ του έβαλα 10-40 το έκαιγε 20-50 το έκαιγε τελικά κατέληξα σε 5-40 LIQUI MOLY τα κρατάω 10000 χλμ και συνπληρωνο 1λ επίσης έχει πιο γλυκό δούλεμα. Τα φώτα σας παρακαλώ.

Κώστας r1150gs
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βοηθήστε και εμένα τον τυφλό. Έχω το r1150gs 2002 μοντέλο . όταν το πήρα είχε 27000 χλμ τώρα έχει 67000 χλμ του έβαλα 10-40 το έκαιγε 20-50 το έκαιγε τελικά κατέληξα σε 5-40 LIQUI MOLY τα κρατάω 10000 χλμ και συνπληρωνο 1λ επίσης έχει πιο γλυκό δούλεμα. Τα φώτα σας παρακαλώ.

Κώστας r1150gs
Τα είπες μόνος σου!!!
Liqui Moli και ξερό ψωμί:cool::cool::cool::cool:
Tα ίδια φοράω κι εγώ! Στις 4000χλμ μέχρι τώρα δε λείπουν ούτε 300ml και το δούλεμα άψογο!!! Καμιά σχέση me ta Castrol που έβαζα όσο ήμουν σε εγγύηση....
Και για τα Amsoil πάντως έχω την καλύτερη άποψη, αν και δεν τα δοκίμασα στο GS.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Για το 1150
μεγάλο ρόλο παίζει να έχουν ρυθμιστεί σωστά οι βαλβίδες
Εγω όσο το είχα 20 -50 έβαζα και έκαιγε φυσιολογικά
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Σίγουρα τα λάδια για μοτό, έχουν ειδικά πρόσθετα για να δουλεύουν οι πολύδισκοι συμπλέκτες. Στα σκούτερ δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, ούτε και στα "αυτοκινητάδικα" μπόξερ της BMW, που έχουν δίσκο πλατώ. Αυτό αναγράφεται σασφώς στη συσκευασία.
Τα άλλα με τα πετρέλαια και τα βενζινοπετρέλαια, τα έχω δει κι εγώ , αλλά δεν ξέρω τις διαφορές.
Τα λαδια μοτο με υγρο συμπλεκτη δεν εχουν προσθετα μολυβδου για να μη πατιναρουν οι δισκοι.Ομως αυτο το καταλαβαινουμε γιατι υπαρχει η προδιαγραφη ΜΑ και ΜΒ.
Ποια προδιαγραφη καλυπτει τις ιδαιτεροτητες των σκουτερολαδων?
 
Top Bottom