Aral

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Μην πειραζετε τα καλως εχοντα....μπουζι - προγραμματα - λαδια περα απο τις προδιαγραφες του κατασκευαστη. Για να βγει στην παραγωγη ενα μοτερ, εχουν γινει απειρες μελετες και δοκιμες σε ολες τις συνθηκες, τουλαχιστον 3 -4 χρονια πριν εμεις πειρατικα ακουσουμε για την παραγωγη του.Κανεις μα κανεις απο εμας δεν γνωριζει περισσοτερα απο τον κατασκευαστη....ή να το πω σωστοτερα...απο την κατασκευαστικη ομαδα του εκαστοτε μοτερ ή οχηματος.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εχω βρει την υγειά μου με το 5100 15-50 της motul και δεν θέλει συμπλήρωμα! Οπότε δεν υπάρχει λόγος να πειραματιστώ με κατι άλλο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Βγαίνει και καθαρό, έτσι?
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Βγαίνει και καθαρό, έτσι?
7-8000 χλμ που τα κρατάω απο το πλήρες ο δείκτης άντε να πέσει στα μισά και αυτό σίγουρα γίνεται απο οδήγηση σε ψηλές στροφές και πάντα πεντακάθαρο.

Το κρατάω για λίπανση στα μηχανήματα της δουλειάς σε εξωτερικά γρανάζια κτλ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vasorfa

Μέλος
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
PRINCESS
Υπαρχει η θωρεια που λεει οτι δεν ειναι καλο το λαδι να βγαινει καθαρο.....σημαινει ΔΕΝ λιπαινει σωστα......


Οι ειδικοι ας βοηθησουν!
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Υπαρχει η θωρεια που λεει οτι δεν ειναι καλο το λαδι να βγαινει καθαρο.....σημαινει ΔΕΝ λιπαινει σωστα......


Οι ειδικοι ας βοηθησουν!
Βασιλη εχεις δικιο εν μερει σ αυτο που εχεις ακουσει αλλα δεν ειναι οτι δεν λιπαινει σωστα, αλλα οτι δεν καθαριζει σωστα (οπως πρεπει να κανει), τον κινητηρα. Μιλαμε παντα για συνθετικης βασης λαδι που περιεχει τα λεγομενα απορυπαντικα. Συνεπως οσο πιο μαυρο βγαινει το λαδι στην αλλαγη του, τοσο πιο καλα κανει την δουλεια του.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
7-8000 χλμ που τα κρατάω απο το πλήρες ο δείκτης άντε να πέσει στα μισά και αυτό σίγουρα γίνεται απο οδήγηση σε ψηλές στροφές και πάντα πεντακάθαρο.

Το κρατάω για λίπανση στα μηχανήματα της δουλειάς σε εξωτερικά γρανάζια κτλ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Υπαρχει η θωρεια που λεει οτι δεν ειναι καλο το λαδι να βγαινει καθαρο.....σημαινει ΔΕΝ λιπαινει σωστα......


Οι ειδικοι ας βοηθησουν!
Βασιλη εχεις δικιο εν μερει σ αυτο που εχεις ακουσει αλλα δεν ειναι οτι δεν λιπαινει σωστα, αλλα οτι δεν καθαριζει σωστα (οπως πρεπει να κανει), τον κινητηρα. Μιλαμε παντα για συνθετικης βασης λαδι που περιεχει τα λεγομενα απορυπαντικα. Συνεπως οσο πιο μαυρο βγαινει το λαδι στην αλλαγη του, τοσο πιο καλα κανει την δουλεια του.


Την απάντηση την έδωσε ο Κώστας!!!!
Τα motul, όσο καλά κι αν λιπαίνουν, δεν καθαρίζουν!!!! Βγαίνουν τα ίδια καθαρά κι αφήνουν μούργα!!!!
Χρόνια συμβαίνει αυτό και στα αυτοκίνητα που έβαζα 300V (πανάκριβο συνθετικό....) και στο V-strom που η Suzuki προτείνει Motul (αλά BMW & Castrol....).
Πάντα το λάδι πεντακάθαρο και το μοτέρ με μούργα.....
Επιλέξτε μόνοι σας.....:cool::cool::cool:
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Την απάντηση την έδωσε ο Κώστας!!!!
Τα motul, όσο καλά κι αν λιπαίνουν, δεν καθαρίζουν!!!! Βγαίνουν τα ίδια καθαρά κι αφήνουν μούργα!!!!
Χρόνια συμβαίνει αυτό και στα αυτοκίνητα που έβαζα 300V (πανάκριβο συνθετικό....) και στο V-strom που η Suzuki προτείνει Motul (αλά BMW & Castrol....).
Πάντα το λάδι πεντακάθαρο και το μοτέρ με μούργα.....
Επιλέξτε μόνοι σας.....:cool::cool::cool:
Μήπως φταιει και η βενζίνη στη μουργα;
Όταν λέω καθαρά εννοώ πως δεν ειναι μαύρα και λασπωμενα.
Απο βενζίνη 80-90% βάζω σούπερ αμόλυβδη ή 100αρα.

Δεν αναφέρομαι στο 300v αλλα στο 5100 που ειναι ημι συνθετικό .


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μήπως φταιει και η βενζίνη στη μουργα;
Όταν λέω καθαρά εννοώ πως δεν ειναι μαύρα και λασπωμενα.
Απο βενζίνη 80-90% βάζω σούπερ αμόλυβδη ή 100αρα.

Δεν αναφέρομαι στο 300v αλλα στο 5100 που ειναι ημι συνθετικό .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kαμιά σχέση η βενζίνη!
Εγώ αναφέρομαι σε όλα τα motul που χρησιμοποίησα στο παρελθόν και στο 5100, που το έβαζα στο "στρώμα".
Το λασπωμένα, δεν το ξέρω... Τι λασπωμένα?
Μαύρα πρέπει να είναι τα λάδια! Μαύρα κατράμι πρέπει να είναιμετά από 2-3χιλιάδες χλμ. Πόσο μάλλον στα 5 ή στα 8. Αλλιώς αφήνουν τη μαυρίλα μέσα στον κινητήρα.
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Την πείραξα, της βάζω 10-60, την στροφάρω 6000-6500 στροφές συνήθως. Αλλάζω λάδια από 8000 έως 10000 Χλμ. Πάω γιά τρίτη αλλαγή σε λίγο. Μέχρι τώρα παρατηρώ ότι καίει λίγο λάδι μετά τα 7000χλμ. Ζω επικινδύνως το ξέρω κ το απολαμβάνω. ... Εχθές γυρνώντας από Γύθειο αλλάξαμε μηχανές με τον σύντροχο Τάκη, έχει 7άρι αντβέ, το δικό μου 8άρι.
Δεν θέλω να σας επηρεάσω, όμως θέλω να σας μεταφέρω τα συναισθήματα του Τάκη. ... Σαν να χαρίζεις σε 7χρονο αγόρι, τετραπήρηνη ταμπλέτα με όλα τα games μέσα. ..
Περί ελαίων το νήμα κ συγχωρέστε μου το φιφτυ% σπαμ... αλλά κάποτε είχα πιστέψει ότι γιά τον μποξερ μου είναι καλύτερα τα απλά ορυκτέλαια κα τα μονάκιδα μπουζί. ... παπαριές. ...

Δεν μπορεί ποτέ να είναι καλύτερο ένα ορυκτέλαιο με τεχνολογία δεκαετίας του ' 80 με ένα σύγχρονο συνθετικό λάδι.... ΠΟΤΕ!

Απλή κοινή λογική. .. τέλος. ..

Συνεχίστε τώρα την παραφιλολογία των μαστοριών και των καλφάδων....δήθεν ειδικών. ...

Sent from my LG-E975 using Tapatalk
 

vpentza

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
βασίλης
Μοτό
R1200GS SE 2010
ΠΟΤΕ μη λες ΠΟΤΕ (James Bond)....
- όταν πίνεις το αίμα σε εργοστασιακό μοτέρ που δεν προβλέπεται να συμπεριφέρεται ως SS, ναι, προσπαθείς να του προσφέρεις το pick της τεχνολογίας σε αναλώσιμα μπας και το πάρεις στο χέρι λίγο αργότερα από το προβλεπόμενο διάστημα...
- όταν δεν του πίνεις συνεχώς το αίμα, δεν χρειάζεται να ξοδεύεσαι παραπάνω, εκτός κι αν σου περισσεύουν.....

αναφέρομαι μόνον στα εργοστασιακά μοτέρ GS και τη τεχνολογία τους, η οποία δίνει έμφαση στις μεγάλες ανοχές λειτουργίας που έχει ο συγκεκριμένος αεροελαιόψυκτος τετράχρονος κινητήρας ....
να θυμήσω επίσης ότι ορυκτέλαια δεκαετίας 80 δεν υπάρχουν στην αγορά (στην USA έχουν εκλείψει εδώ και χρόνια τα ορυκτέλαια). Πλέον, τα 20-50 ορυκτέλαια αφορούν σε "συνθετικής βάσης" ορυκτέλαια, μη τα συγκρίνετε με τα αποστάγματα πετρελαίου της δεκαετίας του 80....απλά ΔΕΝ υπάρχουν...τέλος
 

vpentza

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
βασίλης
Μοτό
R1200GS SE 2010
Σεβαστή η άποψη σου. Αν θες να βάζεις συνθετικά φουλ χωρίς να ξοδεύεσαι πμμ

Sent from my LG-E975 using Tapatalk
και η δική σου σαφώς είναι σεβαστή.....Αν θες/θέλετε να βρω για τον οποιοδήποτε τα Castrol 20-50 με 4,9€/λτ...πμμ
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Πολλά πμμ βλέπω βρε παιδιά :D

Το φόρουμ αυτό είναι ελεύθερο και προστατεύει την τσέπη μας! :p

Εκφραστείτε ελεύθερα να τα μάθουν όλοι! :cool:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πολλά πμμ βλέπω βρε παιδιά :D

Το φόρουμ αυτό είναι ελεύθερο και προστατεύει την τσέπη μας! :p

Εκφραστείτε ελεύθερα να τα μάθουν όλοι! :cool:
πες τα ρε κοπελι....λυσσαξανε στα μυστικα:D
 

vpentza

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
βασίλης
Μοτό
R1200GS SE 2010
Δεν έχω κάποιο σπουδαίο μυστικό.....υπάρχει κάποιο s/m που δεν μπορούν να έχουν όλοι πρόσβαση, εγώ όμως έχω !!!
Εκεί λοιπόν, υπάρχει ποικιλία στα Castrol σε διάφορα ιξώδη...θυμάμαι τιμή μόνο για τα 20-50 γιατί μόνον αυτά αγόρασα...οι τιμές είναι αντίστοιχα χαμηλές και στα υπόλοιπα Castrol....όποιος θέλει, να πάω να του τα αγοράσω....έτσι απλά και....συναδελφικά !
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Επίσης να πω ότι στο Άργος, κατάστημα βιομηχανικών έχει βάλει κ μια μάρκα λιπαντικών, Γερμανική την Λιούκι Μόλι, επειδή δεν είναι το στοιχείο του πουλά με μικρό κέρδος σχετικά, 5 λίτρα φουλ συνθετικό 45 ευρώ με αλπ. Όποιος θέλει πολύ ευχαρίστως. ...

Sent from my LG-E975 using Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Επίσης να πω ότι στο Άργος, κατάστημα βιομηχανικών έχει βάλει κ μια μάρκα λιπαντικών, Γερμανική την Λιούκι Μόλι, επειδή δεν είναι το στοιχείο του πουλά με μικρό κέρδος σχετικά, 5 λίτρα φουλ συνθετικό 45 ευρώ με αλπ. Όποιος θέλει πολύ ευχαρίστως. ...
:ok: πολυ καλη τιμη Χαρη
κατι αντιστοιχο σε μαγαζι με γεωργικα ειχα βρει κι εγω και το ειχα παραθεσει παραπανω για τους ενδιαφερομενους
http://www.e-agros.gr/index.php?target=products&product_id=32942&ref=bestprice.gr 34,65 Ευρω τα 4lt 15-50
και τα 10-50 full synthetic 51,45ευρω τα 4lt http://www.e-agros.gr/index.php?target=products&product_id=32930&ref=bestprice.gr
 

syan

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
R12RT
Λοιπόν άλλαξα τα ορυκτέλαια σε Liqui Moly SAE 15-50 για να έχω προσωπική άποψη πέραν απο τίς γνώμες των φίλων. Οι παρατηρήσεις απο τα λίγα έως τώρα χιλιόμετρα με το νέο λάδι είναι: Σχετικά γλυκύτερος ο γνωστός ήχος boxer, μία μπάρα χαμηλότερη θερμοκρασία απο την μέση του δείκτη που είχα σε καθημερινή χρήση ως maximum, και τελευταίο η μέση κατανάλωση πόλης που πήγε 4,9 λιτ/100 χλμ., δηλαδή μόλις γέμισα σήμερα με 10.73 λιτρα και διανύοντας 220 χλμ. Εντυπώσεις πολύ καλές λοιπόν για την εν λόγω αλλαγή λαδιού και αξίζει να δοκιμάσουν όσοι παραμένουν πιστοί όπως εγώ στα ορυκτέλαια !
 
Top Bottom