Attika χώμtour #1 - [Κυριακή 4/2/2018]

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Ημερήσια χωμάτινη βόλτα – περιήγηση στη ΒΑ Αττική, μήκους 140χιλ. με διαδρομή κυρίως να την αποτελούν χωματόδρομοι και δασικοί δρόμοι απολαυστικού χώματος αλλά και αρκετής φυτευτής πέτρας. Με βαθμό δυσκολίας 2/5 είναι βατή και από μεγάλα on-off, σε 3-4 σχετικά δύσκολα σημεία όμως, ίσως χρειαστούν μικρή βοήθεια για να περάσουν. Εύκολο.

Σημείο συνάντησης: Κυριακή 4/2/2018, στο φούρνο «ΧΩΡΙΑΤΙΚΟ» στην έξοδο της Ε.Ο. για Αγ. Στέφανο. Για καφεδάκι στις 08.00’ – 08.30’ και αναχώρηση αυστηρά στις 08.45’.

Ανασυγκρότηση και στάση για καφέ στο 81χλμ. στο Σέσι Γραμματικού.

Τα απαραίτητα εργαλεία, ο χωμάτινος εξοπλισμός μοτοσυκλέτας – αναβάτη και κάποια εμπειρία είναι αυτονόητη προϋπόθεση για τη συμμετοχή σ’ αυτή τη βόλτα, που σκοπό έχει να βοηθήσει τους «εραστές του πληκτρολόγιου» να εκφραστούν ανάλογα και στο πεδίο.

Όσοι πιστοί…
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μέσα εκτός απροόπτου.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
...εσυ μπροστά μου!! :D
Θα σου κρυφτώ και θα σκάσω από πίσω σε χρόνο ανύποπτο χαχαχα!

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραία θα έχουμε και μπετζινα!!! :D
Καλά μη νομίζεις ότι έχουμε μεγάλη διαφορά στην αυτονομία :D:wacky:

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

Nikos-trail

Μέλος
Όνομα
Νικος
Μοτό
Aprilia Pegaso Train 2008
Καλημέρα και καλό μηνα. Παρακολουθω καιρό τις εκδρομές μου οργανώνετε μέσα στην κοινότητα αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν έτυχε να συμμετέχω σε καποια. Θα με ενδιέφερε η συμμετοχή στην Κυριακάτικη βόλτα. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) στον εξοπλισμό αναβάτη είναι απαραίτητες μπότες εντουρο ή είναι αρκετές και μπότες τουρισμού;
2) Είναι δυνατόν να έρθει κάποιος με συνεπιβάτη; (Ο ρυθμός είναι τέτοιος που πρέπει να είναι συνέχεια όρθιος ο αναβάτης, και άρα δεν γίνεται δικαβαλο)

Ευχαριστώ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα και καλό μηνα. Παρακολουθω καιρό τις εκδρομές μου οργανώνετε μέσα στην κοινότητα αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν έτυχε να συμμετέχω σε καποια. Θα με ενδιέφερε η συμμετοχή στην Κυριακάτικη βόλτα. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) στον εξοπλισμό αναβάτη είναι απαραίτητες μπότες εντουρο ή είναι αρκετές και μπότες τουρισμού;
2) Είναι δυνατόν να έρθει κάποιος με συνεπιβάτη; (Ο ρυθμός είναι τέτοιος που πρέπει να είναι συνέχεια όρθιος ο αναβάτης, και άρα δεν γίνεται δικαβαλο)

Ευχαριστώ
μεχρι να σου απαντησει ο διοργανωτης της βολτας....ο τιτανομεγιστοτεραστιος Σπυρος, συνηθως οι βολτες που κανουμε δεν ειναι για δικαβαλο!
Και η προστασια στο ποδι απο την εντουρομποτα ή adve μποτας, ειναι απαραιτητη!
Καλο μηνα.....μεχρι να σου απαντησει και ο Σπυρετος!
 

endtourista

'' ... ''
Όνομα
ΣΠΥΡΟΣ
Καλημέρα και καλό μηνα. Παρακολουθω καιρό τις εκδρομές μου οργανώνετε μέσα στην κοινότητα αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν έτυχε να συμμετέχω σε καποια. Θα με ενδιέφερε η συμμετοχή στην Κυριακάτικη βόλτα. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) στον εξοπλισμό αναβάτη είναι απαραίτητες μπότες εντουρο ή είναι αρκετές και μπότες τουρισμού;
2) Είναι δυνατόν να έρθει κάποιος με συνεπιβάτη; (Ο ρυθμός είναι τέτοιος που πρέπει να είναι συνέχεια όρθιος ο αναβάτης, και άρα δεν γίνεται δικαβαλο)

Ευχαριστώ
Νίκο θα χαρώ να έρθεις μαζί μας την Κυριακή, όμως:

1/Θεωρώ απαραίτητες τις χωμάτινες μπότες στις χωμάτινες βόλτες. Έχει αποδειχθεί αυτό εκ των υστέρων δυστυχώς -και σε μένα παλαιότερα- πολλές φορές. Δε θα σου απαγορέψει κανείς τη συμμετοχή ακόμα και με αθλητικά παπούτσια, άλλωστε απλώς παρε’ί’στικη βόλτα είναι και την αποκλειστική ευθύνη του εαυτού σου εσύ την έχεις, αλλά… αξίζει τον κόπο το -όποιο- ρίσκο κάποιου τραυματισμού;

2/Η συμμετοχή συνεπιβάτη απαιτεί αρχικά αυξημένες ικανότητες οδήγησης στο χώμα, και σίγουρα αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος γι αυτό (πχ κατηγορία δικάβαλο σε trailride) θα το μετανιώσουν όλοι . Αναβάτης, συνεπιβάτης και μοτοσυκλέτα…
 

Nikos-trail

Μέλος
Όνομα
Νικος
Μοτό
Aprilia Pegaso Train 2008
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Έχω εξοπλισμό εντουρο, οπότε με την πρώτη ευκαιρία που θα συναντηθούμε σε βόλτα θα τα χρησιμοποιήσω (αλλά δεν έχει η γυναίκα μου, για αυτό ρωτησα κυρίως)

Όσον αφορά το δικαβαλο, δεν ανησυχούμε για ταλαιπωρία αναβατων ή μηχανής, αλλά κυρίως για καθυστερήσεις του γκρουπ σε λασπουρες.
Πριν ένα μήνα κάναμε δικαβαλο τον χωματινο γύρο Πάρνηθας, και πήγε η βόλτα αρκετά καλά ακόμη και στην φυτευτη πέτρα από Αυλώνα για Αγιο Μερκούριο.

Για αυτήν την Κυριακή φρόντισα να είμαστε ελεύθεροι από παιδιά, οπότε εκτός απροόπτου θα διασχίσουμε τα Γεράνεια από χώμα με την γυναίκα μου.

Αν κάτι προκύψει και είμαι τελικά μόνος θα έρθω μαζί σας.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Έχω εξοπλισμό εντουρο, οπότε με την πρώτη ευκαιρία που θα συναντηθούμε σε βόλτα θα τα χρησιμοποιήσω (αλλά δεν έχει η γυναίκα μου, για αυτό ρωτησα κυρίως)

Όσον αφορά το δικαβαλο, δεν ανησυχούμε για ταλαιπωρία αναβατων ή μηχανής, αλλά κυρίως για καθυστερήσεις του γκρουπ σε λασπουρες.
Πριν ένα μήνα κάναμε δικαβαλο τον χωματινο γύρο Πάρνηθας, και πήγε η βόλτα αρκετά καλά ακόμη και στην φυτευτη πέτρα από Αυλώνα για Αγιο Μερκούριο.

Για αυτήν την Κυριακή φρόντισα να είμαστε ελεύθεροι από παιδιά, οπότε εκτός απροόπτου θα διασχίσουμε τα Γεράνεια από χώμα με την γυναίκα μου.

Αν κάτι προκύψει και είμαι τελικά μόνος θα έρθω μαζί σας.
Βάλε καμμία φωτο από το δικαβαλο...:D
Είστε ωραίοι...
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Έχω εξοπλισμό εντουρο, οπότε με την πρώτη ευκαιρία που θα συναντηθούμε σε βόλτα θα τα χρησιμοποιήσω (αλλά δεν έχει η γυναίκα μου, για αυτό ρωτησα κυρίως)

Όσον αφορά το δικαβαλο, δεν ανησυχούμε για ταλαιπωρία αναβατων ή μηχανής, αλλά κυρίως για καθυστερήσεις του γκρουπ σε λασπουρες.
Πριν ένα μήνα κάναμε δικαβαλο τον χωματινο γύρο Πάρνηθας, και πήγε η βόλτα αρκετά καλά ακόμη και στην φυτευτη πέτρα από Αυλώνα για Αγιο Μερκούριο.

Για αυτήν την Κυριακή φρόντισα να είμαστε ελεύθεροι από παιδιά, οπότε εκτός απροόπτου θα διασχίσουμε τα Γεράνεια από χώμα με την γυναίκα μου.

Αν κάτι προκύψει και είμαι τελικά μόνος θα έρθω μαζί σας.
Ωραιος !!! το εχω κανει και εγω με την γυναικα μου ...οχι για πολλα χιλιομετρα .....η αληθεια ειναι οτι οταν σηκωθηκαμε ορθιοι , σε καποια φαση νομιζα οτι ημουν μονος μου ....:yew:

δεν ειχε πεσει....προλαβαινω τους αστιατορες ....:p:p:p
 

Nikos-trail

Μέλος
Όνομα
Νικος
Μοτό
Aprilia Pegaso Train 2008
Βάλε καμμία φωτο από το δικαβαλο...:D
Είστε ωραίοι...
Ειμασταν μόνοι και δεν βγάλαμε selfie!
Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες του τερέν (με λιγο χιόνι) από το κινητό αλλά δεν τα καταφέρνω.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ειμασταν μόνοι και δεν βγάλαμε selfie!
Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες του τερέν (με λιγο χιόνι) από το κινητό αλλά δεν τα καταφέρνω.
Με tapatalk από κινητό ;)

Αλλιώς από Η/Υ ανεβαίνουν, αφού τις έχεις αποθηκεύσει σε κάποιον σέρβερ (google photos, fb, κλπ). Από εκεί παίρνεις το σύνδεσμο και το βάζεις στο ποστ, χρησιμοποιώντας το κουμπάκι με τη φώτο, στη γραμμή εργαλείων.
 
Top Bottom