Aral

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λοιπόν άλλαξα τα ορυκτέλαια σε Liqui Moly SAE 15-50 για να έχω προσωπική άποψη πέραν απο τίς γνώμες των φίλων. Οι παρατηρήσεις απο τα λίγα έως τώρα χιλιόμετρα με το νέο λάδι είναι: Σχετικά γλυκύτερος ο γνωστός ήχος boxer, μία μπάρα χαμηλότερη θερμοκρασία απο την μέση του δείκτη που είχα σε καθημερινή χρήση ως maximum, και τελευταίο η μέση κατανάλωση πόλης που πήγε 4,9 λιτ/100 χλμ., δηλαδή μόλις γέμισα σήμερα με 10.73 λιτρα και διανύοντας 220 χλμ. Εντυπώσεις πολύ καλές λοιπόν για την εν λόγω αλλαγή λαδιού και αξίζει να δοκιμάσουν όσοι παραμένουν πιστοί όπως εγώ στα ορυκτέλαια !
το καλο με αυτά τα λαδια, είναι ότι ολοι βλέπουμε τα ιδια...!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τα έλεγα εγώ....:cool::cool::cool:

Liqui;):ok::ok::ok:
 

DoctorAbo

Μέλος
Περιοχή
Aθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS 04
Το ξερω και ειναι λαθος....απλα δεν θελουν να μπλεκουν με πολλα ιξωδες και θελουν να εχουν ενα για ολα, ή εχουν μεγαλυτερο κερδος. Και στο δικο μου του 08 που εκανε service στον γερακα ο προηγουμενος 10-40 ειχαν βαλει και οταν τα αλλαξα ησυχασε το μυαλο μου
Malco, γιατί όχι full συνθετικό αλλά 15 - 50 ?
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Βρηκα και εδω πολυ καλες τιμες στα Liqui Moly
http://www.e-agros.gr/index.php?target=products&product_id=32942&ref=bestprice.gr 34,65 Ευρω τα 4lt 15-50
και τα 10-50 full synthetic 51,45ευρω τα 4lt http://www.e-agros.gr/index.php?target=products&product_id=32930&ref=bestprice.gr
Τι τρακτέρ και φρεζες είναι αυτά; χαχαχαχα......Αυτή είναι παλικάρια η συσκευασία-εμφανιση του 4λ που φοράνε οι υπόλοιποι; Μη τα παραγγείλω και ψάχνω να αγοράσω κ αγροτικό μηχάνημα μετά:p


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Kατ' αρχήν βάζω ημισυνθετικό 15W-50 liqui-moly,
Aυτο βάζεις;
http://www.autopartscenter.gr/default.aspx?action=ShowCatProds&prodcatid=13
Χωρίς να ξέρω, διαβάζοντας λέει ότι βοηθά το σασμαν και το συμπλεκτη κλπ, , αυτά κάνουν για μηχανές σαν τις δικές μας με διαφορικό ή είναι για αυτές που έχουν υγρό πολυδισκο (τύπου vstrom)?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Αυτά ειναι...
15-50 ημι, 20 -50 ημι και 10-50 και10-60 full συνθετικά.
Κι εγω βάζω 15-50 ημι και ειναι μια χαρα...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Aυτο βάζεις;
http://www.autopartscenter.gr/default.aspx?action=ShowCatProds&prodcatid=13
Χωρίς να ξέρω, διαβάζοντας λέει ότι βοηθά το σασμαν και το συμπλεκτη κλπ, , αυτά κάνουν για μηχανές σαν τις δικές μας με διαφορικό ή είναι για αυτές που έχουν υγρό πολυδισκο (τύπου vstrom)?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτα ειναι.
Εκτος απο αυτο που αναφερεις, λεει οτι ειναι γι αεροψυκτα και για μοτο με ξηρο συμπλεκτη.

Send from LG G2
 

syan

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
R12RT
Επίσης να πω ότι στο Άργος, κατάστημα βιομηχανικών έχει βάλει κ μια μάρκα λιπαντικών, Γερμανική την Λιούκι Μόλι, επειδή δεν είναι το στοιχείο του πουλά με μικρό κέρδος σχετικά, 5 λίτρα φουλ συνθετικό 45 ευρώ με αλπ. Όποιος θέλει πολύ ευχαρίστως. ...

Sent from my LG-E975 using Tapatalk
Χάρη δεν φαίνεται να είναι το ίδιο λάδι...



 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Τι τρακτέρ και φρεζες είναι αυτά; χαχαχαχα......Αυτή είναι παλικάρια η συσκευασία-εμφανιση του 4λ που φοράνε οι υπόλοιποι; Μη τα παραγγείλω και ψάχνω να αγοράσω κ αγροτικό μηχάνημα μετά:p


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτα ειναι.
Εκτος απο αυτο που αναφερεις, λεει οτι ειναι γι αεροψυκτα και για μοτο με ξηρο συμπλεκτη.

Send from LG G2
Χάρη δεν φαίνεται να είναι το ίδιο λάδι...




Βρε παιδια τοσα χρονια βαζαμε αυτοκινηταδικα, τωρα θελουμε το σηματακι της μηχανης?? Τα Aral που εβαζα μεχρι που να μην τα βρισκω αυτοκινητου ηταν αφου εχουμε ξηρο συμπλεκτη γιατι να δινουμε παραπανω λεφτα χωρις λογο μονο και μονο επειδη εχει το σηματακι της μηχανης αφου αυτοκινηταδικα λαδια παιρνει ο αεροψυκτος μας?? :wacky:
 

syan

Μέλος
Όνομα
Στράτος
Μοτό
R12RT
Γιάννη όλα καλά όπως τα λές, κι εγώ τα ίδια έλεγα και έβαζα, αλλά τα εν λόγω λάδια έχουν σίγουρα καλύτερες λιπαντικές ικανότητες όπως έγραψα και παραπάνω !
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Αυτά ειναι...
15-50 ημι, 20 -50 ημι και 10-50 και10-60 full συνθετικά.
Κι εγω βάζω 15-50 ημι και ειναι μια χαρα...
Αυτα ειναι.
Εκτος απο αυτο που αναφερεις, λεει οτι ειναι γι αεροψυκτα και για μοτο με ξηρο συμπλεκτη.

Send from LG G2
Κάποιο link όπως και για τα Amsoil?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
το καλες τιμες....είναι σχετικο φιλαρακι!!!!
Όχι σε όλα σε ορισμένα, πάντα θέλει ψάξιμο, πάντως πολλοί αγοράζουν από εδώ μαζί κι εγώ που είμαι επαρχία και δεν τα βρίσκω φθηνοτερα! Ξέρω ξέρω....το πολλοί είναι κι αυτό σχετικό... :p

Sent from my πατάτα-talk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όχι σε όλα σε ορισμένα, πάντα θέλει ψάξιμο, πάντως πολλοί αγοράζουν από εδώ μαζί κι εγώ που είμαι επαρχία και δεν τα βρίσκω φθηνοτερα! Ξέρω ξέρω....το πολλοί είναι κι αυτό σχετικό... :p

Sent from my πατάτα-talk
ενταξει....σε αυτό με την επαρχια εχεις δικιο
αλλα αυτή την στιγμη το boxergarage....αλλαζει τα liqui, με 44 ευρω.
αλλαζει...δεν πουλαει;)
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
ενταξει....σε αυτό με την επαρχια εχεις δικιο
αλλα αυτή την στιγμη το boxergarage....αλλαζει τα liqui, με 44 ευρω.
αλλαζει...δεν πουλαει;)
εσεις ειστε προνομιουχοι σε αυτα :D

τι να κανουμε εμεις οι επαρχιωτες :UH:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κάποιο link όπως και για τα Amsoil?

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ενταξει....σε αυτό με την επαρχια εχεις δικιο
αλλα αυτή την στιγμη το boxergarage....αλλαζει τα liqui, με 44 ευρω.
αλλαζει...δεν πουλαει;)

Στο είπε το μυστικό ο maniac;););)
Kai στο Περιστέρι υπάρχει συνεργείο που τα αλλάζει σε λίγο μεγαλύτερη τιμή.
Άμα τα googlαρετε, θα βρείτε και σε άλλες πόλεις, ή ιντερνετομάγαζα που τα εμπορεύονται παντού!:)
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Malco, γιατί όχι full συνθετικό αλλά 15 - 50 ?
Διοτι Δημητρη μου το 10 - 40 ειναι πιο λεπτορευστο ειδικα οταν ζεσταθει και ο μποξερ κοπαναει. Δεν κανει βεβαια κακο αλλα προτεινεται σε πιο πολυστροφους κινητηρες για να κανει γρηγορη ροη στο αποτομο ανεβασμα στροφων. Στα μετα 2010 gs λογο 2 επικεφαλης εκκεντροφορων προτεινεται διοτι δεν γινεται αλλοιως. Αν και αυτα με 15-50 κατα την γνωμη μου λειτουργουν καλυτερα. Ο μποξερ θελει απλα λαδια δεν χρειαζεται υπερβολες....ειναι τρακτερ..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το 10-40 (συγκεκριμένα το Castrol GPS) είναι η πρώτη επιλογή που δίνει το manual για τα μοντέλα 2010-2013.
Η επόμενη είναι 5W-40, 5W-50, 10W-40, 10W-50, 15W-40 , χωρίς να αναφέρεται σε μάρκα. Και πάντα έχει δίπλα σε κάθε κατηγορία ιξώδους, τις προτεινόμενες θερμοκρασίες λειτουργίας. Εφόσον κινούμαστε σε μέρη όπου οι θερμοκρασίες καλύπτονται από το αντίστοιχο ιξώδες, δεν υπάρχει θέμα λάθους στην επιλογή.
Πχ. για το 10W-40 δίνει θερμοκρασίες από -20 ή -10 και πάνω.
Στο 15-40 (η 15-50 γιατί έχει και το σύμβολο >, πριν από το 40, οπότε περιλαμβάνεται και το 50), δίνει θερμοκρασίες από 0° και πάνω!
Οπότε όσοι κινούνται σε χαμηλά υψόμετρα και νοτίως Λαμίας (ας πούμε) είναι μια χαρά με τα 15-50. Όσοι κινούνται βορειότερα και πιο ψηλά, καλό θα ήταν να βάζουν 10-40 το χειμώνα τουλάχιστον.
Αυτό ενισχύει την άποψη που έχω πει παλιότερα, σχετικά με τη λίπανση στα πρώτα λεπτά λειτουργίας του κινητήρα, με τα λάδια κρύα. Εκεί παίζει ρόλο και το μικρό νούμερο στο ιξώδες!!!!

Η πράξη έδειξε και το είδαν όλοι όσοι το δοκίμασαν, ότι το liqui είναι λιπαντικό και όχι τηγανόλαδο!!!!!
Κάνει διαφορά και μάλιστα την "ακούς" με την πρώτη μιζιά! Και το καλύτερο είναι, ότι αυτό δεν αλλάζει ούτε μετά από 5000χλμ, που τα αλλάζω(15-50 ημισυνθετικό).
 
Reactions: n.l
Top Bottom