Aral

DoctorAbo

Μέλος
Περιοχή
Aθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS 04
Διοτι Δημητρη μου το 10 - 40 ειναι πιο λεπτορευστο ειδικα οταν ζεσταθει και ο μποξερ κοπαναει. Δεν κανει βεβαια κακο αλλα προτεινεται σε πιο πολυστροφους κινητηρες για να κανει γρηγορη ροη στο αποτομο ανεβασμα στροφων. Στα μετα 2010 gs λογο 2 επικεφαλης εκκεντροφορων προτεινεται διοτι δεν γινεται αλλοιως. Αν και αυτα με 15-50 κατα την γνωμη μου λειτουργουν καλυτερα. Ο μποξερ θελει απλα λαδια δεν χρειαζεται υπερβολες....ειναι τρακτερ..
Εντάξει λοιπόν, καλά κάνω και βάζω 15-50 μια ζωή. :)
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Και το καλύτερο είναι, ότι αυτό δεν αλλάζει ούτε μετά από 5000χλμ, που τα αλλάζω(15-50 ημισυνθετικό).
Αν κ έχει συζητηθεί πολλάκις, γιατί τα αλλάζεις κάθε 5.000; Τα ημι δεν αντέχουν 10.000; 10.000; Νομίζω αντέχουν και η μαμά δεν λέει στο μανουαλ για αλλαγή στα 5.Τα castrol power 1 racing 10-40 νομιζω βάζει και είναι ημι.Ή μήπως όχι;


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν κ έχει συζητηθεί πολλάκις, γιατί τα αλλάζεις κάθε 5.000; Τα ημι δεν αντέχουν 10.000; 10.000; Νομίζω αντέχουν και η μαμά δεν λέει στο μανουαλ για αλλαγή στα 5.Τα castrol power 1 racing 10-40 νομιζω βάζει και είναι ημι.Ή μήπως όχι;


Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι ημισυνθετικά είναι και τα castrol.
Δεν υπάρχει λόγος, η ψυχοσύνθεσή μου μόνο.....
5000 χλμ τα κάνω σ ένα τρίμηνο πάνω - κάτω. Ειλικρινά το χαίρομαι που ασχολούμαι με το μηχανάκι μου μια φορά το τρίμηνο! Τι να πω?
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
5000 το 3μηνο o_Oo_Oo_O;;;;;;Σωραίος!!!! Να σαι καλά να το χαίρεσαι!Κάπου έλεγες ότι τα ΑMSOIL τα ψιλοθεωρείς καλύτερα. Πως και δε τα βάζεις;

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
και οτι με το απλο ορυκτελαιο ειχαν δημιουργηθεί απ την καυση γυρω απ τις βαλβιδες στον κυλινδρο καταλοιπα ..,βρωμια...πουρί ..ή οπως αλλιως πεστε τα οποιο σε βαθος χρονου λειτουργουσαν σαν σφραγισμα του θαλαμου σε καθε εκρηξη...

Ειναι αυτο που ειπα αλλού στον Αερικο ''castrol causes sludge''.
Αυτα τα κωλολαδα ηταν η αιτια που 3 KR1 πηγαν για επισκευη τσιμουχες στροφαλου αφου τα Castrol ξεσκισαν τις τσιμουχες,ενω τα Bel Ray που εβαζα εγω και καποιοι αλλοι δεν μας εβγαλαν προβλημα και φαντασου οτι τα σκιζαμε τα μηχανακια.
Ενδεικτιο ειναι οτι η Castrol καταργησε την σειρα TTS ενω η Bel Ray βγαζει ακομη και σημερα τα Si-7
Ενταξει 2 χρονα εκεινα αλλα την υποψια για την μαρκα αυτη παντα την ειχα.
Τωρα στο ειπε και ο γερμναος οποτε ειμαι καλλυμενος.
Το κερί ή πουρί ομως Γιαννη ''χτιζει'' οχι μεσα στον θαλαμο καυσης,αλλα εξωτερικα και εαν ισχυει αυτο που σου ειπε οτι τα καθαριστικα του συνθετικου λαδιου αποκολλησαν κομματια του κεριου,τοτε καποιο κομματι εφραξε διοδο λαδιου και καποιο σημειο του κινητηρα,προφανως βαλβιδα εμεινε απο λαδι με το γνωστο αποτελεσμα............
Castrol ουτε για αστειο δεν βαζω πια.

εδω για το sludge και που χτιζει http://broadstrokeassociates.com/why-going-to-a-dealership-is-a-bad-idea/sludge-photo-what-happens-when-you-do-not-change-your-oil/
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
5000 το 3μηνο o_Oo_Oo_O;;;;;;Σωραίος!!!! Να σαι καλά να το χαίρεσαι!Κάπου έλεγες ότι τα ΑMSOIL τα ψιλοθεωρείς καλύτερα. Πως και δε τα βάζεις;

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι είμαι στα 20000 το χρόνο +. Ακριβώς 36 μήνες στην κατοχή μου, εκ των οποίων οι 8 στο εξωτερικό. Άρα στους 28 μήνες έχω 47000χλμ.
Κι υπάρχουν κι άλλοι που κάνουν πολλά περισσότερα.
Τα AMSOIL τα θεωρώ ισάξια. Αλλά πλέον είναι και θέμα "βολέματος". Αφού βρίσκω το liqui moly στο 1χλμ από το σπίτι μου και μου τα αλλάζουν επί τόπου, πού να τρέχω?????:D;)
Επιπλέον τα βάζει κι ο φιλαράκος ο Παρασκευάς, όπου πάω , βλέπω κι άλλες μούρες.... , πίνουμε και κανά καφε...;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα σας ανεβάσω μια-δυο φώτο για τα Castrol και κρίνετε μόνοι σας.....:cool:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black


Στην πάνω εικόνα βλέπετε τη γνωστή ετικέτα.



Εδώ από πάνω, βλέπετε την ίδια ετικέτα, αλλά ξεκολλάει:D:D:D
Κι από κάτω βλέπετε την αρχική ετικέτα που αναφέρει¨manufactored in EU"
EU???? Πού δηλαδή??????

:p:p:p:p:p
Στις εγκαταστάσεις της μαμάς -πλέον...- ΒΡ!!!!:eek::eek::eek::eek::eek:

Για εμάς στο Ελλάντα δηλαδής, στον Ασπρόπυργο καλοί μου φίλοι!!!!!

Μακριά από Castrol λέμεεεεεεεε
Σαν να βάζει BP vanelus ένα πράγμα!!!!:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Καποτε τα είπα τηγανόλαδα κι ακόμα τα λέω! Και κάποιος παρεξηγήθηκε....


αυτά:happy::inlove::inlove::inlove::inlove:
Send from LG G2
 
Τελευταία επεξεργασία:

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
της μαμάς -πλέον...- ΒΡ!!!!:eek::eek::eek::eek::eek:

Θοδωρη απο το 2000 ειναι πουλημενη στην ΒΡ.
Σχετικα με τα Amsoil.
Τα εβελα στο Βαραντερο και δεν τα ξαναβαζω,επειδη και το κιβωτιο κροταλιζε,αλλα και οι θερμοκρασιες δεν επαιζαν χαμηλα.
Πιστευω οτι ειναι υπερεκτιμηνο λαδι,πολυδιαφιμηζωμενο με καταχωρησεις απο ''τεστ'' και ''πρωτιες'' που τις εχουν κανει οι ιδιοι και οχι καποιος κρατικος ή ιδιωτικος επιστημονικος φορεας.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρη απο το 2000 ειναι πουλημενη στην ΒΡ.
Σχετικα με τα Amsoil.
Τα εβελα στο Βαραντερο και δεν τα ξαναβαζω,επειδη και το κιβωτιο κροταλιζε,αλλα και οι θερμοκρασιες δεν επαιζαν χαμηλα.
Πιστευω οτι ειναι υπερεκτιμηνο λαδι,πολυδιαφιμηζωμενο με καταχωρησεις απο ''τεστ'' και ''πρωτιες'' που τις εχουν κανει οι ιδιοι και οχι καποιος κρατικος ή ιδιωτικος επιστημονικος φορεας.
Γνωστό Μάνο. Από τότε έπαψαν να είναι και τα "αγωνιάρικα" και πολυπόθητα castrol του παρελθόντος....;)

Τα Amsoil δεν τα έχω δοκιμάσει. Τα τεστ που λες τα κάνουν μόνοι τους πράγματι, όμως δεν υπάρχει κάποιος που τα αμφισβήτησε! Είναι σημαντικό οτι δεν τα κάνει κάποιος φορέας (πανεπιστήμιο, ή εργαστήριο) που χρηματοδοτείται για τις έρευνές του και δεν ξέρουμε από ποιους.....
Εδώ ξέρεις ποιος το κάνει και είναι δημοσιοποιημένο. Οπότε αν υπήρχε θέμα προσβολής του αποτελέσματος, θα το είχαν προσβάλει και μάλιστα πολύ "φωναχτά", ωστε να το ακούσουμε.:)
Το άλλο σημαντικό είναι ότι η AMSOIL & η Liqui Moly δημοσιεύουν τεχνικά χαρακτηριστικά των λαδιών τους, που οι άλλοι αποσιωπούν!
Όπως ρευστότητα σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες, πυκνότητα- ειδικό βάρος, flash point.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Γνωστό Γιάννη. Από τότε έπαψαν να είναι και τα "αγωνιάρικα" και πολυπόθητα castrol του παρελθόντος....;)

Τα Amsoil δεν τα έχω δοκιμάσει. Τα τεστ που λες τα κάνουν μόνοι τους πράγματι, όμως δεν υπάρχει κάποιος που τα αμφισβήτησε! Είναι σημαντικό οτι δεν τα κάνει κάποιος φορέας (πανεπιστήμιο, ή εργαστήριο) που χρηματοδοτείται για τις έρευνές του και δεν ξέρουμε από ποιους.....
Εδώ ξέρεις ποιος το κάνει και είναι δημοσιοποιημένο. Οπότε αν υπήρχε θέμα προσβολής του αποτελέσματος, θα το είχαν προσβάλει και μάλιστα πολύ "φωναχτά", ωστε να το ακούσουμε.:)
Το άλλο σημαντικό είναι ότι η AMSOIL & η Liqui Moly δημοσιεύουν τεχνικά χαρακτηριστικά των λαδιών τους, που οι άλλοι αποσιωπούν!
Όπως ρευστότητα σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες, πυκνότητα- ειδικό βάρος, flash point.
Ενταξει σωστο το σκεπτικο οτι αφου κανεις δεν αντιδρα τοτε ισως η Αμσοιλ καλα κανει και μοστραρει πρωτη.......ομως το οτι δεν ασχολουνται δεν δινει πρωτια στην εταιρια.
Εγω τα δουλεψα και δεν τα ξαναβαζω.................
Η Λικουι εχει δημοσιευσει τεστ τυπου Αμσοιλ?Δεν εχω δει κατι
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ενταξει σωστο το σκεπτικο οτι αφου κανεις δεν αντιδρα τοτε ισως η Αμσοιλ καλα κανει και μοστραρει πρωτη.......ομως το οτι δεν ασχολουνται δεν δινει πρωτια στην εταιρια.
Εγω τα δουλεψα και δεν τα ξαναβαζω.................
Η Λικουι εχει δημοσιευσει τεστ τυπου Αμσοιλ?Δεν εχω δει κατι
αυτο που λες, ειναι και το πιο σωστο....Μανο;)
τα εβαλα και δεν μου κανουν......ή τα εβαλα και ειναι πολυ καλα!!!
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
αυτο που λες, ειναι και το πιο σωστο....Μανο;)
τα εβαλα και δεν μου κανουν......ή τα εβαλα και ειναι πολυ καλα!!!
Και θα βγει ο αγνωστος Χ Κωστα και θα πει ''τι μας λες ρε φιλε,τα Αμσοιλ εχουν σαρωσει τα βραβεια''.
Εγω παντως για Varadero -CBR θα μεινω στα Liqui και εαν δεν τα βρω Bel Ray.
Tιποτα αλλο
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και θα βγει ο αγνωστος Χ Κωστα και θα πει ''τι μας λες ρε φιλε,τα Αμσοιλ εχουν σαρωσει τα βραβεια''.
Εγω παντως για Varadero -CBR θα μεινω στα Liqui και εαν δεν τα βρω Bel Ray.
Tιποτα αλλο
ο καθενας την γνωμη του αδερφε......
εγω ενα εχω καταλαβει....
τρεχει η τεχνολογια και η εξελιξη και στα λαδια και καθημερινα οι μυθοι.....πεφτουν.
το θεμα ειναι να παρακολουθουμε και να δοκιμαζουμε, γιατι μονο ετσι μαθαινουμε
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Έτσι!
Σωστές απόψεις ακούγονται και δείχνουν ανθρώπους που έψαξαν-δοκίμασαν και γνωρίζουν!
Το άκουσα, μου είπε, λέει... κλπ είναι για τα μεσημεριανά της "Ελένης" (της κάθε Ελένης):cool:

Τα Liqui θα τα βάλουμε και στο dero τώρα, για να τα δω και με υγρό πολύδισκο συμπλέκτη τι ψάρια πιάνουν. Στον μπόξερ έχουν διαπρέψει πάντως!

@ironMANos® :Δεν έχω δει ανάλογο τεστ από Liqui.
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Τα Liqui θα τα βάλουμε και στο dero τώρα, για να τα δω και με υγρό πολύδισκο συμπλέκτη τι ψάρια πιάνουν. Στον μπόξερ έχουν διαπρέψει πάντως!

@ironMANos® :Δεν έχω δει ανάλογο τεστ από Liqui.
Θα δεις διαφορα στην θερμοκρασια και επισης θα γλυκανει το κιβωτιο
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα δοκιμαστούν στο TrONy;)
 
Top Bottom